Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Σπρευ αλυσιδας

  1. #1

    Σπρευ αλυσιδας

    Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ στο V-STROM το hhs ξηρό λιπαντικό της βυρτ για Ο-ring αλυσίδες.
    Μπορω να πω οτι ησυχασα . Δεν πεταει,στεγνωνει αμεσως ( με ζεστη αλυσιδα ) κραταει για περιπου 800-1000 χιλιομετρα και γενικα μετα απο πολλα σπρευ που αλλαξα δεν νομιζω οτι θα το αλλαξω.
    καθε 10000 χιλιομετρα χρησιμοποιω και το ειδικο σπρευ καθαριστικο της βυρτ για φρενα και o-ring
    αλυσίδες.
    Το έχει χρησιμοποίησή κάποιος φίλος ?
    περιμένω γνώμες θετικές η αρνητικές.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    19

    Re: Σπρευ αλυσιδας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elmos
    Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ στο V-STROM το hhs ξηρό λιπαντικό της βυρτ για Ο-ring αλυσίδες.
    Μπορω να πω οτι ησυχασα . Δεν πεταει,στεγνωνει αμεσως ( με ζεστη αλυσιδα ) κραταει για περιπου 800-1000 χιλιομετρα και γενικα μετα απο πολλα σπρευ που αλλαξα δεν νομιζω οτι θα το αλλαξω.
    καθε 10000 χιλιομετρα χρησιμοποιω και το ειδικο σπρευ καθαριστικο της βυρτ για φρενα και o-ring
    αλυσίδες.
    Το έχει χρησιμοποίησή κάποιος φίλος ?
    περιμένω γνώμες θετικές η αρνητικές.
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ELMOS ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ.
    ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΤΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΓΙΑ 800 ΜΕ 1000 ΧΛΜ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΜΕΝ, ΟΜΩΣ Η ΣΚΟΝΗ ΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ Η ΛΑΣΠΗ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟΤΕΡΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΒΥΡΤ ΤΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!!

  3. #3
    Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ.Οντως τα Wurth είναι κορυφαία.Απλά δεν το αφήνω τόσα χιλιόμετρα αλλά βάζω κάθε 500 και καθαρίζω καθε 1000.

  4. #4
    Το v-strom το χρησιμοποιώ μόνο για οδηγητική διασκέδαση. για μέσα στην πόλη υπάρχει μικρο μοτο.Μονο άσφαλτο καθόλου χώμα και πάντα προσπαθώ οδήγηση με καλές καιρικές συνθήκες. Για αυτό είπα για τόσα χιλιόμετρα ψεκασμό με το σπρέι. Για το καθαριστικό παίζει πάντα ρόλο και η εμφάνιση της. Πάντως όσο πιο συχνά ( εχεται δίκιο ) τόσο το καλύτερο.

  5. #5
    Wurth οτι χειροτερο εχει βγει και δε κανει για την αλυσιδα! Τα πεταει παντου και δε κραταει , υπαρχουν μακραν καλυτερα σπρει!
    www.fazerclub.gr

  6. #6
    Αν δεν το προσεξες αναφερομε στο HHS ΞΗΡΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ
    Αν δεν σου κανει κοπο μπες στο σαιντ της βυρτ να δεις τα τεχνικα στοιχεια που δινει η γερμανικη
    εταιρεια
    τωρα πως γινεται ξηρο λιπαντικο με κερι να παταει δεν ξερω πως γινεται
    θα ειναι κατι καινουργιο
    συγνωμη που δεν το ξερω

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elmos
    Αν δεν το προσεξες αναφερομε στο HHS ΞΗΡΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ
    Αν δεν σου κανει κοπο μπες στο σαιντ της βυρτ να δεις τα τεχνικα στοιχεια που δινει η γερμανικη
    εταιρεια
    τωρα πως γινεται ξηρο λιπαντικο με κερι να παταει δεν ξερω πως γινεται
    θα ειναι κατι καινουργιο
    συγνωμη που δεν το ξερω

    Μάλλον ο φίλος σε άλλον τύπο λιπαντικό της Wurth αναφέρεται φίλε μου κι όχι στο HHS.

  8. #8
    Και εγώ εχθές καθάρισα την αλυσίδα και την λάδωσα και στα 2 τα μωρά...

    Είχα να το κάνω τουλάχιστον στο μεγάλο πάνω απο 3-4μηνο...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  9. #9
    παιδια στο σωστο αναφερομαι! ξερω για ποιο μιλατε , και δεν το πιστευω μονο εγω και φιλαρακια που το εβαλαν , δε το ξαναβαλαν , το σιγουρο ειναι οτι για μενα παντα , δουλεια δε κανει οπως αλλα σπρει που ειναι οντως για μηχανη!


    παντα φιλικα!
    www.fazerclub.gr

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
    παιδια στο σωστο αναφερομαι! ξερω για ποιο μιλατε , και δεν το πιστευω μονο εγω και φιλαρακια που το εβαλαν , δε το ξαναβαλαν , το σιγουρο ειναι οτι για μενα παντα , δουλεια δε κανει οπως αλλα σπρει που ειναι οντως για μηχανη!


    παντα φιλικα!
    ναι,αλλα δεν μας λες εσυ ποιο βάζεις??

    εγω ειχα το βυρθ, παρα πολυ καλο αλλα βαριομουν αν το κουναω 3 λεπτα τωρα δοκιμαζω τις καστρολ. αλλα μαλλον σε βυρθ θα ξανα παω.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #11
    Προτεινα το βυρτ γιατι εχω δοκιμασει αρκετα ( fush - rok/oil - kvash - kastrol - motul και δεν
    θυμαμε ποσα ακομη
    μετα απο τοσα χρονια εμπλοκης στο χωρο
    το μονο που μπορω να πω για το βυρτ ειναι οτι δεν ξανακαθαρισα ολο το πισω συστημα της μοτοσυκλετας και φυσικα δεν ξανακουσα παραπονα απο την συμβια για λερωμα ρουχων
    (δικιο παντωσ ειχε )
    και απο την εμπειρια μου η αλυσιδα δουλευει αψογα.

  12. #12

    Re: Σπρευ αλυσιδας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elmos
    Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ στο V-STROM το hhs ξηρό λιπαντικό της βυρτ για Ο-ring αλυσίδες.
    Πως είσαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλο για τα Ο-Rings; Στο site ( http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206041.pdf ) δε κατάφερα να βρω κάτι σχετικό...
    Εκτός και αν αναφέρεσαι σε διαφορετικό προιόν.

  13. #13

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2006%206123.pdf
    Thank's ...
    Προφανώς υπάρχει και παρόμοιο, αλλά ακατάλληλο για τα o-rings, προιόν... αυτό που είχε το δικό μου link.

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Valvoline White synthetic chain lube (O-Ring Safe)

    Κολαει σαν "βδελα" και αμα πεσει στις ζαντες καθαριζει πανευκολα ακομα και μετα απο καιρο.

    Απλα χρειαζεται συχνοτερη χρηση σε σχεση με ενα wurth που χρησιμοποιουσα παλαιοτερα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	v_vl_wcl_d.jpg 
Προβολές:	858 
Μέγεθος:	19,3 KB 
ID:	120069

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σπρέυ αλυσίδας Torco
    από chris_honda στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2009, 10:23
  2. Σπρευ αλυσίδας κάτω από τη σέλα..
    από ~kurucrοwn~ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 09:19
  3. σπρευ αλυσιδας στο λαστιχο
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2008, 17:33
  4. Agip σπρέυ αλυσίδας
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 14:03
  5. Γράσο-Σπρέυ Αλυσίδας -> Ταξιδίου !
    από RapidShade στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2007, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF