Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Προσοχη στον παγετό!

  1. #1

    Προσοχη στον παγετό!

    Αυτοί που μένουνε κεντρική και βόρεια Ελλάδα το γνωρίζουν καλά το θέμα. Εμείς στα πολύ νότια δεν το είχαμε ξαναδεί (δηλαδή το είχαμε προ τετραετίας πάλι, αλλά δεν είναι σύνηθες το φαινόμενο εδώ κάτω).
    Σήμερα το πρωί είπα να πάω με το μηχανάκι στη δουλειά. Η γυναίκα μου (καταγωγή Πελλοπόνησο) μου είπε να γυρεύω τη δουλειά μου, καθότι η υγρασία θα έχει παγώσει πάνω στην άσφαλτο κατά τη διάρκεια της νύχτας που είχε κατεβάσει 2 βαθμούς (πρωτόγνωρο για Χανιά). Συνετίστηκα και πήρα το κουτί.
    Στο δρόμο (Λιβάδια, πριν το ΜΑΙΧ) είδα ένα μπλέ TDM σαβουριασμένο και σταμάτησα να βοηθήσω (οι λοιποί κουτάκηδες απλά περνούσαν και κοιτούσαν). Παρόλο που πήγαινα με 20-30 χλμ το ABS έκανε 4-5 δευτερόλεπτα να σταματήσει το αυτοκίνητο! Κατεβαίνω κάτω και όντως είχε πάγο! Ευτυχώς το κοπέλι δεν είχε χτυπήσει, μικρογρατζουνιές στο μηχανάκι του μόνο.
    Πολύ πολύ προσοχή!!!!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  2. #2
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Μαλιστα...

    Και γω εφτα παρα πριν παω στην δουλεια, εξω απο το πολυκλαδικο δυο σβουρες γυρω απο τον εαυτο του το αμαξι μου και σταματημα καθετα στο αντιθετο ρευμα...ζημιες απο τυχη καθαρα μηδεν

    Ευτυχως που δεν πηρα τη μηχανη και ευτυχως που δεν ερχοταν κανεις αλλος απο απεναντι...

    Παντως μιας και δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο...μπορω να πω οτι εκλασα μεντες...

    Και γαμω τις εμπειριες ...

  3. #3
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Και στην κεντρική Ελλάδα οι μισοί τουλάχιστον οδηγοί είναι βαθύτατα νυχτωμένοι για τον πάγο και τις επιπτώσεις του στην οδήγηση.

    Σε προάστειο της Αθήνας χθες έβλεπα αρκετούς οδηγούς αντρες και γυναίκες, ότι ενώ δεν διέθεταν αλυσίδες και έβλεπαν στο δρόμο παιδιά να πέζουν χιονοπόλεμο, δεν μείωναν ταχύτητα ομαλά αλλά πήγαιναν με 40-50 χλμ και αν χρειαζόταν να σταματήσουν γιατί κάποιο παιδί τους πεταγόταν, δεν θα σταμάταγαν ούτε μετά από 7-8 μέτρα.
    Πάντα όρθιοι

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παίδες όταν κυκλοφορείτε με κουτί σε τέτοιες συνθήκες, ένα τσίμπημα του φρένου πότε πότε είναι αρκετό για να ξέρετε αν έχει πάγο...

    Αν ο δρόμος είναι παγωμένος, με το που τσιμπάτε το φρένο ακούτε το ABS να χτυπάει ...

    Και φρενάρετε κυρίως με ταχύτητες και φρένο από τον κινητήρα...

  5. #5
    Παγετός μέσα στην πόλη ;

    Νά'σαι καλά ρε σύντεκνε για την προειδοποίηση, παραλίγο να την πατήσω χτες το απόγευμα κατεβαίνοντας από Θέρισσο αλλά εκεί πάνω ήταν αναμενόμενο, όχι όμως και στο ΜΑΙΧ...!

    Πάλι καλά που το παλικάρι δεν έπαθε τίποτα χειρότερο

  6. #6
    Για όσους πάρουν μηχανή.. προτιμήστε μεσαίες λωρίδες ακόμα και στους κεντρικούς δρόμους..

    Στην Καλλιρρόης (λίγο πριν τη Βουλιαγμένης), πχ, στην αριστερή λωρίδα ενώ φαίνεται στεγνή έχει μεγάλα κομμάτια πάγου πότε-πότε, σε σημεία που δεν τα έχει δει ο ήλιος.
    safety doesn't happen by accident

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Παγετός μέσα στην πόλη ;

    Νά'σαι καλά ρε σύντεκνε για την προειδοποίηση, παραλίγο να την πατήσω χτες το απόγευμα κατεβαίνοντας από Θέρισσο αλλά εκεί πάνω ήταν αναμενόμενο, όχι όμως και στο ΜΑΙΧ...!

    Πάλι καλά που το παλικάρι δεν έπαθε τίποτα χειρότερο

    Που γυρνάς εσύ στο Θέρισσο ρε? Τι δουλειά είχες εκεί?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Που γυρνάς εσύ στο Θέρισσο ρε? Τι δουλειά είχες εκεί?
    Για χιονοπόλεμο πήγα με παρεάκι άσχετα απ'το ότι δαγκώσαμε τα αποτέτοια μας και το ρίξαμε στη μασαμπούκα για να ζεσταθούμε...!:a13:


  9. #9
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    ΑΥΤΑ ΡΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΦΟΡΑΤΕ ;;





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sneeuwketting.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	6,3 KB 
ID:	121033

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    ΑΥΤΑ ΡΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΦΟΡΑΤΕ ;;
    Για δεν αντέχουμε το γκλιν γκλιν γκλιν


    Αυτά πρέπει να κάνουνε για το χιόνι ρε η έστω σε παχύ στρώμα πάγου, εδώ μιλάμε για βρεγμένη άσφαλτο που το νερό έχει απλώς κρυσταλιάσει, αυτά τα μαραφέτια φοβάμαι ότι θα κάνουν τα πράγματα χειρότερα σ'αυτή την κατάσταση


  11. #11
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
    Μαλιστα...

    Και γω εφτα παρα πριν παω στην δουλεια, εξω απο το πολυκλαδικο δυο σβουρες γυρω απο τον εαυτο του το αμαξι μου και σταματημα καθετα στο αντιθετο ρευμα...ζημιες απο τυχη καθαρα μηδεν

    Ευτυχως που δεν πηρα τη μηχανη και ευτυχως που δεν ερχοταν κανεις αλλος απο απεναντι...

    Παντως μιας και δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο...μπορω να πω οτι εκλασα μεντες...

    Και γαμω τις εμπειριες ...
    Που να το κανεις με λεωφορειο αυτο.. Μολις ειχαμε φτασει με τρενο σε μια πολη εγω και η μανα μου καποτε το 89 η 90 δεν θυμαμαι.. Τα ΚΤΕΛ δεν κυκλοφοραγανε λογο χιονοθυελας (οι οδηγοι μεσα ολοι καβαλα πανω στην σομπα με -25 περιπου εξω).. Μας λυπηθηκε ενας οδηγος που μας ειδε ταλαιπωρημενους και με 3-4 βαλιτσες... εβαλε μπροστα το λεωφορειο και ξεκινησαμε για το χωριο..περιπου 15χλμ.. Στο δρομο μεσα στην ερημια καταλαβαινει οτι το χανει μας φωναζει να σκυψουμε στα καθησματα και να βαλουμε χερια πανω στο κεφαλι και εκεινη την στιγμη κανουμε 2-3 σβουρες και καταληγουμε τουμπα στο χαντακι διπλα στο δρομο.. Το CB του χαλασε και δεν υπηρχανε τηλεφωνα πουθενα εκει. Περιμεναμε περιπου 1 ωρα μεσ'το κρυο μεχρι που περασε ενα τζιπ της αστυνομιας που εκανε περιπολια και μας μαζεψε. Ευτυχως δεν χτυπησαμε αλλα ηταν Η εμπειρια.. το θυμαμαι σαν να ηταν χθες..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #12
    Έδώ στην Χαρ.τρικούπη στη Κηφισιά ένας λαλάκας με CRV HONDA έχει αφήσει ένα στρώμα χιονιού να έχει καλύψει το παρμπρίζ όλο και έβγαζε το κεφάλι του έξω από το παράθυρο γιανα βλέπει που πάει τη στιγμή που όλο το οδόστρωμα ήταν παγοδρόμιο και κυκλοφορούσανε πεζοί .Τι κάνει τελικά ο λαλάκας όταν γίνει νεόπλουτος...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2007
    Μηνύματα
    11
    να μη δείξει κι αυτός οτι χιόνισε στο αμάξι του???!!

    Εγω πάντως την πάτησα έξω από το σπίτι μου, όπου νόμιζα ότι είναι στεγνή η άσφαλτος ενώ ήταν χιόνι κ από κάτω πάγος...μπορείτε να φανταστείτε τη συνέχεια

  14. #14
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72
    Εμ ετσι είναι ο πάγος.....και εγώ έπεσα...και το χάρηκα.
    Κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να σηκώσεις τη μοτό μετά...στα 20 μέτρα απο το σπίτι!
    Ε να μην πέσω και εγώ μια φορά να μαθαίνω!!! ε τι?!?!
    Πάντα όρθιοι
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στον κόμβο Κηφισίας-Κατεχάκη...
    από Ichigo στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2010, 13:56
  2. Προσοχή στον δημόσιο δρόμο.. το κάνουμε;
    από hidefnick στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2010, 08:41
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ G****!!!!
    από akis_1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2010, 14:23
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
    από zephyr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 12:43
  5. προσοχή στον γορίίίίίίλαα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF