Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μια βοήθεια ρε παιδιά...

  1. #1

    Μια βοήθεια ρε παιδιά...

    Καλημερα και χρόνια πολλά παίδες.

    Πριν ένα μήνα έγινα κάτοχος ενός VSTROM 650 K7 την οποία πήρα μεταχειρισμένη με 7500 χλμ.Μεχρι τώρα έχω γραψει 1200χλμ και την τελευταία εβδομαδα αντιμετωπίζω ένα μικρό (θέλω να πιστευω) πρόβλημα.

    Το μηχανάκι άρχισε ξαφνικά να ανεβάζει ρελαντί 1600 στροφές και όταν ξεκινάς με πρώτη μπερδεύει και κάνει να σβήσει.Μερικές φορές δεν το σώζει ούτε το γκάζι...πνίγεται και σβήνει.Είναι σαν να δουλευει με εναν κύλινδρο ή σαν να μένει από βενζίνη.
    Δεν το κανει συνέχεια και αυτό μου δημιουργεί μια υποψία νοθευμένης βενζίνης.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι το ανέβασμα στροφών του ρελαντί.Θα περιμένω βέβαια καούν και τα τελευταία λίτρα της ύποπτης βενζίνης και βλέπουμε.

    Έχει κανείς σας αντιμετωπίσει κανέις σα παρόμοιο πρόβλημα?

    Ευχαριστώ παίδες.

  2. #2
    Στο Κ7 το ρελαντί ρυθμίζεται με βίδα ή από pc;
    Αλλαξε βενζίνη και αν δε γίνει τίποτα άλλαξε και τα μπουζί. Και βλέπεις μετά, αν δε γίνει τίποτα συνεργείο.- (ρύθμιση πεταλούδες κλπ.)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #3
    Αυτο με το σβησιμο το επαθα και γω προσφατα. Τελικα η αιτια ηταν μπουρδελο βενζινη.... που ποιος ξερει τι ειχε μεσα! 1-2 γεμισματα με 100αρα καλη και μιση δοση με τουμπανο καθαριστικο βενζινοκινητηρων stp! ( http://www.stp.com/fuel_cfsc.html ) ...βεβαια κανει 26 ευρουλακια αλλα χαλαλι την κανει την δουλεια του!


  4. #4
    Ενημερωση.

    Η ύποπτη βενζίνη κάηκε, μπήκε καινούρια, για μια εβδομάδα όλα καλά.Προχθές λοιπόν που έιχα πάει μια βολτούλα μέχρι τον Φενεό το μηχανάκι δούλευε ρολόι.Στην επιστροφή όμως ξανά μανά τα ίδια.
    Πάλι νοθευμένη?Τόσο ευαίσθητο στην σκατοβενζίνη?Αν και πλέον αστιάζω περισσότερο σε κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα.Κάποιος αισθητήρας λέει μαλακίες στον εγκέφαλο και έχουμε διαφωνίες.

    Αντλία βενζίνης θα μπορούσε?Τι λέτε?

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
    Ενημερωση.

    Η ύποπτη βενζίνη κάηκε, μπήκε καινούρια, για μια εβδομάδα όλα καλά.Προχθές λοιπόν που έιχα πάει μια βολτούλα μέχρι τον Φενεό το μηχανάκι δούλευε ρολόι.Στην επιστροφή όμως ξανά μανά τα ίδια.
    Πάλι νοθευμένη?Τόσο ευαίσθητο στην σκατοβενζίνη?Αν και πλέον αστιάζω περισσότερο σε κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα.Κάποιος αισθητήρας λέει μαλακίες στον εγκέφαλο και έχουμε διαφωνίες.

    Αντλία βενζίνης θα μπορούσε?Τι λέτε?
    Ελπίζω πως όχι γιατί θα φτάσει ψηλά το κόστος επισκευής. Ρίξε μια ρύθμιση στις πεταλούδες άλλαξε και τα μπουζί αν δεν είναι καινούρια και βλέπεις.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #6

    Re: Μια βοήθεια ρε παιδιά...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
    Καλημερα και χρόνια πολλά παίδες.

    Πριν ένα μήνα έγινα κάτοχος ενός VSTROM 650 K7 την οποία πήρα μεταχειρισμένη με 7500 χλμ.Μεχρι τώρα έχω γραψει 1200χλμ και την τελευταία εβδομαδα αντιμετωπίζω ένα μικρό (θέλω να πιστευω) πρόβλημα.

    Το μηχανάκι άρχισε ξαφνικά να ανεβάζει ρελαντί 1600 στροφές και όταν ξεκινάς με πρώτη μπερδεύει και κάνει να σβήσει.Μερικές φορές δεν το σώζει ούτε το γκάζι...πνίγεται και σβήνει.Είναι σαν να δουλευει με εναν κύλινδρο ή σαν να μένει από βενζίνη.
    Δεν το κανει συνέχεια και αυτό μου δημιουργεί μια υποψία νοθευμένης βενζίνης.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι το ανέβασμα στροφών του ρελαντί.Θα περιμένω βέβαια καούν και τα τελευταία λίτρα της ύποπτης βενζίνης και βλέπουμε.

    Έχει κανείς σας αντιμετωπίσει κανέις σα παρόμοιο πρόβλημα?

    Ευχαριστώ παίδες.
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    Τώρα είδα το μήνυμα σου γιατί έλειπα.Αν θελεις ,κάνε έλεγχο στη βαλβιδα του stand γιατί πολλές φορές βραχυκυκλωνουν από υγρασία η άλλους λόγους & δημιουργούν ακριβώς τέτοια προβλήματα σε διάφορα μηχανάκια.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
    Ενημερωση.

    Η ύποπτη βενζίνη κάηκε, μπήκε καινούρια, για μια εβδομάδα όλα καλά.Προχθές λοιπόν που έιχα πάει μια βολτούλα μέχρι τον Φενεό το μηχανάκι δούλευε ρολόι.Στην επιστροφή όμως ξανά μανά τα ίδια.
    Πάλι νοθευμένη?Τόσο ευαίσθητο στην σκατοβενζίνη?Αν και πλέον αστιάζω περισσότερο σε κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα.Κάποιος αισθητήρας λέει μαλακίες στον εγκέφαλο και έχουμε διαφωνίες.

    Αντλία βενζίνης θα μπορούσε?Τι λέτε?

    Καλη χρονια!

    ...Μαλλον φιλε ειμαστε 2. Και εμενα ακομα δεν εχει σταματησει και ειμαι στο 3 γεμισμα. Και οχι τιποτα βαζω συνεχεια 100αρα μπας και φτιαξει.

    Λεω να το δοκιμασω αλλες μια δυο μερες και αμα συνεχισει τα ιδια ...σφαιρα για συνεργειο!

  8. #8
    Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

    Θα τσεκάρω (και) την φίσα του σταντ.Μακάρι να είναι από τις απλές φίσες που φαίνονται γιατί το να κυνηγάς τα μαμημένα τα ηλεκτρόνια είναι μανίκι.

    Ευτυχώς που το άλλο....το ιταλικό μου...είναι βράχος.

    Απο γιαπωνέζα δεν τα περίμενα αυτά τα τερτίπια!!:smilea:

    Θα ενημερώσω παίδες.

  9. #9
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    επειδη μου θυμιζει συμπτωμα του 1000,πηγαινε στον μηχανικο σου να τσεκαρει μηπως βγηκαν τα κολαρα εισαγωγης,και περνει υπερβολικο αερα!!!

  10. #10
    ...Παιδια εγω μαλλον παω για βαλβιδα ρελαντι (ΤPS) τελικα γιατι δεν το βλεπω να του φευγει το κρυωματακι.

    Μου ειπαν οτι εχει τυχει ξανα σε κανα δυο v-strom αυτη η ιστορια χωρις μαλιστα να εχει αναψει το λαμπακι ενδειξης προβληματος του κινητηρα.


    Το ανταλλακτικο το περιμενω ηδη απλα ο Σφακ. κανει απογραφη και θα το'χω σε καμια δεκαρια μερες το πολυ και θα αλλαχτει τσαμπα στα πλαισια της εγγυησης



  11. #11
    Εγώ έχω Κ7 από το Φλεβάρη. Είμαι στις 10000 χλμ και έχω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης και το πρόβλημα στο κοντέρ που αναφέρθηκε αλλού.
    Την άλλη εβδομάδα στην αντιπροσωπεία θα μου βάλουν καινούριο ατέρμονα... Θα τους αναφέρω και το πρόβλημα του ρελαντί και του "πνιγμού".

  12. #12
    To TPS μάλλον είναι το ζητούμενο παίδες....όλα τα συμπτώματα δείχνουν ότι εκεί έιναι το πρόβλημα.
    Πάω από Δευτέρα να κανονίσω τα καθέκαστα γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

    Αντε να δουμε!!!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
    To TPS μάλλον είναι το ζητούμενο παίδες....όλα τα συμπτώματα δείχνουν ότι εκεί έιναι το πρόβλημα.
    Πάω από Δευτέρα να κανονίσω τα καθέκαστα γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

    Αντε να δουμε!!!
    Σε μια συζήτηση που είχε ένας φίλος εχθές στο συνεργείο για τα ίδια περίπου συμπτώματα με τα δικά σου η απάντηση ήταν TPS.
    Οπότε..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #14
    Τελικά φαίνεται να είναι το TPS.Στον ελεγχο που κάναμε στο συνεργείο φάνηκε ότι έιχε περάσει υγρασία μεσα και στους δύο σένσορες.Αυτό που φαίνεται να έχει τρελλαθεί και να κάνει ότι θέλει είναι ο σένσορας που ελέγχει τις πάνω πεταλούδες του αέρα.Δεν δίνει σωστές εντολές και τις ανοιγοκλέινει όποτε και όπως θέλει με αποτέλεσμα τα παραπάνω συμπτώματα.
    Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει ανταλλακτικό και το περιμένω όντας μηχανάκι παραεισαγωγής.

    Οφείλω να πώ βέβαια ότι μετά το καθάρισμα που υπέστησαν με πετρέλαιο και οι δύο σένσορες και υστερα απο μερικά χιλιόμετρα λειτουργίας τα παρατράγουδα με τα μπερδέματα έχουν σταματήσει και μας έχει μείνει το ψηλό ρελαντί.Τεςπα ελπίζω το νέο ανταλλακτικό να έιναι βελτιωμένο αν και η επίσημη σουζούκι δεν έχει κανει καμιά ανάκληση.

    Θα ενημερώσω.

  15. #15
    Παιδια και μενα ...την πηγα σημερα για το 24αρι service και ηταν τελικα βρωμια απο βενζινη! Την καθαρισαν και τωρα το μοτορι δουλευει μια χαρα! ...Το tps δεν ειχε καποιο προβλημα τελικα!


    ΠΡΟΣΟΧΗ στο που βαζουμε λοιπον!

    Εγω πρεπει να την πατησα στην Shell που ειναι μετα απο 100 με 200 μετρα απο τον φαρο του Ψυχικου πηγαινοντας προς Μαρουσι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια ρε παιδια
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 11:16
  2. μια βοηθεια ρε παιδια
    από KOSTIS1976 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2010, 09:09
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2009, 18:44
  4. Μια βοήθεια ρε παιδιά
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 09:41
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF