Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: bmw-ural

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
    καλα ειχα ακουσει να μεινω μακρυα απο τον συγκεκριμενο εμπορο...
    Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.Μου το είχαν πει και εμένα αρκετοί.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  2. #17
    Στραβαδι-Πεφτουλας Το avatar του/της drow
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    25
    μηπως μπορει καποιος να μου πει και γνωμη για τις ural?

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
    μηπως μπορει καποιος να μου πει και γνωμη για τις ural?
    Με τις Ural είχα φάει χοντρό κόλλημα για μεγάλο διάστημα. Τελικά δεν είναι ότι δείχνουν, μια φθηνή δηλ. κλασσική που παράγεται ακόμη και σήμερα. Ψάχνοντας σε ξένα κυρίως φόρουμ διάβασα πως είχε ορκισμένους φίλους και άλλους τόσους εχθρούς.
    Αυτό που συμπέρανα είναι πως έχει κακή ποιότητα κατασκευής, χάλια ηλεκτρικά που απαιτούν εκτεταμένη προσωπική παρέμβαση σε κάτι που στο φινάλε το αγοράζεις καινούργιο.
    Προσωπικά θα έμενα μακρυά από Ural και Royal Enfield. To κακό στην Ελλάδα είναι πως τα λίγα γνήσια κλασσικά που υπάρχουν είναι υπερεκτιμημένα και για να βρεις καλή κλασσική χρειάζεσαι σίγουρα γνώσεις, χρήμα και ανθρώπους που γνωρίζουν στο να σε κατευθύνουν.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Με τις Ural είχα φάει χοντρό κόλλημα για μεγάλο διάστημα. Τελικά δεν είναι ότι δείχνουν, μια φθηνή δηλ. κλασσική που παράγεται ακόμη και σήμερα. Ψάχνοντας σε ξένα κυρίως φόρουμ διάβασα πως είχε ορκισμένους φίλους και άλλους τόσους εχθρούς.
    Αυτό που συμπέρανα είναι πως έχει κακή ποιότητα κατασκευής, χάλια ηλεκτρικά που απαιτούν εκτεταμένη προσωπική παρέμβαση σε κάτι που στο φινάλε το αγοράζεις καινούργιο.
    Προσωπικά θα έμενα μακρυά από Ural και Royal Enfield. To κακό στην Ελλάδα είναι πως τα λίγα γνήσια κλασσικά που υπάρχουν είναι υπερεκτιμημένα και για να βρεις καλή κλασσική χρειάζεσαι σίγουρα γνώσεις, χρήμα και ανθρώπους που γνωρίζουν στο να σε κατευθύνουν.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Συμφωνώ σε όλα εκτός του οτι τα κλασσικά είναι υπερεκτιμημένα στην Ελλάδα.
    Αν βρεις καλή μηχανή στην Ελλάδα συνηθως την αγοράζεις αρκετά φτηνότερα απ οτι πχ στην Γερμανία η την Αγγλία.

    Ενα συνηθισμένο R25,R26, R50, R51 ειναι αρκετά πιο φτηνό εδω.

    Απλά μερικοί νομίζουν οτι θα βρούν κορόιδα και ζητάνε οτι ναναι.

    To κακό είναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα καλή μηχανή, βλέπεις εφυγαν πολλά φορτηγα γεμάτα προς αλλες χώρες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Συμφωνώ σε όλα εκτός του οτι τα κλασσικά είναι υπερεκτιμημένα στην Ελλάδα.
    Αν βρεις καλή μηχανή στην Ελλάδα συνηθως την αγοράζεις αρκετά φτηνότερα απ οτι πχ στην Γερμανία η την Αγγλία.

    Ενα συνηθισμένο R25,R26, R50, R51 ειναι αρκετά πιο φτηνό εδω.

    Απλά μερικοί νομίζουν οτι θα βρούν κορόιδα και ζητάνε οτι ναναι.

    To κακό είναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα καλή μηχανή, βλέπεις εφυγαν πολλά φορτηγα γεμάτα προς αλλες χώρες.
    Σωστό κι αυτό της ''μετανάστευσης'' των μοντέλων.
    Βέβαια το μπλέξιμο, ο έρωτας και η σχέση με τα κλασσικά απαιτεί όπως έγραψα και πριν πολύ προσωπικό χρόνο και χρήμα τα οποία τα δικαιολογώ απολύτως μιας και μιλάμε για μοτοσυκλέτες 60, 70 και 80 χρόνων. Είναι αρρώστια πάντως , με τη καλή έννοια.

  6. #21
    ΒMW R 42 1926 σλουρπ σλουρπ
    ή πως δενόταν τ' ατσάλι τότε που περίσσευε το μεράκι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1926bmwr42.jpg 
Προβολές:	650 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	120313

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    1) την έχω δει την συγκεκριμένη μοτο στην πάτρα. Έχω να δηλώσω άσχετος ως προς τις κλασικές μοτοσικλέτες αλλά: σίγουρα ήταν ανακατασκευασμένη, για original κλπ δεν ξέρω. σίγουρα ήταν εντυπωσιακή. από κανά 2 μικρές συζητήσεις που είχα με τον εν λόγω έμπορο (όχι για το bmw, για άλλα) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. ψιλό δύσκολος το έπαιζε, βέβαια αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη δίοτι πολύ μικρή ήταν η επαφή μαζί του.

    2) άμα είσαι ποτέ Θεσ/νίκη δοκίμασε τον ΜΟΤΟ ΡΟΥΠΑΣ (ΡΟΥΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, 2310-936700, ΠΑΠΑΦΗ 188-190), τελευταία πολύ στα παλιά bmw το έχει ρίξει. νομίζω πως έχει μια r25, σε καλή κατάσταση φαινόταν, στα 10.000? (χωρίς καλάθια και πολυβόλα ) και είχε και διάφορες άλλες πιο καινούριες..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Εχω βάλει αγγελία εδώ για R25 σε πολύ λιγότερα λεφτά.....

    10.000 για R25?:a24: :a24:
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Εχω βάλει αγγελία εδώ για R25 σε πολύ λιγότερα λεφτά.....

    10.000 για R25?:a24: :a24:
    Ειναι αυτό το φαινόμενο που εγραψα και πιο πάνω....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Στραβαδι-Πεφτουλας Το avatar του/της drow
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    25
    το βλεπω κομματακι δυσκολο να ανεβω ποτε Θεσσαλονικη,τουλαχιστον στο εγγυς μελλον αν και η πολη ειναι πανεμορφη.
    εχω καταλαβει οτι οι κλασικες μηχανες ειναι γενικα ακριβο χομπι,αλλα οσες καινουργιες βλεπω σημερα ειναι πανω κατω ιδιες στην εμφανιση,ογκωδης και αντιπαθητικες (κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα).πιστευω οτι η μηχανη ειναι σαν την γυναικα,την βλεπεις και την ερωτευεσαι αμεσως,αυτο μου συμβαινει (οσο αφορα της μηχανες) μονο με τις κλασσικες.
    Αν δεν καταφερω να βρω αυτο που θελω με βλεπω να καταληγω σε κατι cruiser,οπως την shadow.ειναι ευκολες μηχανες για καποιον που δεν εχει εμπειρια?ποια ειναι η γνωμη σας?
    Αληθεια ποσο την πουλας την μηχανη?

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Φίλε drow,

    Αν κατάλαβα καλά δεν εχεις προηγούμενη εμπειρία με μοτοσυκλέτες.
    Σε αυτην την περίπτωση δεν θα σου συνιστούσα να ξεκινήσες με κλασσική μοτοσυκλέτα, και σε αυτες δεν εννοώ μόνο τις original αλλά και μερικές περιπτωσεις όπως Ural,Enfield, που παράγονται και σήμερα καινούριες.
    Αυτό γιατί εχουν αλλη συμπεριφορά από τις σύγχρονες, και αυτό δεν είναι καλό για εναν αρχάριο.

    Τα φρένα της R26 μου είναι σε άριστη κατάσταση, αλλά φτιάχτηκαν για τις συνθήκες που επικρατούσαν το 1957.
    Σήμερα την καβαλάω μόνο για χαλαρή βόλτα, και θέλει και να προσαρμοστείς στα γρήγορα στις ιδιαιτερότητές της.
    Θέλει να προβλέπεις και να προγραμματίζεις τις κινήσεις σου και τις πιθανές κινήσεις που θα κάνεις αν συμβεί κάτι, γιατί οταν φρενάρει το hyundai με το ABS το κλασσικό θα κολλησει στο πίσω μέρος....
    Με το άλλο BMW που εχω που ειναι του 1975, κυκλοφορώ χωρίς εννοια και δεν εχω πρόβλημα, αλλά κι αυτη εχει τις ιδιαιτερότητές της και δεν συνιστάται για αρχάριους.


    Ειναι καλές και όμορφες αλλά για είδική χρήση, τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις μια εμπειρία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    Στραβαδι-Πεφτουλας Το avatar του/της drow
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    25
    φιλε sapila racing
    κατ΄αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εχεις αφιερωσει.Κατα δευτερον, τι μου προτεινεις για πρωτη μοτοσυκλετα λοιπον?

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
    φιλε sapila racing
    κατ΄αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εχεις αφιερωσει.Κατα δευτερον, τι μου προτεινεις για πρωτη μοτοσυκλετα λοιπον?
    Θα σου πρότεινα κάτι ελαφρύ με οχι και πολύ γκάζι και καλύτερα να είναι και μεταχειρισμένο.
    Στην αρχή ειναι πολύ πιθανό να πέσεις με λίγα χιλιόμετρα, η να σου πέσει μόνο η μηχανή σε επιτόπιες μανούβρες.
    πχ Kawasaki ER5, Suzuki GS500 κλπ που ειναι και φτηνα και σε πάνε και ταξίδι μια χαρά.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Θα σου πρότεινα κάτι ελαφρύ με οχι και πολύ γκάζι και καλύτερα να είναι και μεταχειρισμένο.
    Στην αρχή ειναι πολύ πιθανό να πέσεις με λίγα χιλιόμετρα, η να σου πέσει μόνο η μηχανή σε επιτόπιες μανούβρες.
    πχ Kawasaki ER5, Suzuki GS500 κλπ που ειναι και φτηνα και σε πάνε και ταξίδι μια χαρά.

    Συμφωνώ και εγώ με τον sapila racing αν και γιά τις μηχανές που σου προτείνει
    χρειάζεται και κάποια άδεια οδήγησης πρέπει να πεις τι άδεια
    η μάλλον τι ηλικία έχεις...
    Αν είσαι κολημένος με τις κλασικές πάντως και έχεις χρόνο γιά χάζεμα πάρε μιά Enfield Electra

    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=12254

    http://www.iloveindia.com/bikes/roya...t-electra.html

    http://www.btinternet.com/~haywards....ds/electra.htm

    και καλά ξεμπερδέματα!!!!
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  15. #30
    dromoi..mono me strofes.. Το avatar του/της GsM
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    24
    file mias kai saresoun tetoies mixanes mazepse fraga
    kai pare to kainourgio Bellagio tis Moto Guzzi



Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 14:28
  2. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13
  3. Ρε πάρτε BMW να μπορείτε
    από NLS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 15:59
  4. BMW θέμα #1 (650GS)
    από NLS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 18:03
  5. BMW RULEZ ρεεεεεεεεεεε !!!!!!
    από SeNNinhA στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF