Σελίδα 6 από 119 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656106 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1779

Θέμα: Κατοικιδια

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
    1ον ενα σκυλι δεν αντεχει 15 ωρες μονο του,αρα καποιος που θα ειναι μακρυα του τοσες ωρες,για τους δικους του λογους,απλα δεν περνει σκυλο.

    Μαζί σου.

    2ον σκυλι ειναι οκ αλλα δεν θα το αφησεις να σου γκρεμισει και το σπιτι επειδη ειναι μονο του.
    Φυσικά. Αλλά προνοείς.

    3ον οταν θα μπεις στο σπιτι και θα αρχισει ο σκυλος να χοροπηδαει πανω σου σαν τρελος ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα το μαλωσεις εκεινη την στιγμη...Μετα ομως απο κανενα 5λεπτο που θα παει να κατσει παλι στη γωνια του θα τον ποιασεις και θα πας να του δειξεις τις ζημιες που εκανε...Νομιζεις οτι μετα απο 2 λεπτα το σκυλι δεν θυμαται.Οδικος μου ειχε σπασει ενα βαζο και μετα απ'την κατσαδα που εφαγε δεν πλησιαζε στο σημειο που βρησκοταν το βαζο για ενα μηνα...
    Δεν πλησίαζε γιατί φοβότανε, όχι γιατί κατάλαβε. Και 10 λεπτά μετά να τον μάλωνες θα κατέβαζε τα αυτιά γιατί τον μάλωνες και όχι επειδή κατάλαβε.

    4ον τα σκυλια οταν ειναι πιο μικρα μαθαινουν πιο ευκολα...Οταν λοιπον ο μικρος σκυλος κανει μια αταξια,και δεν εννοω να καλψουριζει επειδη θελει να βγει βολτα,πχ να εχει παρει το κοντρολ την τηλεορασης και να το εχει περασει για κοκκαλο,ενα χτυπημα με την εφημερηδα θα του δωσει να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο,η εν πασει περιπτωσει δεν το γουσταρει το αφεντικο του...ο σκυλος π-ρεπει να συμμορφωνεται με το αφεντικο του και οχι το αφεντικο με τον σκυλο...
    Αυτό είναι περίπτωση όπου το πιάνεις επαυτοφόρω και είναι διαφορετική. Αν μασουλάει λάθος πράγμα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να του δώσεις το σωστό, το δικό του και φυσικά όχι να τον βαρέσεις. Έτσι θα μάθει τι πρέπει να μασουλάει και τι όχι.

    ,θα του βαρεσεις μια φαπα και θα παρει χαμπαρι οτι το να πλησιαζεις αυτοκινητα που κινουνται ειναι μεγαλη μαλακια...
    Θα καταλάβει ότι ο συνδυασμός της παρουσίας σου με του αυτοκινήτου σημαίνει φάπα και θα σε φοβάται.

    Και επαναλαμβανω,δεν ειπα να βαραει το σκυλι για πλακα ουτε να το σακατεψει,απλως οταν χρειαστει ειναι ο μονος τροπος να του δωσει να καταλαβει οτι κατι που κανει ειναι λαθος...
    Αν το αφησεις το σκυλι να κανει οτι γουσταρει θα καταληξεις απλως να εχεις ενα κακομαθημενο σκυλο...
    Φυσικά δεν αφήνεις να κάνει το σκυλί ότι γουστάρει αλλά ο μόνος τρόπος δεν είναι το ξύλο.

    Καλυτερα λοιπον να εχει ψυχολογικα προβληματα αν του ριξεις καμια σφαλιαρα οταν κανει παπαριες,παρα να το εχεις να κανει οτι γουσταρει...
    Τα δικά μου σκυλιά δε θέλω να έχουν ψυχολογικά και μάλιστα μαζί μου.

    Και επειδη με προβληματησε πολυ αυτο που'πες,τα αγαπαω τα ζωα,αλλα πιο πολυ αγαπαω τους ανθρωπους...
    Εδώ δε συμφωνούμε. Αγαπάω μόνο τους δικούς μου ανθρώπους αλλά αγαπάω και τα άγνωστα ζώα.




    και χωρις καμια προθεση αντιπαραθεσης,γιατι γενικα τωρα τελευταια υπαρχει μια ταση να αρπαζονται ολοι με το παραμικρο...
    Γι αυτό δίνω εξηγήσεις μιας και έχω περισσότερες γνώσεις επί του θέματος.

  2. #77
    να και η δικια μου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fgg.jpg 
Προβολές:	783 
Μέγεθος:	19,2 KB 
ID:	120152
    eroden

    LIFE IS NOT A RESTAURANT.DON'T WAIT TO BE SERVED.

  3. #78
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Νοελα μαλλον εχεις την εντυπο=ωση για μενα οτι ειμαι ενας απανθρωπος που καθεται και βαραει αβοηθητα σκυλακια...



    Δεν ειναι ετσι και δεν χτυπαω ζωα...

    Απλα οταν κανει καποια βλακεια,αν ειναι χοντρη,θα την φαει τη φαπα του...

    Και ο δικος μου οταν βλεπει αυτοκινητα δεν με φοβαται

    Αυτες τις γνωσεις που λες οτι εχεις(που δεν αμφιβαλλω,για να εχεις 2 σκυλια και μια γατα,φανταζομαι οτι στο παρελθον θα 'χες κι αλλα)ειναι εμπειρικες η γνωσεις απο βιβλια(γιατι τα περισσοτερα γραφουν μαλακιες...)????


    Παντως να ξερεις οτι τα σκυλια δεν αποκτουν τοσο ευκολα ψυχολογικα προβληματα...

  4. #79
    Είμαι εκπαιδεύτρια σκύλων, έχω διαβάσει πολλά βιβλία σκυλο-ψυχολογίας κι έχω δει και στην πράξη τι ψυχολογικά προβλήματα έχει το κάθε σκυλί επειδή ο ιδιοκτήτης του δεν ξέρει πως να φερθεί ή επειδή έχει βιώσει κάποια πράγματα σε κρίσιμη ηλικία. Ελπίζω αυτό να σου απαντάει.

  5. #80
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
    Είμαι εκπαιδεύτρια, έχω διαβάσει πολλά βιβλία σκυλο-ψυχολογίας κι έχω δει και στην πράξη τι ψυχολογικά προβλήματα έχει το κάθε σκυλί επειδή ο ιδιοκτήτης του δεν ξέρει πως να φερθεί ή επειδή έχει βιώσει κάποια πράγματα σε κρίσιμη ηλικία. Ελπίζω αυτό να σου απαντάει.

    Αμα εισαι εκπαιδευτρια τοτε


    μπορει να υπαρχουν και πιο αποτελεσματικοι τροποι απ'την σφαλιαρα αλλα δεν μπορει ο καθε ιδιοκτητης να ξερει απο ψυχολογια σκυλων...

    Τελος παντων εισαι τυχερη που κανεις μια δουλεια που φανταζομαι οτι σου αρεσει πολυ...

  6. #81
    Τη λατρεύω.
    Πιστεύω ότι κάθε ιδιοκτήτης σκύλου που ενδιαφέρεται πρέπει να ασχοληθεί να μάθει 5 πράγματα για το διαφορετικό μέλος της οικογένειάς του.

  7. #82
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
    Τη λατρεύω.
    Πιστεύω ότι κάθε ιδιοκτήτης σκύλου που ενδιαφέρεται πρέπει να ασχοληθεί να μάθει 5 πράγματα για το διαφορετικό μέλος της οικογένειάς του.

    Εγω εχω μαθει μερικα...

    Οτι ζητιανευουν ειναι το βασικοτερο που εχω μαθει...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  8. #83
    Σε εκπαιδεύσανε να τα ταϊζεις ε;

  9. #84
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
    Σε εκπαιδεύσανε να τα ταϊζεις ε;

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #85
    με σαφη προτιμηση στη ΦΕΤΑ!!!!

    χωρις πλακα!
    μονο φετα ετρωγε απο το χερι μου!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	leath1.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	120193
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #86
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Η Κίρκη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kirki.jpg 
Προβολές:	703 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	120197
    Ξέρω από βέσπα!

  12. #87
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Η Κίρκη με τη Σελήνη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kirki_seli.jpg 
Προβολές:	700 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	120198
    Ξέρω από βέσπα!

  13. #88
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Η Σελήνη με βοηθάει στη δουλειά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	seli.jpg 
Προβολές:	703 
Μέγεθος:	76,5 KB 
ID:	120200
    Ξέρω από βέσπα!

  14. #89
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Η Σελήνη ενώ προσπαθεί να πείσει τη Ρόζα να την κεράσει το φαγητό της...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	roza_seli.jpg 
Προβολές:	701 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	120201
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #90
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Η Ρόζα που κανείς δεν έπαιρνε και "αναγκάστηκα" να αλλάξω σπίτι


    Κούκλα δεν είναι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	roza.jpg 
Προβολές:	771 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	120203
    Ξέρω από βέσπα!

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές, καλοκαίρι και ανεπιθύμητα κατοικίδια..
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 16:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF