Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 289

Θέμα: ο μοτοσυκλετισμος ειναι αντρικο αθλημα?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Σαφως και δεν ειναι αποκλειστικα αντρικο αθλημα...
    Ο SF καβαλαει κανονικοτατα δεν εξηγειται αλλιως.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Σαφως και δεν ειναι αποκλειστικα αντρικο αθλημα...
    Ο SF καβαλαει κανονικοτατα δεν εξηγειται αλλιως.
    Ακούσαμε για λουγκρες κι homosexuality και μπήκαμε να πούμε την γνώμη μας;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    xrlantz...

    απο τα 14 μου περίπου είμαι με παιδιά απο συνεργεία και πέρασα και αρκετό καιρό σε αυτά είτε σαν βοηθός (Ι.Χ.) είτε απλά σαν βοήθεια σε μηχανικούς ξαδέρφους.

    Να σου πω μόνο τα εξής...

    Τουλάχιστον όσον αφορα΄τα Ι.Χ. μιας και εκεί έχω περισσότερη εμπειρία και απο όσα είδα και άκουσα Ο ΙΔΙΟΣ..

    1) φαγωμένοι δίσκοι συμπλέκτες... 70% απο γυναικεία πόδια που ξεχνάνε το ποδι τους εκεί σε φανάρια και όταν αλλάζουν ταχύτητες πατινάροντας.

    2) Κλήσεις σε μηχανικούς ή και σε παιδιά σε οδικές βοήθειες για αλλαγή ρεζέρβας πάνω απο 70% απο γυναίκες που είτε δεν είχαν την εμπειρία να το κάνουν... είτε δεν ήθελαν να το κάνουν ... είτε επειδή δεν γνώριζαν πως οι ζάντες αλουμινίου έχουν ειδικό κλειδί στο μπουλόνι ασφαλείας και το είχαν πετάξει!!!!!!

    3) Καμένες φλάτζες κινητήρα , γιατί "ξεχνούσαν" (!!!) να τοποθετήσουν αντιψυκτικό στο κρύο ή απλά να συμπληρώσουν νερό το καλοκαίρι στο ψυγείο τους!!! Κυρίως γυναίκες και πάλι.

    4) Κλασσικότατη ζημιά και πάλι το stop στην κρεμαγιέρα με υδραυλικό τιμόνι , όπου το τιμόνι όπως το γυρνάνε το κοπανάνε μέχρι το τελείωμα των στροφών του , κάθε φορά που προσπαθούν να παρκάρουν ή να στρίψουν.

    Όσον αφορά τις αλυσίδες.... RTFM για όλους... μέσα στο κουτί όταν τις αγοράζει κάποιος έχει και οδηγίες...όπως έχει και το manual του αυτοκινήτου για το αν μπορείς να βάλεις ή οχι (π.χ. κάποιες Porsche και μερικά άλλα sport δεν παίρνουν)

    Δείξε μου επίσης ποσοστό γυναικών μηχανικών Ι.Χ. και αντρών παρόλο που είναι και αυτό ενα επάγγελμα που δεν περνάς φιλτράρισμα στην σχολή! Άρα μπορείς να έχεις και δικό σου συνεργείο.

    Όσον αφορά για το οδήγηση-μηχανική αντιμετώπιση , ναι... κεεί θα σου δώσω δίκιο μιας και αρκετοί δεν ξέρουν τι εστί ακόμα και κατέβασμα ή ανάποδο τιμόνι-γκάζι χωρίς τιμόνι για μάζεμα πισωκίνητου - μπροστινοκίνητου αντίστοιχα.

    Παρόλα αυτά, αυτό δεν αναιρεί το οτι γνωρίζοντας μηχανικά το όχημα σου θα το πάς καλύτερα. Π.Χ. διαδρομή αναρτήσεων (που ισχύει ειδικα΄για μηχανές), πρόσφυση ελαστικού, άκουσμα κινητήρα για αλλαγή ταχύτητας με το αυτί και οχι με το κοντέρ-στροφόμετρο.

    Μην φτάσουμε πάλι στο αιώνιο ποιός είναι ο καλύτερος σε επίπεδο φύλων....

    Νομίζω οτι το έχω ξαναβάλει εδώ με επιστηνομικά συμπεράσματα απο έρευνα σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ , που αναφέρουν οτι οι γυναίκες ναι μεν δεν έχουν ατυχήματα αλλά είναι κατά 80% υπαίτιες σε αυτά που γίνονται γύρω τους, λόγω πολλών και διάφορων λόγων.

    ΤΟ έγγραφο αν πραγματικά θέλει κάποιος να το δεί , ας κάνει μια έρευνα στο forum, προ διετίας αν θυμάμαι καλά το είχα βάλει και πάλι.... βαριέμαι να ξαναψάχνω.

    Σε γενικές γραμμές.... η οδήγηση είναι κάτι που το κάνουμε όλοι.... εκείνο που αλλάζει είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος να πεί οτι θα μπορέσει αν είναι δυνατόν να προλάβει καταστάσεις. Γιατί για να τις αντιμετωπίσει ... ελαχιστότατοι μπορούν.. π.χ. Vatanen, Rossi, Schumacher κτλ.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #34
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Σαφως και δεν ειναι αποκλειστικα αντρικο αθλημα...
    Ο SF καβαλαει κανονικοτατα δεν εξηγειται αλλιως.
    ...και κατουράει καθιστός αζ γουέλ!

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ακούσαμε για λουγκρες κι homosexuality και μπήκαμε να πούμε την γνώμη μας;
    Και να σε αφησω μονο σου να σε κατασπαραξουν οι ορθες των απανταχου penis-envy πρωην μοντ;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Μπερδέψαμε νομίζω την συζήτηση. Έχω μία τέτοια αίσθηση. Η Εύη ρώτησε αν ο μοτοσικλετισμός είναι αντρικό σπορ και μάλλον εννοούσε γενικά την ιδέα του μοτοσικλετισμού. Όχι αποκλειστικά τους αγώνες. Εφόσον λοιπόν μιλάμε γι αυτήν την ιδέα... τα πράγματα μάλλον έχουν ως εξής: Σαφώς και ΔΕΝ είναι άθλημα μόνο για άντρες κι όποιος νομίζει κάτι τέτοιο απλώς θεωρώ πως έχει λάθος εικόνα. Απόδειξη γι αυτό; Πολλές.
    Από το πόσες γυναίκες υπάρχουν πια που κυκλοφορούν με μοτοσικλέτες όχι σκούτερ παπιά κλπ κλπ έως και από το γεγονός ότι κάποιες από αυτές "τσαγιώνουν" ευκολότατα μερικούς από δω μέσα που νομίζουν πως τις έχουν. Και να μάλιστα τις πετύχετε στο δρόμο δεν θα ξέρουν κάποιοι που... να κρυφτούν. Να σας πω μόνο ότι πριν τρεις βδομάδες σε μαγαζί όπου μαζεύονται οι Αγγλάρες εγώ κι ένα άλλο παληκάρι προσπαθούσαμε να πείσουμε μία 25χρονη πως... δεν είναι διασκέδαση να ξύνεις στο Αρτεμίσιο και να οδηγείς στα "κόκκινα". Και ήταν μία 25χρονη λεπτεπίλεπτη κοπέλα. Θέλετε κι άλλη απόδειξη; Ρίξτε μια ματιά τι γίνεται εκτός Ελλάδος πόσες υπάρχουν οδηγοί μοτοσικλετών και άρτια οργανωμένες και μετά ξαναμιλάμε.
    Κάτι τελευταίο τώρα. Για τα μηχανολογικά κλπ που αναφέρθηκε. Υπάρχουν και αρκετοί άντρες οι οποίοι δεν γνωρίζουν πολλά από μηχανικά θέματα και δεν μπορούν να αλλάξουν ούτε λάδια στη μηχανή τους. Περισσότεροι από όσοι νομίζετε. Και έγινε μία πολύ σωστή παρατήρηση η οποία δεν είδα να απαντηθεί για το τι έγινε με τις αλυσίδες τώρα με το χιόνι. Νομίζετε πως ήξεραν να βάζουν αλυσίδες; Αμ δε! Βγήκαν εγγυημένα αυτό που σας λέω άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία και έβγαλαν μεροκάματο βάζοντας αλυσίδες σε όσους δεν γνώριζαν. Τι να λέμε τώρα;
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Μπερδέψαμε νομίζω την συζήτηση. Έχω μία τέτοια αίσθηση. Η Εύη ρώτησε αν ο μοτοσικλετισμός είναι αντρικό σπορ και μάλλον εννοούσε γενικά την ιδέα του μοτοσικλετισμού. Όχι αποκλειστικά τους αγώνες. Εφόσον λοιπόν μιλάμε γι αυτήν την ιδέα... τα πράγματα μάλλον έχουν ως εξής: Σαφώς και ΔΕΝ είναι άθλημα μόνο για άντρες κι όποιος νομίζει κάτι τέτοιο απλώς θεωρώ πως έχει λάθος εικόνα. Απόδειξη γι αυτό; Πολλές.
    Από το πόσες γυναίκες υπάρχουν πια που κυκλοφορούν με μοτοσικλέτες όχι σκούτερ παπιά κλπ κλπ έως και από το γεγονός ότι κάποιες από αυτές "τσαγιώνουν" ευκολότατα μερικούς από δω μέσα που νομίζουν πως τις έχουν. Και να μάλιστα τις πετύχετε στο δρόμο δεν θα ξέρουν κάποιοι που... να κρυφτούν. Να σας πω μόνο ότι πριν τρεις βδομάδες σε μαγαζί όπου μαζεύονται οι Αγγλάρες εγώ κι ένα άλλο παληκάρι προσπαθούσαμε να πείσουμε μία 25χρονη πως... δεν είναι διασκέδαση να ξύνεις στο Αρτεμίσιο και να οδηγείς στα "κόκκινα". Και ήταν μία 25χρονη λεπτεπίλεπτη κοπέλα. Θέλετε κι άλλη απόδειξη; Ρίξτε μια ματιά τι γίνεται εκτός Ελλάδος πόσες υπάρχουν οδηγοί μοτοσικλετών και άρτια οργανωμένες και μετά ξαναμιλάμε.
    Κάτι τελευταίο τώρα. Για τα μηχανολογικά κλπ που αναφέρθηκε. Υπάρχουν και αρκετοί άντρες οι οποίοι δεν γνωρίζουν πολλά από μηχανικά θέματα και δεν μπορούν να αλλάξουν ούτε λάδια στη μηχανή τους. Περισσότεροι από όσοι νομίζετε. Και έγινε μία πολύ σωστή παρατήρηση η οποία δεν είδα να απαντηθεί για το τι έγινε με τις αλυσίδες τώρα με το χιόνι. Νομίζετε πως ήξεραν να βάζουν αλυσίδες; Αμ δε! Βγήκαν εγγυημένα αυτό που σας λέω άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία και έβγαλαν μεροκάματο βάζοντας αλυσίδες σε όσους δεν γνώριζαν. Τι να λέμε τώρα;
    αστο ρε συ αφού βλέπεις πάει για διαμάχη και έχω ετοιμάσει τα pop corn πας να το ξαναφέρεις σε τάξη

  8. #38
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Και να σε αφησω μονο σου να σε κατασπαραξουν οι ορθες των απανταχου penis-envy πρωην μοντ;
    Ρε μαλέα δεν μιλάμε για σένα σε τούτο δω το θρεντ.... χαλάρωσε!!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
    αστο ρε συ αφού βλέπεις πάει για διαμάχη και έχω ετοιμάσει τα pop corn πας να το ξαναφέρεις σε τάξη

    Μαλακία μου ε;
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    ... και από το γεγονός ότι κάποιες από αυτές "τσαγιώνουν" ευκολότατα μερικούς από δω μέσα που νομίζουν πως τις έχουν. ....

    Για σένα το λες αυτό τωρα ή για τον blackbusa?


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    για τις αλυσίδες είπαμε.... RTFM ... τόσο για την χρήση τους όσο και για την οδήγηση με αυτές.

    Όσον αφορά το ποιός γνωρίζει και τι μπορεί να κάνει με αυτές, να αναφέρω την δικαιολογία οτι ελάχιστοι οδηγούν σε συνθήκες για μεγάλο διάστημα με όμοιες με αυτές που είχαμε προ μιας εβδομάδος στην Αθήνα. Οπότε υπάρχει μια δικαιολογία για αυτό.

    - Αλλά να μην ξέρεις να αλλάζεις λάστιχο;
    - Να μην ξέρεις οχι να αλλάζεις... αλλά να τσεκάρεις τα λάδια, είτε με το οπτικό μάτι σε μηχανές, είτε με τον συρμάτινο δείκτη στο Ι.Χ.;


    Όσον αφορά αγώνες... πλάκα μου κάνεις;... ποιός απο εδώ μέσα είναι ικανός να τρέξει σε αγώνα; Αφού όλοι κ@λογριές είμαστε και "εύσωμοι"!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Για το θέμα οδήγηση απλή και στον δρόμο, ή όπως είπε και ο Ιαβέρης... και σωστά... μετακίνηση οχήματος με δίπλωμα οδήγησης.... εντάξει όλοι είναι ικανοί.

    Το θέμα είναι τι γίνεται για να προλάβεις καταστάσεις ή για να το γυρίσω και στο θέμα μας... τι γίνεται όταν η κατάσταση επιβάλει να γνωρίζεις την συμπεριφορά του οχήματος σαν μηχάνημα για να μην φτάσεις σε υπερστροφή, υποστροφή, highsiding, drift ή δεν ξέρω τι άλλο.

    ΤΟ οτι κάποιος κάνει 250 σε λιμανάκια ή μπράλο δεν συνεπάγεται οτι γνωρίζει και να το μαζέψει , έτσι δεν είναι;

    Εκεί που παραδέχομαι , είναι εκείνον που γνωρίζει πως θα χειριστεί το όχημα του , χωρίς να φτάσει στο σημείο των 250 και χάσει το "τιμόνι" του , είτε απο υπερβολική πίεση στο στήσιμο του οχήματος τους, είτε απο μείωση πρόσφυσης του.

    Και επειδή ξαναπάμε στο θέμα μας και πάλι... οχι δεν υπάρχει αποκλειστικό στο θέμα οδήγησης όποιου οχήματος. Το μόνο που λέω είναι πως οι ποσοστικές αντιστοιχίες που υπάρχουν στο θέμα είναι υπέρ του ανδρικού πληθυσμού παρά του γυναικείου , στο θέμα ικανοτήτων οδήγησης.

    Τα "τσάγια" στον δρόμο δεν τα θεωρώ μέτρο σύγκρισης, γιατί έχω δεί "γλήγορους" που νομίζουν οτι σε πήραν , ανεξαρτήτου φύλου , να μαζεύουν οικόπεδα προς πώληση στην επόμενη στροφή. Θα το έλεγα περισσότερο άγνοια, παρά ικανότητα λοιπόν.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Για σένα το λες αυτό τωρα ή για τον blackbusa?


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Για τον blackbusa βέβαια... τι να λέμε τώρα....
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  13. #43

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Μαλακία μου ε;
    θα σε συγχωρέσουμε αυτή τη φορά αλλά ρίξε και εσυ λίγο λάδι στη φωτια!!!!!!!!

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ...

    ΤΟ οτι κάποιος κάνει 250 σε λιμανάκια...

    ....

    Τι είναι το "250 σε λιμανάκια";
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο ποδοσφαιρο ειναι αντρικο αθλημα ε?....last year...
    από tools στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 11:41
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:28
  3. Ειναι Σωστο...
    από XTMPAM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:57
  4. Τι ομορφιες ειναι αυτες
    από bsari στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 18:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF