Σελίδα 25 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627282930 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 517

Θέμα: Bimota SB6 Φωτορομάντζο...

  1. #361
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Εχει τον άστριφτο λέμε....επομένως καλά είναι ρε dirtybirdy. Σαν να το σήκωνε 3mm από πίσω ένα πράγμα....

    Δεν πρόκειται να αποκτήσει την ξυραφένια αίσθηση του ΧΧ, που κρατάει σαν τον υπερσιβηρικό στα πολλά ενώ αλλάζει κατεύθυνση σαν montesa cota βέβαια, αλλά είναι μια καλή αρχή.
    Λόρδε μου εξήγησε μΕ κάτι...

    Το πραπριλε έχει γκάζι ή μειωτήρα και αν ναι είναι βαρύ στο χέρι και το βοηθάς και με το πόδι?

    μεταξύ μας... τι κρίμα που δεν έχεις μπού(τ)σα

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #362
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Λόρδε μου εξήγησε μΕ κάτι...

    Το πραπριλε έχει γκάζι ή μειωτήρα και αν ναι είναι βαρύ στο χέρι και το βοηθάς και με το πόδι?

    μεταξύ μας... τι κρίμα που δεν έχεις μπού(τ)σα
    Μειωτήρα με 5φτερη inox, ενώ αλλάζοντας το ντελαβάλ έκλεισα τη τρύπα στις μεσαίες (και γλύτωσα και τη φθορά στα crocks) .
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #363
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Εχει τον άστριφτο λέμε....επομένως καλά είναι ρε dirtybirdy. Σαν να το σήκωνε 3mm από πίσω ένα πράγμα....

    Δεν πρόκειται να αποκτήσει την ξυραφένια αίσθηση του ΧΧ, που κρατάει σαν τον υπερσιβηρικό στα πολλά ενώ αλλάζει κατεύθυνση σαν montesa cota βέβαια, αλλά είναι μια καλή αρχή.
    Oπως πάντα υπερβολικός ο byr0n.

    Κανένα Bimota δεν εχει τον άστριφτο, και φυσικό είναι με 1390 μεταξόνιο και 24 καστερ, ούτε τα σημερινά δεν είναι έτσι και το SB6 είναι 14 χρονών φέτος.
    Θα ηταν ξυράφι αν είχε ενα πιο σύγχρονο μοτέρ, αλλά ο στρόφαλος του GSXR1100W εχει μια μάζα κι ενα φάρδος που απέχει πολύ απο τα σημερινά δεδομένα με αποτέλεσμα να αντιστέκεται αρκετά και να θέλει αρετή δύναμη για να αλλάξει κλίσεις, είδικά στα πολλά χιλιόμετρα των Σερρών.
    Ετσι κουράζεσαι εύκολα και δεν μπορείς να κάνεις τόσους γύρους οσους θα μπορούσες, ειδικά στην ζέστη του Ιουλίου που θα (ξανα)πάμε.
    Αφού εκανα και μερικά track day στα Μέγαρα με το SB6 που είναι πολύ κλειστη πίστα, εχω καλύτερη είκόνα και πιστευω οτι φέτος θα παω καλύτερα στις Σέρρες.
    Τελικα λεω να το βαλω το πηρούνι στα 5 χιλιοστά, το είχα ψηλώσει και λίγο πίσω απο περυσι.
    Εχω και τον ειδικό αποστάτη που αλλάζει την γωνία κάστερ κατα μισή μοίρα αλλά δεν είναι του παρόντος.
    Θα σας κρατήσω ενήμερους
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #364
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Το μηχανάκι είναι έτοιμο και περιμένει στο garage να παω να το φορτώσω.

    Σε σχέση με πέρυσι εχει αλλαγμένα λάδια εμπρός (15W από 10), racing τακάκια Brembo απο απλά, και 5 χιλιοστά κατω η πλάκα.
    Την άλλη Παρασκευή φεύγουμε για Σέρρες!!! Ελπίζω να πεσει λίγο και η θερμοκρασία..πάντως εχουμε κλείσει paddocks οπότε θα είμαστε καλύτερα απο περυσι.
    Θα βαλω και φωτό εν καιρώ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #365
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809




    μακαρι να μην εχει ζεστη να ευχαριστηθητε οσοι πατε!!!

  6. #366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    αλλαγμένα λάδια εμπρός (15W από 10)
    Λίγο 'βαρύ' μΕ φαίνεται Άρη

    Καλή διασκέδαση

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #367
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Λίγο 'βαρύ' μΕ φαίνεται Άρη

    Καλή διασκέδαση
    Θα δείξει Σωτήρη. Το κακό είναι οτι δεν εχω προλάβει να κάνω ουτε μια βόλτα μετά που το έδεσα.
    Πάντως με 10ρι λάδι ακόμα και στο τέρμα και συμπίεση και επαναφορά δεν ηταν αρκετό για την πίστα κι εχει 30 κλικ πανω/κάτω.
    Για τον δρόμο ηταν ΟΚ, αλλά τι να το κάνεις να εχεις 30 κλικ μαι να είσαι στο τέρμα?
    Υπολογίζω καπου στα μισα κλικ με το 15 να είμαι περίπου εκει που ημουνα στο τέρμα με το 10ρι.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #368
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Τελικά το μπροστινό εγινε καλό με το 15ρι, με 3 κλικ πριν το τέρμα πάνω κάτω ηταν ΟΚ.
    Ομως η τσιμούχα στο δεξί καλάμι εχανε λάδια στο διήμερο την πίστα κι επρεπε να καθαρίζω συνέχεια μην φτασουν λάδια στα φρένα.
    Μαλλον εγινε λόγω του σφιξίματος στο τρέιλερ, παρ όλο που φρόντισα να το συμπιεσω λίγο στο δέσιμο. Οι τσιμούχες είχαν αλλαχθεί περυσι κι εκανε καπου 2000 χιλιόμετρα απο τότε.
    Τα περισσότερα σε πίστα όμως.
    Τελος πάντων, πρέπει να λυθεί ξανά όπως και να χει.
    Το πίσω αμορτισερ εδειξε αδυναμία ρύθμισης στη ζέστη, αρα είναι τζούφιο και θέλει service, αφού στο τέλος τα έβαλα όλα τέρμα και παλι δεν ηταν όπως πρέπει.
    Με λίγα λόγια θα ξαναλύσω πάλι όλη τη μοτοσυκλέτα, αλλαγή πάλι τσιμούχες εμπρός, service το Ohlins, και θα βάλω επιτέλους και τα FCR να δέσει το γλυκό, να μην με πιάνουν οι γρήγοροι ούτε στις ευθείες.
    Αυτα όμως μετα τις διακοπές, θα γίνουν στο χειμερινό πρόγραμμα.
    Στην ευθεία των Σερρων έπιανε πάνω από 230 κοντερ στην πινακίδα των 200 μέτρων με έξοδο απο την Κ16 με σκασμένη 3η.
    Δοκίμασα να βάλω και 4η υπό κλίση αφού ειχα βγεί στην ευθεία και παραλίγο να τσακιστω, οπότε 3η καλά είναι.
    Αν είχε και μια 6η θα ηταν διαφορετικά τα πράγματα. Πάντως πήγε πολύ καλά αυτη τη φορά, και το κατέβασμα της πλάκας κατα 5mm έκανε αισθητή διαφορά.
    Φωτό εχω βάλει στα Track day.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #369
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Μια που το thred λέει φωτορομάντζο, να μια καλή φωτό!

    Tην εχω ξαναβάλει στα Trackdays αλλά την ξαναβάζω




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	small_sb6_22.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	170516
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #370
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    [B]Τελικά το μπροστινό εγινε καλό με το 15ρι, με 3 κλικ πριν το τέρμα πάνω κάτω ηταν ΟΚ.
    Ομως η τσιμούχα στο δεξί καλάμι εχανε λάδια στο διήμερο την πίστα κι επρεπε να καθαρίζω συνέχεια μην φτασουν λάδια στα φρένα.
    Μαλλον εγινε λόγω του σφιξίματος στο τρέιλερ, παρ όλο που φρόντισα να το συμπιεσω λίγο στο δέσιμο. Οι τσιμούχες είχαν αλλαχθεί περυσι κι εκανε καπου 2000 χιλιόμετρα απο τότε.
    ]
    sapila Κατα την διαρκεια του δεσιματος.... Βαζεις τιποτα σταθερο αναμεσα στο μπροστινο τροχο και στην γεφυρα ωστε να μην συμπιεζετε το μηχανακι...???

  11. #371
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    sapila Κατα την διαρκεια του δεσιματος.... Βαζεις τιποτα σταθερο αναμεσα στο μπροστινο τροχο και στην γεφυρα ωστε να μην συμπιεζετε το μηχανακι...???
    Δεν βάζω τιποτα, είναι δύσκολο. Απλά το συμπιέζω λίγο και το βλέπω απ τον καθρέφτη οτι δουλεύει πανω στο τρέιλερ σε λακκούβες.
    Εχω δεί κυρίως trial που ειναι ευαίσθητα να βαζουν ξύλινους αποστάτες, αλλά εδω δεν εχει χώρο.
    Απο κουβεντα που κάναμε, βγήκε το συμπέρασμα οτι και κάποια Ducatia το παθαίνουν, και το 851 του φίλου μου έκλασε στον γυρισμό με τον ίδιο τρόπο.
    Οσα εχουν 'προχωρημένα' μπροστινά φαίνεται οτι ορίζονται περισσότερο.
    Για πες καμμια ιδέα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #372
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Δεν βάζω τιποτα, είναι δύσκολο. Απλά το συμπιέζω λίγο και το βλέπω απ τον καθρέφτη οτι δουλεύει πανω στο τρέιλερ σε λακκούβες.
    Εχω δεί κυρίως trial που ειναι ευαίσθητα να βαζουν ξύλινους αποστάτες, αλλά εδω δεν εχει χώρο.
    Απο κουβεντα που κάναμε, βγήκε το συμπέρασμα οτι και κάποια Ducatia το παθαίνουν, και το 851 του φίλου μου έκλασε στον γυρισμό με τον ίδιο τρόπο.
    Οσα εχουν 'προχωρημένα' μπροστινά φαίνεται οτι ορίζονται περισσότερο.
    Για πες καμμια ιδέα.
    Aυτο το δουλεμα ειναι που λασκαρει ιμαντα και στην ουσια αχρηστευει και το δεσιμο....

    Εχω βρει την υγεια μου με χοντρο δοκαρακι 8χ8 η 10χ0 που κοντραρει την γεφυρα με τον τροχο ακριβως στην κορυφη στο λαστιχο....

    Ετσι ουτε το μπροστινο συμπιεζετε ( ενα πολυ ελαχιστο ) και η αποροφιτικοτητα του ελαστικου στους κραδασμους φροντιζει να κραταει τους ιμαντες συνεχεια καργαρισμενους...

    Φυσικα αυτος ο τροπος δεσιματος στα εντουρο ειναι ευκολος....

    Με τις δρομου...Δεν ξερω.... Ισως ...λεω ισως με αφαιρεση του μπροστινου φτερου..???

    Ιδεα εδωσα....


  13. #373
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Aυτο το δουλεμα ειναι που λασκαρει ιμαντα και στην ουσια αχρηστευει και το δεσιμο....

    Εχω βρει την υγεια μου με χοντρο δοκαρακι 8χ8 η 10χ0 που κοντραρει την γεφυρα με τον τροχο ακριβως στην κορυφη στο λαστιχο....

    Ετσι ουτε το μπροστινο συμπιεζετε ( ενα πολυ ελαχιστο ) και η αποροφιτικοτητα του ελαστικου στους κραδασμους φροντιζει να κραταει τους ιμαντες συνεχεια καργαρισμενους...

    Φυσικα αυτος ο τροπος δεσιματος στα εντουρο ειναι ευκολος....

    Με τις δρομου...Δεν ξερω.... Ισως ...λεω ισως με αφαιρεση του μπροστινου φτερου..???

    Ιδεα εδωσα....

    Ναι αν βγάλω το εμπρος φτερό γίνεται, αλλά δεν περίμενα να έχω πρόβλημα. Περυσι που το ξαναφόρτωσα δεν εγινε τίποτα.
    Οι ιμάντες πάντως δεν λασκάρουν, χρησιμοποιώ ιμαντες με καστάνια.
    Θα δούμε! Ευχαριστώ πάντως
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #374
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αυτό το ebay θα μας καταστρέψει στο τέλος...
    Μια που ο πίσω τροχός εχει κατι ψιλοτσαμπουκάδες και είναι και καρασπάνιος, τι να κάνω την πήρα τη ρόδα...

    Ειναι καινούρια, πανεμορφη αλλά και και πάνβαρια..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	antera1.jpg 
Προβολές:	448 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	176588
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #375
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Δεν εχει ρουλεμάν κλπ, αλλά δεν είναι πρόβλημα.
    Προς το παρόν την εχω και την κοιτάω και λεω μήπως την βάλω στο σπίτι στο γραφείο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	antera2.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	176589
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. Bimota SB6
    από byron στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 19:50
  2. Bimota
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 19:11
  3. Bimota
    από tifoefs στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2006, 11:14
  4. Bimota DB6 Delirio
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 01:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF