Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Περί ρουλεμάν λαιμού ο λόγος

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Περί ρουλεμάν λαιμού ο λόγος

    Βάζω, που λέτε, το μηχανάκι μου στο κεντρικό σταντ και σηκώνω τον μπροστινό τροχό στον αέρα. Περιστρέφω το τιμόνι δεξιά-αριστερά και παρατηρώ ένα "σκαλοπατάκι" (ή "κούμπωμα" ή "κόμπιασμα", δεν ξέρω πως να το πω) όταν περνάει από την κεντρική (ευθεία) θέση... Ξέρω, είμαι για ρουλεμάν λαιμού. Να ρωτήσω όμως δυο πραγματάκια:

    - Πόσο επείγουσα είναι η αντικατάσταση? "Τρέχα αύριο το πρωί", "κάντο με την πρώτη ευκαιρία" ή "άστο για το επόμενο σέρβις"?

    - Αντιλαμβάνομαι βέβαια μια κάπως ενοχλητική "αστάθεια" όταν κινούμαι με λίγα χιλιόμετρα την ώρα, αλλά πέρα από αυτό υπάρχουν και άλλες δυσμενείς επιπτώσεις από τα φθαρμένα ρουλεμάν?

    Έχω ακούσει ότι μπορείς, αντί για τα μαμά ρουλεμάν, να βάλεις "κωνικά" τα οποία είναι καλύτερα και ανθεκτικότερα (αν βέβαια το μηχανάκι δεν έχει ήδη τέτοια):

    - Ξέρει κανείς (μασημένη μπουκιά θέλω, αλλά λέω... μήηηπως) αν το CBF έχει τέτοια?

    - Αν δεν έχει κωνικά και θέλω να βάλω, πρέπει να βρω ρουλεμάν προοριζόμενα για το συγκεκριμένο μοντέλο ή απλώς ρουλεμάν που έχουν κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις / χαρακτηριστικά? Ποιες / ποια είναι αυτές / αυτά? (όχι τα συγκεκριμένα νούμερα, αλλά με τι διαστάσεις χαρακτηρίζει κανείς ένα ρουλεμάν---κωνικό και μη).

    - Που μπορώ να βρω τις διαστάσει των ρουλεμάν που φοράει το μηχανάκι μου (ή ένα μηχανάκι γενικότερα)? Στο σέρβις μάνιουαλ? Τις γράφει πάνω το ρουλεμάν? Μετρώντας το ρουλεμάν?

    - Τι παίζει στην πιάτσα από μάρκες και ποιότητες?

    Να 'στε καλά!


  2. #2
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Δεν το αλλαξες ακομα?Μην παιζεις με τη σωματικη σου ακεραιοτητα.Δεν ειναι απο τα θεματα που σηκωνουν αναβολη.Το κοστος δεν το ξερω αλλα δεν ειναι εξωφρενικο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #3
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Έχουμε τον ίδιο σκελετό.
    Στο δικό μου τα άλλαξα με κωνικά που έμπαιναν απο το εργοστάσιο στο CBR900RR.

    Στις 11-1-06 που τα αντικατέστησα, πλήρωσα ρουλμάν + εργασία 64Ε.
    Περισσότερο κοστίζει η εργασία αντικατάστασης.

    Το σκαλοπατάκι που διαπίστωσες συνήθως γίνεται με το τιμόνι στην ευθεία θέση (καταπόνηση απο φρεναρίσματα).

    Όταν θα δείς τα παλιά, θα κατανοήσεις πλήρως τον λόγο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΜΕΣΑ.
    Προς το παρόν, σου συνιστώ αντικατάσταση άμεσα, σήμερα.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  4. #4
    Άλλαξέ τα Νικόλα, μην τα αφήσεις έτσι.

    Πολύ νωρίς όμως δεν την πάθανε ; Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει συνολικά στο CBFάκι ;

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Άλλαξέ τα Νικόλα, μην τα αφήσεις έτσι.

    Πολύ νωρίς όμως δεν την πάθανε ; Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει συνολικά στο CBFάκι ;
    γύρω στα 38000

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θα σου πρότεινα να τα αλλάξεις με αντίστοιχο μοντέλο της SKF. Η SKF είναι εταιρία που παράγει κυρίως ρουλεμάν. Ίσως τα πληρώσεις λίγο παραπάνω αλλά δε θα έχεις ποτέ πρόβλημα.


  7. #7
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Κωνικα ειναι Νικολα και υπολογησε περιπου στα 40? για τα γνησια.. + εργασια
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Κωνικα ειναι Νικολα και υπολογησε περιπου στα 40? για τα γνησια.. + εργασια
    Εγω νομίζω οτι είναι απλά με μπίλλιες (όπως και στα Hornet) και δεν αξίζει να ξαναβάλεις τα original.
    Περίπου στο ίδιο κόστος θα βγούν και τα κωνικά καλής μάρκας (SKF, Koyo κλπ) και θα κρατήσουν σχδόν για πάντα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εγω νομίζω οτι είναι απλά με μπίλλιες (όπως και στα Hornet) και δεν αξίζει να ξαναβάλεις τα original.
    Περίπου στο ίδιο κόστος θα βγούν και τα κωνικά καλής μάρκας (SKF, Koyo κλπ) και θα κρατήσουν σχδόν για πάντα.
    Ξέρεις μήπως πως βρίσκει κανείς το μοντέλο που του ταιριάζει?

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ξέρεις μήπως πως βρίσκει κανείς το μοντέλο που του ταιριάζει?

    Πήγαινει σε μάστορα, βγάλε τα ήδη υπάρχον & πήγαινε αγόρασε SKF. Αλλιώς στο service manual θα λέει. Μη βάλεις τα γνήσια.

  11. #11
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Πήγαινει σε μάστορα, βγάλε τα ήδη υπάρχον & πήγαινε αγόρασε SKF. Αλλιώς στο service manual θα λέει. Μη βάλεις τα γνήσια.
    will do!

    Ευχαριστώ παίδιά!


  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ξέρεις μήπως πως βρίσκει κανείς το μοντέλο που του ταιριάζει?
    Από internet:

    Standard (μπίλλιες) : http://cgi.ebay.co.uk/Honda-OE-Steer...ayphotohosting

    Κωνικά: http://motorcycleproducts.co.uk/cata...6-p-79490.html

    Από μαγαζια στην Αθήνα εγω παίρνω από ενα μαγαζί στο Κουκάκι, είναιο σε μια κάθετο της Δημητρακοπούλου, λίγο πιο κάτω από τον Μπράμο (Yamaha) αλλά δεν θυμάμαι απ εξω την οδο. Πας με τα μαμα στο χέρι και σου δίνουν τα καινούρια σε κωνικά.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Από internet:

    Από μαγαζια στην Αθήνα...

    Άμα ξέρει να ψάχνει ο άνθρωπος...

    Ευχαριστώ ρε σαπίλα!

  14. #14
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εγω νομίζω οτι είναι απλά με μπίλλιες (όπως και στα Hornet) και δεν αξίζει να ξαναβάλεις τα original.
    Περίπου στο ίδιο κόστος θα βγούν και τα κωνικά καλής μάρκας (SKF, Koyo κλπ) και θα κρατήσουν σχδόν για πάντα.
    οοπς ναι, μαι μιστακε.. :smilea:
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  15. #15
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Τελικά χθες τα άλλαξα. Δεν πίστευα ότι θα δω τόση διαφορά στην αίσθηση μετά την αλλαγή: Στις μικρές ταχύτητες το μηχανάκι πλέον... πάει ευθεία!

    Δυστυχώς, έβαλα ρουλεμάν "μαμά".

    Έψαξα για κωνικά (ο μάστορας δηλαδή έψαξε, εγώ δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο) και βρήκα SKF για το κάτω (τιμή 37ευρώ) αλλά όχι για το πάνω: είτε δεν βγάζει, είτε δεν υπήρχαν άμεσα διαθέσιμα---δεν κατάλαβα ακριβώς. Τα μαμά έκαναν 45ευρώ (τα δύο) οπότε προκειμένου να αφήσω το μηχανάκι ακινητοποιημένο ψάχνοντας, έβαλα αυτά. Τώρα που έχω τα παλιά σαν δείγματα θα μπορέσω ευκολότερα να βρω εναλλακτικά για την επόμενη αλλαγή...

    Το πάνω ρουλεμάν, γράφει επάνω του: NTX SF0581PXI JAPAN HX. Ο κωδικός ανταλλακτικού της Honda (που γράφει στο σακουλάκι) είναι 91015-ΚΤ8-005. Ψάχνοντας λίγο αυτόν τον κωδικό στο ιντερνετ, βρήκα εδώ τις διαστάσεις του. Φαίνεται να είναι: ID: 26, OD: 47, W: 15.

    Το κάτω: NTX SF0649PXI JAPAN HX. Ο κωδικός ανταλλακτικού της Honda είναι 91016-ΚΤ8-005. Από την ίδια πηγή, οι διαστάσεις του φαίνεται να είναι: ID: 30, OD: 55, W: 17.


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 18:01
  2. Περί βλακείας Μπους ο λόγος (revised: και όχι μόνο)
    από da_z_bro στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 17:25
  3. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF