Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: φανταστικό καφενείο: ΠΕΡΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΩΝ

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2009
    Μηνύματα
    6
    Όταν είδα το μέγεθος η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν να το διαβάσω μια άλλη φορά...
    Χαίρομαι που δεν το έκανα! Η ροή της συζήτησης σε συνδιασμό με το επίπεδο ούτε λίγο ούτε πολύ με καθήλωσε στην οθόνη μου! Άψογος διάλογος!
    Μόνο που ήθελα παραπάνω γμτ...

  2. #32
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Η λέξη μηχανόβιος περιγράφει εκείνους όπου το επίκεντρο της ζωής τους είναι η μηχανή. Περνώντας τα χρόνια και αλλάζοντας οι γενιές των μοτοσυκλετιστών έτσι μεταβάλεται και το προφίλ του μηχανόβιου κάθε εποχή. Μετά από τους Ινδιάνους του 70 και 80 γινόμαστε πιο πολιτισμένοι, λιγότερο ριψοκίνδυνοι, πιο πολιτικά ορθοί. Σίγουρα αυτά δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη, το κακό όνομα βγαίνει κατά τη γνώμη μου περισσότερο από μια τρελλαμένη μειοψηφία και όπως είχε πει ο Μπούστας σε μια συνέντευξη, "άν γίνει μια ληστεία, με τι θα προτιμήσουν οι ληστές να διαφύγουν, με νταλίκα;"

  3. #33
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Απλά καταπληκτικό!!!:a19:

    άλλοι καιροί , άλλα προβλήματα-ή μήπως όχι;;;

    πόσοι από μας δεν αντιμετωπίζουμε καθημερινά τον ρατσισμό απέναντι στους μοτοσυκλετιστες;
    Σε άλλο επίπεδο βέβαια αλλά πιστεύω ότι υπάρχει.

    Μετά από την ανάγνωση συνειδητοποίησα ένα πράγμα: πόσο πολύ μου λείπει ο Δ.Π. και το motosport του. Όσοι το πρόλαβαν πιστεύω καταλαβαίνουν...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    up για οσους δεν το εχουν διαβασει!


  5. #35
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    ωραίοι και πολιτισμένοι διάλογοι που δεν καταλήγουν (ΟΧΙ κατασταλάζουν) πουθενά.Και εξηγούμαι...
    "μηχανόβιος" είναι αυτός που δε ζει χωρίς τη μοτό του...κάτι σαν οπαδός ένα πράμα,ένα μείγμα έρωτα πάθους και συνθετικού λαδιού,αν δε μιλήσει25-30φορές για τη μηχανή την ημέρα δε τού'ρχεται καλά...θα πάει βέβαια στη δουλειά του(χρήστης)αλλά η ζωή του όλη μπορεί νάναι βόλτα συνεργείο,σπίτι και βόλτα ξανά...σε αντίθετη περίπτωση ο όρος "μοτοσυκλετιστής"κάνει περισσότερο στο χρήστης μοτό με όλα τα συνεπακόλουθα:αρκετές ασυντήρητες μοτό,συμπεριφορά "κουτάκια"εκμετάλλευση έως υπερβολής των δυνατοτήτων της μοτο (ήτοι παρκάρω όπου γουστάρω,σφήνα με +100,κλπ)ΟΧΙ απαραίτητα κακός οδηγός αλλά κακός χρήστης...
    στο Ελλάντα όμως ο "μηχανόβιος"παραμένει στο πίσω μέρους του κεφαλιού του πολίτη ως το περιθωριακό στοιχείο,ο αληταράς που ξασηκώνει τη γειτονιά με τη "ντεβίλ"που έχει στο "μπολντορα" ή με τις 4 σε μια και σε καμία...ενώ ο χρήστης "μοτοσυκλετιστής"μπορεί νάναι το "καλό παιδί"της γειτονιάς,πετυχημένος,κυριλές,και που απλά πήρε μοτό με το μπόνους του και μόνο, και όχι δουλεύοντας οικοδομή και το βράδυ σερβιτόρος για να μαζέψει το χρήμα...

    ...τελικά το ποιος είναι τι είναι εκεί έξω...έχω γνωρίσει "χρήστες" πολύ περισσότερο "μηχανόβιους"αλλά και μηχανόβιους με πραγματικό μεράκι και άψογο φέρσιμο σε όλους από το πεχό μέχρι τον καψωμένο πιτσιρικά...
    η αλήθεια (και η γνώμη του καθενός)σχηματίζεται εκεί έξω...
    καλημέρες!

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    ωραίοι και πολιτισμένοι διάλογοι που δεν καταλήγουν (ΟΧΙ κατασταλάζουν) πουθενά.

    Ισχύει αυτό και μάλιστα θίγεται στον πρόλογο του άρθρου. Ας το βάλω κι αυτό το κομμάτι, να υπάρχει.
    Δεν προλαβαίνω να το δαχτυλογραφήσω, πάρτε το αυτούσιο:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc_3630m1.jpg 
Προβολές:	664 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	179475
    safety doesn't happen by accident

  7. #37
    Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά
    Εγγραφή
    24/08/2010
    Μηνύματα
    16
    Ουεεεε που το ξεθαψα...καλό ...πολύ ωραίο ομολογώ...αλλά ...παρόλο που συμφωνώ με το οτι η λέξη μηχανόβιος είναι ισχυρή δε βρίσκω γιατί πρέπει να είναι και αρνητική...ναι ο παππούς μου με φωνάζει μηχανόβιο(ζω με την μηχανή?) και κατσουφιάζει η μάνα μου που θυμάται τα του 70 και τρέμει λες και εγώ πια στα 26 θα είμαι με το γαλλικό και το μπουζόκλειδο στο χέρι και θα κυνηγάω με το καγκουρόπαπο καποιον με 110 στην πόλη μέσα να του ανοίξω το κεφάλι όπως στις ταινίες με τον Ψάλτη..Δεν υπάρχουν πια αυτά..κι όμως υπάρχει η κακοδαιμονία γύρω απ την μοτοσυκλέτα..και σε πιο urban κύκλους και γύρω απ το παπί...Πόσοι και πόσοι δε βρίζουν την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί με τσουλούφι κρεμασμένο και κάνουν βόλτες πάνω κάτω σκληρίζοντας και ενοχλώντας...Ε και?δε το βρίσκω και τόσο κατηγορηταίο..εντάξει οι τρύπιες εξατμίσεις των 16χρονων ενοχλούν τον καφε τον ύπνο μας,δε λεω.είναι μαρτήριο.Αλλά θυμάμαι τον εαυτό μου τότε διάβαζα δεν είχα μηχανάκι γιατί όσοι είχαν παπιά βιβλία δεν ανοίγαν και είχα φάει τα ρούχα μου..πεταγαμε αυγά στην μπατσαρία κυνηγητό με τα ποδήλατα ανοιγμένα γόνατα γκομενάκια (ατσούμπαλοι ακόμα είμασταν) και μάντρωμα μετά μέσα στο φροντιστήριο για 30 ωρες τη βδομάδα.Πανελλήνιες αγχη διαβασμα στίμωγμα χαμός.Ανήσυχη ηλικία και μυστήρια γιαυτό και οι πιτσιρικάδες έχουν ελαφρυντικά.Δεν τους απαλλάσει κανείς απ την ενόχληση που προκάλούν αλλά προσωπικά λεώ ασ φορούν κράνος και ας κυκλοφορούν με καθολου εξατμίσεις.άλλωστε είναι οι τελευταίοι ενοχλητικοί μηχανάκηδες που μείναν πια..Αυτοί και αυτοί που κλέβουν..είναι οι μόνοι που ενοχλούν..Αλλά οι μεν αντε και να κανουν φασαρία να θορυβίσουν ή να ανοίξουν το κεφάλι τους(εκει ειναι το πρόβλημα ) γιατί το αγχος τους είναι να φαίνεται το τσουλουφι και όχι το κράνος.Οι ληστές όμως πέραν ύμών και των πιτσιρικάδων που εγώ μας θεωρω μηχανόβιους παπόβιους ότι θελετε πείτε, δεν είναι μηχανόβιοι!Και οι τσαντακηδες ή ληστές δεν είναι μηχανόβιοι γιατί δεν αγαπούν απλά την μηχανή και τους δύο τροχούς...Την εκμεταλλέυονται.Δεν κάνουν με 5 τάληρα και άγριο ζόρισμα στην τσέπη,restoring σε μηχανές κλασσικές για κέφι και δημιουργία..αλλά αντίθετα εκμεταλλέυονται την ευκινησία και την ταχύτητα των μηχανών για να ξεφύγουν.Μηχανοβιους λοιπόν εγώ τουλάχιστον θεωρώ όλους αυτούς που παρόλο που δεν ξέρουν δεν είναι μηχανικοί θέλουν να μαθουν φροντίζουν καβαλούν ταξιδεύουν και διαβάζουν ακόμα για την μοτοσυκλέτα.Ζούν πράγματα μ αυτήν και γιαυτήν από 50cc σκούτερ μεχρι χιλιάρα..Σκαλίζουν κάνουν ζημιές και μαθαίνουν.Αυτοί είναι οι μηχανόβιοι.Οι υπόλοιποι παρανομούντες ή αδιάφοροι μοτοσυκλετιστές είναι απλά οδηγοί μοτοσυκλετας όπως οδηγοί νταλίκας οδηγοί ποδηλατου ή αυτοκινήτου.Εγω τουλάχιστον θεωρώ τον εαυτό μου παπόβιο ή οπως θελετε πείτε με,μηχανόβιο οτιδήποτε, γιατί με τρώει απλά να μάθω πως δουλευει πως περπατά και πως κινέιται συντηρείται αυτό το καταπληκτικό μέσο μεταφοράς το οποίο αγαπώ.Σε αντίθεση με το ακριβό αμάξι μου που κοστίζει όσο 30 παπάκια και το βλέπω καθαρά ως εργαλείο.Μηχανόβιος λοιπόν και ας έχω μονο 125cc και ας με αποκαλεί η τρίτη ηλικία αληταρά γιατί κυκλοφορώ με αερογραφία στο παπί παρόλο που είμαι απόφοιτος επιστήμονας.Οι εικόνες που έβλεπαν το 70 και αργότερα με αλυσίδες ματς πριονο-δίκυκλα και χουλιγκανισμό περάσαν ανεπιστρεπτί.Και είμαστε οι λάτρεις των 2 τροχών εδώ για να το αποδείξουμε έμπρακτα πιστέυω.

  8. #38
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ξεθαβω κι εγω με την σειρα μουκαι θα σταθω μονο σε αυτο που ειπε ο μεγαλος δημητρης..
    ΔΠ: Δυσκολεύομαι να μιλήσω, γιατί δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάμε. Η όλη συζήτηση μου θυμίζει αποσπάσματα από διάφορα άρθρα στις εφημερίδες, που ίσως και να προκάλεσαν αυτή τη συζήτηση. Καθένας λέει διάφορες αυθαιρεσίες - αλλά, για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου, πρέπει πρώτα απ' όλα να χωνέψεις πως το θέμα δεν προσφέρεται για μονόλογο. Τα πράγματα είναι απλά.

    πραγματικα μου φανηκε οτι διαφοροι εκει μεσα δεν ειχαν πραγματικα ιδεα τι εβγαζε το στομα τους.. οπως
    ΓΚ: Ναι, αλλά ποια είναι η ιδιαιτερότητα της περίπτωσης που μας απασχολεί; Εξηγούμαι: κάνουμε δυο ώρες προσπάθεια να αποκαθάρουμε τον όρο «μηχανόβιος» από την ερμηνεία «ζω με (και για) τη μοτοσικλέτα». Μήπως όμως αυτή η ερμηνεία είναι και η σωστή; Αυτό είναι το πρώτο ερώτημα. Και το δεύτερο, εφόσον απαντήσουμε στο πρώτο: γιατί είναι περισσότερο αξιογέλαστο να ζεις με τη μηχανή απ’ ό,τι να ζεις με ένα Hi-Fi ή με ένα video; Μήπως -κι εδώ έγκειται ίσως η ιδιαιτερότητα- το Hi-Fi και το video παραπέμπουν σε ένα απαλυντικό «πνευματικό» περιεχόμενο (αρκετό πάντως για να εξουδετερώνει την πρόκληση και τις ακρότητες της σχέσης), ενώ η μηχανή είναι ακριβώς μηχανή και περιέχει λάδια κι όχι «πνεύμα»; Κι εδώ περνάμε στο λεξιλόγιο: γιατί «μηχανή» -λέμε «μηχανή» τίποτ’ άλλο;

    επιεικως γελοια ερωτηση και αποψη μεσω της ερωτησης.. μου δινει την αισθηση πως δεν ειχε εκκριση αδρεναλινης ουτε κατα τον οργασμο το συγκεκριμενο ατομο... και συνεχιζει την μπυρδολογια
    ΓΚ: Δεν αντιλέγω. Αλλά, στην περίπτωση που συζητάμε, με ενδιαφέρει η κωδικοποιημένη γλώσσα - η ιδιόλεκτος, για να την πούμε με το όνομά της: από πού
    κατάγεται και τι έχει να πει για όσα μας απασχολούν.
    τι θες ρε φιλαρακι να αναλυσεις δηλαδη? την ετυμολογια?? το γιατι την χρησιμοποιουμε? γιατι ειναι πιο κοντη απο τον ορο μοτοσυκλετα η μηχανη προφερεται πιο ευκολα. κι ετσι.. αααμαν..



    ο ΔΠ παλι μας συγκλονισε με την προβλεψη του φυσικα... κι εχω αναμενα λαμπακια διαβαζοντας χαζοκουλτουριαρηδες και φοβιτσιαρηδες να αναλυουν ορους που αμα δεν τους ζησεις δεν μπορεις να μιλας..
    ΔΠ: Το θέμα είναι ότι αυτά που λέμε θα δημοσιευτούν. Ποιοι θέλουμε να τα διαβάσουν: αυτοί που καβαλάνε μηχανή για να πάνε στη δουλειά τους, αυτοί που καβαλάνε μηχανή για να τους ανάψουν τα λαμπάκια ή αυτοί που δεν καβαλάνε μηχανή; Ανάλογα θα δούμε ποιες πληροφορίες θα διαμορφώσουμε. Γιατί, σε λιγότερο από δέκα τόμους, δεν μπορούμε να εκφράσουμε όλο το φάσμα του τι μπορεί να κάνει ή να νιώσει κανείς με μια μοτοσικλέτα.


    και οι δυο Δ εκλεισαν με τον καλυτερο τροπο.. ΔΧ: Τελείως ταξιτζίδικη άποψη, Αχιλλέα. Γιατί ο μοτοσικλετιστής που βιώνει τη μοτοσικλέτα αναπτύσσει μαζί της μια σχέση που δεν είναι ίδια από τη μέρα που αγοράστηκε η μοτοσικλέτα από την έκθεση, αλλά εξελίσσεται. Από κει και πέρα θα κοιτάξουμε πού μπορεί ο κόσμος να τη δει στο βαθμό που εξελίσσεται.

    ΑΦ: Και σε ρωτάω τι διαφορετικό έχει αυτή η περίπτωση ατόμου από το άτομο που αγοράζει αυτοκίνητο ή στερεοφωνικό.

    ΔΧ: Δεν εξελίσσεται σαν ακροατής στερεοφωνικού, Αχιλλέα.

    ΔΠ: Μπορείς να συνειδητοποιήσεις ότι ένας άνθρωπος μπορεί, με 30-40 χιλιάδες μόνο, να βρει μεταφορικό μέσο και να πηγαίνει όπου θέλει; Όλοι το έχουμε ξεχάσει αυτό. Κι όμως αυτή είναι η ιδιαιτερότητα, διάβολε! Δεν μπορεί να αγοράσει αυτοκίνητο ο πιτσιρίκος. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι, πέρα από την επίδειξη και την όχληση, υπάρχει κάτι βαθύτερα υγιές: η μοτοσικλέτα είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσο που μπορεί να έχει ένας νέος χωρίς οικονομικούς πόρους. Από κει ξεκινά η σχέση, που μπορεί να διαρκέσει για όλη του τη ζωή, για λόγους που δεν αναφέραμε καν εδώ. Λέμε: κινδυνεύεις στη μοτοσικλέτα κλπ. Και τα ωραία της;

    ΔΧ: Ναι, ρε συ Δημήτρη. Τελειώνουμε τη συζήτηση κι αφήσαμε απέξω τελικά το πιο σπουδαίο: πώς μπορείς να «τη βρεις» με τη μοτοσικλέτα.


    κωστη ακριβως το ιδιο Μετά από την ανάγνωση συνειδητοποίησα ένα πράγμα: πόσο πολύ μου λείπει ο Δ.Π. και το motosport του. Όσοι το πρόλαβαν πιστεύω καταλαβαίνουν...
    και δεν τα προλαβα τα μοτοσπορτ. τα βρηκα στο σπιτι της γιαγιας μου ηταν του θειου μου και τα διαβασα και τα εχω ακομα.. λιγα βεβαια.. πολυ μπροστα ο τυπος.... μηχανοβιος ηταν εκεινος ο αθηναιος διδακτωρ οδοντιατρικης στις σερρες με το φορτωμενο με εξτρα ντουκατι που οταν ηταν φοιτητης δεν ειχε να φαει.. και καποιοι αλλοι που γνωρισα εκει μεσα. και με μαθανε να φοραω κρανος σωστα ρουχα και πολλα αλλα...

  9. #39
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Eάν αναφέρεσαι στον θείο σου που έχει το RGV ειναι πάρα πολύ λογικό
    να ηταν κι' αυτός αναγνώστης του MOTOSPORT.

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #40
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Αναμνήσεις.............................








    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hpim3561.jpg 
Προβολές:	367 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	225737
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #41
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ναι σε εκεινον ακριβως αναφερομαι... αχχαχαχαχαχχα εβαλε το RG500Γ μπρος προχτες.. βολτα ακομα αν το παει..

  12. #42
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81

  13. #43
    Νέο μέλος Το avatar του/της yumenochikara
    Εγγραφή
    15/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Vanda πολυ καλο το κειμενο!!!
    Εχουν αλλαξει τα πραματα αλλα καποια εχουν μεινει ιδια!

  14. #44

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    safety doesn't happen by accident

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τραγουδι περι μηχανόβιων
    από @ggelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2009, 13:09
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  4. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF