Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: "Αμυντικές" οδηγικές πρακτικές...

  1. #16
    Οταν προετοιμαζόμαστε να προσπεράσουμε μια σειρά αυτοκινήτων, δεν καθόμαστε καμιά ωρα στο πίσω φτερό του τελευταίου. Περνάμε σε οσο πιο μικρό χρόνο μας επιτρέπουν οι συνθήκες ,κόβουμε για να ελέγξουμε το επόμενο και ξανα το ίδιο . Δεν τα περνάμε μονοκοπανιά.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    προσωπικα με το που αναβει πρασινο φαναρι εχω μια συνηθεια να κοιταω τον καθετο δρομο (που εχει αναψει κοκκινο) αν ερχεται κανενας με φορα ή γενικα αν εχουν σταματησει τα οχηματα και μετα ξεκιναω. Μπορει να γινετε και παραλληλα...του στυλ σιγα σιγα τσουλημα της μοτοσυκλετας και ελεγχος του δρομου με το κοκκινο φαναρι.


    καθως και μια αρκετα καλη τακτικη ειναι οταν σταματαμε σε φαναρι και δεν υπαρχει κανενα αλλο οχημα διπλα μας,να σταματαμε οσο πιο κοντα στο πεζοδρομιο και οχι στην μεση του δρομου. ποτε δεν ξερουμε αν ο αλλος εχει δει το κοκκινο ή εχει πιει ή δεν πιασουν τα φρενα ή....ή....ή....



  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    προσωπικα με το που αναβει πρασινο φαναρι εχω μια συνηθεια να κοιταω τον καθετο δρομο (που εχει αναψει κοκκινο) αν ερχεται κανενας με φορα ή γενικα αν εχουν σταματησει τα οχηματα και μετα ξεκιναω. Μπορει να γινετε και παραλληλα...του στυλ σιγα σιγα τσουλημα της μοτοσυκλετας και ελεγχος του δρομου με το κοκκινο φαναρι.
    Προσθέτοντας στο post του Σταύρου, προσωπικά περιμένω στο φανάρι με νεκρά...

    Κουμπώνω την πρώτη όταν ανάψει το πράσινο...

    Αν (που θα) κορνάρουν οι από πίσω, στ' @@ μου...

  4. #19
    Nα προσθεσω και γω το κατιτις μου,που αρκετες φορες με ειχε σωσει...

    Οταν κανω διυθηση εχω το νου μου και στις μπροστινες ροδες τον αυτοκινητων.Οταν ειναι μποτιλιαρισμενα η κινουνται με μικρη ταχυτητα η μετατοπιση των τροχων προς την μερια που θελουν να στριψουν κανει κρα.Ετσι μπορουμε να αποφυγουμε λαλακες πηγμενους απο την κινηση που αποφασισαν να αλλαξουν λωριδα χωρις φλας η να τσεκαρουν αν ερχεται κανεις,για να κερδισουν 1 μετρο.







    edit:τωρα ειδα το ποστ του Trickster.Συγνωμη για την επαναληψη
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  5. #20
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    επισης σε προσοχη

    1.οταν προσπερνατε μποτιλιαρισμενα αυτοκινητα σε δρομο διπλη κυκλοφοριας με μονη λωριδα ανα κατευθυνση. οι αυτοκινηταδες αφηνουν συνηθως χωρο στα στενα και ξεμπουκαρουν αμαξια βγαζοντας μουρη...

    2. Οταν κινουμαστε προς διασταυρωση μαζι με αλλα αμαξια και θελουμε να συνεχισουμε την πορεια μας απεναντι. το οτι δεν εχει βγαλει καποιος φλας που να υποδηλώνει οτι θα στριψει δεξια/αριστερα στην διασταυρωση δεν σημαινει οτι θα συνεχισει και αυτος ευθυεια....πολλοι στριβουν ειδικα σε διασταυρωσεις χωρις φλας.

    3.Οταν προσπερναμε σταματημενο (η αργα κινουμενο) λεωφορειο, φορτηγο , van και λοιπα ψηλα οχηματα. ΠΑΝΤΑ κοβουμε γιατι πεταγονται πεζοι και δεν εχουμε ορατοτητα λογω του ογκου του οχηματος

    4. μεγαλη προσοχη επισης οταν πισω απο αυτοκινητο βρισκεται συναδελφος μοτοσικλετιστης και θελουμε να προσπερασουμε...μπορει το ιδιο να θελησει και αυτος...
    κανουμε γνωστη την θεση μας με φωτα και κορνα και την προθεση μας με φλας

  6. #21
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Οταν προετοιμαζόμαστε να προσπεράσουμε μια σειρά αυτοκινήτων, δεν καθόμαστε καμιά ωρα στο πίσω φτερό του τελευταίου. Περνάμε σε οσο πιο μικρό χρόνο μας επιτρέπουν οι συνθήκες ,κόβουμε για να ελέγξουμε το επόμενο και ξανα το ίδιο . Δεν τα περνάμε μονοκοπανιά.
    Όπως τα λέει ο Χρήστος και εγώ προσωπικά τουλάχιστον μέσα στην πόλη δεν οδηγώ επιθετικά .

    Όλα αυτά που γράφετε αφορούν τα χλμ που έχει γράψει ο καθένας μας τι αντίληψη έχει ώστε να μπορεί να γλυτώσει από τον άλλο απρόσεκτο οδηγό.

    Κάποια βασικά πράγμα τα είναι να προσέχουμε στα

    1.φανάρια έστω και εάν έχουμε πράσινο

    2.όταν κινούμαστε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα να είμαστε πάντα σε ετοιμότητα με το δάχτυλο στο φρένο όχι για να καρφώσουμε απαραίτητα το μηχανάκι αλλά για να μπορούμε να αποφύγουμε το εμπόδιο που σε εμένα τις περισσότερες φορές είναι άνθρωπος που του ήρθε να αρχίσει να τρέχει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα για να περάσει το δρόμο

    3.όταν προσπερνάμε οχήματα μεγάλου όγκου και δεν βλέπουμε μπροστά τους περνάμε σιγά γιατί δεν ξέρουμε τί έχουν μπροστά τους αλλά και τί μπορεί να πεταχτεί μπροστά μας.

    4. σε ροή αυτοκινήτων είτε στην πόλη είτε εκτός το καλύτερο είναι να είμαστε σε απόσταση από αυτά.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αυτα εφαρμοζω,οσο μπορω :
    - Bλεπω τρεχω,δεν βλεπω δεν τρεχω. Να μη το ρισκαρω τι μπορει να κρυβεται πισω απο την στροφη.
    -Να μη μεθαω με την ταχυτητα και να συμβαινουν ολα γυρω μου γρηγορα.Αλλα να κραταω τη μηχανη να μην αναπτυσσεται.

  8. #23
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Προσθέτοντας στο post του Σταύρου, προσωπικά περιμένω στο φανάρι με νεκρά...
    Θα έλεγα όμως ότι σε περίπτωση που είμαστε πρώτοι στο φανάρι και έρχεται η κίνηση από πίσω, έχουμε 1η και κοιτάμε καθρέπτες μη μας χτυπήσει κάποιος από πίσω.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  9. #24
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Θα έλεγα όμως ότι σε περίπτωση που είμαστε πρώτοι στο φανάρι και έρχεται η κίνηση από πίσω, έχουμε 1η και κοιτάμε καθρέπτες μη μας χτυπήσει κάποιος από πίσω.
    Λες και αν τυχει κατι τετοιο εχει σημασια αν δεις ποιος και πως σε κοπανησε η θα προλαβεις να φυγεις ;;


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Όλα αυτά σωστά + μακρία από τα τρία Γ*!!!


















    *Γιαγιά-Γέρος-Γιατρός!:rotflmao: :rotflmao:

  11. #26
    ... Το avatar του/της dimzab
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    626
    - Όταν δύο μηχανάκια πλησιάζουν στενό πέρασμα (πχ ετοιμάζονται για διήθηση), προτεραιότητα έχει το μηχανάκι που είναι μποστά. Ο πίσω πρέπει να κόψει και να αφήσει τον μπροστινό να μπει πρώτος.

    - Αποφεύγουμε τις προσπεράσεις άλλων μηχανών πάνω σε στροφή, αφού ποτε δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο προπορευόμενος μας έχει δεί και πρόκειται να κρατήσει σταθερή τροχιά!
    ...Μ' ένα ζευγάρι λασπωμένες μπότες
    σάλταρα πάνω απ' τη χλωμή μου μοίρα...

  12. #27
    να κάναμε (όλοι μας) τα μισά απ' όσα γράφουμε εδω...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    να κάναμε (όλοι μας) τα μισά απ' όσα γράφουμε εδω...
    Ένας από τους στόχους που με ώθησαν να ανοίξω αυτό το thread είναι να το θυμίζω και στον εαυτό μου...


  14. #29
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Λες και αν τυχει κατι τετοιο εχει σημασια αν δεις ποιος και πως σε κοπανησε η θα προλαβεις να φυγεις ;;

    Ελπίζω το δεύτερο

    Άν τον δεις να έρχεται με φόρα ή ακούσεις τα λάστιχα να τσιρίζουν να είσαι έτοιμος μή βάζεις τώρα πρώτη. (έχω δει τέτοιο βίντεο, ο τυπάς παίρνει χαμπάρι τον κουτάκια, αλλά δε προλαβαίνει να κάνει και πολλά)
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  15. #30
    Μήπως, λέω, μήπως πρέπει να λειτουργώ με γνώμονα ότι πρέπει να σέβομαιτους ΠΑΝΤΕΣ
    γύρω μας? Ό,τι κινείται? Στο δρόμο εννοώ. :smilea:

    Στο θέμα Βροχή:
    Έχω κάνει κάποιες διαπιστώσεις:
    Όταν αρχίζει να ψιχαλίζει, είναι πολύ επικύνδινος ο δρόμος, γιατί δημιουργείται ένας είδους λάσπη στο δρόμο σωστά? πότε πρεπει χαμηλές ταχύτητες, όχι πολύ κλίση στις στροφές, και αρκετή απόσταση απο τα υπόλοιπα οχήματα. Επίσης στη βροχή, ε΄λιναι πολύ επικύνδινο να πατάω στη διπλή ή μονή λωρίδα και στις διαβάσεις, λόγου του υλικού που έχουν και γλιστράει πάρα πολύ.

    Αν και πιστεύω ο δρόμος, μετά από αρκετή βρόχα, ξεπλένεται, καλό θα ήταν να τηρώ τα ίδια με το από πάνω. :smilea:

    Μάλλον τα ξέρετε αυτά, οπότε συγχωρέστε μου τη φλυαρία,
    απλά κάνω μια κριτική στον εαυτό μου, μήπως βελτιωθώ. :smilea:

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF