Σελίδα 105 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 55595100101102103104105106107108109110115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.561 έως 1.575 από 1777

Θέμα: Κατοικιδια

  1. #1561
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Και εμένα η σκυλίτσα μου είναι 12 χρονών, σε αυτή την ηλικία έχουν πολλά προβλήματα.... εμένα έχει δυσπλασία και την πονάει το πίσω αριστερό πόδι και έχουμε και πυομήτρα. Την πυομήτρα την κοντρολάρουμε με αντιβίωση, έχω μάθει πότε ακριβώς ξεκινάει και την προλαβαίνω πριν εξελιχθεί. Πίνουμε δηλαδή δύο φορές τον χρόνο αντιβίωση... είναι μεγάλη για εγχείρηση και δεν θα την κάνουμε.
    Το ποδαράκι όποτε μας πιάνει πολύς πόνος πίνουμε ασπιρινούλα για 4-5 μέρες και χαλαρώνει.

    Η πλάκα είναι ότι έχει καταλάβει ότι κάτι της κάνω όταν πονάει πολύ και έρχεται και βάζει το κεφάλι της ανάμεσα στα πόδια μου για να μου το πει με τον τρόπο της....

    Υπομονή, κάνε όσο πιο εύκολη και ευχάριστη όση ζωή της μένει ακόμα.

  2. #1562
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι ο πρώτος σε αυτήν την κατάσταση. Με γνώση και προσπάθεια θα κάνεις πολυ καλή δουλειά είμαι βέβαιος
    https://www.petcha.com/training-tips-for-blind-dogs/
    Ορίστε η σωστή χρήση του ίντερνετ!!!!
    Και με ένα πρόβλημα ναι μεν σοβαρό αλλά αντιμετωπισημο δεν υπάρχει ούτε η σκέψη για ευθανασία!
    Αγάπη και φροντίδα χρειάζονται άλλωστε είναι πολύ καλά φιλαράκια και μας την επιστρέφουν!!!!
    Τα γεράματα είναι κακα για όλους μας!!!!!!!
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  3. #1563
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι ο πρώτος σε αυτήν την κατάσταση. Με γνώση και προσπάθεια θα κάνεις πολυ καλή δουλειά είμαι βέβαιος
    https://www.petcha.com/training-tips-for-blind-dogs/
    Ηδη εχω αρχισει και της μαθαινω καποια πραγματακια.Οπος ας πουμε οταν περπαταει στο δρομο και εχει κατο τη μουσουδα της κινδινευει να κουτουλησει στο πεζοδρομιο.Ετσι της τραβαω ελαχιστα το λουρι και της λεω τη λεξη πανω και τοτε σηκωνει το κεφαλι.Σιγα σιγα θα μαθω και εγω και αυτη.Μου δωσατε ελπιδες παιδεια.Ευχαρηστω...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #1564
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και εμένα η σκυλίτσα μου είναι 12 χρονών, σε αυτή την ηλικία έχουν πολλά προβλήματα.... εμένα έχει δυσπλασία και την πονάει το πίσω αριστερό πόδι και έχουμε και πυομήτρα. Την πυομήτρα την κοντρολάρουμε με αντιβίωση, έχω μάθει πότε ακριβώς ξεκινάει και την προλαβαίνω πριν εξελιχθεί. Πίνουμε δηλαδή δύο φορές τον χρόνο αντιβίωση... είναι μεγάλη για εγχείρηση και δεν θα την κάνουμε.
    Το ποδαράκι όποτε μας πιάνει πολύς πόνος πίνουμε ασπιρινούλα για 4-5 μέρες και χαλαρώνει.

    Η πλάκα είναι ότι έχει καταλάβει ότι κάτι της κάνω όταν πονάει πολύ και έρχεται και βάζει το κεφάλι της ανάμεσα στα πόδια μου για να μου το πει με τον τρόπο της....

    Υπομονή, κάνε όσο πιο εύκολη και ευχάριστη όση ζωή της μένει ακόμα.
    Ευχαρηστω φιλε.Ειναι κοματι της ζωης μου.Τη βρηκα οταν ηταν ενος μηνα.Ημουν μπροστα οταν την πατησε αμαξι.Της ειχε σπασει λεκανι και ποδι.Ετυχε και ημουν με το τιντιεμ και ειχα πισω στη βαλιτσα φαρμακειο.Της εδεσα το ποδι και την εβαλα σε μια κουτα και πηγα το αλλο πρωι να την παω στο γιατρο.Ο γιατρος μου ειχε μιλησει τοτε για ευθανασια.Των ρωτησα αν γινετε κατι αλλο.Μου ειπε ναι αλλα θελει πολλα λεφτα.Του ειπα να κανει τη ενχειρηση με δικα μου εξοδα αλλα θα στειλω καποιον να τη παρει γιατι εγω ειχα αλλο σκηλο τοτε και δεν ειχα χορο.Ο σκηλος φτιαχτηκε αλλα οσοι ερχονταν και τον βλεπανε επειδη ηταν κουτσος και με στραβη λεκανη φευγανε.Και ετσι πληρωνα και ξενοδοχειο ολο αυτο το καιρο.Στο τελος την εδωσα καπου που μετα απο μια βδομαδα πηγα να δω τι κανει και ειδα σε τη συνθηκες ειχε το σκηλο(σε βαρελι)και του τον πηρα με τσακοσμο.Αποφασισα να τον κρατησω αφου ενιωθα μεσα μου πραγματα γιαυτον και αφου ειχα δωση τοσα λεφτα(700 χειρουργια και 200 ξενοδοχειο).Δεν πηγε και πολη καλλα τοτε γιατι τσακονονταν με το αλλο σκηλακι που ειχα αλλα δε κρατησε καιρο μιας και το αλλο σκηλακι ηταν 14 χρονων και μετα απο ενα χρονο εφυγε.

    Τωρα εχω ενα σκηλη τυφλο και κουτσο αλλα αυτα εχει η ζωη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #1565
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros1479 Προβολή μηνύματος
    Ορίστε η σωστή χρήση του ίντερνετ!!!!
    Και με ένα πρόβλημα ναι μεν σοβαρό αλλά αντιμετωπισημο δεν υπάρχει ούτε η σκέψη για ευθανασία!
    Αγάπη και φροντίδα χρειάζονται άλλωστε είναι πολύ καλά φιλαράκια και μας την επιστρέφουν!!!!
    Τα γεράματα είναι κακα για όλους μας!!!!!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #1566
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το αφεντικό.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-b6743a3a3cb4bef6deacb8ef835092aa-V.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	400369
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #1567
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το αφεντικό.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-b6743a3a3cb4bef6deacb8ef835092aa-V.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	400369
    Ο απολυτος κηνηγος του πλανητη!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #1568
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παιδια καλημερα.Τον τελευταιο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το 12 χρονων σκηλο μου.Ειναι γενους θηληκο ημιαιμο γυρω στα 10 κιλα και στειρωμενο.
    Πριν ενα χρονο επαθε καταρακτη στο ενα ματι και οταν το πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι δεν αξιζει να το φτιαξω προτο γιατι κανει γυρω στο χιλιαρικο η επεμβαση και δευτερον γιατι ο σκηλος και να τυφλωθει τελειος δεν εχει προβλημα γιατι απο τη φηση του βλεπει θαμπα και ασπρομαυρα και οι αισθισεις που βοηθανε το σκηλο παραπανω απο την οραση ειναι η οσφρηση και η ακοη.

    Εδω και 2μηνες εχασε και το αλλο ματι απο καταρακτη.Το προβλημα ειναι οτι ο σκηλος δεν βλεπει τπτ.ΤΙΠΟΤΑ.Μιλαμε για ενα σκηλο που δεν φορεσε ποτε λουρι και τωρα τον κατευθηνω με το λουρι να μην πεφτει απο πεζοδρομια,να μη κουτουλαει τοιχους,αμαξια,πεζους.Μενει στον πρωτο οροφο και δεν βλεπει να κατεβει τις σκαλες.

    Να σημιωθει οτι ο σκηλος συνεχιζει και ειναι παρα πολυ ζωηρος και μου κανει χαρες και παιχνειδια και σε μενα και στα σκυλακια που συνανταμε.Ομος η βολτα πια ειναι μαρτηριο.Απο μιση ωρα βολτα εχουμε πεσει στο τεταρτο.Και αυτο γιατι δεν βλεπει και παει σιγα σιγα και επιφυλακτικα.Μπορει να μου πει καποιος αν εχει παθει κατι τετοιο ο σκηλος του?
    Στο χωριό λοιπόν που λές, εμφανίστηκε στην γειτονιά απο το πουθενά μία σκυλίτσα τυφλή, λέμε με τον γείτονα (που είναι κολητός) ότι είναι ράτσα φτιαγμένη απο ανταλλακτικά.
    Μας συμπάθησε και είπε να μείνει, εντάχθηκε στο κοπάδι ο γείτονας έχει 4 εγώ 1 +γάτα, όλα μαζί αλητεύουν εκτός το γατί που τους ετοιμάζει φαί......
    Στην αρχή που λές, λέγαμε ότι ίσως βλέπει λίγο, περπατούσε με αργό χοροπηδηχτό ρυθμό με τα μπροστινά πόδια σάν να ψιλαφίζει μπροστά της, ενώ όταν έπεφτε το σύνθημα πάμε να τους @@@@@, και τρέχαν οι άλλοι ακολουθούσε και αυτή τρέχοντας πίσω τους, όταν έστριβαν με χειρόφρενο (χαμήλωμα πίσω λεκάνης - πλαγιολίσθηση πίσω πόδια χωρίς άφημα γκαζιού, και χούφτωμα το γκάζι όταν πιάσει πρόσφυση... έχουν πολύ γέλιο...) πλακωνόταν στα φρένα γιατί μάλλον με την ακοή έτρεχε.
    Όταν την πήγαμε στο γιατρό μείναμε "μ@λ@κες", όταν μας είπε ότι δέν βλέπει ντίπ, μα καταντίπ όμως..... ρε γιατρέ αυτή με τα άλλα ρεμάλια περνάει την τρύπα στο φράχτη, δέν τον πείσαμε.... δέν έχουν αναπτυχθεί καθόλου οι βολβοί των ματιών, είναι έτσι εργοστασιακή.
    Ο χώρος που κινείται είναι μια μεγάλη αυλή με αγροτικά εργαλεία διάσπαρτα, όταν άλλαζε θέση ένα εργαλείο, είχαμε κουτουλήματα.... απο τότε δέν αλλάζει τίποτα θέση, όλα πάντα πάνε στο ίδιο μέρος, λές και έχει σκανάρει τον χώρο και ξέρει που πάει. Όταν έρχεται σπίτι μου απο την πλαινή πόρτα, έχει σκαλοπατάκι (είναι το υδρόμετρο), φτάνει, κόβει, σηκώνει το πόδι περνάει το σκαλοπάτι, μπαίνει στην αυλή και έρχεται μέσα στην αποθήκη να χαιρετήσει.........
    Η συμβίωση με την γκαβή(το χαιδευτικό της ), Σόνια το κατα κόσμον απο το σόναρ, είναι απόλαυση, δέν ξεχωρίζει σε κάτι απο τα υπόλοιπα, και κάποιος που δέν την ξέρει, ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι είναι τυφλή,

    Χρόνο, υπομονή και αγάπη θέλει, που είμαι σίγουρος ότι έχεις, και θα πάθεις πλάκα όπως εμείς με την γκαβή, (ρε μπάς και βλέπει?? και ο γιατρός ήταν σκιτζής???)
    Τελευταία τροποποίηση από tarifas; 24/10/2018 στις 00:44.

  9. #1569
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Είπα να βάλω και τα ζωντανά μου........
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20181011_163823.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	400481

  10. #1570
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarifas Προβολή μηνύματος
    Στο χωριό λοιπόν που λές, εμφανίστηκε στην γειτονιά απο το πουθενά μία σκυλίτσα τυφλή, λέμε με τον γείτονα (που είναι κολητός) ότι είναι ράτσα φτιαγμένη απο ανταλλακτικά.
    Μας συμπάθησε και είπε να μείνει, εντάχθηκε στο κοπάδι ο γείτονας έχει 4 εγώ 1 +γάτα, όλα μαζί αλητεύουν εκτός το γατί που τους ετοιμάζει φαί......
    Στην αρχή που λές, λέγαμε ότι ίσως βλέπει λίγο, περπατούσε με αργό χοροπηδηχτό ρυθμό με τα μπροστινά πόδια σάν να ψιλαφίζει μπροστά της, ενώ όταν έπεφτε το σύνθημα πάμε να τους @@@@@, και τρέχαν οι άλλοι ακολουθούσε και αυτή τρέχοντας πίσω τους, όταν έστριβαν με χειρόφρενο (χαμήλωμα πίσω λεκάνης - πλαγιολίσθηση πίσω πόδια χωρίς άφημα γκαζιού, και χούφτωμα το γκάζι όταν πιάσει πρόσφυση... έχουν πολύ γέλιο...) πλακωνόταν στα φρένα γιατί μάλλον με την ακοή έτρεχε.
    Όταν την πήγαμε στο γιατρό μείναμε "μ@λ@κες", όταν μας είπε ότι δέν βλέπει ντίπ, μα καταντίπ όμως..... ρε γιατρέ αυτή με τα άλλα ρεμάλια περνάει την τρύπα στο φράχτη, δέν τον πείσαμε.... δέν έχουν αναπτυχθεί καθόλου οι βολβοί των ματιών, είναι έτσι εργοστασιακή.
    Ο χώρος που κινείται είναι μια μεγάλη αυλή με αγροτικά εργαλεία διάσπαρτα, όταν άλλαζε θέση ένα εργαλείο, είχαμε κουτουλήματα.... απο τότε δέν αλλάζει τίποτα θέση, όλα πάντα πάνε στο ίδιο μέρος, λές και έχει σκανάρει τον χώρο και ξέρει που πάει. Όταν έρχεται σπίτι μου απο την πλαινή πόρτα, έχει σκαλοπατάκι (είναι το υδρόμετρο), φτάνει, κόβει, σηκώνει το πόδι περνάει το σκαλοπάτι, μπαίνει στην αυλή και έρχεται μέσα στην αποθήκη να χαιρετήσει.........
    Η συμβίωση με την γκαβή(το χαιδευτικό της ), Σόνια το κατα κόσμον απο το σόναρ, είναι απόλαυση, δέν ξεχωρίζει σε κάτι απο τα υπόλοιπα, και κάποιος που δέν την ξέρει, ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι είναι τυφλή,

    Χρόνο, υπομονή και αγάπη θέλει, που είμαι σίγουρος ότι έχεις, και θα πάθεις πλάκα όπως εμείς με την γκαβή, (ρε μπάς και βλέπει?? και ο γιατρός ήταν σκιτζής???)
    Ωραιος ρε φυλε.Μπραβο που εδωσες στεγη σε ενα αδεσποτο και μπραβο για το σπιτακη που εχεις κανει.Μιαζει λιγο σαν περιστερωνας αλλα ο.κ.

    Νομιζω οτι με τη δικια μου ειμαστε σε καλλο δρομο.Εχει αρχισει και καταλαβαινει τι γινετε.Πριν στη βολτα κουτουλουσε συνεχεια, τωρα θα κουτουλησει μια φορα.Πριν η βολτα ηταν ενα τεταρτο, τωρα εχει αρχισει και γινετε παραπανω.Πρι περπατουσε σιγα σιγα και επιφυλακτικα,τωρα το περπατημα της εχει παρει ενα τονο πανω.Και εγω εχω αρχισει και ξεπερνω.Ξερω πλεον πια σημεια ειναι επικινδινα να πεσει η να κουτουλησει και της τραβαω το λουρι και καταλαβαινει.Βεβαια θελουμε και οι 2 μας πολυ δουλεια γιατι ειμαστε ακομα στην αρχη αλλα πιστευω θα τα καταφερουμε.Οι ελπιδες μου εχουν αναπτερωθει.Πριν ειχε περασει απ το μιαλο μου η ευθανασια τωρα δεν υπαρχει καν.

    Σε ευχαριστω φυλε που το μιραστηκες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #1571
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Ας βάλω και εγώ την τελευταία σοδιά.
    Από αριστερά προς τα δεξιά : ο νέοπας Σλίτζι (αν και 6 χρονών είναι ο μεγαλύτερος αλλά σε εμάς είναι κανα μήνα), ο κάφρος Τζάκσον (αν και ο μικρότερος σε ηλικία τείνει να είναι ο μεγαλύτερος σε μέγεθος και καφρίλα) και η μινιον κουτσή μας Τάρα, που ενώ ζούσε το όνειρό της, είπαμε να της πάρουμε παρέα (Τζάκσον ) με τον οποίο σε αντίθεση με τη γνωστή σειρά σκοτώνονται συνεχώς.
    Ήρθε και ο άλλος ο ατυχήσασας και ολοι οι λακαμαδες εχουν μαζευτεί στο σπίτι της

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_1692956964147926.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	400482
    Ξέρω από βέσπα!

  12. #1572
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Οι πιο υπομονετικοί και καλόκαρδοι άνθρωποι έχουν σκύλο και γάτα μαζί για παρέα.

  13. #1573
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Οι πιο υπομονετικοί και καλόκαρδοι άνθρωποι έχουν σκύλο και γάτα μαζί για παρέα.
    Που να δεις ποσο υπομονή χρειάζεσαι για να ταξιδεύεις με αεροπλάνο εχοντας μαζί στην καμπίνα γατα, σκύλο, 2 παιδιά κάτω των 10 ετών, 4 χειραποσκευές, 4 σακίδια/τσάντες και γυναίκα

    Α και έχοντας πτήση με ανταπόκριση να τρέχεις να προλάβεις την επόμενη πτήση με όλα αυτά μαζί



    Για το καλόκαρδος επιφυλάσομαι

  14. #1574
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Που να δεις ποσο υπομονή χρειάζεσαι για να ταξιδεύεις με αεροπλάνο εχοντας μαζί στην καμπίνα γατα, σκύλο, 2 παιδιά κάτω των 10 ετών, 4 χειραποσκευές, 4 σακίδια/τσάντες και γυναίκα

    Α και έχοντας πτήση με ανταπόκριση να τρέχεις να προλάβεις την επόμενη πτήση με όλα αυτά μαζί



    Για το καλόκαρδος επιφυλάσομαι
    Υπομονή εσύ ή όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες του αεροπλάνου;

  15. #1575
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Υπομονή εσύ ή όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες του αεροπλάνου;
    Ολα ειναι ήσυχα αλλα η υπομονή χρειάζεται λόγο πολυπλοκότητας και έλλειψης χεριών

    Ο γατος ειναι καπου 14 με ενα εγκεφαλικό (τον έτρεχε βραδιατικα στον γιατρο πριν κατι μηνες) ενω ο σκύλος (απο άσυλο σπασμένος με λάμες και στραβοκολλημένη ουρα ) ειναι ερώτημα αν ειναι το το πιο καλό ή πιο χαζο σκυλι που κυκλοφορεί

    Οσο για τις μικρές κυρίες ειναι γενικά κυρίες μιας και τα standards στην φασαρία είναι αυστηρότερα σε σχέση με τους εκάστοτε "γείτονες" σε εστιατόρια / πλοια / αεροπλάνα / κλπ

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές, καλοκαίρι και ανεπιθύμητα κατοικίδια..
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 17:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF