Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Ντροπή και αίσχος

  1. #1

    Angry Ντροπή και αίσχος

    Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

    Χειμώνας 1997 βραδάκι περίπου 8-9 κινούμαι στον κεντρικότερο δρόμο του Περιστερίου (Παναγή Τσαλδάρη) με το σκουτερακι μου ( piagio nrg 50) κάνω περίπου 100 μέτρα όταν ένας τύπος περνάει κάθετα τον δρόμο σε απόσταση μικρότερη των πέντε μέτρων από εμένα χωρίς να κοιτάξει. Εγώ με περίπου 50-60 χλμ
    Κενός χρόνος, η ζωή μου περνάει μπροστά από τα μάτια μου σε κλάσμα δευτερολέπτου. Φρεναααααααααα ο μπροστά τροχός γλιστράει και αρχίζω να σέρνομαι με το μηχανάκι στην άσφαλτο για τέσσερα-πέντε μέτρα περίπου, αυτός χωρίς να πάρει χαμπάρι τι έγινε συνεχίζει την πορεία και σταματάει λίγο ποιο πέρα από τον θόρυβο, αν δεν είχα πέσει θα είχα καρφωθεί στην πόρτα του συνοδηγού που βρισκόταν η ανιψιά του. Σηκώνομαι και του φωνάζω να κατεβεί να καλέσουμε την αστυνομία, ανοίγει το παράθυρο και μου λέει αφού περπατάς καλά είσαι και φεύγει με μεγάλη ταχύτητα. Για κακή του τύχη κράτησα τον αριθμό του και έκανα μήνυση για ατύχημα και εγκατάλειψη την ίδια στιγμή. Κράνος και μηχανάκι χαλιά εγώ εκτός από το τράνταγμα του δεξιού ποδιού ευτυχώς τίποτα.
    Μετά από λίγο καιρό με παίρνει τηλέφωνο ο τύπος και μου λέει ότι του έχει έρθει ένα χαρτί από την αστυνομία για την μήνυση που του έκανα, και να τα πούμε να βρούμε λύση ώστε να αποσύρω την μήνυση.
    Όντως βρεθήκαμε στην τροχαία με σκοπό να μου δώσει τα χρήματα που έδωσα για να φτιάξω το μηχανάκι(140.000 δρχ) και να λήξει το θέμα(έτσι νόμιζα) αλά ο τύπος είχε διαφορετική γνώμη.
    με ύφος τσαμπουκά (έχε χάρη που ήμουνα 17 χρονών)μου λέει ακου πιτσιρίκο πάρε 20000 και απέσυρε την μήνυση γιατί ο αδερφός μου είναι δικηγόρος και θα σε τρέχω μια ζωή και εσένα και τον πατέρα σου. Και εσύ πάρε τα αρχίδια μου μαζί με τον αδερφό σου και θα τα πούμε στο δικαστήριο.
    2002 έρχεται η ειδοποίηση για το δικαστήριο. δέκα μέρες πριν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι ο αδερφός του είναι πλέον δικαστής στην ευελπίδων και ότι είμαι χαμένος από χέρι αν συνεχίσω μιας και την υπόθεση την έχω ήδη χάσει(δεν πίστευα σε αυτά που άκουγα) και αν θέλω να συνεννοηθούμε τι να πω στο δικαστήριο, και του κλείνω το τηλέφωνο στην μούρη.
    Έρχεται η μέρα και πάω από πρωί πρωί στο δικαστήριο βλέπω στην λίστα το όνομα μου τελευταίο μετά από 80 υποθέσεις. Ο τύπος που προφανώς είχε ενημερωθεί για την ώρα ήρθε 10 λεπτά ποιο πριν. Έχει πάει μεσημέρι η αίθουσα έχει αδειάσει και επιτέλους έρχεται η σειρά μας.
    Η πρόεδρος μου δίνει το λόγο και διηγούμαι το γεγονός όπως έγινε, παρουσιάζω στοιχεία ότι ο παπάρας είχε στοπ, και ότι ήμουν καθ όλα νόμιμος(δίπλωμα ασφάλεια κτλ).
    Το λόγο παίρνει μετά ο παπάρας λέγοντας ότι είναι 36 χρονών και ως τότε δεν είχε ποτέ ξανά ατύχημα με μηχανάκι, ότι για το ατύχημα φταίει η απειρία μου, ότι είχε πάει να πάρει από το φροντιστήριο την ανηψουλα του γι αυτό ήταν δυο φορές ποιο προσεχτικός, ότι στον γιο του δεν θα πάρει ποτέ μηχανάκι και τέλος αφού δεν υπήρχε ουσιαστική επαφή των δυο οχημάτων (αυτό εγώ δεν μπόρεσα να το ελενξω γιατί σερνόμουνα και το μηχανάκι ακολούθησε άλλη πορεία) δεν υπάρχει και ατύχημα.
    Σωστό λέει η πρόεδρος αθώος ο κατηγορούμενος. :hypnotize

    Έχω κάτσει σαν μαλάκας και παρακολουθώ την εξέλιξη χωρίς να πιστεύω στα αυτιά μου, τι έγινε τώρα, πως, που, πότε?

    Φεύγοντας έρχεται και μου λέει. Εγώ σου το είπα στάμπα το μεροκάματο που έχασα και ήρθα εδώ.

    ΥΓ1. Η κατηγορία που αντιμετώπιζε ήταν ατύχημα με εγκατάλειψη.
    ΥΓ2 Η πρόεδρος δεν έδωσε το λόγο στον μάρτυρα μου να μιλήσει.

    Τα σχόλια δικά σας[B]

  2. #2
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Angry εεεε????

    τι είπες τώρα ρεε??? γίνονται τετοια πράματα?? δικηγόρο εσύ δεν είχες??

    έφεση παίζει??

    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  3. #3

    vres ena kalo dikigoro ,

    pes tou ola ta gegonota opos eginan kai an sou pei oti stekei to katigoritirio, ksanakane to dikastirio.

    prosopika den tha to afina na perasei etsi...
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  4. #4
    Που 'σαι αρχηγέ, μου φαίνεται (και ξαναλέω μου φαίνεται!!) πως την υπόθεση την έχασες από λάθος δικούς σου χειρισμούς...
    Κι επειδή φορτώνω πολύ με κάτι τέτοια μαγκάκια, όπως καλή ώρα τον πουτάνας γιο που πήγες κι έμπλεξες, βρες έναν καλό δικηγόρο (κι αν δεν παίζει αυτό στείλε πμ να σου συστήσω εγώ έναν), και γάμησέ του το σπίτι ολόκληρο και αυτουνού ΚΑΙ του αδερφού του, αποδεικνύοντας την εύνοια του μαλάκα από δικαστή-συγγενικό πρόσωπο!!!
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  5. #5
    ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ !!!
    ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ !!
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΧΟΜΥΘΙΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΕΙΣ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ !!!
    ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ, Ο ΠΡΟΞΕΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ !!!
    ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ "ΕΠΑΦΗ" ΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ !!!
    ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΝ !!!
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  6. #6
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Ναι τον παλιοπ@@στη.
    Αλλά εσύ δεν μας είπες, πήγες δικαστηκώς ώστε;... Να πάρεις καλά φράγκα ή να τον τρεξεις;

    Πάντως συμφωνώ ότι τα πράγματα τώρα είναι πιο σωστά και αν βρεις ένα καλό δικηγόρο μπορεις να την κερδίσεις.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  7. #7
    Ρε παιδία εγώ όταν ρώτησα τότε αν χρειάζομαι δικηγόρο μου είπαν ότι τα πράγματα ήταν απλά και δεν χρειάζομαι. Η υπόθεση πήγε δικαστικώς από την τροχαία γιατί ήταν για εγκατάλειψη από τροχαίο. Εγώ δεν διεκδικούσα λεφτά απλά την τιμωρία του για την πουστιά που έκανε, αυτός πήγε να μου προσφέρει λεφτά για να πω ότι δεν επιθυμώ την ποινική του δίωξη (αν το λέω σωστά). Καλός ο δικηγόρος αλά πόσο θα μου κοστίσει ?.Λέτε να μπορώ μετά από δυο χρόνια να κάνω κάτι ? μπορεί αυτή η υπόθεση να ξανανοίξει?
    Η μαλακία μου ήταν ότι δεν πήγα στο ΤΟΤΑ

  8. #8
    Κώστα, στην Αμερική έχουν την εξής έκφραση που εφαρμόζεται στην περίπτωσή σου (χωρίς παρεξήγηση):

    "The guy who acts as his own lawyer has a fool for a client"

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
    Εγώ δεν διεκδικούσα λεφτά απλά την τιμωρία του για την πουστιά που έκανε
    Όντως βρεθήκαμε στην τροχαία με σκοπό να μου δώσει τα χρήματα που έδωσα
    Μπερδεμένα τα λες λίγο...

    Άμα αποζημιώθηκες ok, τι περίμενες; Να φάει πέντε χρόνια φυλακή ;;;
    Και γενικότερα κανένας λόγος να κυνηγήσεις κάτι από δω και πέρα!!
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  10. #10
    Όπως έγραψα και ποιο πριν δεν πήρα δραχμή. Απλά αυτός ήθελε να αποσύρω την μήνυση για να μου δώσει 20000δρχ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2004
    Μηνύματα
    216
    deminio διαβασε παλι το post.το καταλαβες λαθος αυτο το σημειο









  12. #12
    Μην τρελαθούμε τελείως...

    Όντως βρεθήκαμε στην τροχαία με σκοπό να μου δώσει τα χρήματα που έδωσα (140.000 δρχ) και να λήξει το θέμα(έτσι νόμιζα)
    Που έδωσες ρε αρχηγέ 140 χιλιάρικα;;; Στην αστυνομία για να κάνει την μήνυση ;;
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  13. #13
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Άλλο ένα περιστατικό που μας διδάσκει ότι πρέπει να παίζουμε το παιχνίδι με τους κανόνες του…
    Καλά είναι τα δικαστήρια αλλά όταν μπορείς να παίξεις το παιχνίδι όπως πρέπει…και να μην περιμένεις ότι αυτός που αντικειμενικά έχει δίκιο πάντοτε δικαιώνεται….
    Το δικαστήριο έχει καθαρά τεχνικό ρόλο δεν εξετάζει ποια είναι η πραγματική αλήθεια αλλά ποια θα ειπωθεί (και αποδειχτεί)ενώπιον του
    Φίλε
    νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις την συμβουλή ενός δικηγόρου για το όλο ζήτημα αφού του εξηγήσεις τι έχει γίνει πως πότε και να σου απαντήσει τι μπορεί να γίνει τώρα…νομίζω ο crs k έχει κάποιο καλό παλικάρι δικηγόρο που μπορεί να βοηθήσει ….
    και η ζωή συνεχίζεται...

  14. #14
    Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά ..........που εδωσα στο μηχανικό για να φτιαξω το μηχανάκι!!!!!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    28
    file eixa peripu ena idio atyxhma me sena pu mu stoixise kati psila sto papi pou eixa tote k ena ragisma ston dexi mu astrgalo,aitio mia gynaika odhgos me xtyphse k efyge h putana!omos ths phra ton ari8mo,ths ekana dikasthrio(meta apo 5 xronia parakalo!)o malakas o dikhgoros phge na me vgalei malaka k oti epesa monos mu!de th xalase pu plhronei!(oxi emena sta arxidia mu,den eixa dikhgoro,ths hr8e ena prostimo,omos...)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2013, 09:14
  2. Ντροπή και αίσχος!!!!
    από arazw.ara.zw στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2010, 19:08
  3. Ντροπή & Αίσχος
    από Meyaleleth στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 392
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 17:30
  4. Ντροπή και αίσχος!!!!!!
    από KLX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 11:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF