Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 109

Θέμα: ποδι ή γονατο?

  1. #61
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    βγαζουμε το σωμα μας προς τη πλευρα που θελουμε να στριψουμε, προκειμενου να μετατοπισουμε το κεντρο βαρους και με αυτο το τροπο να διευκολυνουμε την αλλαγη πορειας της μοτοσυκλετας μας.σε αυτη τη μετατοπιση ο ανω κορμος συμβαλλει κατα 80% ενω ο κατω κορμος μονο κατα 20% !!!
    Βγάζουμε το σώμα μας, προκειμένου να μετατοπίσουμε το κέντρο βάρους προς το εσωτερικό της στροφής, κρατώντας έτσι τη μηχανή πιο όρθια από ότι θα χρειαζόταν, για την ίδια γραμμή, με τα ίδια χιλιόμετρα, αν ήμασταν στον άξονα της μηχανής.

    Έτσι κερδίζουμε σε πρόσφυση, επειδή πατάει περισσότερο λάστιχο "κάτω".
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  2. #62
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Βγάζουμε το σώμα μας, προκειμένου να μετατοπίσουμε το κέντρο βάρους προς το εσωτερικό της στροφής, κρατώντας έτσι τη μηχανή πιο όρθια από ότι θα χρειαζόταν, για την ίδια γραμμή, με τα ίδια χιλιόμετρα, αν ήμασταν στον άξονα της μηχανής.

    Έτσι κερδίζουμε σε πρόσφυση, επειδή πατάει περισσότερο λάστιχο "κάτω".
    σωστο.απλα ηθελα να μιλησω για το σωμα και τις ποσοστιαιες αναλογιες που συμβαλλουν στο να μετατοπισουμε το κεντρο βαρους της μηχανης.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #63
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    σωστο.απλα ηθελα να μιλησω για το σωμα και τις ποσοστιαιες αναλογιες που συμβαλλουν στο να μετατοπισουμε το κεντρο βαρους της μηχανης.
    Όντως οι αναλογίες μου φάνηκαν εντυπωσιακές όταν τις άκουσα!

    Γιώργο, σκέφτομαι αυτό που είπες για την ταχύτητα αλλαγής κατεύθυνσης και θυμάμαι ότι κανα δυο φορές που έβγαλα και το κάτω μέρος του σώματος, είδα μια διαφορά στην αλλαγή ταχύτητας.

    Φαντάζομαι οτι συμβαίνει επειδή αυτή η θέση, "σε κάνει" να ασκήσεις περισσότερη δύναμη για γυροσκοπικό.. ;;; Ή μήπως ήταν ιδέα μου, επειδή ήταν η πρώτη φορά που το δοκίμασα και μου πήγε το σκ@τό στην κάλτσα;;
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  4. #64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ΣΤΑΣΟΥ ΑΔΕΡΦΕ !!!!

    μεγαρα τοσα χλμ δεν μαζευεις πουθενα.

    σερρες δε νομιζω οτι υπαρχει στροφη να μπεις με 250.

    εσυ δλδ που πηγες να βγαλεις γονατο με 250 ???

    1 το κρατουμενο.

    παμε στο 2ο.

    με βαση το μαθημα του 0-300 rs και του css για να στριψεις υπαρχει μια σειρα (αληλουχια) κινησεων.
    πριν κανεις λοιπον γυροσκοπικο αρα πολυ πριν ξεκινησεις τη στροφη εχεις ηδη τοποθετηθει πανω στη μηχανη.για την ακριβεια ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ !!!ΑΝ λοιπον μπεις σε στροφη με 250 εχεις ηδη τοποθετηθει αρα εχεις βγαλει γονατα, σωματα και τη μπεμπελη αν εχει ζεστη.

    αυτα μου μαθανε ανθρωποι που λεγονται εκπαιδευτες γιωργο.τωρα αν εσυ και ο σταυρος εχετε αντιθετη αποψη...φτιαχτε δικια σας σχολη τι να πω...

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.


    Γιώργη θα σου απαντήσω με τη σειρά και σου λέω προκαταβολικά οτι όλα είναι με φιλικό ύφος και δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό...

    1ον.Κανένας δεν μίλησε για μέγαρα ή για σέρρες με 250...υπάρχουν πολλές ΣΤΡΟΦΕΣ και στην ελλάδα...αρτεμίσιο (που στρίβεις τέρμα κάτω και με 260) και στο εξωτερικό αλλά και σε πίστες σε αγώνες motogp που στρίβουν με 250...πίστεψέ με στην πίστα και στο δρόμο δεν υπάρχουν καμπές μόνο στροφές τώρα με το πόσα θα πάρεις μία στροφή σου φαίνεται ευθεία αν την πάρεις με 120 και στροφαρα αν την πάρεις με 240...

    Είχα πάει με ένα φίλο αγωνιζόμενο όταν ήμουν άμαθος στα ΣΣ και σε κάτι μεγάλες στροφές πήγαινε με 240-250 (και εγώ ο μαλάκας τον ακουλουθούσα αν και άμαθος ναι) αλλά καθότι έβλεπα πολλούς να βγάζουν γόνατο γενικά το έκανα και εγώ για εφέ αλλά παντού...και όταν το έκανα στα πολλά μου κούναγε...είχε αστάθεια όλη η μοτό...

    Ο φίλος μπροστά δεν το έκανε σε αυτά τα χλμ αλλά δεν μου έκοψε γιατί...Τότε μου είπε οτι δεν πρέπει να βγάζω γόνατο σε αυτά τα χλμ γιατί κάνει μοχλό με την μεγάλη αντίσταση του αέρα...
    και είναι και ο λόγος που μου κουνάει...
    κωλοδάχτυλο είχα πάει να κάνω μία φόρά στον ΠΑΠ με αυτά τα χλμ σε ευθεία και πήγε να με πάρει ο αέρας απο την μοτο...

    2ον.

    Το μηχανάκι δε στρίβει με το γόνατο αλλά με την σωστή τοποθέτηση του σώματος και το γυροσκοπικό...το γόνατο βρίσκεται κάτω για 2 μόνο λόγους α.την αίσθηση ασφάλειας και β. την πληροφόριση που σου δίνει σχετικά με το όριο της κλίσης σου...

    Εγώ στην πρώτη μου επαφή με το ξύσιμο...έβαζα το γόνατο κάτω και έξυνα διαρκώς...ήθελα ένα ζευγος ξύστρες το τρακντέι...τώρα πια το ανοίγο μέχρι να βρεί και μετά το μαζεύω λίγο ίσα ίσα να χαϊδεύει...το κρατάω 1 εκ. περίπου πάνω απο το έδαφος σε περίπτωση που ξεπεράσω το πρώτο όριο που μου έθεσε με την πρώτη του επαφή με την άσφαλτο...

    Και εντελώς να το μαζέψεις θα στρίβεις το ίδιο γρήγορα αλλά όχι με την ίδια αίσθηση ασφάλειας...
    άρα τον γόνατο δεν στρίβει το μηχανάκι...

    Σε αγώνες ΤΖΙ Π θα δείς οτι οι οδηγοί στις στροφές με 250 δεν έχουν μόνιμα το γόνατό τους κάτω ούτε για 2 γύρους δε θα τους έφταναν οι ξύστρες...χαιδεύουν...και συνήθως είναι μαζεμένοι με λίγο ανοιχτό το γόνατο...

    Φιλικά πάντα για να μην το κάνουμε διαμάχη... Γιώργος...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    παρε λοιπον και τη μαρτυρια ενος οδηγου που ξερω οτι παραδεχεσαι απολυτα για να δεις οτι με 200 εχει γονατο εξω....



    ο λογος που μαζεψε το γονατο ειναι μονο για να σωσει τη γκορντουρα και οχι γιατι αποσταθεροποιειται η μηχανη.

    αυτο εννοουσα μη λετε ανακριβειες.

    επισης για να σου πω και κατι ακομα που θα μαθει κανεις αν παει στα σχολεια:

    βγαζουμε το σωμα μας προς τη πλευρα που θελουμε να στριψουμε, προκειμενου να μετατοπισουμε το κεντρο βαρους και με αυτο το τροπο να διευκολυνουμε την αλλαγη πορειας της μοτοσυκλετας μας.σε αυτη τη μετατοπιση ο ανω κορμος συμβαλλει κατα 80% ενω ο κατω κορμος μονο κατα 20% !!!

    το γονατο βγαινει μονο προκειμενου να παρει τη πληροφορια του τι περιθωρια εχει ακομα η μηχανη να γειρει !!!

    οταν παρει ο αναβατης τη πληροφορια αυτη μαζευει το γονατο και δεν γερνει αλλο τη μηχανη (φυσικα παντα εχει να κανει με τη στιγμη, τη στροφη, τον λογο που οδηγει κανεις,την ψυχολογια κλπ).στις περισσοτερες περιπτωσεις θα δεις ακομα και στα gp οτι μαζευοντε οταν νιωσουνε την ασφαλτο στη ξυστρα τους.ο λογος ???δημιουργειται μοχλος !!!σαν ενα διαβητη ο οποιος εχει την ακιδα του στο γονατο του αναβατη και μολυβι που διαγραφει τον κυκλο ειναι η ιδια η μηχανη.

    αυτα λοιπον αποεναν αδαη.

    Βλέπεις λοιπόν οτι λέμε τα ίδια πράγματα...απο την μέση και κάτω...

    Όσον αφορά το πάνω κομάτι...θα σου πώ ένα πράγμα...ο αέρας στα 250 εχει μεγάλη δύναμη και αντίσταση...φαντάσου λοιπόν το απλό... πάρε το μηχανάκι σου και πήγαινε σε ευθεία ούτε κάν σε στροφή...και άνοιξε το γόνατό σου να δείς δύναμη που θα ασκήσει πάνω του ο αέρας και πόσο θα σε κουνήσει...

    Μόλις το κάνεις αυτό μπορείς μόνο απλά να φανταστείς οτι όταν στρίβεις οι μόνες δυνάμεις που θες να ασκούνται στη μηχανή σου είναι αυτές που βάζεις εσύ για να την στρίψεις (σώμα,γυροσκοπικό κτλ.). φαντάσου λοιπόν να έχεις και μία έξτρα δύναμη την οποία δεν ορίζεις εσύ (αυτη της αντίστασης του ανέμου) να προσπαθεί να διώξει το γόνατο πίσω κάνοντας μοχλό...αποσταθεροποιεί το πίσω μέρος της μηχανης...

    Εγώ όταν το έπαθα είπα οτι έφτεγαν οι ρυθμίσεις του πίσω αμορτισέρ...αλλά μολις μάζεψα το γόνατο στις επόμενες στροφές οι ταλαντώσεις εξαφανίσθηκαν...

    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  6. #66
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas


    Σε αγώνες ΤΖΙ Π θα δείς οτι οι οδηγοί στις στροφές με 250 δεν έχουν μόνιμα το γόνατό τους κάτω ούτε για 2 γύρους δε θα τους έφταναν οι ξύστρες...χαιδεύουν...και συνήθως είναι μαζεμένοι με λίγο ανοιχτό το γόνατο...

    μονος σου τα λες γιωργο και μετα αναιρεις αυτα που λες.

    αποφασισε λοιπον...στα 250 βγαζεις γονατο, δεν βγαζεις γονατο, βγαζεις λιγο απο γονατο, βγαζεις ολιγη απο γιουβετσι ???

    μπερδευτικα !!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #67
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
    Βλέπεις λοιπόν οτι λέμε τα ίδια πράγματα...απο την μέση και κάτω...

    Όσον αφορά το πάνω κομάτι...θα σου πώ ένα πράγμα...ο αέρας στα 250 εχει μεγάλη δύναμη και αντίσταση...φαντάσου λοιπόν το απλό... πάρε το μηχανάκι σου και πήγαινε σε ευθεία ούτε κάν σε στροφή...και άνοιξε το γόνατό σου να δείς δύναμη που θα ασκήσει πάνω του ο αέρας και πόσο θα σε κουνήσει...
    ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες το κανω πολυ συχνα για να παρω αερα.καμια αποσταθεροποιηση!!! μια δροσια μονο !!!!

    Μόλις το κάνεις αυτό μπορείς μόνο απλά να φανταστείς οτι όταν στρίβεις οι μόνες δυνάμεις που θες να ασκούνται στη μηχανή σου είναι αυτές που βάζεις εσύ για να την στρίψεις (σώμα,γυροσκοπικό κτλ.). δλδ το γονατο δεν ειναι σωμα ??? φαντάσου λοιπόν να έχεις και μία έξτρα δύναμη την οποία δεν ορίζεις εσύ (αυτη της αντίστασης του ανέμου)εσυ την οριζεις.αναλογα με το ποσο ανοιγεις το ποδι εχεις και την αναλογη αντισταση του ανεμου. να προσπαθεί να διώξει το γόνατο πίσω κάνοντας μοχλό...αποσταθεροποιεί το πίσω μέρος της μηχανης... εγω απλα θα σου θυμισω τι κανουνε οι σινιωρηδες πριν τη Κ1!

    Εγώ όταν το έπαθα είπα οτι έφτεγαν οι ρυθμίσεις του πίσω αμορτισέρ...αλλά μολις μάζεψα το γόνατο στις επόμενες στροφές οι ταλαντώσεις εξαφανίσθηκαν...ειναι που εχεις μεγαλο.....γονατο βρε κουτο τι νομισες θα πω?

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

    Οι συνιόριδες πριν την κ1 έχουν 250




    Anyway αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
    Λες το κοντό σου λέω το ΜΑΚΡΥ μου και όλα καλά ότι θέλει ας καταλάβει ο αναγνώστης...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  9. #69
    Ρε παληκάρια καλά κάνετε και διαφωνείτε αλλά τι σχέση έχουν όλα αυτά με το αρχικό post; Όχι οτι διαφωνώ με αυτά που λέτε αλλά η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη.
    Αν κάποιος οδηγεί sm και μπορεί να μας πει μια γνώμη με επιχειρήματα θα ήταν άρκετά καλή βοήθεια.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  10. #70
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
    Οι συνιόριδες πριν την κ1 έχουν 250




    Anyway αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
    Λες το κοντό σου λέω το ΜΑΚΡΥ μου και όλα καλά ότι θέλει ας καταλάβει ο αναγνώστης...
    οντως...αλλα λογια να αγαπιομαστε...

    υ.γ.προσεχε το μακρυ σου μη στο πατησουνε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #71
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Ρε παληκάρια καλά κάνετε και διαφωνείτε αλλά τι σχέση έχουν όλα αυτά με το αρχικό post; Όχι οτι διαφωνώ με αυτά που λέτε αλλά η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη.
    Αν κάποιος οδηγεί sm και μπορεί να μας πει μια γνώμη με επιχειρήματα θα ήταν άρκετά καλή βοήθεια.
    +1

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    +1

    +2
    (Γιατλι το'χω και μακρύτερο..)
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  13. #73
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
    +2
    (Γιατλι το'χω και μακρύτερο..)
    +3 γιατι συμφωνω οτι το χεις μακρυτερο !!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    (για το γονατο μιλαμε παντα ετσι...!!!)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #74
    τελικα για να καταλάβω
    αν το εχεις μακρύτερο (τιταν) ΔΕΝ το βγάζεις έξω!
    αμα το εχεις μικρότερο (trooper) το βγάζεις, αλλα λίγο!!

    ετσι??

  15. #75
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    τελικα για να καταλάβω
    αν το εχεις μακρύτερο (τιταν) ΔΕΝ το βγάζεις έξω!
    αμα το εχεις μικρότερο (trooper) το βγάζεις, αλλα λίγο!!

    ετσι??
    βρε εγω το βγαζω ολοκληρο μικρο-μεγαλο...δεν εχω κομπλεξ εγω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τσαντάκι για το πόδι
    από speedyandreas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 12:41
  2. ποδι ή γονατο???Σε μοταρτ (σχετικα βαρυ)
    από thoukis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2009, 16:05
  3. Σάς έχουν πατήσει το πόδι;
    από downhill στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 12:20
  4. ...γονατο στη ασφαλτο....
    από sotpag στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 23:01
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 11:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF