Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αφαίρεση καταλύτη σε μαμά Υ!!

  1. #1
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218

    Αφαίρεση καταλύτη σε μαμά Υ!!

    Ύστερα ο ψάξιμο και σε άλλα forum βρήκα ότι στο εξωτερικό πολλοί κάτοχοι R1 04-06 αντί να προβού στην αγορά aftermarket Υ απλά εβγαλαν τον καταλύτη από το μαμα Υ.

    Αυτό έκανα και εγώ και πραγματικά το μηχανάκι έγινε καλύτερο. Καλύτερη ροπή σε όλο το φάσμα.
    Η όλη διαδικασία δεν μου πήρε πάνω από μια ώρα και το σημαντικότερο, χωρίς κόστος.

    Στο ήχο δεν είδα σημαντική διαφορά, απλά έγινε πιο μπάσος.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Αφαίρεση καταλύτη σε μαμά Υ!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
    Ύστερα ο ψάξιμο και σε άλλα forum βρήκα ότι στο εξωτερικό πολλοί κάτοχοι R1 04-06 αντί να προβού στην αγορά aftermarket Υ απλά εβγαλαν τον καταλύτη από το μαμα Υ.

    Αυτό έκανα και εγώ και πραγματικά το μηχανάκι έγινε καλύτερο. Καλύτερη ροπή σε όλο το φάσμα.
    Η όλη διαδικασία δεν μου πήρε πάνω από μια ώρα και το σημαντικότερο, χωρίς κόστος.

    Στο ήχο δεν είδα σημαντική διαφορά, απλά έγινε πιο μπάσος.


    Το συνιστώ σε όλους...!
    Συνιστάς σε όλους να βγάλουν τον καταλύτη από τις μηχανές τους?

  3. #3
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Θα μου επιτρέψεις να χαρακτηρίσω την ερωτησή σου χαζή.

    Φυσικά και όχι..


    Γράφω συγκεκριμένα για το R1 04-06. Όποιος σκοπεύει να αλλάξει εξατμήσεις και να προβεί στην αγορά aftermarket Y υπάρχει και η δυνατότητα που ανέφερα πιο πάνω.


    Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με την Green Peace έβγαλα και το τελευταίο σχολιό μου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Κάτσε για να καταλάβω...

    Θεωρείς ορθόν να βγάλεις τον καταλύτη από την εξάτμισή σου
    για να πάρεις περισσότερα άλογα ή ροπή?

  5. #5
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Κάτσε για να καταλάβω...

    Θεωρείς ορθόν να βγάλεις τον καταλύτη από την εξάτμισή σου
    για να πάρεις περισσότερα άλογα ή ροπή?
    Στη περιπτωσή μου το θεωρώ ορθόν διότι πέρα από τη αυξηση της απόδοσης επίσης μου έφυγε και η ζέστη κάτω από τη σέλα, γενικώς το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα με αυξημένη απόδοση.

    Επίσης όλοι οι κατασκευαστές εξατμήσεων εχουν βγάλει το συγκεκριμένο κομμάτι της εξάτμησης χωρίς καταλύτη και το πουλάνε. Για να είναι νόμιμοι σου γράφουν RACING USE ONLY και αυτό ήταν όλο.

    Εγώ θα σώσω το περιβάλλον?

  6. #6
    re paidia...kanete kati erwtiseis ??? sas xalaei na bgalei ton katalyti apo tin mama alla se mia erwtisi tou styl na balw akrapes h remus (xaris katalyti kai oi dyo ) oloi tha apantousate me xara kai xwris kamia oikologiki eyesthisia ... aaaa re peleky pou exei faei to myalo sas ...
    PROzacRIDER

  7. #7
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
    Στη περιπτωσή μου το θεωρώ ορθόν διότι πέρα από τη αυξηση της απόδοσης επίσης μου έφυγε και η ζέστη κάτω από τη σέλα, γενικώς το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα με αυξημένη απόδοση.

    Επίσης όλοι οι κατασκευαστές εξατμήσεων εχουν βγάλει το συγκεκριμένο κομμάτι της εξάτμησης χωρίς καταλύτη και το πουλάνε. Για να είναι νόμιμοι σου γράφουν RACING USE ONLY και αυτό ήταν όλο.

    Εγώ θα σώσω το περιβάλλον?
    αυτο το τελευταιο ακουγεται λιγο ....ασχημο! το θεμα ειναι να μην σκεφτομαστε ετσι, γιατι ολοι ετσι σκεφτονται οτι σαν αυτονομες μοναδες δεν μπορουν να κανουν τιποτα!
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    αυτο το τελευταιο ακουγεται λιγο ....ασχημο! το θεμα ειναι να μην σκεφτομαστε ετσι, γιατι ολοι ετσι σκεφτονται οτι σαν αυτονομες μοναδες δεν μπορουν να κανουν τιποτα!
    i ypokrisia einai asximi ... kai ypokrisia einai TO ''ακουγεται λιγο ....ασχημο!'' ... akou kati pragmata... to eipe kai o filos parapanw den katakrinoume tis eleytheres aftermarket eksatmiseis alla tis mama xwris katalyti... ayto einai asximo...
    PROzacRIDER

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    αυτο το τελευταιο ακουγεται λιγο ....ασχημο! το θεμα ειναι να μην σκεφτομαστε ετσι, γιατι ολοι ετσι σκεφτονται οτι σαν αυτονομες μοναδες δεν μπορουν να κανουν τιποτα!
    koita edw o filos zeykas pou san anamartitos balei to litho prwtos se ayto to post... ti wraia ta leei edw http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=52722
    PROzacRIDER

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    koita edw o filos zeykas pou san anamartitos balei to litho prwtos se ayto to post... ti wraia ta leei edw http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=52722
    ολες οι άφτερμαρκετ εξατμίσεις slip-on βγαίνουν χωρίς τον καταλύτη?

  11. #11
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    i ypokrisia einai asximi ... kai ypokrisia einai TO ''ακουγεται λιγο ....ασχημο!'' ... akou kati pragmata... to eipe kai o filos parapanw den katakrinoume tis eleytheres aftermarket eksatmiseis alla tis mama xwris katalyti... ayto einai asximo...
    Ρε παιδιά σας φαίνεται να έχω μαμά εξατμήσεις?? Εχω βάλει τελικά απλά δεν είχα αλλάξει το Υ. Ρωτώ για Υ και μου λένε 130€ το REMUS, 180€ Akra, 200 Arrow. Έτσι προτημησα να αφαιρέσω τον καταλύτη από το δικό μου χωρίς κόστος.

    Τελος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	remus.jpg 
Προβολές:	683 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	119210

  12. #12
    Έλα να ησυχάσει λίγο η GreenPeace εδώ...

    Υποτίθεται είμαστε οι μηχανόβιοι...
    αυτοί που δεν αφήνουν να κοιμηθεί κανένας τα βράδια...
    αυτοί που κλέβουν τσάντες κάνουν ληστίες...
    σούζες έντο κόκκινα φανάρια...
    και αυτοί που καταστρέφουν το όζον!

    ..........................


    τεσπα...λοιπόν επειδή εδώ είναι η κατηγορία που μιλάμε συγκεκριμένα για το R1-6

    μπορούμε να γράφουμε για βελτιώσεις και καταστοφή του περιβάλλοντος!

    ..............

    ξανά τεσπα...

    εγώ με αφτερμαρκετ εξατμίσεις είδα διαφορά όταν μου έβγαλαν τον καταλύτη...(αν και με δουλέψαν λίγο γιατί μου είπαν οτι είναι άλλο ελεύθερο καθότι δεν είχα ιδέα απο ρ1)

    Όταν λοιπόν βγήκε...είδα πιο πολύ δύναμη στο μηχανάκι...αλλά υπήρχε 1 τρύπα χαμηλά...

    Όταν το έβγαλα και έβαλα 1 Υ ακράποκιτς... το μηχανάκι μεταμορφόθηκε ακόμα περισσότερο...ο Θόρυβος έγινε πιο μεταλικός η τρύπα εξαφανίστηκε και το μηχανάκι πήρε περισσότερη δύναμη σε όλο το φάσμα...

    Οπότε όποιος θέλει να παίξει με το Υ ας βάλει κατευθείαν ένα αφτερμαρκετ...να του μείνει και το Υ με το καταλύτη για το ΚΤΕΟ
    Make my bike lighter.....remove the brakes!
    Στο βασίλειο των κουλών βασιλεύει ο μονόχερας...

    BMW R25/3 1955 Restoration

  13. #13

    Unhappy exsast problem

    otan aferethi katalitis i alaksis exaust prepi na ksanaprogramatisti i yzf r6 -2007
    epidi exi anapsi i lampa tou check

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Καλά τα λέτε.......
    Με την αφαίρεση του καταλύτη ενδέχεται να κερδίσει κανείς 1,5 άλογο το οποίο χρειάζεται ώστε να αυξήσει τη μέση ταχύτητά του και να προλάβει να κάνει αυτά που θέλει στη μειωμένη ζωή που θα του απομείνει λόγω καρκίνου που θα πάθει λόγω της αφαίρεσης του καταλύτη.
    Πληροφοριακά τα καυσαέρια της αμόλυβδης που δεν αδρανοποιούνται από καταλύτη είναι ιδιαίτερα καρκινογόνα

  15. #15
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    πέρα από το racing του όλου θέματος να αναφέρω και το ότι όλοι θεωρούμε ότι η εξάτμιση βγάζει τα καυσαέρια πίσω, δεν αναπνέω εγώ τον καρκίνο- δεν θα σώσω τον κόσμο κλπ. Ο ΠΡΩΤΟΣ που αναπνέει τα καρκινογόνα καυσαέρια είναι ο οδηγός... Για αυτό λοιπόν σιγά σιγά τις αναπνοές- δεν φτάνει για όλους!
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή πίσω φαναριού και αφαίρεση φτερού σε ΧΤ 600
    από afanaman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2013, 17:11
  2. ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΟΦΤΗ ΣΕ 50 CC PEUGUOT V CLIC
    από tsitax69 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2013, 17:21
  3. αφαιρεση σκουριας σε εξατμιση
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 19:42
  4. αφαιρεση χρωματος σε ζαντες
    από Λευκάδιος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 15:39
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF