Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Σημερα το βραδυ καπου στην πατρα...

  1. #1
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230

    Σημερα το βραδυ καπου στην πατρα...

    Καλως σας βρηκα φιλοι,

    Παρακαλουθω καπου 2 χρόνια το φορουμ χωρις χωρις να ειμαι ενεργος, και αν και εχω εγγραφει σε γειτονικα, στο συγκεκριμενο ,επειδη
    ηταν και το πρωτο φορουμ μοτοσυκλετας στο οποιο μπηκα καποτε, ειπα να εγγραφω μολις αποκτήσω κι εγω τη δικιά μου μηχανουλα...(για την ωρα εχω ενα παπακι για τις μετακινησεις μου)

    δεν την εχω ομως ακομα αν και ειμαι σε καλο δρόμο, δουλευω και μαζευονται σιγα σιγα...

    Αφορμη ομως για να εγγραφω αποτελεσε κατι που εγινε σημερα το βραδυ και πιστευω οτι με επηρεασε πολυ.

    Δουλευω στην πατρα σε πιτσαρια διανομη. καθως πηγαινα μια παραγγελια εγινε μπροστα μου ενα ατυχημα.(διασταυρωση λευκωσιας κι ελληνος στρατιωτου για οσους γνωριζουν) Ενας τυπος με μηχανη (ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ηταν fazer) παραβιασε το κοκκινο και χτυπησε στην πισω πορτα ενος νομίμως διερχόμενου αυτοκινητου... Το αυτοκινητο ειχε μικρη ταχυτητα καθως μολις πριν λιγο ηταν σταματημενο στο φαναρι ομως η μηχανη πηγαινε με 60-70 τουλαχιστον...
    Το αυτοκινητο γυρισε επιτοπου 180μοιρες και ακουμπησε ελαφρα ενα παρκαρισμενο αυτοκινητο. Η μηχανη εφτασε 4-5 μετρα πιο περα και ο ανθρωπος καπου 15-20 μετρα...

    Σταματησα και πηγα τρεχοντας στον ανθρωπο ο οποιος δεν ειχε τις αισθησεις του και ηταν ξαπλωμενος μπρουμητα. ειχε ενα χτυπημα στο κεφαλι σαν να τον ειχε χτυπησει σφαιρα, ηταν σημειακο σχεδον.Ο ανθρωπος δεν φορουσε κρανος.

    Η κοπελα που οδηγουσε το αυτοκινητο(ηλικια 25-30) εκλεγε και ειχε παθει σοκ. Δεν μπορουσε να παει κοντα στον ανθρωπο καν να τον δει.

    Ειδοποιησαμε αμεσως μαζι με εναν αλλο αυτοπτη μαρτυρα το ασθενοφορο.


    σε πολυ λιγα λεπτα εφτασε περιπολικο και μετα ασθενοφορο.
    Εδωσα καταθεση στο ανακριτικο κτλ...


    ενιωσα παρα πολυ περιεργα εκεινα τα πρωτα λεπτα, βλεποντας τον ανθρωπο κατω με τα αιματα, τη μηχανη κομματια, τον κρατηρα που ανοιξε στο αυτοκινητο...

    ενιωθα μεχρι να ερθει το ασθενοφορο ανυμπορος να τον βοηθησω...
    οχι ρε γαμωτο ελεγα ολη την ωρα, σχεδον απο μεσα μου...

    μολις σχολασα απο τη δουλεια, ξαναπηγα εκει που ειχε γινει το ατυχημα κι εκανα ενα τσιγαρο (εγω που δεν καπνιζω, που μου βρωμανε οι καπνιστες..) Περασε απο κει ενα ανακρητικο της τροχαιας και μιλησα με τον αστυνομο. Του λεω τι εγινε ο ανθρωπος? μου λεει....

    Μπορω να γραψω ενα καρο λεξεις για καθε δευτερολεπτο εκεινων των λεπτων... ομως δε νομιζω οτι εχει νοημα...



    ειναι ΠΑΡΑ πολυ διαφορετικο απο το να βλεπεις τα βιντεακια στο youtube ή στην τηλεοραση.

    δε ξερω ρε γαμωτο,
    ηθελα να το μοιραστω με καποιον γιατι ακομα δεν ειμαι τελειως καλα.

    (Καλως σας βρηκα παντως)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Καλώς ήρθες φίλε αν και όχι με τους καλύτερους οιωνούς! Δυστυχώς στο τιμόνι και δη των δικύκλων τα λάθη και οι αμέλειες πληρώνονται πολύ ακριβά. Μερικές φορές... δεν υπάρχει καν δεύτερη ευκαιρία.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ΘΥΜΑΣΑΙ αυτό που έγινε να θυμάσαι τόσο το κόκκινο που παραβίασε ο μοτοσικλετιστής όσο και το κράνος που ΔΕΝ φορούσε. Να τα θυμάσαι και τα δύο για να μην κάνεις τα ίδια ειδικά στην περίπτωση του κράνους.
    Καλούς δρόμους να έχεις...
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  3. #3

    Re: Σημερα το βραδυ καπου στην πατρα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    (Καλως σας βρηκα παντως)
    Καλώς ήρθες φίλε.
    Όντως δεν είναι και το καλύτερο 1ο ποστ, αλλά καταλαβαίνω πόσο σε συγκλόνισε αυτό που είδες μπροστά σου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Καλως ηρθες στην παρεα,
    θα συμφωνησω με τα παιδια απο πάνω, απλά έτυχες μπροστα σε ενα απο τα δεκαδες καθημερινα τροχαια, και δυστυχως για το παιδι και την οικογενεια του, για την κοπέλα με το αυτοκινητο, αλλα και για όσους το είδαν ήταν μοιραίο. Βγαλτο όσο πιο γρηγορα μπορεις απο το μυαλό σου, και ....



    ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΩΡΑ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  5. #5
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Κοιμηθγηκα λιγο και ειμαι αρκετα καλυτερα, παντως το καπνισμα δεν το αρχιζω, οχι!


    Ρε γαμωτο και δεν ηταν κανενα πιτσιρικι...
    Δεν εκοψε καν, σαν να μην ειδε οτι υπηρχε φαναρι, σαν να ειδε πράσινο...
    τι να πω...


    λιγο ασχετο, γνωριζετε τωρα που οι αστυνομοι πηραν τα στοιχεια μου ως αυτοπτη μαρτυρα, τι θα κλιθω να κανω? να παω σε τυχν δικαστηριο που θα γινει?

    να και ειδηση που βγηκε σημερα...

    http://www.mypatra.gr/PATRAZINO/TEXT/?ID=2961

    δουλευω οπως ειπα διανομη και βαζω παντα κρανος, ας ειναι να παω και 500 μετρα.
    ομως εχω κρανος απο το πρακτικερ(...) και οφειλω να πω οτι δεν ειναι και το νουμερο μου, ειναι μεγαλυτερο. λογω αυτου, ειχα παει να δοκλιμασω καποια agv κρανη πριν λιγες μερες αλλα με το καταλληλο νουμερο, αν και νοιωθω ποιο καλα καθως δεν κουνιεται περα δωθε αν ταρακουναω το κεφαλι, αν εχεις να το βαλεις-βγαλεις 40 φορες τη μερα θα σου πεσουν τα αυτια και γι αυτο το λογο ειχα αναβαλει για λιγο αυτη την αγορα.
    Ομως πειστηκα με οχι και τοσο καλο τρόπο να παω αμεσα να παρω ενα αξιοπρεπες. οπωσδήποτε.

    Αφου ετσι τα εφερε η τυχη παντως θα συμμετασχω κι εγω στο φορουμ ενεργα, μιας κι ειναι αρκετα πραγματα που θελω να ρωτησω ακομα κι αν προκειται για το μικρο μου το παπακι που εχω τωρα...

    Ευχαριστω

  6. #6
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    καλώς όρισες αν και.... κυριολεκτικά ανατρίχιασα με όσα περιέγραψες.....

    Πάρε ένα αξιοπρεπές κράνος που να ΜΗΝ είναι μεγάλο σου και έστω ας είναι ανοιγόμενο ώστε να μη χρειάζεται να το μπαινοβγάζεις διαρκώς. Είναι πολύ σπαστικό στη δουλειά σου αλλά να πάρει η ευχή, οι διανομείς είστε εκείνοι που πρέπει να προσέχετε εκατό φορές περισσότερο μιας και είστε πολύ μεγαλύτερο χρόνο στους δρόμους....!

    Καλούς δρόμους, βγάλτο απ' τη σκέψη σου (σωστότατη η προτροπή του φίλου παραπάνω) και πάρε κράνος σωστό χθες!
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
    Πάρε ένα αξιοπρεπές κράνος που να ΜΗΝ είναι μεγάλο σου και έστω ας είναι ανοιγόμενο ώστε να μη χρειάζεται να το μπαινοβγάζεις διαρκώς.
    +1 ή στην χειρότερη ένα Jet.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Ωραία..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  9. #9
    Kαλώς ήρθες!
    Καταλαβαίνω τη θέση σου, εκείνη την ώρα δεν υπάρχουν λέξεις...
    Κράνος να πάρεις και άμεσα. Είδες με τα μάτια σου τι μπορεί να γίνει δε χρειάζεται να σου το πούμε ούτε εμείς ούτε κανείς άλλος! Το οτι φοράς το συγκεκριμένο κράνος δε σημαίνει οτι θα σε προστατεύσει όταν χρειαστεί, μάλλον μπορεί και να σε τραυματίσει...
    Όσο για το ατύχημα χρειάζεται να ακούμε πού και πού τι μαλακίες κάνουμε και "εμείς" και κλείνουμε σπίτια...
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  10. #10
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Όχι ρε γμτ!

    Πάντως είναι συχνό φαινόμενο στην Πάτρα οι ξεκράνωτοι μάλλον λόγω ελλειπής αστυνόμευσης...δεν ξέρω τι να πώ! Κρίμα

    Φίλε jfx καλή δύναμη και πολύ προσοχή!!!! Πάρε καλό κράνος!
    Chris

  11. #11
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Φίλε μου πσιστεύω οτι αν κάτσεις και το σκεφτείς θα καταλάβεις οτι αυτό που ήταν μοιράιο για το παιδί ήταν η ανθρώπινη βλακεία και όχι η μηχανή. Πέρασε το κοκκινο και δεν φορούσε κράνος και λογικά και μπουφάν μηχανής. Αν δεν είχε περάσει το κοκκινο θα ήταν τώρα με την κοπέλα του και αν το είχε περάσει και φορούσε κράνος τώρα απλά θα έκλαιγε την μηχανή. Βλέπω πολλά ατυχήματα με μηχανές στην δουλειά μου(ΜΕΘ ΚΑΤ) και ένα πραγμα έχω να πώ: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!!!!!!ΜΟΝΟ ΑΚΡΑΝΩΤΟΙ!!!!

    Να σου πώ και ένα περιστατικό που έιχε έρθει πριν 2 μήνες. Ενας τύπος πορωμένος με busa έφτιαξε όλοκληρο κοστούμι απο ανθρακόνημα, έβαλε ολόσωμες, έβαλε στη μηχανή ότι αφτερμαρκετ υπάρχει και έδωσε ένα σκασμό λεφτά για να φτιάξει την μηχανή των ονείρων του. Την ημέρα που την τελέιωσε πια την έβγαλε βόλτα όλο χαρά. Σε ένα φανάρι μιας μεγάλης ευθειάς σταματάει σιγά σιγά και τότε τον εμβολίζει απο πίσω ένας με ενα άλλο BUSA!!!!!
    Η μηχανή έγινε χίλια κομμάτια. Ο οδηγός της εκσενδονίστηκε στα 20 μέτρα περίπου. Να σου πω πιος μου διηγήθηκε την ιστορία: Ο ίδιος!!!!! Γιατί έζησε απλά με ένα κάταγμα πλευρών(για αυτό τον λόγο ήταν εντατική γιατί ένα πλευρό που είχε σπάσει τον εμπόδιζε στην αναπνοή και 3 ημέρες μετά το ατύχημα και ενώ ηταν σπίτι του ένιωσε δύσπνοια και ήρθε απλά για παρακολούθηση). Ο λογος που έζησε:φορούσε κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτές μηχανής.....
    Ο δηγός της άλλης busa? Μια χαρά και αυτός γιατί φορούσε τα ίδια.!!!
    Τα συμπερασματα δικά σας...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  12. #12
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Κι εγω φυσικα ειμαι υπερ του πληρους και σωστου εξοπλισμου και το SHOEI XR1000 Rogue TC-6 ειναι εντος του προυπολογισμου μου. θα το αποκτησω λιγες μερες ΠΡΙΝ να παρω μηχανη. και μετα απο λιγες ακομα το αργοτερο, ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.

    Εχω τσακωθει σχεδον με τους αλλους ντελιβεραδες εκει μεσα και ειδικα με εναν που εχει ενα πιτσιρικα και τον καμαρωνει.


    Δικαιολογιες στις οποιες εγω δεν μπορω να απαντησω, και οταν τις ακουω δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω η να γελασω με αυτα που λενε καποιοι για να δικαιολογηθουν στον εαυτο τους :
    - Εχω πεσει 2 φορες και δεν εχω παθει τιποτα! Ειμαι γερο κεφαλι!
    -αμα ερθει η ωρα σου δε σε σωζει ουτε κρανος ουτε τιποτα.
    -το κρανος θα σε σωσει απο πτωση 20κμ/ωρα αν πηγαινεις με 80 δεν κανει τιποτα(αυτος ειχε και υφος γνώστη κι ετσι...)
    -Δε βλεπω καλα γυρω μου οταν το φαραω.(αυτος που μου το ειπε δεν εχει καθρεφτες ουτε στο δικο του μηχανακι, πόσο μαλλον στης δουλειας.)
    -Ελα μωρε εγω εχω αυτοκινητο, μονο εδω λιγο στη δουλεια οδηγαω το μηχανακι.
    -Σκασε ρε γρουσουζη!
    -Ελα ρε φοιβο μη μας σκοτιζεις τ'αρχίδια.
    Και τελος το κορυφαιο:
    Εχω "κρανοφοβια" δηλαδη με πιανει μια ψυχολογικη πιεση οταν εχω κρανος νοιωθω πιεσμενος και κατι αλλες μαλακιες...

    Και αλλη μια φορα βλεπω ενα 50αρη τυπο σε παπακι με μια πιτσιρικα 6-7χρονων απο πισω, κορη του μαλλον. αυτος φοραγε ενα μαρκα μ'εκαψες κι η κοπελιτσα ξεκρανωτη. δεν αντεξα και στο φαναρι του λεω: ρε φιλε μακαρι να μη γινει ποτε τιποτα αλλα αν η πιτσρικα χτυπησει τι θα πεις στον εαυτο σου μετα? με κοιταει, μου γελαει με ενα ηλιθιο χαμογελο και μου λεει ολο καμαρι: δε παθαινει τιποτα αυτη!

    Τα χα μεσα μου αυτα κι ηθελα να τα πω να ηρεμησω.


    Θα παω το σαββατο για κρανος αλλα ειναι και το θεμα οτι δεν μπορω να το αφηνω στο μηχανακι γιατι θα το βουτηξουν σιγουρα. μονη λυση ειναι να παρω κατι μονοχρωμο και οπου γραφει τη μαρκα θα κολλησω αυτοκολλητακια moto.gr να ειναι καμουφλαρισμενο! ακομα τα jet δεν τα μπορω, ειναι βαριά και δε μου εμπνεουν και τοση εμπιστοσυνη.

    Σημερα εμαθα απο αγνωστου αξιοπιστιας πηγες εδω στην πατρα (απο αλλο ντελιβερά φίλο) οτι ο ανθρωπος αυτος αφησε δυο παιδια πισω του...

    Οπως και να εχει ευχαριστω σας, ολους για τις απαντησεις!

  13. #13
    για κάθε απάντηση που έλαβες από τους υποτιθέμενους επαγγελματίες...
    Ρε φίλε εσείς ζήτε από το μηχανάκι δεν το έχετε καταλάβει;;;;
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  14. #14
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Αν είναι μάγκες πές τους να κάνουν το έξής: Να κάτσουν απλά όρθιοι με τα χέρια κολλημένα στο πλάι και να πέσουν κάτω με το κεφάλι μπροστά. Αν το κάνουν να με χε***εις!!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #15
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Μια χαρα τα λες jfx

    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σήμερα το βράδυ...
    από milaber στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2010, 10:31
  2. Μικρολιμανο σημερα το βραδυ....
    από blackbusa στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2009, 22:05
  3. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
    από strat στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 22:23
  4. Σήμερα το βράδυ μπύρα και βόλτα με τους Θεσσαλονικείς...
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 17:12
  5. μπυριτσα σημερα το βραδυ?
    από gixxerpap στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 20:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF