Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: διαρροη ψυκτικου σε 650 gs

  1. #1

    διαρροη ψυκτικου σε 650 gs

    μάλλον γνωστό θέμα...
    η δική μου περίπτωση έχει ως εξής:

    σήμερα φτάνοντας στη δουλειά είδα ατμούς! Έσκυψα και είδα πως έσταζε το μπλε υγρό του ψυγείου. Δεν άναψε κανένα λαμπάκι θερμοκρασίας ίσως γιατί δεν πρόλαβε. Το συνεργείο μου είναι δίπλα στη δουλειά και πήγα πρώτα εκεί, άφησα τη μηχανή και έφυγα με τα πόδια.
    Δεν ξέρω αν είναι κάτι σοβαρό αλλά διάβασα πως αρκετά 650 gs παρουσίασαν τέτοια προβλήματα από τσιμούχες, θερμοστάτες, αντλιες νερού κλπ.

    α) πόσο σημαντικό μπορεί να είναι;

    β) Κάποιες φορές αισθάνομαι αρκετά ζεστό το δεξί πλαστικό του "τεπόζιτου". Το θεωρούσα φυσιολογικό αφού δεν είναι σε τέτοιο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα. Είναι όμως φυσιολογικό ή μετά το σημερινό πρέπει να το ψάξω;

  2. #2
    το ένα από τα 2 γνωστά θεματάκια τόσο στο 800 όσο και στο 650
    αλλάζοντας το πλαστικό κολλάρο -σε ένα εξουσιοδοτημένο- το πρόβλημα λύνεται
    που δεν θα έπρεπε να υπήρχε καθόλου...

  3. #3
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Re: διαρροη ψυκτικου σε 650 gs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
    μάλλον γνωστό θέμα...
    η δική μου περίπτωση έχει ως εξής:

    σήμερα φτάνοντας στη δουλειά είδα ατμούς! Έσκυψα και είδα πως έσταζε το μπλε υγρό του ψυγείου. Δεν άναψε κανένα λαμπάκι θερμοκρασίας ίσως γιατί δεν πρόλαβε. Το συνεργείο μου είναι δίπλα στη δουλειά και πήγα πρώτα εκεί, άφησα τη μηχανή και έφυγα με τα πόδια.
    Δεν ξέρω αν είναι κάτι σοβαρό αλλά διάβασα πως αρκετά 650 gs παρουσίασαν τέτοια προβλήματα από τσιμούχες, θερμοστάτες, αντλιες νερού κλπ.

    α) πόσο σημαντικό μπορεί να είναι;

    β) Κάποιες φορές αισθάνομαι αρκετά ζεστό το δεξί πλαστικό του "τεπόζιτου". Το θεωρούσα φυσιολογικό αφού δεν είναι σε τέτοιο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα. Είναι όμως φυσιολογικό ή μετά το σημερινό πρέπει να το ψάξω;
    α) Αντλία νερού!

    Τα τσιμουχάκια της αντλίας τα παιξαν και για να μη πάει το υγρό του ψυγείου στο λάδι...στο πέταξε έξω! Κλασικό πρόβλημα των μονοκύλινδρων! Να ξέρεις κάθε 35000 με 40000χλμ η αντλία θέλει αλλαγή, τουτέστιν μιλάμε για αναλώσιμο!!!!!! Δεν είναι ακριβή κάνα 50αρικο πάει το πολύ (σαν ανταλλακτικό...η εργασία είναι αλλο...καθώς είναι λίγο μανίκι να τα βγάλεις όλα...να φανταστείς είναι σα να αλλάζεις δίσκους... λύνεις πολύ πράγμα)!

    Να ξέρεις πάντως ότι αν βλέπεις που και που να βγαίνει καπνός απ'τον αισθητήρα "λ" τότε χάνει η αντλία (η οποία είναι πάνω απ'τον λ) και πέφτει το ψυκτικό πάνω στον αισθητήρα... Να κοιτάς τα υγρά του δοχείου (μπροστά αριστερά-κάτω απ'το αριστερό καπάκι/πλαστικό του ψευτοτεπόζιτου) και αν θέλει συμπληρωμα!

    β) Η ζέστη που βγάζει είναι απ'το βεντιλατέρ το οποίο είναι απ΄την δεξιά μεριά, ακριβώς εκεί που λες!
    ΤΕΛΟΣ


  4. #4
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    το μηχανάκι έχει τώρα περίπου 5500 χλμ αλλά είναι του 07.
    Να είστε πάντα καλά!

  5. #5
    τελικά μάλλον ήταν πιο απλό. Χρειάστηκε αλλαγή η τάπα!...
    Το καλό είναι πως όλα δουλεύουν μια χαρά. Αντλία, ψυγείο κλπ κανένα πρόβλημα. Τα έψαξε όλα για να το βρει και να σιγουρευτεί πως ήταν μόνο η τάπα.

Παρόμοια θέματα

  1. alarm σε 650 gs
    από spy327 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 17:32
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF