Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 128

Θέμα: Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

  1. #1

    Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

    Όλα είναι βλακείες!
    Αρκεί να γνωρίζεις το γυροσκοπικό φαινόμενο και μπορείς να κάνεις τα πάντα.
    π.χ.:μπαίνεις σε μια στροφή αντί με 100χλμ. την ώρα με 140, τι κάνεις? απλό τραβάς το τιμόνι από την αντίθετη πλευρά αντι για 2 εκαταστά, 4 εκατοστά, ανοίγεις το γκάζι τέρμα, περνάς το apex της στροφής, κρεμιέσε έξω από το μηχανάκι και... χάρις στο γυροσκοπικό φαινόμενο, στρίβεις πριν το καταλάβεις.
    και μην ξεχάσω, σηκώνουμε ελαφρά το εσωτερικό πόδι στο μαρσπιέ μη τυχόν βρει κάτω το πασούμι (ξέρεις, είναι εύκαμπτα αυτά) και μας το γυρίσει.
    Αυτές τις συμβουλές τις δίνω σε όλους, σε εντουράδες, σε οδηγούς σκούτερ, σε οδηγούς που έβγαλαν δίπλωμα πριν ένα χρόνο και πήραν r6, σε έχοντες ψυχολογικά, σε δεκαεπτάχρονους, κτλ., κτλ..
    Και μην νομίζετε πως τα λέω έτσι, μιλάω από προσωπική εμπιρία, τα έχω κάνει ο ίδιος. μία λεπτομέρια: τα έκανα σε πίστα με επαγγελματίες δασκάλους, γιατί είχα τα φράγκα και πλέρωσα, αλλά εσείς μπορείτε να τα κάνετε στο δρόμο, το αφήνω στην ευχέρειά σας, δεν υπάρχει κύδινος.
    Άλωστε η μάνα σας έχει και άλλο παιδί! με περισότερο μυαλό.
    Οι δάσκαλοι που πλήρωσα βέβαια πριν από όλα μου μήλησαν για εγκράτια, για σωστή ένδηση ( κράνος, φόρμα, γάντια, μπότες άκμπτες που δεν γυρνούν αν βρουν στο δρόμο), για την τέλεια κατάσταση που πρέπει να διατηρούμε το μηχανάκι μας, για το ρόλο που παίζει η γεωμετρία της μηχανής μας στην συμπεριφορά της, άλλα αυτά δεν υπάρχει σύμφωνα με το μυαλό μου λόγος να τα αναφαίρω, άστε που δεν θα εντυπωσιαστεί το παιδικό μυαλό σας από τέτοια ασύμαντα.
    Θα μπω λίγες φορές ακόμα στο φόρουμ για να δω τις απόψεις σας, αν έστω και ένας κατάλαβε τι είπα και κατόπιν θα τραβείξω μια μανιβελιά στη βέσπα μου για μια χαλαρή και απολαυστική βόλτα με 8! άλογα...
    a.ventouris

  2. #2
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Το πιασαμε , το πιασαμε

    Ας απαντησουν οι αρμοδιοι
    Keep on rocking in a free world !!!

  3. #3
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
    Όλα είναι βλακείες!
    Αρκεί να γνωρίζεις το γυροσκοπικό φαινόμενο και μπορείς να κάνεις τα πάντα.
    π.χ.:μπαίνεις σε μια στροφή αντί με 100χλμ. την ώρα με 140, τι κάνεις? απλό τραβάς το τιμόνι από την αντίθετη πλευρά αντι για 2 εκαταστά, 4 εκατοστά, ανοίγεις το γκάζι τέρμα, περνάς το apex της στροφής, κρεμιέσε έξω από το μηχανάκι και... χάρις στο γυροσκοπικό φαινόμενο, στρίβεις πριν το καταλάβεις.
    και μην ξεχάσω, σηκώνουμε ελαφρά το εσωτερικό πόδι στο μαρσπιέ μη τυχόν βρει κάτω το πασούμι (ξέρεις, είναι εύκαμπτα αυτά) και μας το γυρίσει.
    Αυτές τις συμβουλές τις δίνω σε όλους, σε εντουράδες, σε οδηγούς σκούτερ, σε οδηγούς που έβγαλαν δίπλωμα πριν ένα χρόνο και πήραν r6, σε έχοντες ψυχολογικά, σε δεκαεπτάχρονους, κτλ., κτλ..
    Και μην νομίζετε πως τα λέω έτσι, μιλάω από προσωπική εμπιρία, τα έχω κάνει ο ίδιος. μία λεπτομέρια: τα έκανα σε πίστα με επαγγελματίες δασκάλους, γιατί είχα τα φράγκα και πλέρωσα, αλλά εσείς μπορείτε να τα κάνετε στο δρόμο, το αφήνω στην ευχέρειά σας, δεν υπάρχει κύδινος.
    Άλωστε η μάνα σας έχει και άλλο παιδί! με περισότερο μυαλό.
    Οι δάσκαλοι που πλήρωσα βέβαια πριν από όλα μου μήλησαν για εγκράτια, για σωστή ένδηση ( κράνος, φόρμα, γάντια, μπότες άκμπτες που δεν γυρνούν αν βρουν στο δρόμο), για την τέλεια κατάσταση που πρέπει να διατηρούμε το μηχανάκι μας, για το ρόλο που παίζει η γεωμετρία της μηχανής μας στην συμπεριφορά της, άλλα αυτά δεν υπάρχει σύμφωνα με το μυαλό μου λόγος να τα αναφαίρω, άστε που δεν θα εντυπωσιαστεί το παιδικό μυαλό σας από τέτοια ασύμαντα.
    Θα μπω λίγες φορές ακόμα στο φόρουμ για να δω τις απόψεις σας, αν έστω και ένας κατάλαβε τι είπα και κατόπιν θα τραβείξω μια μανιβελιά στη βέσπα μου για μια χαλαρή και απολαυστική βόλτα με 8! άλογα...

    filarako 8es na pis tipota
    giati den imaste kala ke psilovariomaste kiolas
    ke tespa pes mas pou 8es ton andriada sou na ston stisoume na isixasis
    ala mis mas les simera afta pou mporis na mas pis avrio

    exo arxisi ke kano sisxetismous agrious mias ke xasame enan an8ropo pou an ton gnorizes 8a ntreposoun na pis afta pou les ke me ton tropo pou ta les
    ke 8a katalavenes oti ine i pio asximi fasi na mas kanis ma8ima giroskopikou fenomenou simera tora.


    ego gnorizo to giroskopiko fenomeno ala goustaro na ime ili8ios travas kana zori?
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #4
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    σορρυ το αποσυρο γιατη η χρονικη περιοδος δεν το επιτρεπει
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  5. #5
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165

    να ειστε παντα ολοι καλα
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  6. #6

    Re: Re: Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    filarako 8es na pis tipota
    giati den imaste kala ke psilovariomaste kiolas
    ke tespa pes mas pou 8es ton andriada sou na ston stisoume na isixasis
    ala mis mas les simera afta pou mporis na mas pis avrio

    exo arxisi ke kano sisxetismous agrious mias ke xasame enan an8ropo pou an ton gnorizes 8a ntreposoun na pis afta pou les ke me ton tropo pou ta les
    ke 8a katalavenes oti ine i pio asximi fasi na mas kanis ma8ima giroskopikou fenomenou simera tora.


    ego gnorizo to giroskopiko fenomeno ala goustaro na ime ili8ios travas kana zori?
    δεν γνώριζα κάτι τέτοιο, και λυπάμαι πραγματικά.
    οι σκέψεις μου είναι άσχετες με το λυπηρό γεγονός που αναφαίρεις.
    a.ventouris

  7. #7
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
    δεν γνώριζα κάτι τέτοιο, και λυπάμαι πραγματικά.
    οι σκέψεις μου είναι άσχετες με το λυπηρό γεγονός που αναφαίρεις.
    makari na ine etsi
    ala file iparxi idiko meros gia tis texnikes odigisis ke pali den dikeoumaste na leme tous apirous stin odigisi ili8ious emesos plin safos
    ili8io leme kapion pou den exi tis stixiodis egkefalikes ikanotites na krini ke na epileksi poso malon na antapeksel8i stis diafores epitages tis zois
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    [FONT=courier new]
    Εγώ αν κατάλαβα καλά συμπεριλαμβάνεις συλλύβδην τους πάντες σε αυτά που γράφεις.....

    Το παιδικό μυαλουδάκι μου δεν μπορεί να καταλάβει τι λες οπότε και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα.

    Αν σκέφτεσαι δυνατά και δεν μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις τι λες τότε ίσως θα έπρεπε να σκέφτεσαι όταν είσαι μόνος σου....

    Απλά ήθελα να πω ότι αυτό το κείμενο, μου θύμησε κάτι ή καλύτερα κάποιον από τα παλιά.......

    [/FONT]
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    [FONT=courier new]
    Εγώ αν κατάλαβα καλά συμπεριλαμβάνεις συλλύβδην τους πάντες σε αυτά που γράφεις.....

    Το παιδικό μυαλουδάκι μου δεν μπορεί να καταλάβει τι λες οπότε και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα.

    Αν σκέφτεσαι δυνατά και δεν μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις τι λες τότε ίσως θα έπρεπε να σκέφτεσαι όταν είσαι μόνος σου....

    Απλά ήθελα να πω ότι αυτό το κείμενο, μου θύμησε κάτι ή καλύτερα κάποιον από τα παλιά.......

    [/FONT]
    kali ora......
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    afto to pedi exo arxisi ke to agapao afou skeftome na to io8etiso kiolas
    :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    [FONT=courier new]
    Εγώ αν κατάλαβα καλά συμπεριλαμβάνεις συλλύβδην τους πάντες σε αυτά που γράφεις.....

    Το παιδικό μυαλουδάκι μου δεν μπορεί να καταλάβει τι λες οπότε και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα.

    Αν σκέφτεσαι δυνατά και δεν μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις τι λες τότε ίσως θα έπρεπε να σκέφτεσαι όταν είσαι μόνος σου....

    Απλά ήθελα να πω ότι αυτό το κείμενο, μου θύμησε κάτι ή καλύτερα κάποιον από τα παλιά.......

    [/FONT]
    έχεις απόλυτο δίκιο. μπορούν να με καταλάυουν 16 άνθρωποι από το φόρουμ, αυτοί θέλω να με καταλάβουν και αυτοί θα καταλάβουν πως δεν θεωρώ ηλίθιο κανέναν, οι υπόλοιποι απλά ας μην δώσουν σημασία γιατί θα με παρεξηγήσουν.
    a.ventouris

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
    έχεις απόλυτο δίκιο. μπορούν να με καταλάυουν 16 άνθρωποι από το φόρουμ, αυτοί θέλω να με καταλάβουν και αυτοί θα καταλάβουν πως δεν θεωρώ ηλίθιο κανέναν, οι υπόλοιποι απλά ας μην δώσουν σημασία γιατί θα με παρεξηγήσουν.
    Αν είναι έτσι, πάρε παληκάρι μου τους άλλους 16 αρείους και φτιάξτε ένα "high-end" moto forum για να τα λέτε μεταξύ σας εσείς που αλληλο-καταλαβαίνεστε, και αφήστε μας να βολοδέρνουμε εμείς οι υπόλοιποι στη βλακεία μας...

    Άντε μπράβο....

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Γυροσκοπικό Φαινόμενο

    Ρε μάγκες, μην βαράτε τον άνθρωπο επειδή είπε 2-3 σωστά πράγματα!!!
    Δεν υπάρχουν λιγότερο ή περισσότερο μαλάκες σε μια τούμπα...

    Υ.Γ.
    Και δεν υπάρχει κανένας λόγος να χάσεις όλον τον χαβαλέ προσπαθώντας να μην πέσεις (μιλάω αποκλειστικά για το χώμα, επειδή αναφέρθηκε στην αρχή ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο εφαρμόζεται και στο Enduro).

    Απλά, στον δρόμο πέφτεις με "πολλά" ενώ στο χώμα πέφτεις "από ψηλά"!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Ο Αντωνης αναφερεται στην συναντηση της προπροηγουμενης Κυριακης και στα θεωρητικα μαθηματα της Γιαγιας Αρκουδας!

    Εγω (ενας απο τους 16, αν και ειμασταν περισσοτεροι) αρνουμαι να απαντησω σε κατι τοοοσο ειρωνικο, ιδιαιτερα για εναν ανθρωπο που παντα "δινει", ειτε εδω μεσα ειτε σε οποιαδηποτε αλλη μοτοσυκλετιστικη εκδηλωση.

    Εχω παει τον τελευταιο χρονο σε καμμια 10αρια εκδηλωσεις. Παντου ειδα τον Γιωργο (Γιαγια Αρκουδα) να προσφερει οσο μπορει, τον Αντωνη ΔΕΝ θυμαμαι να το ειδα σε καμμια ...

    Παρεπιπτοντως Αντωνη, εγω πιστευω οτι εμαθα να οδηγαω απο μαθηματα που εκανε παλιοτερα ο Γιωργος. Μεχρι τοτε απλως νομιζα οτι ηξερα. Φυσικα η διαφορα που ειδα στον εαυτο μου ειναι τεραστια και φαινεται και στον δρομο. Τωρα αν εσυ γεννηθηκες μαθημενος ειναι αλλο θεμα.
    Ισως να μπορει να διδαξεις αυτην την εμφυτη σοφια σου ("κληρονομικο χαρισμα") και σε μας τους αλλους, μηπως και σταματησει να βρισκει το πασουμακι μας κατω ...

    Και κατι ακομα ...
    Αν προσεξες, καποιοι, οπως εγω ο Γιωργος κι αλλα "συνειδητοποιημενα παιδια, ειχαν ερθει σε αυτην την απλη εκδηλωση - μαθημα, με ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο, αν και ηταν μια απλη μαζωξη στο κεντρο της Αθηνας, ενω καποιοι αλλοι που χρησιμοποιουν την τοσο απαξιωτικη ειρωνια, ηρθαν μονο με τζινακι και σπορτεξακι ...
    Τι εγινε αληθεια ειχαν βραχει τα πασουμακια ?

    Δωσε παληκαρι μου μια μανιβελια στη βεσπα σου και κοιτα να την ξεσκουριασεις και να την συντηρησεις και λιγο για να μην παρεις και κανεναν αλλο απο μας στο λαιμο σου ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #14
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Ωπαααα…..

    Βαρύς αχός ακούγεται….

    Βαριά κανόνια ρίχνουν…..

    Μπαρούτι μυρίζει….

    Να μπω μέσα απ’ έξω η να πάρω πολυθρόνα και πατατάκια?

    και η ζωή συνεχίζεται...

  15. #15
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484

    Re: Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
    Όλα είναι βλακείες!
    ...

    Εεεεε...δεν μπορει !!!
    Κατι αλλο πρεπει να υπαρχει πισω απο αυτην την αντιμετωπιση !!!
    Απλα, καποιος που εκφραζεται με "αυτον" τον τροπο σε ΟΛΑ τα ποστ,
    αν μη τι αλλο, πρεπει να εχει καποιο "εμφυτο" ταλεντο !!!
    (πραγμα που αυτοματως του δινει το "ακαταλογιστο").

    Εκτος και εαν εχει ηδη το "ακαταλογιστο" οποτε καλα κρασα...

    Δε βαριεσαι...παρασιτα υπαρχουν παντου...
    το μονο που χρειαζεται ειναι καλυτερο "κρανος"...
    (για το "θορυβο" !!!)
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυροσκοπικό φαινόμενο
    από Nrgman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 15:42
  2. γυροσκοπικο φαινομενο
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 12:38
  3. γυροσκοπικο φαινομενο 2
    από γεροπιτσιρικος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:44
  4. Φαινόμενο Karelis πείτε τη γνώμη σας
    από m1ke στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF