Σελίδα 103 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 353939899100101102103104105106107108113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.531 έως 1.545 από 1779

Θέμα: Κατοικιδια

  1. #1531
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    βλεπω ενα υπεροχο ποσαβετς η κανω λαθος;
    Αν και πέρασαν κάτι μήνες τώρα το είδα! Όχι φίλε μου κοπρος είναι που τον μαζεψαμε από τον δρόμο!

  2. #1532
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Έχουν πεθάνει τουλάχιστο 10 ζώα, σκύλοι και αλεπούδες... πριν ένα μήνα είχαν κολλήσει σημείωμα ότι ένας ποδηλάτης δαγκώθηκε στο πόδι από δεσποζόμενο χωρίς λουρί στο βουνό
    Χωρίς να δικαιολογώ την πράξη του, αλλά μήπως όσοι έχετε ζώα θα έπρεπε να προσέχετε περισσότερο, ώστε να μην προκαλείτε τέτοιες αντιδράσεις; Δυστυχώς, τη μαλακία των ιδιοκτητών, το 90% των οποίων δε διαθέτουν τον απαραίτητο εγκέφαλο για να έχουν ούτε φουσκωτά, όχι πραγματικά ζώα, την πληρώνουν συνήθως τα ζωάκια.
    Life begins at 45°.

  3. #1533
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Στη Χασιά ψηλά προς τις πηγές έχει δημιουργηθεί ένα ανεπίσημο "κυνοτροφειο" με αδέσποτα κάθε λογής. Γενικά είναι ήσυχα γιατί ανεβαίνουν τακτικά κάποιοι φιλοζωοι κ τα ταιζουν. Στο σημείο αυτό τα εγκαταλείπουν κ όσοι ιδιοκτήτες τα βαρέθηκαν μιας κ τα φροντιζουν άλλοι...
    Πέρασα προ ημερών με την μηχανή κ επείδη ήμουν στην κατηφόρα κ χαλαρά πήγαινα σβηστός.
    Δεν μου επιτέθηκαν αν και μερικά έδειξαν κάποια σημάδια για "παιχνίδι".

    Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να συμβεί περιστατικό. Τα σκυλάκια κινούνται αγελαια μ αποτέλεσμα ο τσαμπουκας ενός να τα ξεσηκωνει όλα.
    Επίσης επειδή τα ζώα δεν είναι στειρωμένα παρατήρησα κάμποσα κουτάβια τα οποία χαζουλιζαν βγαίνοντας προς το δρόμο.

  4. #1534
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Στη Χασιά ψηλά προς τις πηγές έχει δημιουργηθεί ένα ανεπίσημο "κυνοτροφειο" με αδέσποτα κάθε λογής. Γενικά είναι ήσυχα γιατί ανεβαίνουν τακτικά κάποιοι φιλοζωοι κ τα ταιζουν. Στο σημείο αυτό τα εγκαταλείπουν κ όσοι ιδιοκτήτες τα βαρέθηκαν μιας κ τα φροντιζουν άλλοι...
    Πέρασα προ ημερών με την μηχανή κ επείδη ήμουν στην κατηφόρα κ χαλαρά πήγαινα σβηστός.
    Δεν μου επιτέθηκαν αν και μερικά έδειξαν κάποια σημάδια για "παιχνίδι".

    Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να συμβεί περιστατικό. Τα σκυλάκια κινούνται αγελαια μ αποτέλεσμα ο τσαμπουκας ενός να τα ξεσηκωνει όλα.
    Επίσης επειδή τα ζώα δεν είναι στειρωμένα παρατήρησα κάμποσα κουτάβια τα οποία χαζουλιζαν βγαίνοντας προς το δρόμο.
    Στην πλατεία της Νέας Σμύρνης υπάρχουν 2 αδέσποτα του δήμου που ενίωτε δημιουργούν πρόβλημα.Που και που τα ταίζω αλλά δεν ακούνε με αποτέλεσμα να έχουν δαγκώσει έναν άνθρωπο.Δεν δικαιολογώ βέβαια την αυτοδικία σε αυτή την περίπτωση ΑΛΛΑ και το να κινδυνεύουν ΠΕΖΟΙ περαστικοι δεν ειναι σωστό.Πέραν τούτου με τα δίκυκλα δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα, και σε μένα ψιλοτσαμπουκαλεύονται κάποιες φορές (βέβαια μόλις πέφτει η προειδοποίηση οτι αν συνεχίσουν θα ξαναφάνε απο μένα μόλις παγώσει κόλαση εκεί συνήθως σταματάνε) αλλά μέχρι εκει.Έχουν θέμα με (κυρίως) όποιον δουν να έχει κάτι περίεργο στο κεφάλι πχ ιατρικό κολάρο λαιμού,ενίοτε σκούφο κτλπ.

  5. #1535
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να δικαιολογώ την πράξη του, αλλά μήπως όσοι έχετε ζώα θα έπρεπε να προσέχετε περισσότερο, ώστε να μην προκαλείτε τέτοιες αντιδράσεις; Δυστυχώς, τη μαλακία των ιδιοκτητών, το 90% των οποίων δε διαθέτουν τον απαραίτητο εγκέφαλο για να έχουν ούτε φουσκωτά, όχι πραγματικά ζώα, την πληρώνουν συνήθως τα ζωάκια.
    στο βουνο το σκυλι μου το παω για βολτα χωρις λουρι προφανώς. αν ο καθε καυλάντης ποδηλάτης πέρασει αέρα διπλα του και απο φοβο τον δαγκωσει δεν φταίει ο σκύλος. στο φυσικο του περιββάλον ειναι, πολύ περισσοτερο απο τον ποδηλάτη. ατυχές γεγονός ειναι, όπως και το να τρακάρεις με εναν πεζο/ποδηλάτη/μηχανάκι και να τον τραυματίσεις. δεν σε σκοτώνουν μετά. Τι να προσέξει κάποιος στο βουνο δηλαδη? καταλαβαίνω τι θες να πεις, δυστυχως το ποσοστο των ηλίθιων με σκύλο ειναι το ίδιο με των ηλίθιων χωρίς σκύλο αλλα οι πράξεις βασανισμου/θανάτωσης δεν δικαιολογούνται.

  6. #1536
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Τί λες τώρα ρε μαν? Χωρίς λουρί προφανώς κιόλας, γιατί ο σκύλος είναι στο φυσικό του περιβάλλον. Αν σας περάσει από πάνω κάνα εντουρο θα είναι οκ γιατί κι αυτό στο φυσικό του περιβαλλον είναι?

    Σεβασμός ρε μάγκες, σεβασμός. Κανείς δεν είναι στο φυσικό του περιβάλλον, γιατί σ αυτό κυριαρχεί ο ισχυρότερος είτε έχει δόντια είτε έχει φολα.

    Όσο δεν θα ήθελες να δεις το ζωντανό σου να αργοπεθαινει , άλλο τόσο δεν θα ήθελε κ ο ποδηλάτης, περιπατητης, παιδάκι που παίζει, γυναίκα που μαζεύει χόρτα κλπ να έρθει σε αντιπαράθεση με σκύλο γιατί εκνευρίστηκε το σκυλί από την μυρωδιά, τον τόνο της φωνής, τα ρούχα ή τις κινήσεις τους.

  7. #1537
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Τί λες τώρα ρε μαν? Χωρίς λουρί προφανώς κιόλας, γιατί ο σκύλος είναι στο φυσικό του περιβάλλον. Αν σας περάσει από πάνω κάνα εντουρο θα είναι οκ γιατί κι αυτό στο φυσικό του περιβαλλον είναι?

    Σεβασμός ρε μάγκες, σεβασμός. Κανείς δεν είναι στο φυσικό του περιβάλλον, γιατί σ αυτό κυριαρχεί ο ισχυρότερος είτε έχει δόντια είτε έχει φολα.

    Όσο δεν θα ήθελες να δεις το ζωντανό σου να αργοπεθαινει , άλλο τόσο δεν θα ήθελε κ ο ποδηλάτης, περιπατητης, παιδάκι που παίζει, γυναίκα που μαζεύει χόρτα κλπ να έρθει σε αντιπαράθεση με σκύλο γιατί εκνευρίστηκε το σκυλί από την μυρωδιά, τον τόνο της φωνής, τα ρούχα ή τις κινήσεις τους.
    φυτρώνουν εντούρο στο βουνο και πιστεύεις οτι ειναι το φυσικό τους περιβάλλον? αν πας βόλτα το σκύλο σου στο βουνο με λουρι άστο, παρε γάτα. ενας σκύλος που δεν ειναι επιθετικός δεν δαγκώνει αν δεν φοβηθεί απο δική σου ενέργεια. αμα το σκύλο τον δαγκώσει φίδι να παω μετά να σκοτώνω φίδια εγω? θα μου άρεσε και μένα να κανω ποδήλατο στο βουνο και δεν θα ήθελα να με δαγκώσει σκύλος αλλα αν συμβει να με δαγκώσει δεν θα ρίξω φόλες σε άλλα ζώα. δεν ξέρω πως και γιατί τον δάγκωσε αλλα αν κρίνω απο τις ενέργειες που έκανε μετά, πολύ πιθανό να άρχισε να φωνάζει στο σκύλο ή να προσπάθησε να τον κλοτσήσει. αυτο που περιγράφεις ειναι ενας επιθετικός σκύλος. κακώς λοιπόν αυτός ειναι οπουδήποτε κοντά σε κόσμο.

  8. #1538
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παιδιά είναι άλλο πράγμα ο τρόμπας ιδιοκτήτης και άλλο πράγμα το εξοντώνω ένα πλάσμα. Ζώα θα κυκλοφορούν και χωρίς λουρί, επιθετικά ζώα θα πρέπει να είναι χωρίς λουρί και επίβλεψη μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Για το θέμα της Χασιάς (και όχι μόνο) είναι ο κλασσικός μαλάκας νεοέλληνας που θα πάρει ένα ζώο, θα βαρεθεί και επειδή είναι και "πονόψυχος" θα το αφήσει κοντά σε ταβέρνες για να μη πεθάνει και από την πείνα... φυσικά τα σκυλιά εκεί δεν έχουν μέλλον, κάθε τόσο κάποιο @ίδι σκορπάει θάνατο, σχηματίζουν αγέλες και σκοτώνουν φρεσκοπαρατημένα και πάει λέγοντας. Εγώ έχω δει πως όλοι την εξουσία τους τη βγάζουν εκεί που τους παίρνει, εκεί που ξέρουν πως θα τους μπει με κάποιο τρόπο ο άξονας στον πάτο είναι κοκοκο. Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ψοφάνε οι γέροι (όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι) να φεύγουν νοοτροπίες... καλώς ή κακώς έχουμε σαν κοινωνία ακόμα έντονο το στοιχείο της οικογένειας και υπάρχουν σκατόγεροι που περνάνε δηλητήριο και στα παιδιά και τα εγγόνια τους... όμως βλέπω κάποια βελτίωση, αρκετοί νέοι άνθρωποι γίνονται καλύτεροι σε πολλά ζητήματα σε σχέση με το παρελθόν. Εντάξει δε λέω πως είναι όλα ρόδινα στη νέα γενιά ή πως δεν έχει ψυχάκια, αλλά υπάρχει βελτίωση... είναι πολύ σημαντικό πράγμα η παιδεία, όχι η εκπαίδευση αλλά η παιδεία. Όλα τελικά από εκεί ξεκινάνε και εκεί καταλήγουν.

  9. #1539
    Αυτο

  10. #1540
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τι να πώ εγώ?Πιτμπουλ έχω,απο κυνομαχίες το έχω σώσει και δεν δαγκώνει άνθρωπο.Λες να το εκπαιδεύσω να δαγκώνει αποκλειστικά γέρους ποδηλάτες;
    Να περάσουμε στο σοβαρό της υπόθεσης αν το προαναφερθέν απο μενα είναι πλήρως αληθές,δεν είμαι φιλόζωος.Κυνόφιλος είμαι.Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι θα χτυπήσω η θα σκοτώσω άλλα ζώα.Απλά δεν ασχολούμαι μαζί τους ή άντε να ρίξω λίγο φαγητό εάν έχω μαζί μου πχ σε κανα γατί.Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώ δίποδο να κακοποιεί ζώο είτε σκύλο είτε άλλο και να μην επέμβω.
    Όσο για τους εντουράδες όσο και να ακουστώ κακός,αν και δεν ασχολούμαι με το χώμα γιατί απλά δεν είναι του γούστου μου,πιο καλά είναι να μαζευτούνε να βρούνε σε κάθε περιοχή μια-δυο διαδρομές και να έρθουν σε συννενόηση με τα φιλοζωικά και τους κυνηγετικούς της εκάστωτε περιοχής οτι "ξέρετε κάτι εμείς κάνουμε το χόμπυ μας εκεί,προσέχετε μην βγάζετε εκει χωρίς λουρί τα σκυλιά σας προς αποφυγή ατυχύματος" παρά να γκρινιάζουν εκ των υστέρων οτι με δάγκασε το σκλί κτλπ επειδή ημουνα στο βουνό και έτρεχα.
    Και αν δείτε και κάνα αδέσπωτο (που πάντα υπάρχουν) ενημερώστε το φιλοζωικό της περιοχής.Θα το μαζέψει,δεν θα γεννήσει και εσείς θα έχετε ένα λιγότερο κίνδυνο να αντιμετωπίσετε.
    Υ.Γ. Όταν ο άνθρωπος φοβάται εκκρίνει φερορμόνη την οποία τα σκυλιά μυρίζουν και αυτό τα ερεθίζει για επίθεση.Μην φοβάστε.Πιο πολύ φοβούνται αυτά απο εσάς.Σταματήστε στην άκρη,βγάλτε το κράνος,μιλήστε ήρεμα στο ζωντανό και χαμηλώστε το ύψος σας να μην νιώθει τόσο απειλή.ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΤΕ στα μάτια διότι αυτό είναι στην γλώσσα των σκύλων επιθετική/προκλητική ενέργεια.Αφήστε το να σας μυρίσει ήρεμα εάν πλησιάσει.

  11. #1541
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0159.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	394563

  12. #1542
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παριζακι μεγαλοβδομαδιατικα?!?!?!?!?!?!

    Πέρα απ'την πλάκα, γράψε δύο λόγια περί τίνος πρόκειται κ πως έγινε. Πυροβολημενο ήταν?

  13. #1543
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Σπασμένη φτερούγα βλέπω.

    Είχα περιθάλψει και εγώ παλιά μια κουκουβάγια που βρήκα στον κήπο της πολυκατοικίας! (στα 90ς, γιατί τώρα ούτε κότσυφα δε βλέπεις..)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #1544
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σπασμένη φτερούγα βλέπω.

    Είχα περιθάλψει και εγώ παλιά μια κουκουβάγια που βρήκα στον κήπο της πολυκατοικίας! (στα 90ς, γιατί τώρα ούτε κότσυφα δε βλέπεις..)
    Δε μοιάζει με κουκουβάγια.
    Life begins at 45°.

  15. #1545
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε μοιάζει με κουκουβάγια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές, καλοκαίρι και ανεπιθύμητα κατοικίδια..
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 16:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF