Σελίδα 99 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 4989949596979899100101102103104109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.471 έως 1.485 από 1779

Θέμα: Κατοικιδια

  1. #1471
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Κακώς δεν τον στειρώσατε φίλε.
    Το θηλυκό ,είναι υπεύθυνο για μία γέννα ανά περίοδο οίστρου.
    Το αρσενικό ,είναι υπεύθυνο για δεκάδες γέννες ανά περίοδο οίστρου.
    Αρα ,και για πολλά αδέσποτα ,κ για πολλούς θανάτους γατοπιτσιρικιών.
    Ασε που ,μετά την στείρωσή τους ,τα αρσενικά ,ηρεμούν ,δεν φεύγουν πλέον απο το σπίτι γιά μέρες ,δεν τσακώνονται με άλλους γάτους ,δεν τραυματίζονται ,δεν κινδυνεύουν ,δεν κολλάνε μεταδιδόμενα νοσίματα ,δεν....δεν....δεν...
    Μήπως να το ξανασκευθείς....


    ΥΓ: Τα παραπάνω ,τα λέω με καλή πρόθεση ,χωρίς διάθεση κριτικής ,απευθυνόμενος σε άνθρωπο που -πιστεύω πως- αγαπάει τα ζώα.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 28/05/2017 στις 22:54.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #1472
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν το σκέφτηκα έτσι,γιατί δεν ξεκολαει απο τον σκύλο και εμας όταν είμαστε στην αυλή.
    Θα ρωτησω την κτηνίατρος και θα επανελθω

  3. #1473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    Μονο εγω ειμαι κατα της στείρωσης;
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  4. #1474
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Βρε και εμένα δεν μ αρέσει,ωστόσο αυτό που λέει ο el gatto έχει λογική, ειδικα για τις γάτες που ζευγαρώνουν όλο το χρονο και οχι δυο φορες όπως τα σκυλιά

  5. #1475
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7gibernau Προβολή μηνύματος
    Μονο εγω ειμαι κατα της στείρωσης;

    Είμαι και εγώ, αλλά είναι τεράστια κουβέντα, με λογικά επιχειρήματα και από τις 2 πλευρές.

  6. #1476
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Ζητιάνεψε από εδώ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170529_160110.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	383069

    Ζητιάνεψε από εκεί..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170529_160224.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	383070

    Τελικά με έπεισε..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170530_084310.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	383071

  7. #1477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Τι φατσάρα είναι αυτός;

  8. #1478
    ειναι 16.30 και καποιο ζώο ....εχει καποιο άλλο ζώο έξω στο απέναντι μπαλκονι και δεν ξέρω αν μπορέσω να κοιμηθώ....
    ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!

  9. #1479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7gibernau Προβολή μηνύματος
    Μονο εγω ειμαι κατα της στείρωσης;
    ο μηχανικος μου ειχε μια σκυλιτσα αστειρωτη..12 χρονων παθαινει πυομητρα...εζησε 2 χρονια μεσα στο πονο, στην αγωνια της δικης της και του αφεντικου της, τεραστια ταλαιπωρια με χημειοθεραπείες και ολη μερα αγγαλια και κανακευμα και πονους, 12 χιλιαρικα κοστος αγωγης και οπως εγραψα απεβιωσε φερνοντας πολύ μεγαλη στεναχωρια σε αυτους που την αγαπουσαν...και αυτό γιατι δεν την στειρωσαν όταν επρεπε...αξιζει;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #1480
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Καλα τα λεει ο zopas οντως αν ειχα θυληκο δεν υπηρχε περιπτωση να μην γινει στειρωση και οχι μονο για λογους υγειας αλλα..

    1.) δεν μπορεις για ενα μηνα να κυκλοφορεις σε παρκα με αλλα σκυλια τα αρσενικα θα μαλωνουν και θα σε βριζουν ολοι.
    2.) ολα τα αδεσποτα σε περνουν στο απο πισω και συμβενει παλι το ιδιο.

    Ο μονος λογος ειναι να ειμαι εκτροφεας μονο εκει δεν θα ειχα κανει στειρωση.

    Στα αρσενικα αυτο που βλεπω ειναι οτι ολο και καποιο αλλο αρσενικο θελει να καβαλαει το στειρωμενο και καταληγουν να μαλωνουν.

    Για τις γατες θα ειχα κανει στειρωση ειτε αρσενικο ειτε θηλυκο για να μην εξαφανιστει απ το μπαλκονι να παει να φαντζομαι ετσι χανονται και τα πιο πολλα.


    αυταα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6363463636.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	383099

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  11. #1481
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος


    αυταα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6363463636.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	383099
    Τι να σκεφτεται εδω αραγε ο Τσομπανης..;; Τη Ροξυ..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #1482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ο μηχανικος μου ειχε μια σκυλιτσα αστειρωτη..12 χρονων παθαινει πυομητρα...εζησε 2 χρονια μεσα στο πονο, στην αγωνια της δικης της και του αφεντικου της, τεραστια ταλαιπωρια με χημειοθεραπείες και ολη μερα αγγαλια και κανακευμα και πονους, 12 χιλιαρικα κοστος αγωγης και οπως εγραψα απεβιωσε φερνοντας πολύ μεγαλη στεναχωρια σε αυτους που την αγαπουσαν...και αυτό γιατι δεν την στειρωσαν όταν επρεπε...αξιζει;
    Λιγο χοντρό αυτο που θα πω αλλα..
    Και γω εχω χάσει τον πατέρα μου απο καρκίνο,δηλαδη θα επρεπε ο προπάππους μου να στειρωσει τη γιαγιά μου που είχε χάσει ήδη τρία παιδιά πριν κανει τον πατέρα μου,ενώ είχε αλλα δυο και μετα τον πατέρα μου έκανε αλλα δυο.
    Ρε σεις αφήστε τα πράγματα οπως έχουν. Το ζώο το ρώτησε κανεις αν θέλει στειρωθει;;
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  13. #1483
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7gibernau Προβολή μηνύματος
    Λιγο χοντρό αυτο που θα πω αλλα..
    Και γω εχω χάσει τον πατέρα μου απο καρκίνο,δηλαδη θα επρεπε ο προπάππους μου να στειρωσει τη γιαγιά μου που είχε χάσει ήδη τρία παιδιά πριν κανει τον πατέρα μου,ενώ είχε αλλα δυο και μετα τον πατέρα μου έκανε αλλα δυο.
    Ρε σεις αφήστε τα πράγματα οπως έχουν. Το ζώο το ρώτησε κανεις αν θέλει στειρωθει;;
    μεταξύ αστείου και σοβαρού.
    ειναι μέλος της οικογενείας αλλα δεν παύει να είναι αλογο (που δεν έχει λογική) και να λειτουργεί καθαρά με το ένστικτο, οποτε για το καλο όλων περνει την απόφαση κάποιος. εσυ το ρωτάς ποια κροκέτα θα του πάρεις?

    επίσης αφου σου αρέσουν τοσο τα παραδείγματα εχω ενα καλο.!
    το λυκόσκυλο μου εχει κροτοφοβια αλλα δεν κρύβετε κατω απο επιπλα οπως τα περισσότερα. επειδή ηταν αδέσποτη για κανα χρονο πριν ερθει στην φαμιλια μας. θεωρει οτι τρέχοντας ξεφεύγει οπότε σε βροντές, βεγγαλικά κτλπ κτλπ θορύβους προσπαθεί να το σκάσει ή ακόμα ακόμα να πηδήξει απο το μπαλκόνι.(το έκανε μια φορά, είπαμε αλογο δεν εχει λογικη για τις συνέπειες) ανοιχτά παράθυρα κτλπ κτλπ? κιαν δεν σκοτωθεί στην πτώση και τρέξει στον δρόμο με φρενήρεις ρυθμούς χωρις να προσέχει και περνάς με το μηχανάκι σου και χτυπήσετε και σπάσεις κανα ποδαρι να αφήσω τα πράγματα ως έχουν?

    μετρο προστασίας ειναι και η στείρωση
    το σωστό για τα θηλυκά ζωα ειναι μετά την πρώτη τους γέννα ή την δεύτερη περίοδο , ενω για τα αρσενικά δεν υπαρχει περιορισμός ως προς την υγεια του ζωου, αν και μονο αρσενικές γατες στειρώνουν συνήθως που δεν μπορεις να τις περιορίσεις.

  14. #1484
    Η στειρωση ειναι μεγαλη ιστορια .....

    Εγω τη δικια μου , θα τη στειρωσω μαλλον γιατι δεν θελω να μπω στη διαδικασια της πυομητρας .
    Ειναι 6 χρονων και οποτε εχει περιοδο τη βαζω με ασερνικα και δεν πιανει .
    Το προβλημα ειναι οτι σε σχεση με αλλα θηλικα ,δεν προιζεται απο κατω οσο πρεπει με αποτελεσμα να μην μπορει ....να γινει η δουλεια .
    Την εχω βαλει με πανω απο 10 ασερνικα και τα γουσταρει ολα ...απλα ...ΔΕΝ .
    Αντιμετοπιζει κανεις το ιδιο προβλημα ;
    Ακομα και οι γιατροι μου εχουν πει πως συμβαινει αυτο συχνα και πως ισως καποια στιγμη γινει ή ισως και ποτε .

    Ειναι αμαρτια τετοια γονιδια να μην αναπαραχθουν

  15. #1485
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εγώ έχω θηλυκό ροντβάιλερ 12 χρόνων και δεν στεριώθηκε.
    Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα αναπαραγωγής.
    Όντως αντιμετωπίζεις τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρθηκαν αλλά όλα λύνονται αν έχεις κέφι και χρόνο να ασχοληθείς με τον σκύλο.
    Εγώ την έχω μέσα στο σπίτι και τον μήνα που είναι αδιάθετη σφουγγαρίζω δύο φορές την μέρα χωρίς να είναι απαραίτητο γιατί της φοράω ειδικό βρακάκι με σερβιετάκι.
    Το άλλο καλό είναι ότι μένω σε μονοκατοικία και δεν μένει και πολύ μέσα στο σπίτι.

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές, καλοκαίρι και ανεπιθύμητα κατοικίδια..
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 16:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF