Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Varadero 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2008
    Μηνύματα
    13

    Varadero 125

    Είμαι νέος στην κοινότητα των 2 τροχών, ιδιαίτερα καθυστερημένα (πατάω τα 31 χρόνια) και ψάχνω μια λύση αγοράζοντας ένα δίτροχο, όχι τόσο για να διασκεδάσω, αλλά για να μπορώ να μετακινούμαι με άνεση, οικονομία και ασφάλεια. Ως εκ τούτου έχω βρεθεί στο εξής δίλημμα:

    Μου αρέσει πολύ η Honda Varadero 125, αλλά με προβληματίζει η υπερβολικά υψηλή σχέση βάρους/ισχύος, όχι για τις επιδόσεις, αλλά για την παρεχόμενη ενεργητική ασφάλεια. Ως εκ τούτου λοξοκοιτάζω και μια επιλογή σε scooter, άνω των 200cc που είναι σαφώς οικονομικότερο.

    Ειλικρινά δεν έχω πειστεί ότι ένα scooter -έστω και με 16' τροχούς- μπορεί να είναι ασφαλέστερο από μια κανονική μηχανή με περιορισμένη ισχύ. Άλλωστε θα με ενδιέφερε να έχω και μερικές περιορισμένες δυνατότητες για κίνηση σε χωματόδρομο ή σε απόσταση μεγαλύτερη των 150 χλμ.. Οι χώροι είναι βέβαια ένα άλλο ζητούμενο όπως και τα κόστη συντήρησης (αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές). Τα διαθέσιμα χρήματα δεν επιτρέπουν άνοιγμα πάνω από 4.500? και σε κάθε περίπτωση η επιλογή θα είναι καινούρια μηχανή.

    Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Welcome!

    Θα σου πρότεινα να μη πάρεις το vara 125. Θα σου πέσει "μικρό", που από ότι βλέπω το έχεις σκεφτεί και εσύ. Κοίταξε για κάτι στα 250 κυβικά. Μια καλή λύση είναι το cbf.
    Επίσης στα χρήματα που κοιτάς μπορείς να βρεις αξιόλογα μηχανάκια μεταχειρισμένα. Μην είσαι αρνητικός στο μεταχειρισμένο. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση.
    Να ξέρεις ότι πάρα πολλοί αγαπάνε & περιποιούνται τα μηχανάκια τους. Σκέψου ότι για αυτούς που οδηγούν μηχανή εξαρτάται η ζωή τους από τη κατάσταση της, εν αντιθέση με τα αυτοκίνητα.
    Σε μεταχειρισμένο θα μπορούσες να κοιτάξεις μέχρι & τα 650 κυβικά. Μη σε φοβίζουν τα κυβικά, όλα είναι θέμα ελέγχου του δεξιού μας καρπού.
    Σκούτερ : ΜΑΚΡΙΑ.




  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Ρίξε μια ματιά εδώ, λαμβάνοντας υπ' όψιν πως όσον αφορά στα φώτα, εγώ είχα βάλει HID's...

    Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο Transalp (XL650V) ...

    Καλώς ήλθες!!!




  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2008
    Μηνύματα
    13
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);
    Τίποτα από τα 2

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2008
    Μηνύματα
    13
    Χα χα...οκ κατανοητό!

  7. #7
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);
    Ο φιλος McGyver παραπανω σου ειπε τη μαγικη λεξη ! Transalp
    Τα κανει ολα και συμφερει
    - Omnia mea mecum porto -

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2008
    Μηνύματα
    13
    Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
    Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;
    Τα κυβικά που κοιτάς είναι πολύ λίγα... Κοίτα κάτι στα 250.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
    Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;
    Και δεν το προσθέτεις..;Εμείς θα το πάρουμε..;;; Μια χαρά είναι το YBR, καλύτερα να δώσεις τα μισά λεφτά και να πάρεις αυτό παρά το varadero 125. Ας φαίνεται πιο μηχανή το δεύτερο. Δεν κάνει κάτι παραπάνω από το πρώτο. Μη σου πω ότι το ΥΒR μπορεί να πηγαίνει και καλύτερα λόγω λιγότερου βάρους.Πιστεύω ότι μόλις μάθεις με αυτά θα θελήσεις να πάρεις κάτι πιο μεγάλο, οπότε μη δώσεις πολλά λεφτά τώρα. Το ταμπούρο πίσω μην σε τρελαίνει, είναι ελαφρύ μηχανάκι και δεν πιάνει και πάνω από 100km/h για να χρειάζεται. Σαν παπί με συμπλέκτη θα είναι-λίγο καλύτερο.Αυτά σου τα λέω από συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν εδώ μέσα. Αν σε ενδιαφέρουν οι street κοίτα και το kawasaki 250R που κάνει 3900 υδρόψυκτο, δικυλινδρο και όμορφο. Επίσης κοιτα και το YBR250. Πάντως αν είναι να πας και σε κάτι μεγαλύτερο βρίσκεις με κανα διχίλιαρο XR250 ή ΤΤR250 μεταχειρισμένο που είναι αξιόπιστα δεν δίνεις πολλά σε ζημιές άμα πέσεις και δεν τα λυπάσαι (εγώ στη θέση σου κάτι τέτοιο θα έψαχνα). Αν πάλι θες να πάρεις ένα μικρό να σου μείνει πάρε κάτι καινουργιο (στη θέση σου θα έπαιρνα το YBR125 ή XR125).

    Ελπίζω να βοήθησα.

  11. #11
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
    Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;
    Αδίκως! Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.
    Και το cbf 250 ταμπούρο έχει και πίστεψέ με καθόλου δεν προβληματίζει (άλλα προβληματίζουν σ' αυτό το μηχανάκι )

    Θα έλεγα (ταπεινή μου γνώμη) να ξεχάσεις (μα εντελώς) το σκούτερ και να βγεις στη γύρα να δοκιμάσεις το Varaderaki, το Ybr στα 125 και στα 250, το cbf ίσως, το xr125 και γενικά ό,τι θα σου προσέφερε ευελιξία στη μετακίνηση και χαμηλό κόστος συντήρησης, πάντα μέσα στα λεφτά σου και ΠΑΝΤΑ καινούργιο.

    Καλή επιλογή και μη φοβάσαι τα test ride, τα λεφτάκια σου θα δώσεις.
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  12. #12
    για βόλτα 150 χιλιομέτρων όπως λες, θα χρειαστείς μηχανή με τελική μεγαλύτερη από 110. Και αυτό γιατί προφανώς θα κυκλοφορήσεις σε δρόμο όπου για ΚΤΕΛ φορτηγά κλπ θα είσαι σαν σταματημένος πηγαίνοντας με 90-100.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
    για βόλτα 150 χιλιομέτρων όπως λες, θα χρειαστείς μηχανή με τελική μεγαλύτερη από 110. Και αυτό γιατί προφανώς θα κυκλοφορήσεις σε δρόμο όπου για ΚΤΕΛ φορτηγά κλπ θα είσαι σαν σταματημένος πηγαίνοντας με 90-100.
    Αν επιλέξεις σωστά τη διαδρομή σου, μπορείς να κάνεις και ταξίδι 2.000+ χιλιομέτρων με το babyVaradero...


  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Επισης μια καλη και οικονομικη λυση ειναι το er-5 της καβασακι.

    Σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το cbf 250 και δεν βαζει φωτια στο δρομο.


    Και οσον αφορα την ενεργητικη ασφαλεια ειναι σαφως καλυτερη απο το μικρο βαρα

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2008
    Μηνύματα
    13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Αν επιλέξεις σωστά τη διαδρομή σου, μπορείς να κάνεις και ταξίδι 2.000+ χιλιομέτρων με το babyVaradero...

    Τι εννοείς να κάνεις σωστή επιλογή διαδρομής. Οι κοντινές διαδρομές που ανέφερα ήταν εξόρμηση σε παραλίες της Αττικής. Δεν έχω φιλοδοξίες για παραπάνω.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιωση Varadero 125
    από metaltheo στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2016, 08:01
  2. Varadero 125
    από nantin στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2007, 16:16
  3. CBF-250 vs Varadero-125
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 17:09
  4. Varadero 125....την Γνωμη Σασ Παρακαλω.......
    από tsatsar στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 14:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF