Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Περί ρουλεμάν λαιμού ο λόγος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

    Από μαγαζια στην Αθήνα εγω παίρνω από ενα μαγαζί στο Κουκάκι, είναιο σε μια κάθετο της Δημητρακοπούλου, λίγο πιο κάτω από τον Μπράμο (Yamaha) αλλά δεν θυμάμαι απ εξω την οδο. Πας με τα μαμα στο χέρι και σου δίνουν τα καινούρια σε κωνικά.

    Eιναι 2-3 στενα πιο κατω απο το παλιο καταστημα του Κολιουση αν θυμαμαι καλα,ενας καθετος δρομος στην Βεικου.Εχει καταλογο με τους διαφορους τυπους ρουλεμαν ανα μοντελο, και τουλαχιστον στο δικο μου,ειχα επιλογη και για συμβατικα και για κωνκα ρουλεμαν.
    Το "ποτηρακι" για το κατω ρουλεμαν το πηρα απο τον Κολιουση βεβαια.

    (Αυτο το παιδι ο ενπατ, αμα δεν του τα δωσεις ΚΑΙ γραμμενα, δεν εμπιστευεται ουτε την ιδια του τη μανα)



    edit:Δεν τον προλαβα τον παπαρα, τωρα διαβασα πιο κατω στο θρεντ.Αιντε καλοδουλευτα!
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #17
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Δεν τον προλαβα τον παπαρα, τωρα διαβασα πιο κατω στο θρεντ.Αιντε καλοδουλευτα!
    Να 'σαι καλά


  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Εντάξει και με τα original θα σε βγάλει αρκετά χιλιόμετρα. Παίζει ρόλο να είνα σωστά ρυθμισμένα!

    Τό κόλπο με τα κωνικά είναι οτι δεν χαλάνε με τίποτα (σχεδόν).
    Από την άλλη οι μπίλλιες δίνουν καλύτερη αίσθηση (υποτίθεται, εγω δεν το χω καταλάβει).

    Τα ρουλεμάν φθείρονται αργά (εκτός αν κάνεις πολλές σούζες η είναι λάθος ρυθμισμένα), και πολλές φορές δεν το παίρνει χαμπάρι ο αναβάτης.
    Μου εχει τύχει να καβαλήσω μηχανή φίλου και να πάθω πλάκα, όπου ηθελε πήγαινε κι αυτός το είχε συνηθίσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Γνωστό μαγαζί στην Θηβών, για το vstrom μου, μου ζήτησε 45? για koyo κωνικά και για εργασία 100? και θέλει να μου κρατήσει το μηχανάκι μια ολόκληρη μέρα!!


  5. #20
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

    Τα ρουλεμάν φθείρονται αργά (εκτός αν κάνεις πολλές σούζες η είναι λάθος ρυθμισμένα), και πολλές φορές δεν το παίρνει χαμπάρι ο αναβάτης.
    Μου εχει τύχει να καβαλήσω μηχανή φίλου και να πάθω πλάκα, όπου ηθελε πήγαινε κι αυτός το είχε συνηθίσει.
    Κάπως έτσι πρέπει να ήμουν κι εγώ! Τα είχα συνηθίσει και όταν τα άλλαξα... άλλο μηχανάκι!

    Μια και το έφερε η κουβέντα: τι ακριβώς σημαίνει "σωστά ρυθμισμένα"? Απ' ότι καταλαβαίνω αναφέρεσαι σε σωστό σφίξιμο. Νομίζω ότι αυτό είναι λίγο-πολύ εμπειρική διαδικασία ή κάνω λάθος? Εννοώ ότι: τα τοποθετείς, τα σφίγγεις ώστε να μην παίζει το μπροστινό (άλλα όχι περισσότερο), κάνεις μερικές βόλτες, ξανασφίγγεις για να μαζέψεις τον τζόγο που έχουν πάρει επειδή "πάτησαν" καλύτερα, και ξανά πάλι μερικές φορές... Προσέχεις πάντα να μην σφίξεις πολύ.

    Αν υπάρχει πιο... "επιστημονικός" τρόπος ρύθμισης, δεν ξέρω...

  6. #21
    πόσο εύκολο είναι τα αλλάξει κάποιος μόνος του??

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Κάπως έτσι πρέπει να ήμουν κι εγώ! Τα είχα συνηθίσει και όταν τα άλλαξα... άλλο μηχανάκι!

    Μια και το έφερε η κουβέντα: τι ακριβώς σημαίνει "σωστά ρυθμισμένα"? Απ' ότι καταλαβαίνω αναφέρεσαι σε σωστό σφίξιμο. Νομίζω ότι αυτό είναι λίγο-πολύ εμπειρική διαδικασία ή κάνω λάθος? Εννοώ ότι: τα τοποθετείς, τα σφίγγεις ώστε να μην παίζει το μπροστινό (άλλα όχι περισσότερο), κάνεις μερικές βόλτες, ξανασφίγγεις για να μαζέψεις τον τζόγο που έχουν πάρει επειδή "πάτησαν" καλύτερα, και ξανά πάλι μερικές φορές... Προσέχεις πάντα να μην σφίξεις πολύ.

    Αν υπάρχει πιο... "επιστημονικός" τρόπος ρύθμισης, δεν ξέρω...
    Ετσι είναι ακριβώς. Ακόμα και στα manual (πχ του SR500) αναφέρει με λίγα λόγια 'Σφίξτε τόσο οσο να γυρίζει ελέυθερα το τιμόνι, αλλά να μην εχει τζόγο' η κάπως έτσι τέλος πάντων.
    Ισχύει οτι μπορεί να χρειαστύν ξανα ρύθμισμα (λίγο σφίξιμο δηλαδή) μετα τς πρώτες βόλτες.

    Στο SR500 που τα ετρωγε συχνά εβαλα κωνικά και δεν ξαναασχολήθηκα ποτέ. Ακόμα και στο BMW R26 του 57 εχω βάλει κωνικά.

    @costas81
    Δεν είναι δύσκολο, αλλά χρειάζεσαι μερικά εργαλεία και να ξέρεις να τα χειρίζεσαι.
    Καλό θα είναι να εχεις και service manual για την μοτοσυκλέτα σου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    @costas81
    Επίσης αν δεν εχεις κεντρικό σταντ δυσκολευουν τα πράγματα καθώς πρέπει να εχεις το μπροστινό στον αερα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Το πρόβλημα με τα ρουλεμάν λαιμού ειναι κολλητικό;



    Τις τελευταίες μέρες ο τίγρης πάει όπως να 'ναι στις χαμηλές ταχύτητες. Βέβαια, όταν τον έβαλα στο διπλό σταντ, δεν παρατήρησα αυτό το "κουμπωμα, κόμπιασμα" στην ευθεία όταν γυρνάω το τιμόνι.

    Αυτό που παρατήρησα ομως ειναι οτι στριβει ΠΟΛΥ χαλαρά, κοινώς πηγαινοέρχεται σαν τρελό αριστερά/δεξια. Στις χαμηλές ταχύτητες δε, στριβει αλλού γι' αλλου

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το πρόβλημα με τα ρουλεμάν λαιμού ειναι κολλητικό;



    Τις τελευταίες μέρες ο τίγρης πάει όπως να 'ναι στις χαμηλές ταχύτητες. Βέβαια, όταν τον έβαλα στο διπλό σταντ, δεν παρατήρησα αυτό το "κουμπωμα, κόμπιασμα" στην ευθεία όταν γυρνάω το τιμόνι.

    Αυτό που παρατήρησα ομως ειναι οτι στριβει ΠΟΛΥ χαλαρά, κοινώς πηγαινοέρχεται σαν τρελό αριστερά/δεξια. Στις χαμηλές ταχύτητες δε, στριβει αλλού γι' αλλου

    Τζόγο έχει? Όπως το έχεις στο κεντρικό, βάλε κάποιον να πατάει το πίσω μέρος ώστε να σηκωθεί ο τροχός στον αέρα. Πιάσε τα πιρούνια με τα χέρια και δώσ' τους ένα γερό τράνταγμα μπρος-πίσω αριστερά-δεξιά. Αν αισθανθείς έστω και τον παραμικρό τζόγο, τότε μάλλον έχεις θέμα με τα ρουλεμάν λαιμού (σίγουρα θέλουν σφίξιμο, για αλλαγή δεν ξέρω).

    Το ότι το τιμόνι στρίβει χαλαρά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα (νομίζω ότι έτσι πρέπει να στρίβει, έτσι κι αλλιώς)...

    Ας πουν βέβαια και αυτοί που ξέρουν περισσότερα...

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το πρόβλημα με τα ρουλεμάν λαιμού ειναι κολλητικό;



    κι εγω ειχα ενοχληση στο λαιμο....και ειχα αμυγδαλιτιδα!!!:rotflmao:
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΣ!!!!

    www.symofe.gr

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Τζόγο έχει? Όπως το έχεις στο κεντρικό, βάλε κάποιον να πατάει το πίσω μέρος ώστε να σηκωθεί ο τροχός στον αέρα. Πιάσε τα πιρούνια με τα χέρια και δώσ' τους ένα γερό τράνταγμα μπρος-πίσω αριστερά-δεξιά. Αν αισθανθείς έστω και τον παραμικρό τζόγο, τότε μάλλον έχεις θέμα με τα ρουλεμάν λαιμού (σίγουρα θέλουν σφίξιμο, για αλλαγή δεν ξέρω).

    Το ότι το τιμόνι στρίβει χαλαρά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα (νομίζω ότι έτσι πρέπει να στρίβει, έτσι κι αλλιώς)...

    Ας πουν βέβαια και αυτοί που ξέρουν περισσότερα...
    Το έκανα αυτό, τζόγο δε δειχνει να έχει απλά γυρνάει πολυ χαλαρα... Και μες στη πόλη ειναι βαρκα-γιαλο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Ξεθάβω σε αναζήτηση γνωμών ή/και συμβουλών από έτερους μαυρονυχάκιδες.
    Το μηχανακι ήθελε αλλαγή στα ρουλεμαν λαιμού και βρήκα χρόνο το ΣΚ να ασχοληθώ.
    Για κακή μου τύχη, ενώ είχα την όρεξη, και οι δυο μέρες που ασχολήθηκα ήταν αποτυχημένες απο άποψη παραγωγικότητας.
    Ήταν απο τις φορές που φάνηκε εξ'αρχής ότι δεν τσουλάει. Οι λόγοι δεν έχουν σημασία, το αποτέλεσμα μόνο μας ενδιαφέρει εδώ.
    Να μη μακρυγορώ άλλο, το μηχανάκι τώρα το'χω σε τεύχη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-1f3ac7e7a4e03487404b0fb847449a3f-V.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	409912

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-123349bb60a20dca7973def047e7abec-V.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	409913



    Έψαχνα για τούτο το εργαλείο πολύ καιρό, και κατάφερα και το βρήκα τελικά στον Τογελο προ διβδόμαδου. Περιχαρής ότι δεν θα μου ξαναβγει η παναγία για να αφαιρέσω τα ποτήρια απο το λαιμό με το σφυρί και το κατσαβίδι/καλέμι/τονιμουτηςμαναςτουγιαχτύπο, έχω αγοράσει απο πριν και ρουλεμαν και ροδελοτσιμούχα και αφού ξεπερνάω κάποιες δυσκολίες με τη στήριξη της μηχανής, πιάνω με τα πολλά τη δεύτερη μέρα και λύνω (είχα και παρεούλα σωστή) τα πάντα.
    Έλα όμως που τελικά τα σημάδια που αγνοούσα όλο το σκ και με προέτρεπαν να πάρω το μπούλο, είπανε να το πάνε ολ ιν.
    Το εργαλείο αφαίρεσης ποτηριών του λινκ,ενω στα χαρτιά είναι σωστή διάσταση, στην πράξη είναι οριακά μικρό σε άνοιγμα των "ελασμάτων" και δεν φτάνει να αγγυλώσει στην πλάτη του ποτηριού ώστε να μπορέσω να το χτυπήσω και να βγει. Τα εικονάκια ψιλοπεριγράφουν καλύτερα την σειρά των αντιδράσεων μου

    Και πάμε τωρα στο ζουμί.
    Επειδή κάτι τέτοιο μου φαίνεται όβερκιλλ έξοδο για εναν ερασιτέχνη μαυρονυχάκια σαν και του λόγου μου, έχει κάποιος να προτείνει κάποια μέθοδο διαφορετική ή κάποιο αλλο εργαλείο που τυχόν αγνοώ την ύπαρξη του (έχω κάνει φυσικά την έρευνα μου σχετικά,αλλά απέχω παρα πολύ απο τον τιτλο tool master).
    Ενδεχομένως κάποια άλλη πατέντα, διαφορετική του "βρες κάτι που θα εκτελέσει χρέη καλεμιού και βάρα".
    Εδώ να πω, ότι ενα απο τα λίγα είναι η αλήθεια σχεδιαστικά-κατασκευαστικά "φάουλ" της μαμας Καβα είναι το γεγονός ότι δεν έχουν αφήσει αρκετό "σκαλί" εσωτερικά του λαιμού για να πιάνει καλά το όποιο καλεμοτσουμπλέκι δοκιμάσει να βγάλει τα ποτήρια.
    Κάθε βοήθεια/γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.460
    τα ποδαράκια απο το εργαλείο που αγόρασες δεν "ανοίγουν" λιγο ώστε να φτάνει για το μεκανακι σου?

  15. #30
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    οχι,το δοκιμασα στη μέγγενη αλλά τίποτα.
    έχει υποστεί κάποια επεξεργασία λογικά για να κρατάει ταυτοχρονα και τη σκληρότητα αλλά και την ελαστικότητα των λωρίδων.

    Δοκιμάσαμε να βάλουμε και ένα μεγάλο παξιμάδι μέσα του που θα το "ανοίγει" πιότερο. Το πρόβλημα είναι ότι είτε δεν θα έμενε σταθερό το παξιμάδι μέσα είτε (αν βυθίζαμε πολύ το παξιμάδι στα ελάσματα) δε θα χώραγε μετά στο λαιμό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  2. Περί βλακείας Μπους ο λόγος (revised: και όχι μόνο)
    από da_z_bro στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 16:25
  3. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF