Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ v-strom 1000

  1. #1
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28

    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ v-strom 1000

    Χαιρετώ την ομήγυρη

    Νέος χρήστης του forum και φρέσκος κάτοχος v-strom 1000 ('03) το οποίο βρήκα σε εξαιρετικά καλή τιμή (με 35.000 km).

    Μετά από 2 μήνες καθημερινής χρήσης μέσα στην πόλη, διαπιστώνω υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (για τα δεδομένα του μοντέλου) η οποία αγγίζει τα 9,5 km/l !!!

    Σε thread για την κατανάλωση του 650, ο theod (κάτοχος 1000) είχε δώσει ένα νούμερο (εντός πόλης) περί τα 8-8,5 km/l.


    1) Ποια είναι η εμπειρία των υπολοίπων κατόχων 1000 ως προς την κατανάλωση;
    2) Αν όντως η κατανάλωση είναι κάπου εκεί που λέει ο theod, πώς εξηγείται το γεγονός ότι στα δεκάδες site και forum για μηχανές διεθνώς, δεν έχει βρεθεί κάτοχος 1000αριού που να μη δίνει αυτονομία από 290 - 360 km για ένα ρεζερβουάρ full;

    Thanx!


    Υ.Γ.: Σημειώνω ότι πριν 3 εβδομάδες πήγα τη μηχανή σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI στο οποίο έβγαλα τον κόφτη και έβαλα το (επίσημο) προγραμματάκι της SUZUKI. Αυτό δεν επηρέασε την κατανάλωση ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο. Επίσης, εκεί μου είπαν ότι η τρόμπα βενζίνης είναι πεντακάθαρη και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χαρτογράφησης.
    Motorcycle Emptiness

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Φίλε μου όλα είναι θέμα δεξιού χεριού....

    όταν είχα πρωτοπάρει το Στρόμ, συνηθισμένος απο 4κύλινδρα οι πρώτες μετρήσεις που πήρα ήταν όντως μεταξύ 9-9,5 λιτρ/100χλμ....και μάλιστα στρώνοντας....
    Τρελλάθηκα τελείως....

    Σιγά-σιγά αφομείωσα τον τρόπο οδήγησης και το πόσο πρέπει να ανοίγω το γκάζι για να εκμεταλεύομαι την ροπή του κινητήρα και τελικά έφτασα στο σημείο μέσα στην πόλη να χρειάζομαι περίπου 8-8,5λιτρ/100χλμ χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι "σερνόμουνα"....Το αντίθετο μάλιστα...

    Γενικά το μηχανάκι είναι αρκετά ευαίσθητο στα χαζοανοίγματα του γκαζιού και αν γουστάρεις παντηλίκια, σούζες, αστραπιαία τινάγματα με 1η, κλπ θα δείς και πάνω από 10λιτρ/100χλμ...

    Στο ταξίδι με 140-150 (ούτε αργά-ούτε γρήγορα) η οβερντράιβ 6η βοηθούσε να παραμείνει η κατανάλωση περίπου στα 7-7,2λιτρ/100χλμ, αλλά αν γουστάρεις ταχύτητα ταξιδιού πάνω από τα 170-180 ετοιμάσου για πολύ παραπάνω....

    Γενικά εκτός πόλης πρωτοάναβε η ρεζέρβα στα 220-230 χιλιόμετρα αλλά σε εκείνο το σημείο γέμιζε με μαξιμουμ 15-16 λίτρα (σε σύνολο 21 αν θυμάμαι καλά), που σημαίνει ότι εύκολα πάει πάνω από τα 300χλμ με τις νορμάλ ταχύτητες ταξιδιού που ανέφερα πιο πάνω...Τώρα να το πηγαίνεις με 100-110 ίσως να σου βγάλει και 350-δεν ξέρω....

    Πάντως κανένας δεν υποστηρίζει ότι το μεγάλο Στρομ (αλλά από ότι έχω ακούσει και όλα τα συναφή μηχανάκια - βλέπε Βαραντέρο) είναι οικονομικά....Γενικά καίνε αρκετό και το κατάλαβα τώρα που με το 1000άρι Φέιζερ παρ' όλο που διαθέτω 150 άλογα, η μεγαλύτερη κατανάλωση που έχω μετρήσει μέχρι στιγμής είναι τα 7,5-7,7 λτρ/100χλμ και για να το πετύχω αυτό κινιόμουνα σαν διάολος....

  3. #3
    Συμφωνω, ειναι ο τροποσ που το οδηγεις το μηχανακι, αν εισαι

    συνεχεια στα κοκκινα (λεμε τωρα...), σιγουρα και η καταναλωση

    θα ειναι μεγαλη...




  4. #4
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    Είστε σαφείς.
    Επομένως, η κατανάλωση που έχω είναι φυσιολογική και θέλω προσοχή στη "νευρικότητα" του δεξιού καρπού...

    Είναι γεγονός πάντως ότι μέσα στην πόλη σπάνια ανεβάζω πάνω από 3η και αποφεύγω να "πηγαίνω" με περισσότερες από 5.000 - 5.500 στροφές...
    Motorcycle Emptiness

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
    Είστε σαφείς.
    Επομένως, η κατανάλωση που έχω είναι φυσιολογική και θέλω προσοχή στη "νευρικότητα" του δεξιού καρπού...

    Είναι γεγονός πάντως ότι μέσα στην πόλη σπάνια ανεβάζω πάνω από 3η και αποφεύγω να "πηγαίνω" με περισσότερες από 5.000 - 5.500 στροφές...
    Η γνώμη μου είναι ότι περισσότερο ρόλο παίζει το άνοιγμα του γκαζιού παρά οι στροφές....

    Αν θέλοντας να φχαριστηθείς την ροπή από τις χαμηλές στροφές ανοίγεις πολύ το γκάζι έστω και στις 2-3Κ στροφές, τότε το μηχανάκι ΚΑΙΕΙ....αν πάλι έχεις μικρά ανοίγματα στο γκάζι και πολλές στροφές να ανεβάζεις σχετικά οικονομικό θα είναι....

    Δυστυχώς σε αυτόν τον παλιόκοσμο η ευχαρίστηση ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ....

  6. #6
    Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
    Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

    Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

    Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
    Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

    Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

    Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!

    Ρε συ.....Ξύπνα ρε.... μιλάμε για το 1000....


    το 650 είναι σαφώς πιο οικονομικό....

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Ρε συ.....Ξύπνα ρε.... μιλάμε για το 1000....


    το 650 είναι σαφώς πιο οικονομικό....

    Αν και λιγο αποτομος στην απαντηση σωστος!Σορρυ δεν το πηρα γραμμη ο μαμακας!

    :smilea:

  9. #9
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    THEOD έχεις δίκιο...

    Κάθε τί έχει ένα αντίτιμο...
    Χρήσιμη η παρατήρηση για το ρόλο των στροφών...

    Α, και μια και τα λέμε, εσύ δεν είχες βάλει σετ σωληνακίων υψηλής της HEL (νομίζω...);

    Υπάρχει καμια σοβαρή βελτίωση στην αίσθηση του πίσω; Αξίζει όντως τα λεφτά της (έχω πειραματιστεί ήδη με τα τακάκια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα...
    Motorcycle Emptiness

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
    THEOD έχεις δίκιο...

    Κάθε τί έχει ένα αντίτιμο...
    Χρήσιμη η παρατήρηση για το ρόλο των στροφών...

    Α, και μια και τα λέμε, εσύ δεν είχες βάλει σετ σωληνακίων υψηλής της HEL (νομίζω...);

    Υπάρχει καμια σοβαρή βελτίωση στην αίσθηση του πίσω; Αξίζει όντως τα λεφτά της (έχω πειραματιστεί ήδη με τα τακάκια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα...
    Στο πίσω (ίσως και λόγω "αναισθησίας" ποδιού) η διαφορά είναι μικρή...Εκεί που υπάρχει μεγάλη διαφορά και στο συστήνω ανεπιφύλακτα είναι στα μπροστά δισκόφρενα...
    Η αναβάθμιση της αίσθησης και της αποτελεσματικότητας των φρένων είναι μεγάλη, και το κόστος σχετικά μικρό...
    ΚΑΝΤΟ....

  11. #11
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    Θα το κάνω, πιθανότατα επ' ευκαιρία της αλλαγής ελαστικών που έχουν "ξεραθεί" και μου προκαλούν ανασφάλεια...
    Motorcycle Emptiness

  12. #12
    Συμφωνώ με την "ευαισθησία" του δεξιού καρπού. Για πολύ καιρό οδηγούσα το δικό μου 1000άρι χωρίς να σκέφτομαι την κατανάλωση και όντως έβλεπα νούμερα κοντά στα 9,0 lt/100 χλμ. Πρέπει να σας πω ότι με λίγη προσοχή έχω ρίξει την κατανάλωση κάτω από τα 7,0 lt/100 χλμ (6,9 για την ακρίβεια) χωρίς απαραίτητα να πηγαίνω πολύ αργά.
    Συμφωνώ απολύτως με τον THEOD στο ότι τα απότομα ανεβάσματα των στροφών είναι πολύ πιο βενζινοβόρα από την οδήγηση σε υψηλές στροφές, όταν φτάνεις σε αυτές ομαλά. Άλλωστε, το 1000 έχει αρκετή ροπή για να μπορείς να το οδηγείς όπως γουστάρεις χωρίς πρόβλημα.

  13. #13
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
    Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

    Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

    Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!

    Βαραντέρο (2005):

    Πόλη:
    Στο Βάρα μου ανάβει λαμπάκι (δηλαδή κατανάλωσα τα 20 από τα 25 λίτρα) μες την πόλη από 200χλμ στη χειρότερη μέχρι 280 στην καλύτερη (ανάλογα τα "ανοίγματα"..), άρα από 7-10λτ./100χλμ.


    Ταξίδι:
    Σε ταξίδι και στα πλαίσια στρωσίματος (140 εθνική, 100 - 120 επαρχιακό) πήγαινε - έλα Κάρυστο μέσω Χαλκίδας), το λαμπάκι άναψε στα 380-390χλμ!!!
    άρα 5+ λτ/100χλμ..

    Νομίζω οτι είναι καλά τα νούμερα για 1000άρι, ειδικά στο ταξίδι είναι από τα πλέον οικονομικά (για ταχύτητες γύρω στα 140 που προτιμώ) ανεξαρτήτως κατηγορίας



    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  14. #14
    Εγω φιλαρακι ειχα μια βδομαδα μια vara ενος φιλου και ξερω οτι δεν την χορταιναα βενζινη!Καθε βολτα ημουνα και βενζιναδικο (και δεν ειμαι υπερβολικος)!

    Οσο για το transalp το χει θειος και μεχρι να παρω την δικια μου γυρναγα με αυτην!Ε καιει το εργαλειο και πολυ μαλιστα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Για το Βαραντέρο δεν ξέρω από 1ο χέρι...ακούω ότι ιδιαίτερα το παλιότερο καρπυρατεράτο ήταν μεγάλη φαγάνα....το ψεκαστό λένε ότι βελτιώθηκε αλλά πάλι καιει αρκετά....

    Για το Τράνσαλπ του οποίου ήμουν κάτοχος επιβεβαιώνω κι εγώ ότι για τα άλογά του είναι φαγανό...Θυμάμαι ότι έπαιζε στα 6,5-7,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα που δεν είναι και λίγα για 55 άλογα...Σκεφτείτε ότι τόσο μου καίει τώρα το FZ1....
    Θυμάμαι ότι αμέσως μετά το Τράνσαλπ πήρα το 4κύλινδρο FZS600 FAZER με τα 95 άλογα που έκαιγε λιγότερο από το Τράνσαλπ !!! και μου είχε κάνει εντύπωση...

    Πάντως παίζει ρόλο τόσο η οδήγηση όσο και η δύναμη της μηχανής.....Με 50 άλογα είναι λογικό να ανοίγεις πολύ το γκάζι και να ζορίζεις το μοτέρ αυξάνοντας την κατανάλωση, την στιγμή που με τα 100 άλογα πας το ίδιο με πολύ μικρότερα ανοίγματα του γκαζιού....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση και σερβις V-strom 1000
    από nikolakhs89 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2010, 17:55
  2. V-STROM 1000 Πρώτη εντύπωση...
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 19:54
  3. V-strom 1000 Ή 650 Για Πειτε Ρε Παιδια
    από TARAXIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2005, 01:24
  4. αποριες για v-strom 1000
    από jzer στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF