Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ερωτηση για κατοχους FZ1(s)

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Ερωτηση για κατοχους FZ1(s)

    Εχθες ειχα την ευκαιρια για μια βολτα με ενα FZ1 (γυμνο) μεχρι την Χαλκιδα.

    Οι εντυπωσεις μου θα ελεγα οτι ειναι θετικοτατες εκτος απο δυο -τρια σημεια τα οποια μου γεννησαν καποιες αποριες.

    Πρωτα απ΄ολα να διευκρινησω οτι το FZ1s ειναι πολυ πιθανον αν αποτελεσει την επομενη μοτοσικλετα μου.

    Αντε να πω τα θετικα...

    Απιστευτη ευελιξια
    Ουδετερη οδικη συμπεριφορα, οτι ζητησεις το κανει
    Ακλονητο
    Αρκουδογκαζο*
    Ανεση!
    Κ@υλ@ ηχος

    Παμε τωρα στις αποριες...

    *Ακουδογκαζο..εχει αλλα το βγαζει ψηλα...οκ ειναι γνωστο οτι υπαρχει θεμα με την κλιμακωση του κιβωτιου και το καταλαβα εχθες, οπου ενω ο κινητηρας εδειχνε οτι μπορουσε, το μηχανακι πνιγοταν απο τις πολυ μακρυες πρωτες σχεσεις.
    Η συνηθεστερη μετατροπη ειναι η αντικατασταση του 17 μπροστινου γραναζιου με 16, ωστε να ''μαζεψει'' λιγο η μεταδοση...
    Το εχετε κανει; Δουλευει;....γιατι για να ειμαι ειλικρινης περιμενα το μηχανακι να σκαβει απο χαμηλα αλλα κατι τετοιο δεν επαιζε.
    Η μακρυα μεταδοση εχω την εντυπωση οτι του στερει και λιγο απο τις ρεπριζ (π.χ. ανοιγμα με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο απο 120χαω) οποτε θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει βελτιωση και σε αυτο το πεδιο με την αντικατασταση του γραναζιου.

    Προστασια απο τον αερα...οκ το γυμνο ειχα δεν περιμενα και τιποτα. Απλα δεν την παλευεις πανω απο τα 160χαω (και πολλα λεω ισως) Το s ομως προστατευει με το φερινγκ τoυ; δεν μιλαω φυσικα για επιπεδα GT μοτοσικλετας, αλλα να μπορεις να πας ανετα ταξιδια.


    Αναρτησεις...Τα settings ηταν του εργοστασιου. Το πιρουνι ηταν εκπληκτικο σε πληροφορηση, αλλα πολυ μαλακο σε ρυθμιση και δεν μου αρεσε που με το παραμικρο τσιμπημα του φρενου γονατιζε μπροστα. Εχετε παιξει με τις ρυθμισεις; και αν ναι ειναι αυτες αποτελεσματικες;

    αυτα

  2. #2
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Δεν ειμαι κατοχος fz1 αλλα του παλιου.

    Εχω αλλαξει γραναζακι μπροστα και το μηχανακι πυροβολαει, μεγαλυτερη καταναλωση ομως και το μηχανακι δουλευει πιο ψηλα.Σιγουρα θα βοηθησει και στο καινουργιο.

    Μπορεις να κανεις και περισσοτερα για την ροπη χαμηλα αλλα θα πας σε σκαλισμα κινητηρα και δεν λεει.

    Οπωσδηπωτε με φερινγκ, πολλα τα αλογα ,μπολικα τα χλμ. και χωρις φερινγκ πανε χαραμι.

    Αποψη μου , περισσοτερα οι εχοντες.

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Δεν ειμαι κατοχος fz1 αλλα του παλιου.

    Εχω αλλαξει γραναζακι μπροστα και το μηχανακι πυροβολαει, μεγαλυτερη καταναλωση ομως και το μηχανακι δουλευει πιο ψηλα.Σιγουρα θα βοηθησει και στο καινουργιο.

    Μπορεις να κανεις και περισσοτερα για την ροπη χαμηλα αλλα θα πας σε σκαλισμα κινητηρα και δεν λεει.

    Οπωσδηπωτε με φερινγκ, πολλα τα αλογα ,μπολικα τα χλμ. και χωρις φερινγκ πανε χαραμι.

    Αποψη μου , περισσοτερα οι εχοντες.
    ναι και απο οτι διαβαζω ''χαλανε'' οι μετρησεις στο ταχυμετρο και στο οδομετρο.

    δεν πειραζει χαλαλι...αρκει να βγει ο Χουλκ που ειμαι σιγουρος οτι το μηχανακι κρυβει στα σωθικα του

  4. #4
    ρε κωστακη αγορι μου, γιατι με βαζεις τετοιες δουλειες πρωι πρωι? μηπως να σε παρω τηλ καλυτερα να τα πουμε με περισσοτερη λεπτομερεια? θα σου τα γραψω και εδω καποια στιγμη αργοτερα....

    ενα ειναι σιγουρο...προβλημα αλυτο, δεν υπαρχει!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    ρε κωστακη αγορι μου, γιατι με βαζεις τετοιες δουλειες πρωι πρωι? μηπως να σε παρω τηλ καλυτερα να τα πουμε με περισσοτερη λεπτομερεια? θα σου τα γραψω και εδω καποια στιγμη αργοτερα....

    ενα ειναι σιγουρο...προβλημα αλυτο, δεν υπαρχει!
    καλα προβλημα αλυτο δεν υπαρχει σιγουρα, αλλα μπορεις να κανεις και αλλον διαχωρισμο μεταξυ των προβληματων...σε αυτα που για να λυθουν απαιτουν μερικες δεκαδες η αντε εκατονταδες ευρω και σε αυτα που απαιτουν για την επιλυση τους χιλιαδες ευρω

  6. #6
    show must go on..... Το avatar του/της Frezas
    Εγγραφή
    12/05/2005
    Μηνύματα
    236
    Περνα μια βολτα απο το www.Fazerclub.gr και ολες σου οι αποριες θα λυθουν με καθε λεπτομερεια.

    Πολυ γρηγορα να σου απαντησω (σα κατοχος Fz1), οτι με το γραναζι το μηχανακι αλλαζει δραστικα και στη κυριολεξια σκαβει απο πολυ χαμηλα, οπως επισης οτι με το S, με το μικρο φερινγκ ταξιδευει ξεκουραστα σε ταχυτητες 160-180.

    Τελος το μπροστινο ειναι πιο μαλακο σε σχεση με το πισω αλλα ειναι πληρως ρυθμιζομενο και μπορεις να το φερεις στα μετρα σου.

    Περισσοτερα σου ειπα που θα βρεις...

    Αντε με το καλο να το παρεις, θα το λατρεψεις....
    www.fazerclub.gr

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για fz1 2007
    από ktm640lc4 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 00:05
  2. Ερωτηση για κατοχους ΧΤ 660 R\x
    από road spirit στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2007, 17:44
  3. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:26
  4. Ερωτηση για κατοχους Shoei Xr1000
    από PortisHead στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF