Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Περί ρουλεμάν λαιμού ο λόγος

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Να πάρεις τον μάστορα με το εργαλείο του εκεί που την έχεις να στο βγάλει (με κανένα 10αρικάκι για τον κόπο του) δεν παίζει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω απαντησα για τον σταυρο της φωτο να παει στον μαστορα γιατι θεωρουσα οτι με τα ποτηρια του λαιμου δεν εχεις θεμα

  3. #48
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Το μηχανάκι είναι Z750 έτσι δεν είναι; Πριν λίγο καιρό έβγαλα ρουλεμάν σε έναν φίλο με το ίδιο ακριβώς εργαλείο.. το πρόβλημα που σε δυσκολεύει είναι πως τα ποτήρια έχουν μικρό νυχακι εκεί που υποτίθεται πως πρέπει να πιάσει το εργαλείο... Πάρε ένα καρυδάκι 30 ή 32 δεν θυμάμαι ποιο έβαλα, βάλτο ανάποδα σε έναν ανταπτορα για να μπορείς να το κρατάς και πες σε κάποιον φίλο σου να στο πιέζει προς τα πάνω ( όταν πας για το κάτω ρουλεμάν) κόντρα στην κίνηση του εξολκεα, η κωνική πλευρά από το καρυδάκι θα πιέζει τα αυτιά του εξολκεα να μείνουν ανοιχτά την ώρα που το χτυπάς... Και χρησιμοποίησε βαρύ σφυρί στον εξολκεα.. με δύο τρία χτυπήματα θα βγουν... Πριν το κάνω αυτό είχα σχεδόν απελπιστει αφού είχα δοκιμάσει με τα πάντα και δεν κουναγε καθόλου... Από τότε έχω βγάλει 4-5 ρουλεμάν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για πλάκα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φερε το μάστορα εκεί που είσαι φίλε..διαπραγματεύσου το κατιτίς που θα πάρει μαζί του...πεστου το πακέτο που έχεις φάει, ρίξε και μια ματιά τύπου γάτος από το σρεκ Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f7e910c9829026d313829571992d705a.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	409925
    και λογικά θα τον πείσεις..

    αν το πας μόνος σου μου μυρίζει ζημιά το πράμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 17/09/2019 στις 09:09.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις dremel δοκιμασε να χαραξεις το ποτηρι καθετα και με ενα σφυρι και κατσαβιδι σπαει για πλακα μετα και βγαινει
    +1
    Με προσοχή, γίνεται.
    Πατεντιάρικο μεν, αποτελεσματικό δε.

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Το πρόβλημα μου ξεκίναγε με την ανύπαρκτη ουσιαστικά πατούρα για να μαγκώσει το όποιο εργαλείο στην πλάτη του ποτηριού.
    Στο σχέδιο του εξολκέα του φίλου, σημειώνω με κύκλους το πως θα έπρεπε να είναι. Στο δικό μου όχι μόνο δεν εξείχε έστω ελάχιστα η πλάτη, αλλά ήταν και ελάχιστα πιο μέσα απο την διάμετρο εσωτερικά του λαιμού.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	exolkeas.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	43,6 KB 
ID:	409952

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω απαντησα για τον σταυρο της φωτο να παει στον μαστορα γιατι θεωρουσα οτι με τα ποτηρια του λαιμου δεν εχεις θεμα
    για το σταυρό αγόρασα αυτό και δεν χρειάστηκε καν να βάλω κάθετες ντίζες με λάμακι σύσφιξης απο πάνω.Σφίγγοντας απλά τον αποκολλητή και χτυπώντας το εξάρτημα με ζουμπα και σφυρί, βγήκε πανεύκολα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190918_162505.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	74,3 KB 
ID:	409948



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι Z750 έτσι δεν είναι; Πριν λίγο καιρό έβγαλα ρουλεμάν σε έναν φίλο με το ίδιο ακριβώς εργαλείο.. το πρόβλημα που σε δυσκολεύει είναι πως τα ποτήρια έχουν μικρό νυχακι εκεί που υποτίθεται πως πρέπει να πιάσει το εργαλείο... Πάρε ένα καρυδάκι 30 ή 32 δεν θυμάμαι ποιο έβαλα, βάλτο ανάποδα σε έναν ανταπτορα για να μπορείς να το κρατάς και πες σε κάποιον φίλο σου να στο πιέζει προς τα πάνω ( όταν πας για το κάτω ρουλεμάν) κόντρα στην κίνηση του εξολκεα, η κωνική πλευρά από το καρυδάκι θα πιέζει τα αυτιά του εξολκεα να μείνουν ανοιχτά την ώρα που το χτυπάς... Και χρησιμοποίησε βαρύ σφυρί στον εξολκεα.. με δύο τρία χτυπήματα θα βγουν... Πριν το κάνω αυτό είχα σχεδόν απελπιστει αφού είχα δοκιμάσει με τα πάντα και δεν κουναγε καθόλου... Από τότε έχω βγάλει 4-5 ρουλεμάν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για πλάκα.
    το δοκιμασαμε κι αυτό τον τρόπο αλλά αντί για καρυδάκι, του έβαλα ένα παξιμάδι μεγάλο. Δεν μου δούλεψε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις dremel δοκιμασε να χαραξεις το ποτηρι καθετα και με ενα σφυρι και κατσαβιδι σπαει για πλακα μετα και βγαινει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    +1
    Με προσοχή, γίνεται.
    Πατεντιάρικο μεν, αποτελεσματικό δε.
    Σωτήρια ιδέα και φοβερά εύκολο το dremel! Δανείστηκα απο μια φίλη το βαλιτσάκι της και μιας και δεν είχα τύχει να ξαναπιάσω ντρέμελ στα χέρια μου, ήμουν λίγο επιφυλακτικός με το τι και αν θα κάνει δουλειά.
    Τελικά, ήταν η άκοπη λύση που γύρευα καθώς τα ποτήρια βγήκαν στο πι και φι.
    Και επι τη ευκαιρία έφτιαξα και λίγο την ανύπαρκτη πατούρα για την επόμενη φορά, να μπορεί να "πιάνει" καλεμι/κατσαβίδι/ζουμπάς.

    το όπλο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190918_152057.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	82,2 KB 
ID:	409949

    τα παλιά ποτήρια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190918_155700.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	409950

    τα καινούρια, πρόχειρα βαλμένα για τις ανάγκες της φωτογράφησης. Θέλει ένα καλό καθάρισμα τώρα ο λαιμός και μετά γρασάρισμα το ρουλεμάν για να μπει κανονικα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190918_153546.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	409951

    Θενξ του ολ για τις ιδέες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Μιας και δεν μου βρίσκεται αδιάβροχο γράσο (δεν έχω χρήση για αυτό ουσιαστικά) για να βάλω στα καινούρια ρουλεμάν, μήπως ξέρει κάποιος αν το κάτωθι γράσο λιθίου είναι αδιάβροχο;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γρασο λιθίου.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	409955


    Ναι το βλέπω κι εγώ ότι όλες οι φωτό ανέβηκαν λάθος.τι γαμιέται,δεν ξέρω. Ας το προσπεράσουμε όμως.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μιας και δεν μου βρίσκεται αδιάβροχο γράσο (δεν έχω χρήση για αυτό ουσιαστικά) για να βάλω στα καινούρια ρουλεμάν, μήπως ξέρει κάποιος αν το κάτωθι γράσο λιθίου είναι αδιάβροχο;


    Ναι το βλέπω κι εγώ ότι όλες οι φωτό ανέβηκαν λάθος.τι γαμιέται,δεν ξέρω. Ας το προσπεράσουμε όμως.
    https://www.stereotiki.gr/store4/sig...o-lithiou.html https://www.ebay.it/itm/181484820111 https://www.pigal.it/images/pdf/catalogo_cat17.pdf κάνει για βάρκες λέει όποτε είσαι κομπλέ

  9. #54
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    σίγουρα ρε ή θα μπασάρε ντι άκουα και μετά μπουρμπουληθράρε ντι φαλκονέρα;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #55
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    σίγουρα ρε ή θα μπασάρε ντι άκουα και μετά μπουρμπουληθράρε ντι φαλκονέρα;
    Να κόψεις τα συχνά πλυντήρια στο μηχανάκι.....



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα μου ξεκίναγε με την ανύπαρκτη ουσιαστικά πατούρα για να μαγκώσει το όποιο εργαλείο στην πλάτη του ποτηριού.
    Στο σχέδιο του εξολκέα του φίλου, σημειώνω με κύκλους το πως θα έπρεπε να είναι. Στο δικό μου όχι μόνο δεν εξείχε έστω ελάχιστα η πλάτη, αλλά ήταν και ελάχιστα πιο μέσα απο την διάμετρο εσωτερικά του λαιμού.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	exolkeas.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	43,6 KB 
ID:	409952
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα το δικό σου, αλλά ΓΕΝΙΚΑ η πατούρα που εξέχει, ΣΥΝΗΘΩΣ εξέχει σε δύο μόνο τόξα του λαιμού, ΟΧΙ σε όλη του την περιφέρεια. Κάνει δλδ ο λαιμός του πλαισίου δυο ''ανοίγματα'' και εκεί μόνο εξέχει το ποτήρι του ρουλεμάν να το πιάσεις.

    Ιδού ας πούμε ένα παράδειγμα (VTR1000R-SP2)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.λαιμος καθαρος.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	409970

    Οπότε εσύ δεν έκανες δουλειά, όχι γιατί δεν εξείχε το ποτήρι να το πιάσει, αλλά γιατί δεν το έβαλες ακριβώς στα ανοίγματα που εξείχε ή ήταν πολύ φαρδύ το εργαλείο και δεν χώραγε στα ανοίγματα.

    Αφού το έβγαλες το ποτήρι, το είδες πως είναι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #57
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Να κόψεις τα συχνά πλυντήρια στο μηχανάκι.....



    αυτά θα με φανε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα το δικό σου, αλλά ΓΕΝΙΚΑ η πατούρα που εξέχει, ΣΥΝΗΘΩΣ εξέχει σε δύο μόνο τόξα του λαιμού, ΟΧΙ σε όλη του την περιφέρεια. Κάνει δλδ ο λαιμός του πλαισίου δυο ''ανοίγματα'' και εκεί μόνο εξέχει το ποτήρι του ρουλεμάν να το πιάσεις.

    Ιδού ας πούμε ένα παράδειγμα (VTR1000R-SP2)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.λαιμος καθαρος.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	409970

    Οπότε εσύ δεν έκανες δουλειά, όχι γιατί δεν εξείχε το ποτήρι να το πιάσει, αλλά γιατί δεν το έβαλες ακριβώς στα ανοίγματα που εξείχε ή ήταν πολύ φαρδύ το εργαλείο και δεν χώραγε στα ανοίγματα.

    Αφού το έβγαλες το ποτήρι, το είδες πως είναι;
    Είσαι ευτυχής που έχεις τόσο διακρητή πατούρα στο λαιμό της μηχανής σου!
    Επειδή είναι η δεύτερη φορά που κάνω αυτή την εργασία στο μηχανάκι μου (η πρώτη ήταν όταν έκανα τη μόντα με την αλλαγή μπροστινού), πλέον ήμουν ψιλιασμένος με το θέμα αφαίρεση ποτηριών.
    Το έγραψα και νωρίτερα, η Καβασάκι στο Ζ έχει κάνει φάουλ στο θέμα αυτό.Ουσιαστικά όχι μόνο δεν έχουν αφήσει επαρκή πατούρα αλλά η περίμετρος της φωλιάς του ποτηριου είναι και κατάτι φαρδύτερη απο τη διάμετρο του λαιμού. Έχει δυο υποτυπώδη ανοίγματα που τάχα εκτελούν χρέη πατούρας αλλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι αστεία. Την πρώτη φορά μας είχε φυγει η παναγία να κοπανάμε εναλλάξ με το σφυρί και το κατσαβίδι κυριολεκτικά. Πρέπει να είχαμε φάει πάνω απο 2 ωρες μόνο για αυτό. Σκέψου πως επειδή ουτε κατσαβίδι έπιανε ούτε καλέμια ούτε τίποτα, διαμόρφωσα μια μπετόβεργα με τον τροχό και το σφυρί έτσι ώστε η ακμή της να μεγαλώσει λίγο ωστε να επιτρέπει το ζητούμενο μάγκωμα. Και πάλι όμως με πολύ ζόρι βγήκαν.
    Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να ξαναπεράσω αυτό το μανίκι, σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ μήπως πάρω καμιά ιδέα, πράγμα που συνέβη!
    Με το ντρεμελ τα έκοψα σε δεκα λεπτα και παράλληλα έφαγα και λίγο το μέσα του λαιμού ώστε να έχει πλέον δυο εμφανείς και επαρκείς πατούρες αντικρυστά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  2. Περί βλακείας Μπους ο λόγος (revised: και όχι μόνο)
    από da_z_bro στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 16:25
  3. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF