Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: "Αμυντικές" οδηγικές πρακτικές...

  1. #31
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Αυτο.

    Που ειναι αυτος ?

  2. #32
    αυτο πάντως μπορεί να συμπεριληφθεί στο τωρινό και να γίνει sticky

  3. #33
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Μήπως, λέω, μήπως πρέπει να λειτουργώ με γνώμονα ότι πρέπει να σέβομαιτους ΠΑΝΤΕΣ
    γύρω μας? Ό,τι κινείται? Στο δρόμο εννοώ. :smilea:

    Στο θέμα Βροχή:
    Έχω κάνει κάποιες διαπιστώσεις:
    Όταν αρχίζει να ψιχαλίζει, είναι πολύ επικύνδινος ο δρόμος, γιατί δημιουργείται ένας είδους λάσπη στο δρόμο σωστά? πότε πρεπει χαμηλές ταχύτητες, όχι πολύ κλίση στις στροφές, και αρκετή απόσταση απο τα υπόλοιπα οχήματα. Επίσης στη βροχή, ε΄λιναι πολύ επικύνδινο να πατάω στη διπλή ή μονή λωρίδα και στις διαβάσεις, λόγου του υλικού που έχουν και γλιστράει πάρα πολύ.

    Αν και πιστεύω ο δρόμος, μετά από αρκετή βρόχα, ξεπλένεται, καλό θα ήταν να τηρώ τα ίδια με το από πάνω. :smilea:

    Μάλλον τα ξέρετε αυτά, οπότε συγχωρέστε μου τη φλυαρία,
    απλά κάνω μια κριτική στον εαυτό μου, μήπως βελτιωθώ. :smilea:

    καλα τα λες εκτος απο την απατηλη διαπιστωση του οτι ξεπλενεται ο δρομος.

    Αφου εχει στεγνωσει ισχυει αυτο, αλλα μιλαμε για ασφαλτο εκτος πολεως και σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι το οποιο μπρουμε να εμπιστευτουμε και να αυξησουμε την ταχυτητα μας.

    Στην βροχη γινεσαι master του συμπλεκτη, απο την μια θα πρεπει να κρατας τις στροφες του κινητηρα ψηλα για να εχεις φρενο απο τον κινητηρα, αλλα στο ανοιγμα του γκαζιου θελει πατιναρισμα γιατι καθε ενοια προσφυσης εχει παει περιπατο.

    Εγω το παιζω επισης παγκοσμιος και ας με δουλευουν οι γυρω, αφου για να στριψω βγαζω πολυ σωμα προκειμενου να στριψει η μοτοσικλετα σε οσο το δυνατον πιο καθετη θεση σε σχεση με το οδοστρωμα.

    Επισης ανα τακτα χρονικα διαστηματα και με σταθερο γκαζι, χρειαζεται να πατας τα φρενα ωστε να στεγνωνουν - στραγγιζουν οι δισκοι απο τα νερα και να γινονται αποτελεσματικοι.

    Το πιο δυσκολο πεδιο απο ολα ειναι οι μουσκεμενες ανηφορες του αστικου οδικου δικτυου! Απο την μια θες γκαζι για να ανεβεις, απο την αλλη τα επιπεδα προσφυσης ειναι επιπεδου σαπουναδας πανω σε παρκε.
    Ριχνω βαρος πισω για να φορτισω τον τροχο μπας (?) και βρει προσφυση και κατι γινεται στην ευθεια....αλλα υπαρχει περιπτωση να βρεθεις αντιμετωπος με το ultimate rain challenge που ειναι ανηφορα η κατηφορα μεγαλης κλισης , βρεγμενο οδοστρωμα γ.τ.π. και .....ΣΤΡΟΦΗ!

    αν καταφερεις και βγεις αλωβητος και απο αυτο παιρνεις βραβειο απο το YΠΕΧΩΔΕ και σε τιμουν σε εκδηλωση που διοργανωνει ο εκαστοτε Δημος.

    ...δεν θα ξεχασω ποτε μια τετοια περιπτωση στα Τουρκοβουνια...συγκινηθηκα τωρα....

  4. #34
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Mαντηλακι ;;

    :wacko:

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Αρχίστε πρώτα με τις κατηγορίες των συνθηκών οδήγησης γιατί ετσι που το πάτε τουρλουμπούκι παπάρια νόημα θα βγάλετε

    Εdit : Βροχή, στεγνό, πολη, εθνική, επαρχιακό δίκτυο, πιστα κλπ κλπ
    +1

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Προσωπικά "οδηγώ" μόνο σε εθνικές και επαρχιακούς. Στην πόλη.... απλά "φυλάγομαι".
    Καμιά μα καμιά κατάσταση δεν είναι ασφαλής. Στα στενά και στους (ημι)μποτιλιαρισμένους δρόμους της πόλης είναι σαν να είσαι ο ήρωας σε playstation game και όλοι προσπαθούν να σε σκοτώσουν (πού το διάβασα να δεις...?) μόνο που δεν έχεις κανονάκι μπόνους.
    Εύγε στο παιδί που το διατύπωσε.

    Στη σειρά των μποτιλιαρισμένων και εκεί που κανείς δεν το περιμένει θα την κάνει ο φρικαρισμένος δεξιά ή αριστερά χωρίς ή με φλας της τελευταίας στιγμής! Μάτι στη ρόδα και ενίοτε στη φάτσα του οδηγού. Κινητό=δε βλέπει δεν ακούει.... (πχ)

    Στην κόρνα δεν κάνω τσιγκουνιές
    Καλύτερα ολίγον σπαστική καθώς παιρνώ ανάμεσα παρα..... ξάπλα ή σφηνωμένη σε καμιά πόρτα...
    Σινιάλομε φώτα ομοίως.

    Για μένα ο κανόνας λέει: Όλοι είναι εν δυνάμει δολοφόνοι σου. Πρόλαβέ τους ή απόφυγέ τους!
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  7. #37
    Εκτός από δύο δάκτυλα στο φρένο, εγώ έχω δύο μόνιμα στο συμπλέκτη...
    Εκτός από το ότι βολεύει άμα χρειαστεί κάμμια εκτροπή, ενδεχομένως να χρειαστεί για να κατεβάσω σχέση και να επιταχύνω όταν δώ κάτι ύποπτο πίσω...

    Εγώ πάντως διαφωνώ με το +20 που αναφέρθηκε παραπάνω -μου φαίνεται ότι αφορά ταχύτητες κίνησης πάνω από 80 χαω -παλαιά πήγαινα και γω +αρκετά αλλά μετά άλλαξα γνώμη.

    Ανάλογα με το πόσο πηγαίνει η κίνηση θα πρότεινα μια πιο λογική ταχύτητα διήθησης. Και αυτό εξαρτάται καί από τη μηχανή που οδηγάς αλλά καί από το πόσο άνετα νιώθεις εσύ στη κίνηση.

    Στο μποτιλιάρισμα ενίοτε κάθομαι στα αυγά μου και αναπολώ τις εποχές που κάπνιζα, βλέποντας κάτι περίεργους με ανοιχτά (ή καθόλου) κράνη και τσιγάρο στο στόμα να προσπαθούν να χωθούν κάπου ενώ μιλάνε στο κινητό -το τι κάνουν οι περισσότεροι μέσα στα κουτιά, άστο...


    Παραμένω αόρατος αλλά και ψυλλιασμένος στη κίνηση, και οι περισσότεροι που οδηγάνε αυτοκίνητα παραμένουν αμόρφωτοι ως προς τη πιο απλή διαπίστωση που αφορά την ζωή ενός δικυκλιστή:


    Μία λάθος κίνηση ενός οδηγού αυτοκινήτου μπορεί να με σκοτώσει -και έχουν προσπαθήσει αρκετές φορές-, ενώ μια λάθος δικιά μου θα τους γρατζουνίσει απλά τις λαμαρίνες τους.

    Στην επαρχία είναι χειρότερα τα πράγματα, πολλοί ούτε καν δίνουν προτεραιότητα (τι'σαι συ ρε που έρχεσαι από δεξιά για να σε δώκω προτεραιότητα; )...

    Οι περισσότεροι οδηγοί αυτοκινήτων δεν σκέφτονται όταν οδηγάνε -ή έχουν αλλού το μυαλό τους-, άρα το να μη βγάλουν φλας, το να στρίψουν κάπου ξαφνικά ή να αλλάξουν λωρίδα κλπ, είναι μέσα στο "παιχνίδι" της κίνησης. Φροντίζουν να μου το θυμίζουν, όταν το ξεχνάω...

    Όσο και αν ακούγονται παιδικά θα θυμίσω οι νεώτεροι να διαβάσετε τα βασικά μαθήματα για αναβάτες -σε άλλο ποστ-, που έχουν αρκετό υλικό για οδήγηση στη πόλη -και ειδικά την εισαγωγή στη "στρατηγική" που πρέπει να έχεις στη κίνηση.


    Εναλλακτικά, περιμένετε να αποκτήσουν οι οδηγοί τετράτροχων οδηγική σύνεση, ευθύνη και προσοχή αλλά και σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή (και μερικοί δικυκλιστές μέσα σε αυτούς)...

    Σα να λέμε... μη φας.


    Προτείνω οι νεώτεροι να πάρετε ότι οδηγάτε, και να αρχίσετε να το οδηγάτε στο χώμα, σε καμμιά ερημιά, για να δείτε πως αντιδρά σε φρένα πανικού, εκτροπές, ακόμα και ντριφταρίσματα, κωλιές κλπ ωραία και να έχετε τη σύνεση να τα χρησιμοποιήσετε όταν χρειαστεί. Για να έχετε με το μέρος σας τις σωστές αντιδράσεις και όχι πανικό, ώστε να πάει η μηχανή εκεί που θέλετε άμα χρειαστεί.


  8. #38
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Εκτός από δύο δάκτυλα στο φρένο, εγώ έχω δύο μόνιμα στο συμπλέκτη...
    Εκτός από το ότι βολεύει άμα χρειαστεί κάμμια εκτροπή, ενδεχομένως να χρειαστεί για να κατεβάσω σχέση και να επιταχύνω όταν δώ κάτι ύποπτο πίσω...

    Εγώ πάντως διαφωνώ με το +20 που αναφέρθηκε παραπάνω -μου φαίνεται ότι αφορά ταχύτητες κίνησης πάνω από 80 χαω -παλαιά πήγαινα και γω +αρκετά αλλά μετά άλλαξα γνώμη.

    Ανάλογα με το πόσο πηγαίνει η κίνηση θα πρότεινα μια πιο λογική ταχύτητα διήθησης. Και αυτό εξαρτάται καί από τη μηχανή που οδηγάς αλλά καί από το πόσο άνετα νιώθεις εσύ στη κίνηση.

    Στο μποτιλιάρισμα ενίοτε κάθομαι στα αυγά μου και αναπολώ τις εποχές που κάπνιζα, βλέποντας κάτι περίεργους με ανοιχτά (ή καθόλου) κράνη και τσιγάρο στο στόμα να προσπαθούν να χωθούν κάπου ενώ μιλάνε στο κινητό -το τι κάνουν οι περισσότεροι μέσα στα κουτιά, άστο...


    Παραμένω αόρατος αλλά και ψυλλιασμένος στη κίνηση, και οι περισσότεροι που οδηγάνε αυτοκίνητα παραμένουν αμόρφωτοι ως προς τη πιο απλή διαπίστωση που αφορά την ζωή ενός δικυκλιστή:


    Μία λάθος κίνηση ενός οδηγού αυτοκινήτου μπορεί να με σκοτώσει -και έχουν προσπαθήσει αρκετές φορές-, ενώ μια λάθος δικιά μου θα τους γρατζουνίσει απλά τις λαμαρίνες τους.

    Στην επαρχία είναι χειρότερα τα πράγματα, πολλοί ούτε καν δίνουν προτεραιότητα (τι'σαι συ ρε που έρχεσαι από δεξιά για να σε δώκω προτεραιότητα; )...

    Οι περισσότεροι οδηγοί αυτοκινήτων δεν σκέφτονται όταν οδηγάνε -ή έχουν αλλού το μυαλό τους-, άρα το να μη βγάλουν φλας, το να στρίψουν κάπου ξαφνικά ή να αλλάξουν λωρίδα κλπ, είναι μέσα στο "παιχνίδι" της κίνησης. Φροντίζουν να μου το θυμίζουν, όταν το ξεχνάω...

    Όσο και αν ακούγονται παιδικά θα θυμίσω οι νεώτεροι να διαβάσετε τα βασικά μαθήματα για αναβάτες -σε άλλο ποστ-, που έχουν αρκετό υλικό για οδήγηση στη πόλη -και ειδικά την εισαγωγή στη "στρατηγική" που πρέπει να έχεις στη κίνηση.


    Εναλλακτικά, περιμένετε να αποκτήσουν οι οδηγοί τετράτροχων οδηγική σύνεση, ευθύνη και προσοχή αλλά και σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή (και μερικοί δικυκλιστές μέσα σε αυτούς)...

    Σα να λέμε... μη φας.


    Προτείνω οι νεώτεροι να πάρετε ότι οδηγάτε, και να αρχίσετε να το οδηγάτε στο χώμα, σε καμμιά ερημιά, για να δείτε πως αντιδρά σε φρένα πανικού, εκτροπές, ακόμα και ντριφταρίσματα, κωλιές κλπ ωραία και να έχετε τη σύνεση να τα χρησιμοποιήσετε όταν χρειαστεί. Για να έχετε με το μέρος σας τις σωστές αντιδράσεις και όχι πανικό, ώστε να πάει η μηχανή εκεί που θέλετε άμα χρειαστεί.

    Ολοσωστος
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Εγω το παιζω επισης παγκοσμιος και ας με δουλευουν οι γυρω, αφου για να στριψω βγαζω πολυ σωμα προκειμενου να στριψει η μοτοσικλετα σε οσο το δυνατον πιο καθετη θεση σε σχεση με το οδοστρωμα.
    Μου κανει εντυπωση που δεν σχολιαστηκε αυτο.
    Ο συμπλεκτης απαγορευεται και η χρηση κατω απο τις συνθηκες που ανεφερες,σημαινει οτι δεν κρατας τον κινητηρα στο σωστο ευρος (χαμηλη σχεση πολλες ρπμ) ωστε να υπαρχει παντα ομαλοτητα και αμεσοτητα στο ανοιγμα/κλεισιμο του γκαζιου.
    Τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα,εκτος και αν μιλας για ξεκινημα οποτε πασο.

    Περι οδηγησης στην βροχη ειχαν γραφτει καποια πολυ καλα ποστς,τα οποια μαλιστα περιεχουν συμβουλες και απο το σεμιναριο περι οδηγησης στο βρεγμενο που ειχε γινει τοτε απο τον Δαλλα στον χωρ οπου στεγαζονται διαφορες λεσχες.Προτεινω να τα διαβασετε και αν το βρειτε να μου το πειτε και μενα διοτι βαριεμαι να ψαξω.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF