Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: "Αμυντικές" οδηγικές πρακτικές...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    "Αμυντικές" οδηγικές πρακτικές...

    Με αφορμή ένα post του Γιάννη (road spirit), σχετικά με αυτοκίνητα τύπου Smart, των οποίων οι καθρέπτες δεν παρέχουν ικανό οπτικό πεδίο προς τα πίσω, σκέφτηκα ένα thread στο οποίο θα καταγράφουμε "αμυντικές" πρακτικές κατά την οδήγησή μας...

    Εύχομαι να δημιουργηθεί ένα "ευρετήριο" χρήσιμο τόσο σε έμπειρους όσο και νέους αναβάτες...

    Παρακαλώ πολύ να postάρετε μόνο συγκεκριμένες απαντήσεις και να ΜΗΝ spamάρετε...

    Αν το thread πάρει ικανοποιητική τροπή, τότε θα το κάνω sticky...

    Φιλικά,

    Θωμάς

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ξεκινάω λοιπόν...

    Πάντα οδηγώ με δύο δάχτυλα πάνω στη μανέτα του μπροστινού φρένου.

    Ίσως σώσει μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου...

    Μια συνήθεια που απέκτησα από την πρώτη στιγμή που έπιασα grip στην παλάμη μου και τώρα απλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...

  3. #3
    O κανόνας του +20 (χλμ) στις διηθήσεις

    'νταξ' καμια φορά ξεφεύγει λίγο αλλα εν γένει δεν πάω πολύ πιο γρήγορα απο τα αυτοκίνητα στο fillering (που λένε στο χωριό μου)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ποτέ δεν έχω το νου μου στο αν ανάψει φλας το προπορευόμενο από εμένα αυτοκίνητο όταν κινούμαι σε δρόμο με δύο (ή περισσότερες) λωρίδες ανά κατεύθυνση...

    Σύμβουλός μου για την αλλαγή κατεύθυνσης είναι η απόσταση τροχών αυτοκινήτου με διαχωριστική γραμμή...

    Μείωση αυτής της απόστασης αποτελεί σημάδι πρόθεσης αλλαγής πορείας...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Γνώση του πότε είμαι σε τυφλή γωνία οχήματος:

    Αν μπορώ να δω τα μάτια του οδηγού στους καθρέπτες του, αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ είμαι σε τυφλή γωνία και ΜΠΟΡΕΙ να με δει...

    Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως ΟΝΤΩΣ ΘΑ με δει, αλλά τουλάχιστον ξέρω αν είμαι σε τυφλή γωνία ή όχι και προσαρμόζω ανάλογα τη θέση της μοτοσικλέτας μου...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Κανόνας των 3 δευτερολέπτων από το προπορευόμενο όχημα:

    Η απόσταση ασφαλείας από το μπροστινό μας όχημα δε μετριέται σε μέτρα, μιας και εξαρτάται από την ταχύτητα που κινούμαστε, αλλά σε χρόνο...

    Μια ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ απόσταση για το μέσο οδηγό είναι αυτή των 3 δευτερολέπτων...

    Με ένα σταθερό σημάδι στο δρόμο (π.χ. κολώνα) θα πρέπει να προλάβουμε να μετρήσουμε "1001, 1002, 1003" μεταξύ των διελεύσων του προπορευόμενου οχήματος και ημών.

    Με τον καιρό εξοικειωνόμαστε με τη σχέση χρόνου - ταχύτητας - απόστασης και το "μουρμούρισμα" μέσα στο κράνος σταματά...

  7. #7
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    - 2 δαχτυλα παντα πανω στο φρενο
    - Ελατωση ταχυτητας, μεχρι εκει που θεωρω οτι θα μπορεσω να αντιδρασω εγκαιρα, παντα σε διασταυρωση ειτε εχω πρασινο φαναρι ειτε ο αλλος εχει στοπ
    - Το ιδιο οταν περναω διπλα απο ΜΜΜ η ταξι
    - Σταση σε φαναρη, ειδικα νυχτα πιο πολυ, οσο γινεται στην ακρη του δρομου η μπροστα απο καποιο αυτοκινητο
    - Προσπαθω παντα να τσεκαρω τους καθρεπτες τον μπροστινων για να δω της προθεσεις τους, οσο μπορω



    αυτα τωρα, εχει πεσει δουλιτσα.. συνεχεια στο επομενω επεισοδειο
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  8. #8
    Θα πρόσθετα ελαφρύ τσίμπημα του μπροστινού φρενου και μείωση ταχύτητας όταν βλέπουμε αυτοκίνητο ή άλλο μέσο να προσπαθεί δειλά-δειλά να μπει στην πορεία μας, ενω φυσικά έχουμε προτεραιότητα, και ελαφρύ στρίψιμο δεξιά της νοητής γραμμής που χωρίζει τη λωρίδα μας.

    Και, φυσικά, είμαστε έτοιμοι να σταματήσουμε σε διαβάσεις και αφού περνάμε δίπλα από λεωφορεία.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχίστε πρώτα με τις κατηγορίες των συνθηκών οδήγησης γιατί ετσι που το πάτε τουρλουμπούκι παπάρια νόημα θα βγάλετε

    Εdit : Βροχή, στεγνό, πολη, εθνική, επαρχιακό δίκτυο, πιστα κλπ κλπ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Να πω και γω από εμπειρίας σε διηθήσεις,

    α) αν δεν είναι τελείως σταματημένα τα οχήματα καλό είναι να κρατάς ταχύτητα ίδια με την κίνηση.
    β) σε δρόμους με 2+ λωρίδες στην ίδια κάτεύθυνση, αν το αμάξι που πάμε να περάσουμε έχει αρίστερά δεξιά χώρο να χωθεί οπωσδήποτε κόρνα και φώτα για να μας δει.
    γ) φυσικά πάντα το νου μας στις μπροστινές ρόδες, αν έχουν ξεκινήσει να στρίβουν, κόρνες!

    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  11. #11
    Μάλλον για αμυντική οδήγηση μες στη πόλη ξεκινήσαμε.

    Θα πρόσθετα επίσης και πάντα μα πάντα ανοικτά τα φώτα, μέρα και νύκτα. Μας προσέχουν καλύτερα.
    Κάτι άλλο που έχω προσέξει είναι (διορθώσε με παρακαλώ) ότι όταν κοκκινίζει ένα φανάρι, οι οδηγοί αυτοκινήτων για να γλιτώσουν προφανώς μερικά μέτρα, αποφασίζουν τελευταία στιγμή σε ποια πλευρά θα περιμένουν να ανάψει πράσινο. Οπότε διήθηση καλό είναι να γίνεται, σε αυτή τη φάση όταν δούμε ότι τα αυτοκίνητα ακινητοποιούνται εντελως.

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Να πω και γω από εμπειρίας σε διηθήσεις,

    αβ) σε δρόμους με 2+ λωρίδες στην ίδια κάτεύθυνση, αν το αμάξι που πάμε να περάσουμε έχει αρίστερά δεξιά χώρο να χωθεί οπωσδήποτε κόρνα και φώτα για να μας δει.


    +1

    οσο και αν ακουγεται κουλο, ειναι προτιμοτερο να προσπερνας αναμεσα απο δυο αμαξια που κινουνται παραλληλα, παρα οταν βρισκεται μονο του αριστερα η δεξια ενα αυτοκινητο με κενο χωρο στην απεναντι του λωριδα.

    Οσο νεκρες γωνιες στο οπτικο πεδιο και αν εχει ενα αμαξι και οσο βοδι και αν ειναι ο οδηγος, το αμαξι που κινειται παραλληλα με αυτο θα το δει...ελπιζω...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster

    α) αν δεν είναι τελείως σταματημένα τα οχήματα καλό είναι να κρατάς ταχύτητα ίδια με την κίνηση.

    Και τότε ποιος ο λόγος να κάνεις διήθηση;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    σε δρόμους με 2+ λωρίδες στην ίδια κάτεύθυνση, αν το αμάξι που πάμε να περάσουμε έχει αρίστερά δεξιά χώρο να χωθεί οπωσδήποτε κόρνα και φώτα για να μας δει.
    +1

    Μας το είχε επισημάνει και ο Θ. Χούντρας στο "Σεμινάριο Πόλης" κατά το 0-300 Riding School.


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Και τότε ποιος ο λόγος να κάνεις διήθηση;
    γιατί η κίνηση σταματάει, ξεκινά, ξανασταματά κλπ και εσύ είσαι όλη την ώρα ανάμεσα από αμάξια..
    ε την στιγμή που κινούνται καλό είναι να μην πηγαίνεις με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι πάνε..
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF