Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)

  1. #1

    Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)

    Παιδιά καλησπέρα!
    Καινούριος αναβάτης εδώ και πριν από όλα κοιτάω για κράνος. Μετά από πολύ διάβασμα, κατέληξα σε τρία μοντέλα, Shoei X-Spirit, ARAI RX-7 και Schuberth R1. Αλλά έχω μια απορία.
    Μέτρησα το κεφάλι μου και μου βγαίνει ακριβώς ανάμεσα σε 56 και 57cm. Το πρόβλημά μου είναι ότι για τα δύο πρώτα, εκεί ακριβώς αλλάζει το size.
    Τα δοκίμασα και τα δύο σε S. Tο μεν shoei στο S (55-56cm) μου είναι πάρα πολύ στενό, κυρίως στα αυτιά. Δυστυχώς το M (57-58cm) δεν το είχε να το δοκιμάσω. Το ARAI μου ήταν ακριβώς το S, χωρίς όμως να είναι πολύ σφιχτό. Το ίδιο και το Schuberth, αλλά ήταν πολύ μεγαλύτερο το κέλυφος και το απέρριψα, αν και με βαριά καρδιά (γιατί ο σχεδιασμός του μου φάνηκε εκπληκτικός). Τι να κάνω?
    Προτιμώ το shoei λόγω γραφικών και πιο σύγχρονου σχεδιασμού (λιγότερος θόρυβος, πιο αεροδυναμικό κλπ). Αν καταλήξω εκεί να πάρω το S? Στο μαγαζί μου είπε ότι αφού μπαίνει ίσα ισα και είναι αρκετά σφιχτό, είναι ακριβώς το μεγεθός μου γιατι έτσι κιαλλιώς ανοίγει 2-3mm. Το Μ όμως είναι για μέχρι και 2 πόντους μεγαλύτερο κεφάλι...Αν ανοίξει κιόλας, δεν θα μου πλέει?
    Για πέστε pls...

  2. #2
    δοκίμασε και το Μ, πηγαινε σε αλλο μαγαζι που θα το έχει...

    αν και μάλλον για S εισαι... και εγω ειμαι 56,... κατι ψηλά... το S βάζω και τωρα που το κράνος εχει ανοίξει λίγο (..τα μαξιλαράκια that is...) ειναι πολύ άνετο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lordelesar
    Παιδιά καλησπέρα!
    Καινούριος αναβάτης εδώ και πριν από όλα κοιτάω για κράνος. Μετά από πολύ διάβασμα, κατέληξα σε τρία μοντέλα, Shoei X-Spirit, ARAI RX-7 και Schuberth R1. Αλλά έχω μια απορία.
    Μέτρησα το κεφάλι μου και μου βγαίνει ακριβώς ανάμεσα σε 56 και 57cm. Το πρόβλημά μου είναι ότι για τα δύο πρώτα, εκεί ακριβώς αλλάζει το size.
    Τα δοκίμασα και τα δύο σε S. Tο μεν shoei στο S (55-56cm) μου είναι πάρα πολύ στενό, κυρίως στα αυτιά. Δυστυχώς το M (57-58cm) δεν το είχε να το δοκιμάσω. Το ARAI μου ήταν ακριβώς το S, χωρίς όμως να είναι πολύ σφιχτό. Το ίδιο και το Schuberth, αλλά ήταν πολύ μεγαλύτερο το κέλυφος και το απέρριψα, αν και με βαριά καρδιά (γιατί ο σχεδιασμός του μου φάνηκε εκπληκτικός). Τι να κάνω?
    Προτιμώ το shoei λόγω γραφικών και πιο σύγχρονου σχεδιασμού (λιγότερος θόρυβος, πιο αεροδυναμικό κλπ). Αν καταλήξω εκεί να πάρω το S? Στο μαγαζί μου είπε ότι αφού μπαίνει ίσα ισα και είναι αρκετά σφιχτό, είναι ακριβώς το μεγεθός μου γιατι έτσι κιαλλιώς ανοίγει 2-3mm. Το Μ όμως είναι για μέχρι και 2 πόντους μεγαλύτερο κεφάλι...Αν ανοίξει κιόλας, δεν θα μου πλέει?
    Για πέστε pls...
    κ εγώ την ίδια διάμετρο έχω...

    πας καρφί για small. στην αρχη θα σε πιέζει, μπορει να σε πιασει κ πονοκεφαλος
    αλλα μη σκας...το κρανος θα "ανοιξει".


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    προφανως το δοκιμαζεις.
    εχει κ εδω οδηγιες για την επιλογη μεγεθους αλλα κ οι περισσοτερες εταιριες με κρανη εχουν στα σαιτ τους.
    υπ'οψιν πως στο κουτελο δεν προκειται να ανοιξει παρα ελαχιστα.αν εκει σου προκαλει δυσφορια το προσπερνας.κατσε λιγο με το κρανος φορεμενο στο μαγαζι.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

    υπ'οψιν πως στο κουτελο δεν προκειται να ανοιξει παρα ελαχιστα.αν εκει σου προκαλει δυσφορια το προσπερνας
    Ακριβως με το παραμικρο ενδιασμο οτι πιεζεις το μετωπο σου πανε για μεγαλυτερο


    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

    .κατσε λιγο με το κρανος φορεμενο στο μαγαζι.
    Καμια 10-15 λεπτα will do

  6. #6
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Κι εγώ φίλε 56.4 είμαι και φοράω small! Στα αυτιά μη σε ανησυχεί θα ανοίξει κοίτα να μη σε στενεύει στο μέτωπο να μη σου προκαλεί δυσφορία!

    Για δοκίμασε και τα Vemar εγώ πρόσφατα πήρα και έχω μείνει έκπληκτος, σταθερότατο ήσυχο μπορώ να πω, μικρό κέλυφος και 1350+- gr τα VSR μοντέλα! Μπορώ να πω ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα Shoei!
    ΤΕΛΟΣ


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Κι εγώ φίλε 56.4 είμαι και φοράω small! Στα αυτιά μη σε ανησυχεί θα ανοίξει κοίτα να μη σε στενεύει στο μέτωπο να μη σου προκαλεί δυσφορία!

    Για δοκίμασε και τα Vemar εγώ πρόσφατα πήρα και έχω μείνει έκπληκτος, σταθερότατο ήσυχο μπορώ να πω, μικρό κέλυφος και 1350+- gr τα VSR μοντέλα! Μπορώ να πω ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα Shoei!

    να σου πω ρε φιλε, τα βεμαρ απο θορυβο τι λενε?

  8. #8
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Κοίτα μη περιμένεις επίπεδα Schuberth αλλά είναι μια χαρά-αρκετά ικανοποιητικό, δεν με ενοχλεί καθόλου! Μια χαρά είναι για "rally replica" αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η σταθερότητα που έχει στα πολλά χλμ! Και η ποιότητα της εσωτερικής επένδυσης! Είναι και πανάλαφρο νομίζεις ότι φοράς καπέλο!

    Αυτό που με ενοχλεί σ'αυτό το κράνος είναι όταν θέλεις να αλλάξεις τη ζελατίνα! Δεν είναι και πολύ βολικό! Έχει κάτι δακτυλίδια που πάνω εκεί "δένει" η ζελατίνα στο κράνος και όταν θέλεις να βάλεις ας πούμε φιμέ πρέπει να τα βγάλεις και να τα προσαργόσεις στην φιμέ, πράγμα που δεν είναι και πολύ εύκολο!
    ΤΕΛΟΣ


  9. #9
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    αν δε σε στενευει στο κουτελο,παρτο.τα υπολοιπα ανοιγουνε.αν δεν ανοξει οσο θελεις μπορεις να βαλεις λεπτοτερα μαξιλαρακια μεσα.τι μηχανη εχεις/θα παρεις?
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Κοίτα μη περιμένεις επίπεδα Schuberth αλλά είναι μια χαρά-αρκετά ικανοποιητικό, δεν με ενοχλεί καθόλου! Μια χαρά είναι για "rally replica" αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η σταθερότητα που έχει στα πολλά χλμ! Και η ποιότητα της εσωτερικής επένδυσης! Είναι και πανάλαφρο νομίζεις ότι φοράς καπέλο!

    Αυτό που με ενοχλεί σ'αυτό το κράνος είναι όταν θέλεις να αλλάξεις τη ζελατίνα! Δεν είναι και πολύ βολικό! Έχει κάτι δακτυλίδια που πάνω εκεί "δένει" η ζελατίνα στο κράνος και όταν θέλεις να βάλεις ας πούμε φιμέ πρέπει να τα βγάλεις και να τα προσαργόσεις στην φιμέ, πράγμα που δεν είναι και πολύ εύκολο!
    άσε κατάλαβα...shoei rulezzz!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Λιγη βοηθεια για αγορα CBR 600 F4i
    από Ilief στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2013, 00:27
  2. Βοηθεια για αγορα κρανους Nolan απο εξωτερικο
    από giorgosmg στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 16:33
  3. λιγη βοηθεια για αγορα μηχανης
    από Warlord13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2011, 06:04
  4. Μικρή βοήθεια για αγορά κράνους ..... !!!
    από stanitsas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 21:02
  5. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF