Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 90

Θέμα: Bmw 1200 Lt - Διεκδίκηση αποζημίωσης για προβληματική μοτοσικλέτα

  1. #1

    Bmw 1200 Lt - Διεκδίκηση αποζημίωσης για προβληματική μοτοσικλέτα

    BMW 1200 LT
    Το όνειρο που έγινε εφιάλτης

    Διαβάστε για να μάθετε την περιπέτεια μου χωρείς τέλος
    Είναι τα e-mail που επικοινωνούσα με την BMW και την Φαίδων Ευθύμιου ΕΠΕ.


    ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ-ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ WATER SUPPLY-COOLING-HEATING
    ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΕΣ-SPRINKLER-CO2 FIRE INSURANCE-SPRINKLER-CO2
    FAN COIL-ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ FAN COIL-AIR CONDITIONING
    ΔΙΚΤΥΑ ΑΕΡΑ-ΑΤΜΟΥ PILINGS OF AIR & STEAM
    ΕΓΚ/ΣΕΙΣ ΕΠ/ΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ INSTALLATION OF SEWAGE TREATMENT
    ΡΟΥΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ROUSSOS GEORGE
    ΡΙΜΙΝΙ 2 Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ RIMINI 2 NEW PHILADELPHIA P.C.14342
    ΤΗΛ & FAX 210.2778593 TEL & FAX 210.2778593
    KINHTO 6977290361 MOBILE PHONE 6977290361


    Κοινοποίηση προς
    bmw (τα λοιπα στοιχεια αφαιρεθηκαν απο hornet)

    Αγαπητοί κύριοι είχα την ατυχία να εμπιστευτώ το όνομα την BMW και αγόρασα ένα BMW 1200 LT αρ κυκλοφορίας ΧΡΑ 995
    Ο Γολγοθάς μου άρχισε νωρίς. Στα 200 χιλιόμετρα άρχισε η μότο να βαραει πιρακια μόλις ζεσταινόταν και κάπνιζε η εξάτμιση και μαύριζε ο τόπος καθώς και η εξάτμιση.
    Στο συνεργείο του κ Φαίδωνα Ευθύμιου μου είπαν ότι στο πρώτο σέρβις θα το ρύθμιζαν και θα έφτιαχνε.
    Στα 1200 χιλιόμετρα έχοντας πάει ταξίδι στην Φλωρεντία έμεινα από μπαταρία χωρείς εμφανή λόγο μετά από στάθμευση 30 ωρών περίπου.
    Η απάντηση ήταν ότι αν έρθω Ελλάδα θα το δουν. Τελικά δεν βρήκαν τίποτα.
    Η εξάτμιση βέβαια μαυρίζει ακόμα.
    Στα 4200 χιλιόμετρα περίπου στης 8 Ιουλίου ερχόμενος από Σέρρες κινούμενος με περίπου 120-130 χιλιόμετρα λίγο πριν την Κατερίνη άρχισα να αισθανωμε κάποια χτυπήματα στο τιμόνι . κόβοντας ταχύτητα και έχοντας μειώσει περίπου στα 40 χιλιόμετρα τότε ο τροχός μπλοκάρισε και για καλή μου τύχη δεν ήμουν από κλήση να γλιστρήσει ο τροχός και να πέσω.
    Της 9 Ιουλίου η οδική βοήθεια μου πήγε την μότο στην Θεσσαλονίκη έχοντας εγώ διανυχτερεύσει στην Κατερίνη. Εκεί εντόπισαν στο κατάστημα αντιπροσωπείας ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ το ένα ρουλεμάν του τροχού σπασμένο. πιθανόν από αστοχία υλικού. Δεν είχαν να μου αλλάξουν και τα 2 που κατά την γνώμη μου έτσι έπρεπε να γίνει και μου άλλαξαν μόνο το χαλασμένο μια που το άλλο έδειχνε καλό. Έτσι και έφυγα για Αθήνα.
    Στο ύψος της Λάρισας ο θόρυβος από τον μπροστινό τροχό ήταν τόσος που δεν άκουγες καν το μοτέρ. Και σε κάθε απόπειρα να πάρω ελάχιστη κλήση γινόταν χαμός .φτάνοντας Αθήνα στης 19-7-2007 πήγα στο συνεργείο του κ Φαίδωνα Ευθύμιου την μότο για τα εξής προβλήματα.
    1)Επισκευή ρουλεμάν και πιθανών και άξονα μπροστινού τροχού γιατί με τόσο φασαρία και με μαγκωμένο ρουλεμάν δεν είναι δυνατόν να μην έχει κτυπήσει και άξονα.
    2)Έλεγχος γιατί καπνίζει η εξάτμιση και μαυρίζει.
    Πιθανόν να έχει χαλάσει πια και ο καταλύτης από την καπνιά που έχει πιάσει.
    3)Γιατί η μότο μέχρι τα 150 πηγαίνει με μίση γκαζια και για να ανεβάσει από τα 150 στα 160 θέλει πάνω από 5 χιλιόμετρα διαδρομή.
    Σήμερα 25 -7 2007 η μότο είναι ακόμα στο συνεργείο και δεν ξέρουμε πότε θα την έχω στα χέρια μου.
    Εγώ πληρώνω δόσεις για μια μότο που δεν έχω.
    Εγώ πληρώνω δόσεις για μια μότο καινούρια για να μην έχω μεταχειρισμένη και έχω προβλήματα και αυτή βρέθηκε να είναι χειρότερη από μεταχειρισμένη.
    Εγώ πληρώνω δόσεις για μια μότο που την πήρα για να κάνω της δουλειές μου και όχι μόνο για την βόλτα μου. μια που εγώ κάνω 50 000 με 60 000 χιλιόμετρα τον χρόνο για την δαυλιά μου και αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να δουλέψω.

    Τελικά εγώ από πού θα αποζημιωθώ για τα διαφυγόντα κέρδη και την ταλαιπωρία που δέχομαι? Και ποιος με βεβαιώνει ότι η μότο όταν την πάρω δεν θα έχω πάλι τα ιδία προβλήματα που μπορεί να μου τα βγάλει μετά ένα χρόνο και να μου πείτε ότι είναι εκτός εγγυήσεις?
    Την μοτοσικλέτα την αγόρασα με τιμολόγιο στην επιχείρηση μου σαν επαγγελματικό όχημα, και για αυτό προορίζετε η χρήση της. Όποτε ως επαγγελματικό όχημα πρέπει να εργάζεται και να αποδίδει στην επιχείρηση μου. εφόσον η καθυστέρηση οφείλετε σε εσάς τότε θα πρέπει να με αποζημιώσετε για τα διαφυγόντα κέρδη

    Περιμένω απάντηση σας. Το παρόν έντυπο με τα στοιχεία της μότο θα μεταφραστή στα γερμανικά και θα σταλεί μέσο γερμανικής πρεσβείας στην BMW Γερμανίας ως επίσημο παράπονο μέσο του νομικού μου συμβούλου, εντος 10 ήμερων από σήμερα.
    Στην συνεχεία αν δεν υπάρξει απάντηση από εσάς η την BMW Γερμανίας θα αναγκαστώ να καταφύγω σε εξώδικο για να μπορώ να αποζημιωθώ και πάνω από όλα δεν δέχομαι κανείς να παίζει με την ασφάλεια μου.

    ΡΟΥΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Υγ. για την ελειψει μανιουαλ στα ελληνικά θα κάνω καταγγελία στην προστασία καταναλωτή σε εύλογο χρονικό διάστημα .
    Λόγο την νομοθεσίας είσθε υποχρεωμένοι να διαθέτεται μανιουαλ στα ελληνικά εφόσον διαθέτεται προϊόν σας στην Ελλάδα.

    Ήδη τέθηκε σε ισχύ ο πολύ σημαντικός για τους αγοραστές μοτοσικλέτας νόμος, με τον οποίο η χώρα μας συμμορφώνεται προς την Κοινοτική Οδηγία 1999/44/ΕΚ.
    1. Μέχρι τώρα αυτός που μας πουλούσε ελαττωματική μοτοσικλέτα ήταν υποχρεωμένος να δεχτεί μείωση του τιμήματος ή αναστροφή της πώλησης. Δεν ήταν όμως υποχρεωμένος να παραδώσει άλλη μοτοσικλέτα (χωρίς ελάττωμα), ούτε να διορθώσει το ελάττωμα, δηλαδή να πληρώσει την επισκευή της μοτοσικλέτας. Τώρα, με τη νέα ρύθμιση, μπορούμε να ζητήσουμε ως καταναλωτές την παράδοση άλλης μοτοσικλέτας ή την επισκευή της ελαττωματικής.
    2. Με τον νέο νόμο μπορούν να ασκηθούν ταυτόχρονα τα εξής δικαιώματα του καταναλωτή: αφενός το δικαίωμα υπαναχώρησης ή μείωσης του τιμήματος ή διόρθωσης-επισκευής της μοτοσικλέτας ή αντικατάστασής της με άλλη, αφετέρου αποζημίωσης για ζημιές που έχουν προκύψει και δεν καλύπτονται από την άσκηση των ως άνω δικαιωμάτων.
    3. Ο χρόνος παραγραφής των παραπάνω δικαιωμάτων επιμηκύνεται από έξι μήνες σε δύο χρόνια
    4. Ο πωλητής απαλλάσσεται της ευθύνης του μόνον αν ο αγοραστής πράγματι γνώριζε το ελάττωμα και όχι στην περίπτωση της "υπαίτιας άγνοιας" όπως ίσχυε μέχρι τώρα.
    5. Τα δικαιώματά του μπορεί να τα ασκήσει ο αγοραστής όταν υπάρχει οποιοδήποτε ελάττωμα του δικύκλου (εκτός από ασήμαντα ελαττώματα) και όχι μόνον στην περίπτωση πολύ σοβαρού ελαττώματος, όπως ίσχυε προηγουμένως (πολύ σοβαρό εθεωρείτο το ελάττωμα που αναιρούσε τη χρήση του δικύκλου).



    BMW group
    Hellas

    Κύριο
    Ρούσσο Γεώργιο
    Ρίμινι 2
    14342 Ν, Φιλαδέλφεια
    Την 2102778593
    Φαξ 210 2778593

    Κοιν. Φαίδων Ευθύμιου Ε.Π.Ε. (κ. Ευθύμιου)

    Γλυφάδα 08 /08 /07
    Θέμα Προβλήματα στην μοτοσικλέτα με αριθμό πλαισίου ΖΡ76815

    Αγαπητέ κύριε Ρούσσο.
    Ευχαριστούμε πολύ για την επιστολή σας όπου μας παραθέσατε τα προβλήματα που έχετε αντιμετωπίσει. Επίσης ζητούμε συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μας
    Σχετικά με τα προβλήματα που αναλύετε στην επιστολή σας και σύμφωνα με την επιστολή που είχαμε από την Φαίδων Ευθύμιου ΕΠΕ προκύπτει ότι στην μοτοσικλέτα σας έγινε ο απαραίτητος έλεγχος και επισκευαστήκαν οι οποίες βλάβες υπήρχαν.

    Για το θέμα του εγχειριδίου χρήσης της μοτοσικλέτας σας στην ελληνική θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως μόλις είναι διαθέσιμο θα σας αποσταλεί χωρείς χρέωση.
    Τέλος θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγγνώμη για την αναστάτωση και τον χρόνο που σπαταλήσατε για το θέμα αυτό. Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών μας από τα προϊόντα μας και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW έχει μεγάλη σημασία για εμάς
    .
    Παραμένουμε στην διάθεση σας
    Με εκτίμηση
    Αντώνης ...
    Υπεύθυνος εξυπηρέτησης πελατών

  2. #2
    ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ-ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ WATER SUPPLY-COOLING-HEATING
    ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΕΣ-SPRINKLER-CO2 FIRE INSURANCE-SPRINKLER-CO2
    FAN COIL-ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ FAN COIL-AIR CONDITIONING
    ΔΙΚΤΥΑ ΑΕΡΑ-ΑΤΜΟΥ PILINGS OF AIR & STEAM
    ΕΓΚ/ΣΕΙΣ ΕΠ/ΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ INSTALLATION OF SEWAGE TREATMENT
    ΡΟΥΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ROUSSOS GEORGE
    ΡΙΜΙΝΙ 2 Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ RIMINI 2 NEW PHILADELPHIA P.C.14342
    ΤΗΛ & FAX 210.2778593 TEL & FAX 210.2778593
    KINHTO 6977290361 MOBILE PHONE 6977290361


    Κοινοποίηση προς
    1) info@BMW-EFTHIMIOY.GR


    16-8 2007

    Αγαπητοί κύριοι
    Σε απάντηση της αποστολής σας που έλαβα με fax σας αναφέρω τα έξεις.
    Την τέταρτη 1-8-07 παρέλαβα την μοτοσικλέτα μου από το συνεργείο του κ ΦΑΙΔΩΝ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ως επισκευασμένη.
    Την επόμενη ημέρα χρειάστηκε να πάω στο σχηματαρι για την εργασία μου να επισπευτώ έναν πελάτη. Στην επιστροφή ανέφερα στον κ Ευθύμιου Φαίδωνα ότι η μοτοσικλέτα άρχισε να κάνει πάλι έναν ελαφρύ θόρυβο στον τροχό μπροστά. Βελτιώθηκε μεν ως προς την ταχύτητα της μια που τώρα τα 160 χλμ τα βγάζει εύκολα αλλά πίσω η εξάτμιση συνεχίζει να μαυρίζει.

    Η απάντηση του ήταν να κάνω ακόμα λίγα χιλιόμετρα και να την δουν πάλι.
    Την Κυριακή 5 – 8 -07 ξεκινήσαμε έχοντας κάνει 120 χιλιόμετρα από όταν βγήκε από το συνεργείο να πάμε διακοπές στην ήπειρο.
    Το απόγευμα της Κυριακής φτάνοντας στην Πρέβεζα όπου και επισπεύτηκα επ ευκαιρίας έναν πελάτη μου τηλεφώνησε στο κινητό μου ο Φαίδων Ευθύμιου (ΜΡΑΒΟ του και προς τιμή του αυτό αν και Κυριακή) για να με ρωτήσει πως πάει η μηχανή. Του ανέφερα ότι ο μπροστινός τροχός ξεσηκώνει τον κόσμο όταν κινούμε στην ευθεία και περισσότερο όταν γέρνω αριστερά. Πολλές φορές εκεί που κινούμε στην ευθεία ο θόρυβος σταματά απότομα και επανέρχεται πάλι απότομα προκαλώντας ανησυχία. Και η εξάτμιση αν και κάθε 150-200 χιλιόμετρα την καθαρίζω πάλι μαυρίζει.
    Μέρα με την μέρα ο θόρυβος μεγάλωνε όπως σχεδόν καθημερινά πληροφορούσα τον κ Φαίδωνα που με έπαιρνε κάθε μέρα τηλέφωνο ανήσυχος.
    Την πέμπτη και έχοντας γράψει στο κοντέρ περίπου 1600 χιλιόμετρα από την ημέρα που βγήκε η μηχανή από το συνεργείο αποφασίσαμε ότι ήταν επικίνδυνο να συνεχίσουμε με την μοτοσικλέτα στην κατάσταση που ήταν , με την πιθανότητα να μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός κινούμενοι στα ορεινά δρομάκια των ζαγοροχωριών ήταν απίθανο αν θα βγαίναμε ζωντανοί από κάποια πτώση που μπορούσε να μας οδήγηση στον γκρεμό αλλά και στην καλύτερη περίπτωση να τραυματιστούμε από την πτώση.
    Έτσι γυρίσαμε στα Γιάννενα την πέμπτη το μεσημέρι .
    Εκεί παρέμενε η μοτοσικλέτα και η γυναίκα μου και εγώ με το κτελ γύρισα Αθήνα. Λόγο της προηγούμενης εμπειρίας μου με την οδική βοήθεια της ΒΜW δεν ήθελα να περιμένω να γίνει ο επαναπατρισμός στην Αθήνα την μοτοσικλέτας μου ανεβοκατεβάζοντας από φορτηγό σε φορτηγό με τον κίνδυνο την ζημιάς . έτσι πήρα στην Αθήνα το φορτηγό της επιχείρησης μου και πήγα στα Γιάννενα να παραλάβω την μοτοσικλέτα μου και αν την μεταφέρω με ασφάλεια στην Αθήνα καθώς και να έρθουμε και εμείς ασφαλείς πίσω λόγο του ότι δεν εμπιστευόμασταν να γυρίσουμε με την μοτοσικλέτα.
    Κατόπιν αυτού.
    Ζητώ την αντικατάσταση της ελαττωματικής μοτοσικλέτας με νέα μοτοσικλέτα και όχι την επισκευή αυτής . μετά από άλλα αυτά η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα θα μας δημιουργεί πάντα το αίσθημα της ανασφάλειας.
    Την αποζημίωση του πόσου των 20% της αξίας της μοτοσικλέτας για την ταλαιπωρία και τα διαφυγόντα κέρδη από την εργασία μου που ως επαγγελματικό όχημα το προηγούμενο διάστημα .

    Δεν είναι δυνατόν κύριοι να αγοράζω καινούρια μοτοσικλέτα και να έχω επισκευασμένη στα χέρια μου αμφιβόλου καταστάσεως και ασφαλείας για την σωματική μας ακεραιότητα.

    Περιμένω απάντηση σας έως της 22-8-2007 για το αν συμφωνείτε για να προβώ στα ανάλογα νόμιμα μέτρα σε περίπτωση που δεν υπάρξει συμφωνία μαζί σας.
    Επίσης θα πρέπει να μου αναφέρετε πότε θα παραλάβω την νέα μοτοσικλέτα μου και ΟΧΙ προσωρινή μοτοσικλέτα αντικατάστασης.
    Σε πια στοιχεία θα κόψω το δελτίο αποστολής με την αιτιολογία <<επιστροφή ελαττωματικού οχήματος λόγο ακαταλληλότητας>> σε εσάς η στον κύριο Ευθύμιου. Παρακαλώ τα πλήρη στοιχεία.
    Στο συνεργείο του κ Ευθύμιου όταν την είχαν για επισκευή μου έκαναν σημάδι στην δεξιά βαλίτσα το οποίο ο κ Ερρίκος Ευθύμιου είναι ενήμερος καθώς και το συνεργείο του που τους το ανέφερα όταν πήγα να την παραλάβω

    αρ κυκλοφορίας ΧΡΑ 995

    ΡΟΥΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    6977 290 361

    Ήδη τέθηκε σε ισχύ ο πολύ σημαντικός για τους αγοραστές μοτοσικλέτας νόμος, με τον οποίο η χώρα μας συμμορφώνεται προς την Κοινοτική Οδηγία 1999/44/ΕΚ.
    1. Μέχρι τώρα αυτός που μας πουλούσε ελαττωματική μοτοσικλέτα ήταν υποχρεωμένος να δεχτεί μείωση του τιμήματος ή αναστροφή της πώλησης. Δεν ήταν όμως υποχρεωμένος να παραδώσει άλλη μοτοσικλέτα (χωρίς ελάττωμα), ούτε να διορθώσει το ελάττωμα, δηλαδή να πληρώσει την επισκευή της μοτοσικλέτας. Τώρα, με τη νέα ρύθμιση, μπορούμε να ζητήσουμε ως καταναλωτές την παράδοση άλλης μοτοσικλέτας ή την επισκευή της ελαττωματικής.
    2. Με τον νέο νόμο μπορούν να ασκηθούν ταυτόχρονα τα εξής δικαιώματα του καταναλωτή: αφενός το δικαίωμα υπαναχώρησης ή μείωσης του τιμήματος ή διόρθωσης-επισκευής της μοτοσικλέτας ή αντικατάστασής της με άλλη, αφετέρου αποζημίωσης για ζημιές που έχουν προκύψει και δεν καλύπτονται από την άσκηση των ως άνω δικαιωμάτων.
    3. Ο χρόνος παραγραφής των παραπάνω δικαιωμάτων επιμηκύνεται από έξι μήνες σε δύο χρόνια
    4. Ο πωλητής απαλλάσσεται της ευθύνης του μόνον αν ο αγοραστής πράγματι γνώριζε το ελάττωμα και όχι στην περίπτωση της "υπαίτιας άγνοιας" όπως ίσχυε μέχρι τώρα.
    5. Τα δικαιώματά του μπορεί να τα ασκήσει ο αγοραστής όταν υπάρχει οποιοδήποτε ελάττωμα του δικύκλου (εκτός από ασήμαντα ελαττώματα) και όχι μόνον στην περίπτωση πολύ σοβαρού ελαττώματος, όπως ίσχυε προηγουμένως (πολύ σοβαρό εθεωρείτο το ελάττωμα που αναιρούσε τη χρήση του δικύκλου).

    Και μετά από αυτό το e-mail με πήραν τηλ από την BMW να πάω να την δουν να την φτιάξουν ξανά.
    Η στενοχώρια μου και τα νεύρα μου με έκαναν να κοντέψω να εκραγώ με αποτέλεσμα χωρίς ποτέ μέχρι τώρα να έχω το παραμικρό πρόβλημα υγείας το βράδυ στον ύπνο μου ξύπνησα από πονοκέφαλο γιατί στριφογυρνούσα και δεν μπορούσα να καμωθώ . πηγαίνοντας στην τουαλέτα κατά της 4+30 το βράδυ ανακαλύπτω ότι τα μάτια μου είναι κόκκινα μέσα στο αίμα
    Φεύγω κατ ευθείαν στο πρώτο εφημερεύων νοσοκομείο και με έκαναν εισαγωγή λέγοντας μου ότι είμαι τυχερός που δεν έπαθα εγκεφαλικό. Μου ανέβηκε η πίεση (εκείνη την στιγμή είχα μόνο 13. 9 με 17,4 ενώ έπρεπε να είναι κάτω από το 8 και 13 αντίστοιχα ) και καλά μου με ειδοποίησε σπάζοντας τα αγγεία στα μάτια μου συνήθως παθαίνεις το εγκεφαλικό χωρείς προειδοποίηση.

    Κατόπιν αυτού η μοτοσικλέτα είναι στον Φαίδων Ευθύμιου ΕΠΕ για αντικατάσταση και εγώ απευθύναμε στον δικηγόρο και ας τα βρουν με αυτόν .
    Αγόρασα την μότο να απόλαυση με την γυναίκα μου την υπόλοιπη ζωή που μου απομένει και όχι για να πεθάνω με (για) αυτήν.

    Αυτά για την ΒΜW τα σχόλια δικά σας

  3. #3

    Διαμαρτυρία καταγγελία μεσο πρεσβιας

    μετα απο 21 μερες στο συνεργειο και με την υποδιξι του δικιγορου μου παρελαβα την μηχανη μαζι με το ιστορικο της το οποιο γραφει οτι την ειχαν μεσα για ελεγχο μπροστινου συστηματος και δεν διαπιστοθηκε βλαβη
    την παρελαβα και κανοντασ μια βολτα γυρο απο το συνεργειο εδιξε οτι ειναι ενταξη. αυτο που μου ειπε ο δικηγοροσ μου ειναι οτι να την παραλαβο μονο και μονο για να μου δοσουν το ιστορικο της το τι εχουν φτιαξει μεχρη τορα. το ιστορικο ειναι αποδικτικο για το δικαστιριο.
    ακομα και εαν εχουν παραποιησει το τελευταιο λεγοντας οτι δεν καναν τιποτα μονο ελεγχο του μπροστινου συστηματος (21 μερες για ελεγχο μας κοροιδευουν? και το ανταλακτικο που μου ειπαν οτι περιμενανε απο την γερμανια? αλλα σκευτικαν οτι για να θελει αυτοσ το ιστορικο καποιο λακο εχει η φαβα και σκευτικαν να τον σκεπασουν καπος)
    την επομενη μερα που την παρελαβα ειχα δουλια στην θηβα και ειπα να παο με την μηχανη. πλισιαζοντας τα προτα διοδια εγηρα στην ελαφρα αριστερι στροφη την μηχανη και οσ εκ θαυματος η μηχανη που την παρεδοσαν σε τελεια καταστασι μουγκριζε παλι ελαφρα . μεχρι να φτασω στην θηβα καθε φορα που εγερνα αριστερα η μηχανη μουγκριζε σαν κατι μεταλικο να τριβετε και ολλο και δυναμονε. απο την θηβα περνο τον ευθυμιου . φαιδωνα η μηχανη αυτο και αυτο παλι τα ιδια τι κανουμε? μολις γυρισης ελα εδο κατευθειαν
    επιστροφη στην αθηνα και στο μαγαζι του φαιδωνα. κατα την διαδρομη πιγενο κοντα στο διαχοριστηκο μπετον της εθνικης και προσπαθο να εντοπισο απο που ερχετε ο θοριβος τωρα γιατι ακουγετε διαφορετικος.
    τελικα εχω την εντιποση οτι ακουγετε απο πισο τωρα.
    φτανο στο μαγαζι του φεδονα και βαζο την μοτο στο κεντρικο σταντ. γυριζο τον τροχο απαλα και η μοτο τριζη ολοκλιρι κανοντας τα πλαστικα να τριζουν και αυτα μεγαλονοντασ τον ηχο. φωναζο τον φαιδονα να βγη εκσο το βλεπει και μου λεει . <<αυτο να το πεις στην BMW που ηρθαν 2 τεχνικοι και ο δικος μου μαστορασ τους λεει οτι το δισκοφρενο φταιει και πρεπει να το αλαξουμε και λενε οχι δεν φταιει την στιγμη που εχουμε αντιμετοπισει ξανα το ιδιο προβλιμα και αλαξαμε δισκοφρενο και διορθοθικε το προβλιμα>>.
    συγνομη ρε φαιδονα γιατι να το πω εγο στην BMW εσυ πρεπει να το πεισ και στο κατο κατο γιατι πρεπει να πεζετε ολλοι εσεισ στην πλατι του καθε ενος που αγοραζει μια μηχανη για ενα γαμιμενο δισκοφρενο αν ειναι αυτο κι'ολας δεν ξερο παιζετε με το κεφαλι του καθε ενος?

    μου ειπε οτι θα το βγαλει βλαβι και θα μου το αντικαταστησουν
    περιμενο εδο και 10 μερες να ερθη απο γερμανια το δικοφρενο για να μου το αλαξουν (και δεν θελο να ακουσο σχολεια για τον ακατανομαστο ακομα και αυτος φερνει πιο γρηγορα ανταλακτικα απο την ιαπονια)
    εντομεταξει απο οτι μου λεει ο δικιγορος ειναι δισκολο να μου αντικαταστησουν την μηχανη αλλα πιο ευκολο να ζητησουμε μιοση αγοραστικης αξιας και να απετησουμε να μας επιστρεψουν ενα ποσο απο την αγορα της πραγμα που αυτο θα κανουμε τελικα.

    πιστευο οτι η bmw ειναι μια εταιρια με μεγαλο ονομα αλλα οι ελληνηκη αντιπροσοποια ειναι για κλαματα και θα επρεπε να ντρεπονται που με τα καμοματα τους ξεφτιλιζουν της BMW συγουρα τα κοκκαλα των προτοπορων της BMW θα τριζουν βλεποντας τους ελληναρες να γκρεμιζουν αυτο που με τοσο κοπο και με φιλοτιμο εκτησαν
    πιστευο οτι η BMW ειναι ενα μεγαλο ονομα και θα ειναι για χρονια ασχετος αν καποιοι μικροψυχοι ελληναρες με τα καμοματα τους προσπαθουν να την καταρακοσουν
    αν με ροτησετε εμενα τι μηχανη θα επερνα μετα απο αυτα που εχω τραβιξει θα σας ελεγα παλι BMW αλλα οχι απο ελλαδα γιατι πιστευο οτι μπορει να υπαρχει καποιο λαθος στην κατασκευη αλλα αν ημασταν σε μια ευρωπαικη χωρα η μηχανη θα ειχε φτιαχτη και θα ειχα αποζιμιωθη για οτι τραβιξα.
    τορα για οσους παρουν BMW απο ελλαδα και μπλεξουν με την ελληνικη αντιπροσοποια.....
    παιδια ας προσεχαμε δεν ξεραμε δεν ρωταγαμε? αυτοι εδω εχουν το σκεπτικο του << αφου πιαστηκες μαλακας και αγορασες bmw απο εμας τωρα που τα βαλαμε τα φραγκα εμεις στην στεπι ας προσεχες σε εχουμε χεσμενο αλοστε εμεις ειμαστε η BMW ΗΕLLAS και εσυ εισαι ενα σκουπιδι που αμα κανουμε κεφι θα σου αντικαταστισουμε το ανταλακτικο>>

    περαστικα μας BMWδακιδες

  4. #4

    Διαμαρτυρία καταγγελία μεσο πρεσβιας

    ΕΝΩΠΙΟΝ ΠΑΝΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΑΡΧΗΣ
    ΕΞΩΔΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
    Γεωργίου Ρούσσου του Ιωάννη, κατοίκου Ν. Φιλαδέλφειας Αττικής, οδός XXXXX αριθ. x€.
    ΠΡΟΣ
    1. Την εταιρείας περιορισμένης ευθύνης με την επωνυμία «Φαίδων Κ. Ευθυμίου Ε.Π.Ε.» Εμπορία Μοτοσυκλετών, Αυτοκινήτων, Αξεσουάρ, που εδρεύει στα Α. Πατήσια, επί της οδού Χαλκίδος αριθ. 1-3 και εκπροσωπείται νόμιμα.
    2. την ανώνυμη εταιρεία με την επωνυμία «BMW Hellas A.E.» Εμπορία Αυτοκινήτων, που εδρεύει στη Γλυφάδα Αττικής, επί της οδού Ζεππου αριθ. 33 και εκπροσωπείται νόμιμα.
    *****************************
    Στις 18-5-2007 αγόρασα από την 1η εξ υμών μια μοτοσυκλέτα εργοστασίου κατασκευής BMW μοντέλου LT 1200 κ.ε., με αριθμό πλαισίου WBXXXXXXXXX15, με αριθμό κυκλοφορίας ΧXXXXX, χρώματος μαύρου, αντί συνολικού τιμήματος 25.000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του τέλους ταξινόμησης και του ΦΠΑ 19%).
    Έκτοτε, η ως άνω μοτοσυκλέτα και παρά τις διαβεβαιώσεις και της 1ης και της 2ης εξ υμών (κατασκευάστριας εταιρείας) περί άριστων προδιαγραφών και ποιότητας κατασκευής, εμφανίζει συνεχή προβλήματα, με αποτέλεσμα συχνά να παραμένει προς επισκευή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και βεβαίως να μην απολαμβάνω την χρήση της.
    Ήδη, η ως άνω μοτοσυκλέτα εμφάνιζε στα 200 χλμ καπνό στην εξάτμιση, έμεινε από μπαταρία στις 3-6-2007, έκανε θόρυβο το μπροστινό σύστημα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εν κινήσει ο μπροστινός τροχός στις 9-7-2007 και να αλλαχθεί ρουλεμάν, εν συνεχεία να παραμείνει στο συνεργείο του 1ου εξ υμών από 20-7 έως 1-8-2007 προς περαιτέρω έλεγχο επισκευή κι όπου έγινε αντικατάσταση ρουλεμάν και βαλβίδας πιέσεως καυσίμου, ενώ πάλι για έλεγχο του εμπρόσθιου συστήματος παρέμεινε στο ίδιο συνεργείο από 6-9 έως 21-9-2007.
    Ήδη, σήμερα η ως άνω μοτοσυκλέτα μου αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα, με αποτέλεσμα να παραμένει ακινητοποιημένη και να στερούμαι την χρήση της, για λόγους στοιχειώδους ασφάλειας και προς αποφυγή ατυχήματος.
    Επειδή ήδη έχω ταλαιπωρηθεί υπέρμετρα, λόγω των συνεχών προβλημάτων που εμφανίζει η ως άνω μοτοσυκλέτα, γεγονός για το οποίο ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ, η αδυναμία δε να δοθεί οριστική τεχνική λύση της 1ης εξ υμών στα μηχανικά προβλήματα που προκύπτουν καταδεικνύει ότι η ως άνω μοτοσυκλέτα που μου πωλήθηκε είναι ελαττωματική και στερείται της ποιότητας αλλά και της απόδοσης που διαφημίζετε και Σας ΠΡΟΣΚΑΛΩ εντός δέκα πέντε ημερών από τη λήψη της παρούσας να μου αντικαταστήσετε την ως άνω μοτοσυκλέτα με άλλη αντίστοιχη καινούργια μοτοσυκλέτα, άλλως σας δηλώνω ότι θα προσφύγω στα Δικαστήρια προς προάσπιση των νομίμων δικαιωμάτων μου και της ανόρθωσης κάθε ζημίας που υπέστην.
    Με ρητή επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου.
    Αρμόδιος δικαστικός επιμελητής παραγγέλλεται να επιδώσει την παρούσα προς αυτόν τον οποίο απευθύνεται προς γνώση του και για τις νόμιμες συνέπειες, αντιγράφοντάς την ολόκληρη στην έκθεση επιδόσεώς του.
    Επικολλήθηκε ένσημο ΤΠΔΑ 1,15 ευρώ.
    Αθήνα, 16 Οκτωβρίου 2007
    Ο Πληρεξούσιος Δικηγόρος

  5. #5
    και εδω το γραμμα προς την bmw στην γερμανια θελο να το στηλω και με ημεηλ αλλα δεν το βρησκω. οποιοσ μπορει να μου στηλει το ημεηλ τουσ να το στηλω και με αυτον τον τροπο και αν θελετε στηλτε το και εσεις για να δουν οτι εχει λαβει γνωσει αρκετος κοσμος για την περιπτωση μπας και κουνιθουν

    XXXXXXX St.
    Nea Philadelphia
    B.O XXXXX
    Athens
    Greece
    Oct 2007


    [ BMW GROUP]
    BMW Corporation




    Dear Sir/Madam,
    Reference: After sales service complete dissatisfactio n.

    I am writing to inform you of my complete dissatisfactio n with the after sales services of your company’s Greek dealer.

    I had the misfortune to entrust the good reputation of the BMW firm and I bought a motorcycle, model 1200 LT of registration number XXXXXX GR and chassis number : (XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX).

    I purchased the motorcycle on 16-5-2007 from Mr. Faidona Efthimiou, one of your local BMW dealers in Athens-Greece.

    The following events took place chronologicall y:

    Mileage 200 Km : As soon as the engine was reaching it’s operational temperature I noticed strange sounds of pre-ignition detonation of the engine and simultaneously heavy black exhaust fumes from the exhaust. I referred to the dealer’s service and the mechanics there assured me that the above mentioned problem would be fixed on the first 1,000 Km service.

    Mileage 1200 Km: Trip to Italy. The motorcycle without any obvious reason, lost battery power after been parked for approximately 30 hours at a parking place at Florence-Italy. The Dealer’s (Mr. Efthimiou) answer was that this problem would be fixed too upon my return to Greece.

    Finally after the inspection they said that nothing was wrong. The black exhaust fumes still not fixed.

    Mileage 4200 Km : On the 8th of July 2007, I was driving back to Athens after a weekend trip to Serres (aprox. 600Km) without exceeding the national motorway’s speed limits (120-130 Km/hour) when all of the sudden I felt the bike to decelerate and simultaneously strong vibrations on the steering wheel.

    I immediately started to decelerate and trying to stop the bike. I had reached the speed of 40 Km/h (aprox) when the front wheel brought to a full stop and I almost lost the control of the bike. Thank God I was not leaning the bike at that moment.
    My trip was interrupted, myself and my wife spent the night at a local hotel in Katerini and the bike transferred back to Thessaloniki at the shop of Mr. Trikaliotis(BMW local dealer) by a road accident assistance company.

    The malfunction was a broken bearing at the front wheel. I asked for both the bearings to be replaced but the technicians told me that was not necessary and that a second bearing was not available at the moment.

    Next day( July, 09) we continued our trip back to Athens but after 250Km close to Larisa city, an increasing crunching noise was coming out from the front wheel and after awhile became so loud that I could not hear the engine running. Furthermore every time I was leaning the bike in order to turn the crunching noise was further increased.

    Upon our arrival in Athens I drove the bike straight to Mr. Efthymiou’s shop demanding the repair of the following problems:

    • Immediately replacement both of the front wheel bearings and the front wheel axis because in my opinion after all this mileage the axis’ metal fatigue was a certainty.

    • Check and repair the problem of the black exhaust fumes. I was worried that the bike’s catalyst could be affected as well.

    • Check and repair the slow acceleration of the bike after the speed of 150 Km. To be more specific the bike working fine up to 150 Km/h but after that point a distance of 5 Km needed just to reach the speed of 160Km/h.

    I picked up the bike repaired from Mr. Efthimiou’s shop on Aug. 1, 2007.

    Next day I went for a short visit to a client of mine. On my way back I realized again that a noise was coming out from the front wheel. I stopped the bike and called Mr. Efthimiou from my cell phone describing the situation. The acceleration problem had been improved but the black exhaust fumes not. He asked me to continue to drive the bike for some Kms and then to take it back to his shop for a new check.

    I did so and on Sunday August 05, we left with my wife on a holidays trip to Western Greece. The bike’s mileage after the last repair( 01 Aug 07) was 120Kms. Mr. Eftimiou was on a daily basis in contact with me (highly appreciated) asking about the bike’s condition.

    I informed him that the noise from the front wheel was day by day gradually increased especially when I was leaning the bike to the left in order to turn and the black fumes insisted forcing me every 150-200 Kms to clean the mufflers by hand.

    On Thursday, August 09, 2007 after having covered 1600Kms from the day I picked up my repaired bike I decided that it was too dangerous to insist on driving this bike specially on a mountain terrain.
    At that point it was clear to me that I could not continue to disregard the high possibility of loosing the control of the bike due to a potential front wheel malfunction somewhere on a mountain road, putting our very lives into risk.

    Please bear in mind that after the above mentioned incident which took place on July 08, 2007 the fear of having a similar malfunction had became an increasing fear of me and particularly of my wife after what we had been through.

    Not wiling to take any more risks and make sure that we would return back home safe and sound I decided to leave the bike at Ioanina city with my wife and myself went back to Athens by bus and the next day using my business’ lorry return to Ioanina and transferred the bike back to Athens. I did not want to experience once again the services of BMW road accident assistance.

    Due to summer holidays the shop of Mr. Efthimiou was closed, so the bike returned to the shop on September 03, 2007.

    10 days later I received a phone call from BMW Hellas informing me that the noise problem was not at the front wheel but it was caused by an inner broken bulkhead at the exhaust system which had been repaired.

    21 days after the September 03, the bike was returned to me by the shop informing me that the front wheel system had been inspected and no problems had been found.


    Only 24 hours later I used the bike to pay a visit to a client of mine. After driving just 20 Kms on a national motorway, what a surprise the noise came back and as the time was passing by it was becoming louder and louder.

    I called on the phone your dealer Mr. Efthimiou who told me once again to take the bike to his shop and so I did. Same afternoon I drove the bike to the shop and this time the diagnosis was that the cause of the noise was a warped rear break disk. But the spare part was not available and due to a limit space at the shop I had to take the bike back home and wait for them to call me when the disk will be available.

    In the meanwhile I can not use my 25,000€ bike which for the record is registered to my business assets as a professional transportation mean. My annual average mileage is approximately 50,000-60,000Kmsmost of which is for business trips . That means that as long as my professional asset can not safely be used, I loose a great deal of money.

    You must realize that as a result of all the above mentioned facts and behavior of your local representative s (BMW Hellas, local dealers) I am no longer an enthusiastic and happy customer of your products. I must be very clear that the BMW Hellas did not show any interest if I was a satisfied customer or if I loose money or not.
    I am also sure that you can imagine my wife’s logical fear of riding this bike again after the experience she had.

    As of my self is concerned I clearly state that I’ve lost my confidence to that bike and I don’t feel safe riding it any more. I can not help thinking the results of having a front wheel blocked when I try to turn on a mountain road. It happened once it could happened again as your people proved to me.

    In conclusion I can assure you that I will take this matter further unless you take immediate action and replace my defective motorcycle. This is what I at the very least expect from a firm like BMW which was and to be honest still is my favorite choice regardless my latest experience.

    I wait for your reply.


    Yours faithfully,

    Georgios Roussos

  6. #6

    Διαμαρτυρία καταγγελία μεσο πρεσβιας

    Bmw Hellas το μεγαλείο σου

    Όλοι θα ξέρετε το μαρτύριο που τραβώ με την Bmw που αγόρασα ακούστε λοιπόν τι συμβαίνει στο ελλαδισταν

    Η μοτοσικλέτα μου από όταν την πήρα και άρχισα να διαμαρτύρομαι για τον θόρυβο που κάνει και με την φασαρία που δημιούργησα τον Αύγουστο την είχαν πάρει με τον τεχνικό διευθυντή της Bmw Hellas και την κάνανε βόλτα σε όλα τα μεγάλα και επώνυμα συνεργεία της Αθήνας. Το πόρισμα ήταν ότι η μοτοσικλέτα δεν κάνει θόρυβο.

    Λόγω των συνεχών διαμαρτυριών μου και εξώδικο που εστία στους αδελφούς Ευθυμίου και στην Bmw Hellas αποφάσισαν οι αδελφοί Ευθυμίου από μόνοι τους οι ίδιοι να τους κάνω βόλτα να ακούσουν τον θόρυβο που λέω ότι ακούω εγώ.
    Ο μηχανικός τους ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ.
    Πράγματι ΤΟΝ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ. Όποτε μου λένε πριν από μέρες να την πάμε στον Παναγιωτόπουλο στην Αγία Παρασκευή να την ακούσει και αυτός μια που από την Bmw Hellas δεν ακούν τίποτε.
    Το πόρισμα του κ. Παναγιωτόπουλου ήταν ότι η μηχανή κάνει θόρυβο μετά τα 50 χιλ που γίνετε πιο έντονος όσο περνά η ώρα γιατί φταίει το πίσω λάστιχο που είναι τετράγωνο γιατί δεν πλαγιάζω την μηχανή ( θα έχετε δη το ποστ μου που είχα βάλει παλαιοτέρα).
    Όποτε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ακούει τον θόρυβο.
    Ο Ερρίκος Ευθυμίου αποφάσισε με δικά τους έξοδα ( σχόλιο … από την πρώτη στιγμή πίστεψαν σε αυτό που τους είπα και δεν με θεώρησαν ότι είμαι τρελός )
    Να πάνε την μοτοσικλέτα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της μισελεν για να δουν αν φταίει το λάστιχο.
    Έκανα βόλτα τον άνθρωπο της μισελεν ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ακούει τον θόρυβο.
    Πόρισμα ότι δεν είναι το πίσω λάστιχο αλλά το μπροστά.
    Αλλάζουμε λάστιχα λέει ο Ερρίκος δεν το συζητάμε.
    Αποτέλεσμα μηδέν. ο θόρυβος παραμένει.
    Με ξαναπαίρνει ο Ερρίκος
    Γιώργο έλα να την δει ένας άλλος μηχανικός που έχω προσλάβει ο όποιος είναι πολύ σπουδασμένος και γνώστης να μας πει και αυτός την γνώμη του.
    Με το που κάνουμε 2-3 χιλιόμετρα μου λέει γύρνα πίσω ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.
    Πάμε στο συνεργείο και το πόρισμα λέει .
    Πιθανών (αν δεν ανοικτή δεν μπορώ να πω 100% ότι έχει πρόβλημα και κάνει θόρυβο το μεγάλο ρουλεμάν του διαφορικού. ΑΛΛΑ δεν έχει μόνο αυτόν το θόρυβο αλλά ακούγετε και άλλος πρέπει αν είναι από τον άξονα ο όποιος περιστρέφετε με πολλές στροφές και πρέπει αν έχει χάσει τα ζύγια του και δουλεύει έκκεντρα. 2 διαφορετικούς θορύβους κάνει η μηχανή που δεν πρέπει να ακούγονται.
    Για εμένα πρέπει αν λυθεί η μηχανή και να αρχίσουμε να ψάχνουμε και να μετράμε τις ανοχές. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί γιατί για τον άξονα δεν υπάρχει στην Ελλάδα μηχάνημα για να κάνει έλεγχο στον άξονα δηλαδή να τον ζύγιση όταν γυρίζει με χχχχ στροφές και να κάνει τον θόρυβο και όταν γυρίζει με ψψψψ στροφές να μην κάνει. Όποτε πρέπει να πάει στην γερμάνια να ζυγιστή.

    Εγώ είπα ότι δεν δέχομαι να λυθεί η μηχανή μου και να την έχουν όσο χρειαστούν μέχρι και αν μπορέσουν να το επισκευάσουν το πρόβλημα και θέλω να μου την αλλάξουν άλλωστε εγώ αγόρασα καινούρια όχι μεταχειρισμένη- επισκευασμένη με 25 000 ευρώ.
    Ο Ερρίκος είπε ότι θα ενημερώσει την Bmw Hellas γιατί από εκεί και πέρα αν δεν έχει εντολή από την Bmw Hellas δεν μπορεί να ανοίξει την μηχανή να την επισκευάσει αλλά ούτε μπορεί αν μου πει ότι θα μου την αλλάξει είναι θέμα το τι θα πει η Bmw Hellas.
    Και αφού τους ενημέρωσε για το θέμα έλαβα από την Bmw Hellas την έξεις απάντηση

    Σε απάντηση της από 17/10/07/ εξώδικου σας , θέτουμε υπ’οψιν σας ότι μετά τον έλεγχο της μοτοσικλέτας σας από τον επίσημο έμπορο μας ( Φαίδων κ. Ευθυμίου ΕΠΕ), η μοτοσικλέτα σας ουδέν απολύτως ελάττωμα φέρει η δε λειτουργία της βρίσκεται εντός των προδιαγραφών του εργοστάσιου και ως εκ τούτου αρνούμεθα τις αιτιάσεις σας.

    Δηλαδή αμφισβητεί ακόμα και τους επισήμους εμπόρους την η Bmw Hellas φτύνει στα μούτρα εμάς και τους αντιπροσώπους της.

    Περιμένω και την εγγραφή απάντηση του Ευθυμίου και καταθέτω αγωγή και πολύ άργησα. Και ο λόγος που καθυστέρησα είναι ότι οι αφοί Ευθυμίου με αντιμετώπισαν σαν σωστοί επαγγελματίες και έκαναν ότι μπορούσαν για να με βοηθήσουν.
    Όσο για την Bmw Hellas…………
    Τα σχόλια δικά σας

  7. #7

    Διαμαρτυρία καταγγελία μεσο πρεσβιας

    Διαμαρτυρία καταγγελία

    Κύριοι

    Σας ενημερώνω ότι το κείμενο αυτό που λάβατε μέσω πρεσβείας θα αναρτηθεί στο ιντερνέτ στην ελληνική αγγλική και γερμανική γλώσσα για την ενημέρωση του κοινού για την αντιμετώπιση της BMW HELLAS προς τους πελάτες της αλλά και για την ποιότητα των μοτοσικλετών BMW.
    Θεωρώ υποχρέωση να ενημερώσω τον κόσμο αλλά και είμαι υποχρεωμένος να αναρτήσω και την απάντηση που θα μου δοθεί η δεν θα μου δοθεί από εσάς.
    Παρακαλώ όπως να μου απαντήσετε εσείς και να μην με παραπέμψετε στην BMW HELLAS γιατί οι απαντήσεις μου μας δίνουν δεν με καλύπτουν και περιμένω μια σοβαρή και άξια απάντηση των χρημάτων που έδωσα .
    επίσης σας ενημερώνω ότι πιθανών την ημέρα που θα παραλάβετε την επιστολή μου να έχει είδη κατατεθεί αγωγή κατά της BMW HELLAS και της Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ Ε.Π.Ε. με αίτημα την αντικατάσταση την ελαττωματικής μοτοσικλέτας

    Έχοντας κάνει 200 χιλιόμετρα η μότο άρχισε να κτυπάει πιρακια μόλις ζεσταινόταν και κάπνιζε η εξάτμιση. Επίσης ξεκόλλησε ένα διακοσμητικό σιρίτι νίκελ από την αριστερή μεριά της μοτοσικλέτας από την θερμοκρασία μάλλον του κινητήρα
    Από το συνεργείο του Φαίδωνα Ευθύμιου μου είπαν ότι στο πρώτο σέρβις θα το ρύθμιζαν. Στο πρώτο σέρβις έγιναν εργασίες αλλά η μοτοσικλέτα δεν ενέβαζε περισσότερο από 150 χιλ τελική και με πολύ αργούς ρυθμούς επιτάχυνσης..
    Στα 1200 χιλιόμετρα έχοντας πάει ταξίδι στην Φλωρεντία έμεινα από μπαταρία χωρείς εμφανή λόγο μετά από στάθμευση 30 ωρών περίπου.
    Η απάντηση ήταν ότι αν έρθω Ελλάδα θα το δουν. Τελικά δεν βρήκαν τίποτα.
    Η εξάτμιση βέβαια μαυρίζει ακόμα.
    Στα 4200 χιλιόμετρα περίπου στης 8 Ιουλίου ερχόμενος από Σέρρες κινούμενος με περίπου 120-130 χιλιόμετρα λίγο πριν την Κατερίνη άρχισα να αισθάνομαι κάποια χτυπήματα στο τιμόνι . κόβοντας ταχύτητα και έχοντας μειώσει περίπου στα 40 χιλιόμετρα τότε ο τροχός μπλοκάρισε και για καλή μου τύχη δεν ήμουν από κλήση να γλιστρήσει ο τροχός και να πέσω.
    Της 9 Ιουλίου η συνεργαζόμενη με την BMW οδική βοήθεια μου πήγε την μότο στην Θεσσαλονίκη έχοντας εγώ διανυχτερεύσει στην Κατερίνη.
    Αρκεί να σας αναφέρω ότι το όχημα της οδικής βοήθειας δεν ήθελε να μου φορτώσει την μοτοσικλέτα μου για να με μεταφέρει γιατί δεν ήξερε πώς να την στηρίξει να μην του πέσει κατά την μεταφορά. Κατόπιν υποδείξεων μου για τα σημεία που θα έπρεπε να δέσει την μοτοσικλέτα χωρείς να της δημιουργήσει ζημιές η μοτοσικλέτα με πολύ δυσκολία ανέβηκε στο φορτηγό. Εκεί στο κατάστημα αντιπροσωπείας ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ μαζεύτηκαν 6 άτομα για να κατεβάσουν με ασφάλεια την μότο από το φορτηγό. εντόπισαν το ένα ρουλεμάν του τροχού εμπρός σπασμένο πιθανόν από αστοχία υλικού. μάλιστα στην δοκιμή που έκανε ο υπεύθυνος για να διαγνώσει το πρόβλημα δεν έκανε πάνω από 5 μέτρα και κατέβηκε από την μότο και την έβαλαν εσπευσμένα μέσα για να την επισκευάσουν. Μάλιστα μου είπε ότι είμαι τυχερός που δεν έπεσα. Δεν είχαν να μου αλλάξουν και τα 2 που κατά την γνώμη μου έτσι έπρεπε να γίνει και μου άλλαξαν μόνο το χαλασμένο μια που το άλλο έδειχνε καλό. Σε επικοινωνία με την οδική βοήθεια μου ανέφεραν ότι δεν ήταν δυνατόν να μεταφερθεί από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα με το ίδιο φορτηγό αλλά στα όρια του κάθε νομού θα έπρεπε να κατεβαίνει από το ένα φορτηγό και να ανεβαίνει στο επόμενο . λόγο του περιστατικού που είχα με την οδική βοήθεια και την άγνοια να δέσουν με ασφάλεια την μότο στο όχημα τους προτίμησα να την μεταφέρω εγώ. Έτσι και έφυγα για Αθήνα.
    Στο ύψος της Λάρισας ο θόρυβος από τον μπροστινό τροχό ήταν τόσος που δεν άκουγες καν το μοτέρ. Και σε κάθε απόπειρα να πάρω ελάχιστη κλήση γινόταν χαμός φτάνοντας Αθήνα στης 19-7-2007 πήγα στο συνεργείο του κ Φαίδωνα Ευθύμιου.
    Όπως μου ανάφεραν έκαναν αντικατάσταση και των δυο ρουλεμάν καθώς και
    ένα εξάρτημα που είχε πρόβλημα στον ψεκασμό. Το πρόβλημα όπως είπαν ήταν από βρόμικη βενζίνη. Βενζίνη έβαλα μαζί με το HONDA του φίλου μου από την ιδία αντλία και αυτού δεν του παρουσίασε πρόβλημα.
    Την τέταρτη 1-8-07 παρέλαβα την μοτοσικλέτα μου από το συνεργείο του κ ΦΑΙΔΩΝ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ως επισκευασμένη.
    Την επόμενη ημέρα χρειάστηκε να πάω στο σχηματαρι για την εργασία μου να επισπευτώ έναν πελάτη. Στην επιστροφή ανέφερα στον κ Ευθύμιου Φαίδωνα ότι η μοτοσικλέτα άρχισε να κάνει πάλι έναν ελαφρύ θόρυβο στον τροχό μπροστά. Βελτιώθηκε μεν ως προς την ταχύτητα της μια που τώρα τα 160 χλμ τα βγάζει εύκολα αλλά πίσω η εξάτμιση συνεχίζει να μαυρίζει.
    Η απάντηση του ήταν να κάνω ακόμα λίγα χιλιόμετρα και να την δουν πάλι.
    Την Κυριακή 5 – 8 -07 ξεκινήσαμε έχοντας κάνει 120 χιλιόμετρα από όταν βγήκε από το συνεργείο να πάμε διακοπές στην ήπειρο.
    Το απόγευμα της Κυριακής φτάνοντας στην Πρέβεζα όπου και επισπεύτηκα επ ευκαιρίας έναν πελάτη μου τηλεφώνησε στο κινητό μου ο Φαίδων Ευθύμιου (ΜΡΑΒΟ του και προς τιμή του αυτό αν και Κυριακή) για να με ρωτήσει πως πάει η μηχανή. Του ανέφερα ότι ο μπροστινός τροχός ξεσηκώνει τον κόσμο όταν κινούμε στην ευθεία και περισσότερο όταν γέρνω αριστερά. Πολλές φορές εκεί που κινούμε στην ευθεία ο θόρυβος σταματά απότομα και επανέρχεται πάλι απότομα προκαλώντας ανησυχία. Και η εξάτμιση αν και κάθε 150-200 χιλιόμετρα την καθαρίζω πάλι μαυρίζει.
    Μέρα με την μέρα ο θόρυβος μεγάλωνε όπως σχεδόν καθημερινά πληροφορούσα τον κ Φαίδωνα που με έπαιρνε κάθε μέρα τηλέφωνο ανήσυχος.
    Την πέμπτη 9 -8- 07 και έχοντας γράψει στο κοντέρ περίπου 1600 χιλιόμετρα από την ημέρα που βγήκε η μηχανή από το συνεργείο αποφασίσαμε ότι ήταν επικίνδυνο να συνεχίσουμε με την μοτοσικλέτα στην κατάσταση που ήταν , με την πιθανότητα να μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός κινούμενοι στα ορεινά δρομάκια των ζαγοροχωριών ήταν απίθανο αν θα βγαίναμε ζωντανοί από κάποια πτώση που μπορούσε να μας οδήγηση στον γκρεμό αλλά και στην καλύτερη περίπτωση να τραυματιστούμε από την πτώση.
    Έτσι γυρίσαμε στα Γιάννενα την πέμπτη το μεσημέρι . πληρώσαμε της υποχρεώσεις που είχαμε στα δωμάτια που είχαμε κλείσει για καλοκαιρινές διακοπές και ότι άλλες εκκρεμότητες είχαμε και πήγαμε σε ένα ξενοδοχείο στα Γιάννενα.
    Εκεί παρέμενε η μοτοσικλέτα και η γυναίκα μου και εγώ με το κτελ γύρισα Αθήνα. Λόγο της προηγούμενης εμπειρίας μου με την οδική βοήθεια της ΒΜW δεν ήθελα να περιμένω να γίνει ο επαναπατρισμός στην Αθήνα την μοτοσικλέτας μου ανεβοκατεβάζοντας από φορτηγό σε φορτηγό με τον κίνδυνο την ζημιάς . έτσι γύρισα στην Αθήνα και το φορτηγό της επιχείρησης μου και πήγα στα Γιάννενα να παραλάβω την μοτοσικλέτα μου και αν την μεταφέρω με ασφάλεια στην Αθήνα καθώς και να έρθουμε και εμείς ασφαλείς πίσω λόγο του ότι δεν εμπιστευόμασταν να γυρίσουμε με την μοτοσικλέτα.
    Το συνεργείο του Φαίδωνα Ευθύμιου ήταν κλειστό λόγο καλοκαιρινών διακοπών. Επικοινώνησα με την BMW HELLAS και μου είπαν να πάω την μοτοσικλέτα για επισκευή στο συνεργείο του κ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ στον γέρακα.
    Τους ανέφερα ότι δεν μπορούν να παίζουν με την ασφάλεια μου και την ασφάλεια την γυναίκας μου κάνοντας επισκευές και το πρόβλημα να διαιωνίζετε και εγώ να είμαι ο δοκιμαστής αν πετυχε η επισκευή με κίνδυνο για την σωματική μου ακαιρεοτητα. ζητησα λοιπων να παραλαβουν την μοτοσικλετα και να μου την αντικαταστησουν με μια άλλη η οποια να μου παρεχει την ποιοτητα και ασφαλεια που απετηται από μια μοτοσικλέτα της BMW. Καθώς και να μου καταβάλουν ως αποζημίωση το κόστος που όλων των εξόδων που έκανα για όλο το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε με όλες αυτές της βλάβες.
    Μου αναφέρθηκε ότι αυτό δεν γίνετε και η μοτοσικλέτα θα επισκευαστή μέσα στην εγγύηση όσες φορές απατηθεί μέχρι να φτιαχτή το πρόβλημα. Στην ερώτηση μου ότι πως μπορώ να οδηγό μια μοτοσικλέτα η οποία βγάζει επανωτά προβλήματα με κίνδυνο την ασφάλεια μου έλαβα την απάντηση ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Βεβαία όχι για αυτούς αλλά για εμένα?
    Την στιγμή που δεν μπορούν να βρουν πιο είναι το πρόβλημα πως μπορούν να κρίνουν ότι δεν είναι επικίνδυνο?
    Τους ανάφερα ότι θα περιμένω να γυρίσουν από τις καλοκαιρινές διακοπές στο συνεργείο του Φαίδωνα Ευθύμιου λόγο του ότι έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτούς και στο συνεργείο τους.
    Η απάντηση της BMW HELLAS ότι η μοτοσικλέτα δεν αλλάζετε αλλά μόνο επισκευάζετε με στενοχώρησε . έδωσα 25000 ευρώ για να πάρω την καλύτερη μοτοσικλέτα της αγοράς και παρέλαβα μια μοτοσικλέτα κατώτερη από της κατασκευές των κινεζικών δίκυκλων των 500 ευρώ που αυτοί τουλάχιστον δέχονται και αντικαταστούν το ελαττωματικό προϊών τους .
    Η στενοχώρια μου ήταν απερίγραπτη και επιδεινώθηκε από την 27 χρόνια σύζυγο και συνοδηγό μου ότι φοβάται να ανέβη πια επάνω σε αυτήν την μοτοσικλέτα και δεν θα ξαναέρθει μαζί μου μετά από το σοκ που έπαθε από το τελευταίο συμβάν.
    Λόγο του ότι είμαι 48 χρόνων κάθε χρόνο κάνω τσεκ απ για την κατάσταση της υγείας μου και πάντα με βρίσκουν σε άριστη κατάσταση. Το ίδιο έδειξαν και οι εξετάσεις που έκανα τον Μάιο.
    με όλα αυτά που συνέβησαν βρέθηκα να κάνω διακοπές σε νοσοκομείο λόγο υπέρτασης που προκλήθηκε από την στενοχώρια και της καταστάσεις που μου δημιουργήθησαν . εκεί που ήμουν ένα υγείες άτομο βρέθηκα να είμαι υποχρεωμένος να λαμβάνω φάρμακα για την υπόλοιπη ζωή μου και το μόνο λάθος κου είχα κάνει ως εκείνη την στιγμή είναι το ότι αγόρασα μοτοσικλέτα της BMW.
    Η μοτοσικλέτα μπήκε για άλλη μια φορά στο συνεργείο στης 3 -9- 07 λόγο του ότι το συνεργείο του κ. Φαίδωνα Ευθύμιου ήταν σε καλοκαιρινές διακοπές παραμένοντας όλο το χρονικό διάστημα στο παρκιν μην τολμώντας να την κυκλοφορήσουμε από τον φόβο της πτώσης από το πρόβλημα. Μετά από την πάροδο 10 ήμερων μου ανέφεραν τηλεφωνικός από την BMW HELLAS ότι το πρόβλημα είναι μέσα στην εξάτμιση που ξεκόλλησε ένα διάφραγμα και αυτό κάνει τον θόρυβο και κάνει την μηχανή να τρίζει.
    Μετά από 21 ήμερες στο συνεργείο μου παραδόθηκε η μοτοσικλέτα μου λέγοντας ότι έγινε έλεγχος στο μπροστινό σύστημα και δεν βρέθηκε βλάβη. Και το διάφραγμα που έλεγαν?

  8. #8
    Την επόμενη ημέρα παρέλαβα την μοτοσικλέτα μου έχοντας εντοπίσει μια ζημιά που έγινε στην δεξιά βαλίτσα πιθανών κατά την αποσυναρμολόγηση της και ζήτησα να αντικατασταθεί , μου είπαν ότι θα το φροντίσουν και έφυγα .κινήθηκα με την μοτοσικλέτα μου στην εθνική οδό για να πάω σε πελάτη μου και μετά από περίπου 20 χλμ διαδρομή ο θόρυβος επανήλθε ελαφρά μεν αλλά επανήλθε. Σιγά σιγά μεγάλωσε ο θόρυβος και έγινε τελικά έντονος . σε επικοινωνία τηλεφωνική με τον αντιπρόσωπο της BMW κ Φαίδωνα Ευθύμιου μου είπε να την πάω να την ξαναδούν . αυτό έγινε άμεσος την ιδία ημέρα και η διάγνωση είναι ότι πρέπει να φταίει η πίσω δισκοπλακα . λόγο του ότι δεν είχαν χώρο στο συνεργείο να την βάλουν μου είπαν ότι θα περιμένουν το ανταλλακτικό και θα μου τηλεφωνούσαν να πάω να την να μου την φτιάξουν .
    Από εκείνη την ημέρα η επίσημη απάντηση της BMW HELLAS είναι ότι η μοτοσικλέτα δεν έχει κανένα πρόβλημα δεν παρουσιάζει κανέναν θόρυβο δεν έχει κατασκευαστικό ελάττωμα και είναι εντως προδιαγραφών της κατασκευάστριας εταιρίας.
    Εγώ επέμενα και οι αδελφοί Ευθύμιου θέλοντας να δήξουν ότι η Φ ΕΥΘΥΜΙΟΥ Ε.Π.Ε. αλλά και η BMW είναι πάντα κοντά στους πελάτες και να διασώσουν το όνομα της BMW που έχει γυνή περίγελος στον κόσμο της μοτοσικλέτας στην Ελλάδα. αποφάσισαν να έρθουν με την μοτοσικλέτα μου να πάμε στον κ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ να κάνει και αυτός διάγνωση που είναι ο παλαιότερος μηχανικός BMW στην Ελλάδα. Κατά την διαδρομή ο κ Φαίδωνας Ευθύμιου μου ανάφερε ότι ακούει το βουητό και αυτός .
    ανάφερα το πρόβλημα στον κ Παναγιωτόπουλο ότι μετά το 80 χιλ και έχοντας κάνει μια διαδρομή περίπου 5-6 χλμ ακούγετε αυτό το βουητό και όσο προχωρο ακούγετε περισσότερο και πήρε την μοτοσικλέτα για δοκιμή. Επιστρέφοντας μου ανέφερε ότι το βουητό ακούγετε από τα 50 χλμ και πιστεύει ότι είναι το πίσω λάστιχο που έχει γυνή τετράγωνο λόγο του ότι δεν γέρνω την μοτοσικλέτα.
    Επιστρέφοντας στο κατάστημα του φ Ευθύμιου πήγαμε σε πλησίον κατάστημα επισκευής ελαστικών ο όποιος όταν άκουσε την διάγνωση έβαλε τα γέλια λέγοντας ότι αν γύρο άλλο λίγο την μηχανή όπως φαίνετε από τα σημάδια στο ελαστικό θα βρουν κάτω οι βαλίτσες.
    Την επόμενη ημέρα με κάλεσαν από την Φ ΕΥΘΥΜΙΟΥ να περάσω από το κατάστημα τους . παρέλαβα τον Κ ΕΡΡΙΚΟ ΕΥΘΥΜΙΟΥ και κάναμε μια βόλτα να ακούσει και αυτός την μοτοσικλέτα. Άκουσε και αυτός τον ήχο και συμφωνήσαμε ότι ακούγετε βουητό που σταδιακά αυξάνετε και όχι κάποιο χτύπημα η κάτι άλλο.
    Μίλησε με την BMW HELLAS και τους ανάφερε το τι έχει συμβεί μέχρι τώρα και το τι ακούγεται. Η απάντηση της BMW HELLAS ήταν ότι δεν έχει τίποτε η μοτοσικλέτα.
    Με ξανακάλεσαν από την Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ και πήγαμε σε έναν αντιπρόσωπο της μισελεν ο όποιος άκουσε και αυτός τον θόρυβο αλλά πιστεύει ότι είναι το μπροστά λάστιχο αν δεν είναι από ρουλεμάν μπροστά.
    Τότε ο Ερρίκος Ευθύμιου του ζήτησε την αλλαγή ελαστικών με το κόστος της Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ .
    Με τα καινούρια ελαστικά η μοτοσικλέτα παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Όποτε βάλαμε πάλι τα παλιά ελαστικά.
    Με ξανακαλούν στην Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ να δη την μοτοσικλέτα μου ένας νέος μηχανικός που έχουν προσλάβει και που είναι αποδεκτός από την BMW HELLAS για της γνώσεις του.
    Κάνουμε βόλτα και μετά από ένα χιλιόμετρο μου ζητά να γυρίσουμε.
    Διάγνωση.
    Η μοτοσικλέτα δεν έχει ένα πρόβλημα αλλά 2 . εκτός από το βουητό που ακούω εγώ έχει και έναν άλλο ήχο που και οι δυο είναι πιθανώς στο σύστημα μετάδοσης. Το τι ακριβός φταίει και δημιουργούνται αυτά δεν μπορεί να εντοπιστεί έτσι πρέπει να ανοιχτή και να ελέγχονται ένα ένα μέχρι να βρεθεί το εξάρτημα που έχει πρόβλημα.
    Το αναφέρουν στην BMW HELLAS και η απάντηση είναι ότι η μοτοσικλέτα δεν έχει τίποτα, αν θεωρούν ότι έχει κάτι να ζητήσουν το ανταλλακτικό να τους το δώσουν να το αντικαταστήσουν . αν δεν τους ζητήσουν συγκεκριμένο ανταλλακτικό η μοτοσικλέτα να μην ανοιχτή.
    Σε απάντηση από το συνεργείο ότι για να βρουν τι φταίει πρέπει να ανοίξουν την μοτοσικλέτα και να τους πουν τι θέλουν, η απάντηση ήταν αρνητική. Πρώτα θα μας πείτε τι φταίει και μετά θα την ανοίξετε.
    Απευθύνομαι στην δικαιοσύνη και ζήτω από την Φ , ΕΥΘΥΜΙΟΥ Ε.Π.Ε. και από την BMW HELLAS με εξώδικο να μου απαντήσουν αν θα μου αντικαταστήσουν την μοτοσικλέτα και λαμβάνω στης απαντήσεις που σας αποστελνω ότι η μοτοσικλέτα είναι εντος προδιαγραφών δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και δεν την αλλάζουν και από τους δυο.
    Σε επίσκεψη στο κατάστημα των Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ Ε.Π.Ε. τους ρωτώ γιατί αυτοί μου απαντούν ότι δεν ακούν τίποτε αφού ακούνε και το ίδιο λένε όσοι πήγαμε. Η απάντηση είναι ότι αν δεν είναι έτσι ιδία με της BMW HELLAS θα τους πετάξουν από το δίκτυο της BMW. Με διαβεβαίωσαν ώμος ότι θα πιέσουν να δοθεί λύση στο πρόβλημα μου.
    Και η λύση όχι μονό δεν ήρθε αλλά για να τους τιμωρήσουν που με της προσπάθειες τους για την διατήρηση του καλού ονόματος της επιχείρησης τους αλλά και να διαφυλάξουν το κύρος της BMW υποστηρίζοντας τους αγανακτισμένους πελάτες κάτοχους BMW τους έβγαλαν εκτός δικτύου και δεν είναι πια εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW υποχρεώνοντας η εκβιάζοντας κατά κάποιο τρόπο τους εκατοντάδες ευχαριστημένους πελάτες τους να απευθύνονται σε αλλά συνεργεία και όχι στο συνεργείο της Φ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ το όποιο έχει την εμπιστοσύνη μας.
    Το γεγονός αυτό το πληροφορήθηκα όταν κατά την διάρκεια των χριστουγεννιάτικων διακοπών . είχε προηγήθη μια βλάβη στα ηλεκτρικά της μοτοσικλέτας μου όταν κινούμενος στην αττική οδό άνοιξε το ραδιοcd μόνο του και δεν έσβηνε. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την οδική βοήθεια της BMW μου έκαναν διαφορές υποδείξεις για να διορθώσω το πρόβλημα . όταν έβγαλα όλες της ασφάλειες και το ράδιο cd συνέχιζε να δουλεύει μου είπαν ότι θα έρθει κάποιο όχημα κοντά μου. Ο τεχνικός που ήρθε μου ανάφερε ότι υπάρχει πιθανών διαρροή ηλεκτρικής ισχύος και θα έπρεπε να απευθυνθώ σε συνεργείο για την επισκευή. η μπαταρία της μοτοσικλέτας μου ήταν ιδία που από την αρχή μου δημιούργησε προβλήματα και δεν είχαν δεχτεί να την αλλάξουν από την BMW HELLAS. Απευθύνθηκα στον κ ΕΥΘΥΜΙΟΥ και μου ανάφερε ότι δεν μπορεί να μου αντικαταστήσει την μπαταρία γιατί είναι σε δυσμένεια από την BMW HELLAS και θα πρέπει για να μην χάσω την εγγύηση να απευθυνθώ σε άλλο συνεργείο. Το κοντινότερο συνεργείο ήταν στο περιστέρι στο μπουρναζι της εταιρίας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Λ Κωνσταντινουπόλεως 51. ζήτησα τον μηχανικό για τα BMW και ο τεχνικός που μου υποδιχθει ως υπεύθυνος του εξουσιοδοτημένου συνεργείου όταν του ανέφερα το πρόβλημα μου γνωστοποίησε ότι δεν έχει γνώσεις από μοτοσικλέτες BMW αλλά ότι λόγο του ότι κάνουν πώλησης BMW τους έδωσαν και εξουσιοδότηση και για BMW αλλά δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τα εργαλεία για να την φτιάξει και καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιο άλλο συνεργείο BMW.
    Εδώ κατά την γνώμη μου θεωρώ ότι η αξιοπιστία των εξουσιοδοτημένων συνεργειών της BMW τίθεται προς αμφισβήτηση ως προς τον τρόπο αξιολόγησης ικανότητος την στιγμή μάλιστα που συνεργεία που έχουν αποδείξει της ικανότητες τους έχοντας εκατοντάδες ευχαριστημένους πελάτες βρίσκονται σε δυσμένεια. Θεωρώ ότι θίγετε και το κύρος μιας μεγάλης εταιρίας .
    Απευθύνθηκα τελικά στον κ Παναγιωτόπουλο στον γέρακα ο όποιος μου αντικατέστησε την μπαταρία πιθανών γιατί τα γραφεία της BMW HELLAS ήταν κλειστά λόγο των χριστουγεννιάτικων διακοπών και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην αλλαγή της μπαταρίας.
    Θα ήθελα λοιπών κάποιες απαντήσεις από εσάς .

    1)Τελικά η μοτοσικλέτα μου έχει η δεν έχει πρόβλημα?
    2) η μοτοσικλέτα βγάζει η δεν βγάζει βουητό? Μήπως έχει δίκιο η BMW HELLAS και όλοι όσοι ακούμε το βουητό, συνεργεία εξουσιοδοτημένα, αντιπρόσωποι ελαστικών, κρατικοί πραγματογνώμονες , μοτοσικλετιστές ,κλπ είμαστε διαταραγμένοι ψυχολογικά και είναι αποτελέσματα της φαντασίας μας?
    3)είναι ασφαλές να οδηγώ την μοτοσικλέτα αυτήν την στιγμή που δεν έχει εντοπιστεί το πρόβλημα σε αντίθεση με τους κρατικούς πραγματογνώμονες που προτείνουν την ακινητοποίηση της μέχρι την επισκευή?
    4) σε περίπτωση που θα μου προκαλέσει ατύχημα και υπάρξει μερική η ολική ανικανότητα η θάνατος μου θα αναλάβετε της ευθηνές σας απέναντι σε εμένα και στους κληρονόμους μου.
    5)θα εξασφαλίσετε την οικογένεια μου την στιγμή που μου ζητείτε από την BMW HELLAS να κάνω τον δοκιμαστή μετά από κάθε επισκευή.
    6) θα μου αντικαταστήσετε την μοτοσικλέτα και θα με αποζημιώσετε για όλα τα έξοδα που έχω κάνει.
    7) πόσο κοστολογείτε την απώλεια της υγείας μου ?
    8) μήπως θεωρείται τους ιδιοκτήτες των BMW αναλώσιμους και δεν σας ενδιαφέρουμε από την στιγμή που θα πάρετε τα χρήματα?

    Περιμένω απάντηση σας
    Ρουσσος γεωργιος

  9. #9

    Ετοιμαστείτε να γράψουμε ιστορία

    Ετοιμαστείτε να γράψουμε ιστορία

    Την πέμπτη στης 8 στο δέλεαρ
    Είχα την τιμή να γνωρίσω την Κατερίνα και τον Γιάννη της ΜΟΤΕΚ. Ήρθαν να μας συναντήσουν με 2 ογκώδες φάκελους με καταγγελίες για την BMW . γενικά έχουν καταγγελίες για όλες της αντιπροσωπείες.
    Αυτό που έμαθα είναι ότι καλύτερα είναι να κάνουμε μια συλλογική από ομαδική. Η διαφορά είναι η έξεις.
    Στην ομαδική πχ αν μαζευτούν 10 άτομα και καταθέσουν αγωγή το δικαστήριο ελέγχει μια μια τις υποθέσεις και βγάζει απόφαση. Αν όμως η αντιπροσωπεία πιάσει 2-3 από τους 10 και τους ταχτοποιήσει τότε η ομαδική αγωγή <<χάνει >> σε δύναμη. Ενώ στην συλλογική που καταθέτη ο σύλλογος το δικαστήριο αξιολογεί την επικινδυνότητα σε θέματα ασφάλειας ((που καταθέτει ο σύλλογος) για τους πολίτες γενικά. Και εφόσον κρίνετε ότι με κάποιες από τις περιπτώσεις που αναφέρονται στην συλλογική αγωγή υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια του κοινού τότε η απόφαση είναι καταπέλτης για την αντιπροσωπεία. Σε αυτήν την περίπτωση μάλιστα η αποζημίωση που ορίζετε για τους ανθρώπους που κάνουν την αγωγή είναι προσαυξημένη κατά 65% υπέρ του κράτους κατά 28% υπέρ των συλλογών.
    Δηλαδή αν σε 30 άτομα που χρειάζεται για την συλλογική αγωγή εκδικαστεί αποζημίωση 30 χ 10 000 = 300 000 + 65 % 480 000 + 28% = 564 000 + διάφορα δικαστικά έξοδα κλπ όποτε ….. θα τους πονέσει…
    Σημειωτέων ότι εδω ακόμα και τους 20 από τους 30 να πιάσει η αντιπροσωπεία και τους <<βολέψει>> για να σταματήσουν έστω και ένας να πει όχι θέλω να συνεχιστή . η δίκη συνεχίζετε στο σύνολο χωρείς να χάσει την αξιοπιστία την και την δύναμη της….

    Όποτε
    Έστω και για κάτι που θεωρείτε ότι η αντιπροσωπεία δεν είναι εντάξει στης υποχρεώσεις της αναφέρετε την περίπτωση σας στην ΜΟΤΕΚ. Τα παιδιά εκεί πραγματικά τρέχουν και ενδιαφέρονται για το συμφέρον της μοτοσικλέτας αν δεν τους γνώριζα από κοντά δεν θα το πίστευα το πάθος που έχουν γιαυτο που κάνουν.
    Εμείς μαζευόμαστε και ετοιμαζόμαστε να γράψουμε ιστορία . γιατί θα είναι η πρώτη δεδικασμενη περίπτωση στην Ελλάδα και μάλιστα σε συλλογικό επίπεδο που επάνω της θα στηριχτούν οι αγωγές στην συνέχεια όλων των ελλήνων μοτοσικλετιστών . που με βάσει το δεδικασμένο θα κωλαναι στον τοίχο την κάθε αναξιόπιστη αντιπροσωπεία .
    Όσοι θέλετε ελάτε όσο περισσότεροι τόσο πιο ισχυρό το χαστούκι που θα δώσουμε και θα ακουστή και εκτός Ελλάδος.

    Ενδεικτικά της κοροϊδίας είναι μια περίπτωση που είδα σε φόρουμ και υπάρχουν άλλες 4 περιπτώσεις.
    Σε GS 1200 κοπήκαν τα καλώδια στον λαιμό και έμεινε από ABS και γενικά από φρένα και ηλεκτρικά, και αντί να άλλαχτη η πλεξούδα επισκευάστηκε .το πρόβλημα είναι λόγο χρήσεις τους είπαν , εμ βεβαία το τιμόνι είναι για να στρίβει όποτε χρησιμοποιείτε αν δεν έχουν περάσει από το σωστό μέρος τα καλώδια και κόβονται δεν φταίει ο κάθε ιδιοκτήτης BMW. όταν μετά από λίγο καιρό ξανακοπικαν τα καλώδια ζητήθηκαν από τον ιδιοκτήτη για την αλλαγή της πλεξούδας 1800 ευρώ για την αντικατάσταση. Αλλιώς θα του την ξαναεπισκευαζαν. Βεβαία πάλι ο άνθρωπος έμεινε από φρένα που βγήκε εκτός το ABS, έβαλε της φωνές τους απειλούσε με αγωγή και του είπαν να βάλουν μισά μισά το κόστος μια που η BMW δεν καλύπτει αυτήν την βλάβη . και αυτός μπήκε στην παρέα μας για συλλογική αγωγή ….

    Παιδιά στο χέρι μας είναι να βρούμε το δίκιο μας όσο τους αφήνουμε θα μας πηδανε. Ξεσηκωθείτε λοιπών αυτοί παίζουν με την ασφάλεια σας με τα χρήματα σας και την υγεία σας στην υγεία του κορόιδου.
    Και η απάντηση που έχουν δώσει σε όλους ανεξαίρετος από το τμήμα αφτερ σειλ σερβις είναι ότι είναι ψυχολογικό το πρόβλημα μας και αν κινηθούμε λίγο με την μηχανή μας θα το ξεπεράσουμε….
    Είμαστε και ψυχασθενείς δηλαδή που ζητάμε το δίκιο μας
    . περαστικά μας και …….. σύντομα περαστικά τους …..

  10. #10
    απαντιση καμια και οσοι επικινονισαν τηλεφονικοσ με την γερμανια τους παραπεψαν στην BMW HELLAS οποτε καταλαβενετε οτι δεν υπαρχει περιπτοση να βριτε ακρη μετους ελληνες. τορα για την αγορα μοτοσικλετας bmw αξιξει να μπλεξεις η να παρεις καποια γιαπονεζικη και να εχεις το κεφαλισου ισιχο αλλα και αν υπαρξει προβλιμε να εχεις σωστη αντιμετοπιση?

  11. #11

    νεοτερα για το Bmw μου 6-11-2008

    ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ-ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ WATER SUPPLY-COOLING-HEATING
    ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΕΣ-SPRINKLER-CO2 FIRE INSURANCE-SPRINKLER-CO2
    FAN COIL-ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ FAN COIL-AIR CONDITIONING
    ΔΙΚΤΥΑ ΑΕΡΑ-ΑΤΜΟΥ PILINGS OF AIR & STEAM
    ΕΓΚ/ΣΕΙΣ ΕΠ/ΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ INSTALLATION OF SEWAGE TREATMENT
    ΡΟΥΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ROUSSOS GEORGE
    ΡΙΜΙΝΙ 2 Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ RIMINI 2 NEW PHILADELPHIA P.C.14342
    ΤΗΛ & FAX 210.2778593 TEL & FAX 210.2778593
    KINHTO 6977290361 MOBILE PHONE 6977290361

    Προς BMW Γερμανίας

    Κύριοι . θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που έστω και με μεγάλη καθυστέρηση ενεργήσατε για την αντιμετώπιση του προβλήματος μου. Από την BMW HELLAS με κάλεσαν να δουν και να επισκευάσουν το πρόβλημα μου μετά από το γράμμα σας αλλά λόγο κόστους? Η απειρίας των τεχνιτών στην Ελλάδα? Το πρόβλημα μου ακόμα παραμένει σε μεγάλο βαθμό γιατί η επισκευή που έκαναν ήταν σε μέρος και όχι στο σύνολο της βλάβης.
    Σας περιγράφω πως έγινε το όλο θέμα της.
    3 -9-2008 έλαβα κλίση στο κινητό μου από τον κ. ΑΝΙΤΣΕΛΗ ο όποιος μου ανάφερε ότι του στείλατε κάποια επιστολή διαμαρτυρίας (μια από τις πολλές που σας έστειλα) και τον ενημερώνατε για το πρόβλημα μου και του ζητούσατε να το ελέγξει.
    Κανονίσαμε να πάω την πέμπτη 12-9-2008 σε συνεργείο του κ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ στην λεωφόρο βουλιαγμένης που είναι εξουσιοδοτημένο από την BMW HELLAS για τον έλεγχο. Εκεί ήταν και ο κ, ΑΝΙΤΣΕΛΗΣ ο όποιος μου είπε ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλά ότι το παλαιό πρόβλημα που είχα είχε επισκευαστή.
    Αν και το πρόβλημα η μοτοσικλέτα μου το είχε από αρχή που την αγόρασα , και από τις τηλεφωνικές συνομιλίες που είχαμε με τον κ ΑΝΙΤΣΕΛΗ και τον κ ΜΠΡΑ . τα ημεηλ προς την BMW HELLAS και την αλληλογραφία μέσω των νομικών μας και το εξώδικο που έστειλα και μου απάντησαν , ο κύριος ΑΝΙΤΣΕΛΗΣ θεωρώντας ότι είμαι μειωμένης διανοητικής ικανότητας προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν γνώριζε.
    Στην δοκιμή που έκανε ο τεχνικός του βαγιανελη κ ΝΙΚΟΣ δεν άκουσε όπως είπε κανέναν ήχο από την μότο. Στην οργισμένη μου αντίδραση λόγο του ότι προφανώς είχε εντολή να μην ακούσει μου ανάφερε ότι θα άλλαζε λάδια στο διαφορικό και θα την δοκίμαζε πάλι.
    Στην αλλαγή λαδιών μου είπε ότι υπάρχουν κάποια ρινίσματα μέσα στο λάδι περισσότερο από ότι θα έπρεπε αλλά είναι λογικό μετά από τόσα χιλιόμετρα που είχα κάνει (16800) και ότι έπρεπε να το είχα αλλάξει.
    Έγινα έξαλλος γιατί δεν πιστεύω ότι μια μότο άξιας 25000 ευρώ πρέπει να βγάζει ρινίσματα στο διαφορικό της και μάλιστα ότι με δικό μου κόστος το όποιο φαίνετε και στις αποδείξεις τα λάδια στο διαφορικό αλλαχτήκαν στα 1000 – 5000- 10000 – 15000 – και μετά από 1800 να έχει ρινίσματα? Στα 50000 θα υπάρχει διαφορικό η θα έχει φαγωθεί?
    Ο τεχνικός έκανε μια βόλτα πάλι την μότο και ως εκ θαύματος άκουσε τον θόρυβο και μάλιστα όπως έλεγα δυνατότερα όταν η μότο στριβεί δεξιά.
    Μου κανονίστηκε νέο ραντεβού για τις 18 -9-2008 για να την ανοίξουν και να την επισκευάσουν.
    Η προσωπική μου διάγνωση αν και δεν είμαι τεχνικός σε μοτοσικλέτες ήταν ότι κάποιο-α ρουλεμάν έχει φαγωθεί και βρίσκει κάποιο περιστρεφόμενο μέταλλο κάνοντας αυτόν τον θόρυβο.
    Η γνωμάτευση του μάγου - γιατρού - θαυματοποιού κ ΜΠΡΑ από την πολυθρόνα του γραφείου του ήταν ότι η μότο δεν είχε πρόβλημα αλλά το πρόβλημα ήταν ψυχολογικό δικό μου και έπρεπε να το ξεπεράσω. Κάτι που συνηθίζει να λέει σε όλους όσους διαμαρτύρονται για προβλήματα όπως πληροφορήθηκα σε συναντήσεις οδηγών μότο BMW που έχουμε προβλήματα. Είναι πάγια τακτική του να φταίνε οι οδηγοί των μότο και ποτέ οι μοτοσικλέτες.
    Στης 18-9-2008 η μοτοσικλέτα μπήκε στο συνεργείο του κ βαγιανελη για επισκευή.
    Το μεσημέρι μου τηλεφώνησαν ότι η μοτοσικλέτα ήταν έτοιμη να την παραλάβω.
    Στην παραλαβή της μότο ο τεχνικός κ ΝΙΚΟΣ μου έδηξε ένα μεγάλο και ένα μικρό ρουλεμάν με τους κωδικούς
    1)
    2)
    3)
    από το διαφορικό τα οποία είχαν φθορά και μάλιστα το ένα κατά την περιστροφή του έκανε μαγκώματα.
    Μήπως τελικά αυτά τα ρουλεμάν τα έβγαλε από το κεφάλι μου? Αφού εγώ είχα το πρόβλημα κατά τον κ ΜΠΡΑ?
    Η τελικά είχε πρόβλημα η μότο που φώναζα από όταν την αγόρασα?
    Και γιατί έπρεπε αν περάσει τόσο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να καταπονηθούν και άλλα μέρη της μοτοσικλέτας για να την ελέγξουν?
    Γιατί θα έπρεπε να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα και πιθανών και άλλοι οδηγοί που θα μπορούσαν να εμπλακούν σε ατύχημα μαζί μου κινδυνεύοντας και η δική τους σωματική ακεραιότητα?
    Γιατί δίνετε σε κυκλοφορία ένα όχημα επικίνδυνο για την ασφάλεια του κοινού?
    Στα πρώτα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη με ταχύτητα έως 50 χιλιόμετρα δεν ακουγόταν τίποτα, σε τηλεφώνημα που δέχτηκα από την τεχνικό κ ΝΙΚΟ για να ρωτήσει για την μότο μου τον ευχαρίστησα και του ανάφερα ότι δεν ακούω τίποτα με αυτά τα χιλιόμετρα που πάω. Θα του απαντούσα μόλις έβγαινα από την πόλη.
    Την επόμενη ημέρα κινούμενος στην εθνική οδό μόλις πέρασα τα 100 χιλιόμετρα ο θόρυβος ήρθε πάλι το ίδιο έντονος. Ενώ πρώτα ακουγόταν από τα 50 χιλ και δυνάμωνε τώρα ακουγόταν από τα 100 και ήταν το ίδιο έντονος.
    Σε τηλεφώνημα που έκανα στον τεχνικό του βαγιανελη κ ΝΙΚΟ μου είπε στην αρχή το γνωστό παραμύθι που μου είχε αναφέρει και ο κ Παναγιωτόπουλος όταν την είχε πρωτοδεί ότι φταίνε τα λάστιχα, και στην συνέχεια λόγο του ότι από την γνωριμία μας στο συνεργείο κατάλαβε ότι είμαι υδραυλικός αλλά όχι άσχετος από μοτοσικλέτες και ότι έχω αρκετές γνώσεις, προσπάθησε να τα μπαλώσει λέγοντας ότι υπάρχουν διαφορικά που κάνουν θόρυβο από κατασκευής . στην ερώτηση μου << υπάρχουν και διαφορικά που να παθαίνουν τόσο γρήγορα φθορές και βγάζουν ρινίσματα αν είναι λογικό >> δεν έλαβα απάντηση.

    Κατόπιν αυτών, και θέλοντας να έχω καλή πιστή προς την BMW Γερμανίας πρωτινό 2 λύσεις

    Α) να μου δώσετε μια διεύθυνση στην γερμάνια να φέρω η να στείλω την μοτοσικλέτα να την επισκευάσετε γιατί θεωρώ ότι στην Ελλάδα η δεν έχουν γνώσεις η δεν θέλει η ελληνική αντιπροσωπεία να επισκευάσει την μοτοσικλέτα μου.

    Β) να στείλετε έναν τεχνικό έμπειρο από την γερμάνια να ελέγξει την μοτοσικλέτα μου.

    Περιμένω την απάντηση σας. Σε περίπτωση που δεν λάβω θα συνεχίσω την δικαστική οδό ζητώντας την αντικατάσταση της προβληματικής μοτοσικλέτας και την ηθική- και υλική αποζημίωση που απαιτώ από την BMW.

    Το παρών όπως και άλλα στα ημεηλ που σας έχουν σταλθεί θα αναρτηθεί στο ιντερνέτ σε μοτοσικλετιστών φόρουμ για την πληροφόρηση του κοινού. Καθώς και οι απαντήσεις που έχω λάβει μέχρι σήμερα από εσάς και την BMW HELLAS.
    Με εκτίμηση
    Ρούσσος Γεώργιος

  12. #12

    Διαμαρτυρία καταγγελία μεσο πρεσβιας

    Προς BMW Γερμανίας

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ BMW

    Εκτός από τα ψυχολογικά προβλήματα που πρέπει να ξεπεράσω κατά τα λεγόμενα του αφτερ σειλ σέρβις του κυρίου μπρα που με έκρινε ως ψυχοπαθή . εκτός το ότι πρέπει να ξεπεράσω το ότι έδωσα 25500 ευρώ για να παρο ένα σαράβαλο με δυο ρόδες. Καλούμε να ξεπεράσω και τον τραυματισμό που μου προκάλεσε η μοτοσικλέτα με αποτέλεσμα να στερούμε το δικαίωμα να εργάζομαι για να συντηρήσω την οικογένεια μου.
    Το γεγονός έχει ως έξεις.
    Τον Απρίλιο με κάλεσαν να επισκευάσουν την μοτοσικλέτα μου μετά την πίεση από εσάς αν και εγώ βλέποντας την έλλειψη τεχνικής κατάρτισης που έχουν οι περισσότεροι τεχνικοί της BMW HELLAS από τα πρώτα 400 χιλιόμετρα που παρουσίασε πρόβλημα ζητούσα να μου την αντικαταστήσουν. Βαδίζοντας στο σκοτάδι της άγνοιας τους , και μην μπορώντας να εντοπίσουν την βλάβη αλλάζουν ανταλλακτικά με την ελπίδα ότι κάποιο από αυτά που θα αλλάξουν θα είναι και το προβληματικό και θα λυθεί το πρόβλημα. Έστω και έτσι θα το δεχόμουν την στιγμή που δεν πληρώνω το κόστος των ανταλλακτικών και της εργασίας, και θα έπαιρνα στα χέρια μου μια ασφαλή μοτοσικλέτα Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν ούτε την τεχνογνωσία να τοποθετήσουν σωστά το ανταλλακτικό όπως και στην μοτοσικλέτα μου με αποτέλεσμα να μου προκαλέσουν ατύχημα. Εκτός αν το καινούριο ανταλλακτικό είναι ελαττωματικό και αυτό και δεν φταίνε τα συνεργεία αλλά εσείς που το κατασκευάσατε.
    Στης …/…/2009 μετά το ημεηλ που στάλθηκε από εσάς ώστε να επισκευάσουν την μοτοσικλέτα μου άλλαξαν το νούμερο ……….. ανταλλακτικό με την ελπίδα ότι αυτό είναι το ελαττωματικό. Τελικά δεν ήταν αυτό και το πρόβλημα παραμένει. Και εκτός των άλλον μετά από περίπου 1000 χιλιόμετρα στις …/ …. /2009 το Νο ………. Ανταλλακτικό πέταξε τα λάδια του επάνω στον τροχό με αποτέλεσμα να γλιστρήσει η μοτοσικλέτα να πέσουμε κάτω και να πιάσει το πόδι μου προκαλώντας τραύματα και να με σύρει για μια μικρή διαδρομή μέχρι να ακινητοποιηθεί. Το ότι δεν έσπασε το κόκαλο αλλά και δεν κοπήκαν οι μις του ποδιού μου με πιθανότητα να μείνω ανάπηρος οφείλετε στο ότι πάντα φορώ ρούχα και μπότες μοτοσικλέτας και η μπότα έσωσε το πόδι μου. Μετά από μερικές ήμερες που μπόρεσα να ανεβώ στην μοτοσικλέτα στης 18/6/2009 κατευθύνθηκα με πολύ προσοχή και χαμηλή ταχύτητα στο κατάστημα του κ βαγιανελη όπου με έστειλε η bmw Hellas να μου το τοποθετήσουν το προαναφερόμενο ανταλλακτικό να τους αναφέρω το συμβάν. Τους έδηξα τα λάδια που βλέπετε στην φωτογραφία η οποία είναι τραβηγμένη 10 ήμερες μετά το συμβάν δηλαδή σήμερα 18/6/2009. Η απάντηση του κ βαγιανελι αστειευόμενος και με πολύ θράσος είναι ότι << αφού δεν έπαθες ζημία να χάσεις το πόδι σου όποτε μπορέσεις φερτην να την δούμε και να την φτιάξουμε, για μια σταγόνα λάδι κάνεις έτσι?>>
    Η ερώτηση μου ήταν μέχρι πότε θα κάνουν περάματα στην μοτοσικλέτα μου και θα παίζουν με την ζωή μου? Αυτός απλά γέλασε και μου είπε ότι αφού δεν έπαθα τίποτα δεν υπάρχει λόγος να φωνάζω ότι είναι θα το φτιάξουν.. εγώ του είπα ότι δεν θέλω να την φτιάχνουν κάθε 10 μέρες να την πάρουν και να μου δώσουν μια άλλη που να είναι ασφαλής. Το περισσότερο διάστημα από όσο την έχω στην ιδιοκτησία μου βρίσκετε εκεί που βρίσκονται οι περισσότερες BMW στο εργαστήριο του συνεργείου για επισκευή.
    Τότε μου είπε να μιλήσω στον κ μπρα ότι αυτός δεν είναι αρμόδιος.
    Κάλεσα τον κ μπρα στο τηλέφωνο και του ανάφερα το περιστατικό και αυτός μου είπε ότι θα το φτιάξουμε χωρείς να πληρώσεις τίποτε. Του είπα για άλλη μια φορά ότι εγώ από τα πρώτα 400 χιλιόμετρα ζητώ να μου την αλλάξουν και όχι να μου την επισκευάσουν γιατί εγώ έδωσα 25500.00 ευρώ για να αγοράσω καινούρια μοτοσικλέτα την οποία έχουν αλλάξει επανειλημμένα διάφορα ανταλλαχτήκαμε την οποία τελικά έχω 3 φορές κινδυνέψει σοβαρά η Ζώη μου και την τέταρτη φορά τώρα έπαθα ατύχημα . τι περιμένουν να σκοτωθώ πρώτα? Όταν του ανάφερα ότι έχω πάνω από 5 μάρτυρες να καταθέσουν το τι είδαν μου είπε ότι θα καταθέσουν ότι τους πω εγώ, θεωρώντας ότι θα τους πλήρωνα να καταθέσουν ψέματα.
    Μου ανάφερε ότι η πολιτική της bmw (εσείς δηλαδή) είναι να μην αντικαταστούνε οι μοτοσικλέτες σε καμία περίπτωση αλλά να επισκευάζονται..
    Εγώ του είπα ότι όχι μόνο θέλω να μου την αλλάξουν αλλά να με αποζημιώσουν για τα έξοδα και την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει αυτά τα χρόνια αλλά και να με αποζημιώσουν για το ατύχημα που έπαθα και για της ήμερες που δεν μπορούσα να εργαστώ λόγο του ατυχήματος.
    Μου είπε ότι αυτό δεν πρόκριτε ποτέ να γίνει .και το μόνο που θα κάνουν για εμένα είναι να πάω την μοτοσικλέτα μου να την επισκευάσουν.
    Εγώ αρνήθηκα να την αφήσω και έφυγα για το σπίτι μου. Την δευτέρα 22/ 6/ 2009 κινούμε πια οριστικά με τον δικηγόρο μου να ζητήσω το δίκιο μου από την δικαιοσύνη.
    Επίσης θα γίνει καταγγελία στην μοτοσικλετιστή ένωση καταναλωτών , και στον συνήγορο του πολίτη . θα ζητήσω να τιμωρηθείτε με την παραδειγματικά γιατί όχι μόνο κινδύνευσα εγώ και έπαθα ατύχημα αλλά μπορούσαν να εμπλακούν και άλλα διερχόμενα αυτοκίνητα με ανυπολόγιστες συνέπειες..
    Επίσης το κείμενο αυτό μαζί με τις φωτογραφίες θα αναρτηθούν στο ιντερνέτ σε άλλα τα ελληνικά φόρουμ ώστε να αποτρέψουν τους μελλοντικούς αγοραστές να αγοράσουν της μοτοσικλέτες σας.
    ήδη από τα προηγούμενα ημεηλ και της επικοινωνίες που έχω αναρτήσει στο ιντερνέτ πολλοί μοτοσικλετιστές έχουν γράψει τις περιπέτειες τους με διάφορα μοντέλα σας και την αντιμετώπιση που είχαν από την bmw Hellas όσο στης μοτοσικλέτες αλλά και στα αυτοκίνητα και με χαρά μας βλέπουμε ότι πολλοί την τελευταία στιγμή αποφάσισαν να μην αγοράσουν κάποιο από τα οχήματα σας ευχαριστώντας μας για την ενημέρωση στα προβλήματα που παρουσιάζουν στην Ελλάδα.
    Είμαι και εγώ επιχηριματιας και αν οι υπάλληλοι μου φέρονταν στους πελάτες μου έτσι μπορεί να μην είχα το δικαίωμα να τους πετούσα στον καιάδα όπου έριχναν τα παιδιά τους οι σπαρτιάτες. αλλά θα είχαν φύγει με τις κλοτσιές. Φαίνετε ότι για να είναι ακόμα στης καρέκλες τους ότι συμφωνείτε με αυτά που κάνουν. Όποτε.
    Έχω κάθε δικαίωμα να προστατεύω τους συνανθρώπους μου μελλοντικούς αγοραστές από το να αγοράσουν κάποιο οχήματα σας.

    Θα ήθελα να ευχηθώ περάστηκα στον κ ανιτσελι για την υγεία του, το ίδιο βεβαία είχα πάθει και εγώ σε ελαφρότερη μορφή όταν τον Αύγουστο του 2007 έχοντας 3 μήνες την μοτοσικλέτα στην κατοχή μου έχοντας κινδυνευσει είδη 3 φορές να σκοτωθώ και πολλές φόρες με είχε αφήσει στο δρόμο, μου είπε ότι η μοτοσικλέτα δεν είχε τίποτα και δεν θα μου την αλαζανε με αποτέλεσμα από την στενοχώρια μου νοσηλευτικα με υπέρταση την οποία από τότε με υποχρεώνει να παίρνω για όλη μου την ζωή φάρμακα.
    Πιστεύω ότι τα εκατοντάδες τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας που τον υποχρέωσαν να λαμβάνει από τους δυσαρεστημένους πελάτες σας τον έφτασαν στην κατάσταση αυτή. Και πάλι περάστηκα του.

    Θα έχετε νεοτέρα σύντομα από την ελληνική δικαιοσύνη.
    Με μεγάλη μου λύπη που ξόδεψα χρήματα να αγοράσω κάποιο από τα αναξιόπιστα οχήματα σας
    Ρούσσος Γεώργιος
    0030 6977290361

    Υγ. υπάρχει και ένα αστείο για τις bmw ..
    To 99,9% των bmw που κατασκευάστηκαν τα τελευταία χρόνια είναι ακόμα στον δρόμο.. το 0,1% κατόρθωσαν να φτάσουν στον προορισμό τους χωρείς την οδική βοήθεια….


    Συνημμένο 166527
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων snc00051.jpg‎  

  13. #13

    Bmw 1200 Lt - Διεκδίκηση αποζημίωσης για προβληματική μοτοσικλέτα

    εαν δεν παρει αναβολη λογο απεργιας των δικαστικων θα δουμε το κατα ποσο........
    κατα τον κυριο???!!! ΜΠΡΑ τον αφτερ σειλ σερβις διευθηντη..
    << η μοτοσικλετα ειναι βαση προδιαγραφων της bmw εσεις κυριε ρουσσο εχετε ψυχολογικο προβλιμα και θα πρεπει αν το ξεπερασεται>>
    << πιος νομιζετε οτι ειστε κυριε ρουσσο? θα τα βαλετε με την bmw? η bmw θα κατεβη με μια στρατια δικιγορους και μηχανικους και θα σας λιωσει>>..
    βεβαια η απαντιση μου ηταν οτι η δικαιοσηνη λενε οτι ειναι τυφλη και μεσα στην τυφλα της μπορει η διακι μου φωνη να ακουστη περισοτερο απο την στρατια των δικηγορων και μηχανικων. και στο κατω κατω κυριε ΜΠΡΑ πεταξα 25500 ευρω στα σκουπιδια αγωραζωντας το δυτροχο σκουπιδι σας θα δοσω και κατι παραπανω να το παλεψω για να μην ξαναπουλισετε σκουπιδια στους αλλους μοτοσικλετιστες γιατι θα υπαρχει το δεδικασμενο και θα σας @$#%$# .

    αντε και κοντευει η ωρα........
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #14
    δυστηχως αναβληθηκε.....
    βεβαια οταν με το καλο γινη η δικη και δικοιωθω θα πρεπει να παρουν την μηχανη που μετα απο τοσο καιρο θα ειναι παρταλι και να μου δοσουνε καινουρια, της 10000 που εχω ξωδεψει. συν τους τοκους των 10000 ευρω μεχρη εκηνη την ημερα....
    και θα εχουνε μια καταδικη στο κεφαλη που θα πατανε οχι μονο οι μπεμβεδακιδες αλλα ολοι οι μοτοσικλετιστες ανεξαρτητου μαρκας που εχουν προβληματα με μοτο λογο του δεδικασμενου...
    ψυχοπαθη δεν με αποκαλεσε? τοτε θα παρει την απαντιση του .......
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  15. #15

    νεα απο το δικαστηριο για το bmw......

    ο φ ευθιμειου ουτε που εμφανιστηκε στο δικαστιριο. αν και ειχε ζητησει απο την bmw hellas να παριστανται για την περιπτοση που χασει το δικαστηριο να με αποζημιοσουν αυτοι η bmw παρουσιαστικε αυτος οχι. δηκαστικε ερημην του και θα την φαει στο κεφαλη γερα. η δικαστης ειπε στον δικηγορο της bmw οτι εφοσων δεν υπαρχει αντιδικια μεταξι εμου και της bmw αλλα ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ Φ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΕΠΕ δεν υπαρχει λογος να παρισταται η bmw . ο ευθυμιου θα καταδικαστη θα με αποζημιωσει και μετα θα πρεπει να κανει αγωγη στην bmw για να ζηταει αν του τα δοσουνε αυτα που θα μου δοσει δηλαδη 35000 + τους τοκους..... πρεριμενουμε την αποφαση να βγη τωρα...
    βεβαια εχει δικαιομα εφεσης οποτε θα παμε εφετειο...
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw 1200 Lt Το όνειρο που έγινε εφιάλτης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 15:47
  2. BMW 1200 ADV ή KTM 990i
    από V-PLAYER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 15:57
  3. νέο Varadero vs BMW 1200 vs KTM 950
    από the_passenger στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:17
  4. ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
    από TARAXIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF