Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Σποτ για την οδική ασφάλεια

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Σποτ για την οδική ασφάλεια

    "Τέσσερα διαφημιστικά σποτ για την οδική ασφάλεια θα προβάλουν δωρεάν οι τηλεοπτικοί σταθμοί εθνικής εμβέλειας για τους επόμενους δύο μήνες.

    Η Ένωση Ιδιωτικών Τηλεοπτικών Σταθμών προχώρησε στην πρωτοβουλία αυτή, προκειμένου να συμβάλει στην εκστρατεία του υπουργείου Μεταφορών για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας και τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

    Τα διαφημιστικά σποτ θα προβάλλονται σε ώρες υψηλής τηλεθέασης.

    Δεν αποκλείεται να γίνουν καταχωρήσεις στις εφημερίδες αλλά και ραδιοφωνικά μηνύματα στα ερτζιανά.

    Τα σποτ αφορούν ένα για τη ζώνη ασφαλείας, ένα για το κράνος και δύο για το αλκοόλ."

    Ελπίζω μόνο να μην έχουν πάλι για πρωταγωνιστές τίποτα τραγουδιστές & τα σχετικά καθώς επίσης να μην είναι & το ίδιο χαζά. Κατά τα άλλα το αξιολογώ ως μια πολύ καλή "κίνηση". Αν σκεφτεί κανείς ότι κάθε χρόνο σκοτώνονται τόσοι άνθρωποι στην άσφαλτο & για όλα φταίει κυρίως η παιδεία & η νοοτροπία μας, τότε το κράτος (αλήθεια λειτουργεί ) θα πρέπει να καταβάλει τεράστιες προσπάθειες ώστε να βελτιώσει τη συνολίκη παιδεία, καθώς και την οδηγική του Έλληνα.
    Αλλά που χρόνος & λεφτά....
    Έχουν προταιρεότητα άλλα πράγματα....:a31:

  2. #2

    Re: Σποτ για την οδική ασφάλεια

    έπρεπε να φτάσουμε στο 2008 για να τους κατέβει αυτή η λαμπρή ιδέα...


    ...αλλά και πρωτότυπη, στο εξωτερικό δεν κάνουν τέτοια πράματα...

  3. #3
    αντι για σποτακια των 30" ποτε θα βαλουν καμια ωριτσα στα δημοτικα να μαθουμε τα βασικα -κρανος/ζωνη!-?????

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το ζήτημα δεν είναι φίλοι μου απλά να μάθουμε να οδηγούμε σωστά. Το να σταματάμε πχ στα stop, να βγάζουμε φλας, το να παραχωρούμε προταιρεότητα έχει να κάνει γενικά με τη παιδεία μας, τη νοοτροπία μας & εν τέλει την όλη κατάσταση της κοινωνίας.
    Η συμπεροφορά στο δρόμο & η οδήγηση είναι κομμάτι & προέκταση της κοινωνίας. Γι'αυτό αν δε βλετιωθεί ως εικόνα και συμπεριφορά όλη μας η ζωή, τότε δε πρόκειτε να γίνει τίποτα στο θέμα οδηγική ασφάλεια, κανόνες, παιδεία.....

  5. #5
    ...επειδή όμως η παιδεία ατόμου 20+ ετών (πόσο μαλλον 40+ ετών) έχει πια ολοκληρωθεί, καλό είναι να πέφτει και καμιά κλήση...

    και ΔΕΝ πέφτει, κρίνοντας από την αυξανόμενη ασυδοσία που παρατηρούμε κάθε μέρα στους δρόμους...

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    ...επειδή όμως η παιδεία ατόμου 20+ ετών (πόσο μαλλον 40+ ετών) έχει πια ολοκληρωθεί, καλό είναι να πέφτει και καμιά κλήση...

    και ΔΕΝ πέφτει, κρίνοντας από την αυξανόμενη ασυδοσία που παρατηρούμε κάθε μέρα στους δρόμους...
    Όσες κλήσεις & να κοπούν, ιδιαίτερα σε τύπους με SUV & άλλα κυριλέ αυτοκίνητα, αλλά & σε καγκρόβιους μηχανόβιους (που μετά θα βρίζουν με βρισιές από όλο το Ευαγγέλιο τους μπάτσους) δε πρόκειτε να άλλάξει τίποτα.
    Είναι γελοίο κάποιος να φτάνει στο επίπεδο σχεδόν να σε σκοτώσει & εσύ να ζητάς απλά να του κοπεί κλίση. Αυτό που θα έπρεπε να ζητάει ο καθένας μας είναι σωστότερη παιδεία για όλους μας, ανεξαρτήτως ηλικίας. & οι γέροι, με διάφορους τρόπους μαθαίνουν & αλλάζουν μυαλά.
    Αλλά όλα θέλουν τρόπο & προσπάθεια.

  7. #7
    η παιδεία μετράει σε ηλικίες δημοτικού γυμνασίου άντε και λυκείου

    να πάρεις 40άρη κάφρο που οδηγεί σαν να του ανήκει ο δρόμος (και το πεζοδρόμιο) να του μαθεις τι; και πώς; τι κίνητρο θα του δώσεις; έχει γίνει αυτό πουθενά στον κόσμο; στις ΗΠΑ πάνε όλοι σε σχολείο αμυντικής οδήγησης ανεξάρτητα από ηλικία, αλλά αυτή η διαδικασία συνοδεύεται ΚΑΙ με πρόστιμο ΚΑΙ με βαθμούς ποινής στο point system

    με κλήσεις ΟΛΟΙ στρώνουν, κανείς δεν γράφει στα @@ του 100/200/500/1000 ευρώ

    θα βρίσει θα αφρίσει αλλά θα στρώσει θελει δε θέλει

    αλλά στο ελλαδιστάν η τροχαία κοιμάται ύπνον βαθύ

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    η παιδεία μετράει σε ηλικίες δημοτικού γυμνασίου άντε και λυκείου

    να πάρεις 40άρη κάφρο που οδηγεί σαν να του ανήκει ο δρόμος (και το πεζοδρόμιο) να του μαθεις τι; και πώς; τι κίνητρο θα του δώσεις; έχει γίνει αυτό πουθενά στον κόσμο; στις ΗΠΑ πάνε όλοι σε σχολείο αμυντικής οδήγησης ανεξάρτητα από ηλικία, αλλά αυτή η διαδικασία συνοδεύεται ΚΑΙ με πρόστιμο ΚΑΙ με βαθμούς ποινής στο point system

    με κλήσεις ΟΛΟΙ στρώνουν, κανείς δεν γράφει στα @@ του 100/200/500/1000 ευρώ

    θα βρίσει θα αφρίσει αλλά θα στρώσει θελει δε θέλει

    αλλά στο ελλαδιστάν η τροχαία κοιμάται ύπνον βαθύ
    Απλά θα σου πω ότι είσαι εντελώς λάθος. Με αυτή τη λογική όποιος είναι πάνω από 30 είναι χαμένη υπόθεση & πρέπει μόνο με μέτρα καταστολής & τιμωρίες να τον στρώσουμε...& πόσους θα προλαβαίνουν κάθε φορά οι τροχόμπατσοι? Άρα πάντα κάποιοι θα μένουν ατιμώριτοι..
    Ίσως πρέπει να δεις κάπως διαφορετικά τα πράγματα.....
    Η τιμωρία είναι καταστροφή της παιδείας.. Πρώτα μαθαίνεις σε κάποιον & μετά αν χρειαστεί τον τιμωρείς. Εδώ δεν υπήρξε ποτέ παιδεία.
    & by the way χέστηκα τι κάνουν στην Αμερική.

  9. #9
    μιλάς για παιδεία αλλά αόριστα

    πές μου αφού είμαι εντελώς λάθος, πώς το φαντάζεσαι να ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ

    πες μου αφού χέστηκες τι κάνουν στην αμερική, πού αλλού, όπου δεν χέστηκες, έχει υλοποιηθεί κάτι παρόμοιο και πώς

    στήριξε ό,τι λες

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μιλάς για παιδεία αλλά αόριστα

    πές μου αφού είμαι εντελώς λάθος, πώς το φαντάζεσαι να ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ

    πες μου αφού χέστηκες τι κάνουν στην αμερική, πού αλλού, όπου δεν χέστηκες, έχει υλοποιηθεί κάτι παρόμοιο και πώς

    στήριξε ό,τι λες
    Κατά πρώτον δεν έχω κανένα στόχο να γίνει διαμάχη αυτό εδώ το thread, ιδιαίτερα προσωπική.
    Η παιδεία δεν είναι για μένα τουλάχιστον κάτι αόριστο. Το να σέβεσαι πχ τους χώρους μη καπνίζοντων είναι θέμα παιδείας, για κάποιον που καπνίζει. Αυτά όλα σίγουρα μπορούμε να τα μάθουμε στα παιδιά μας στα σχολεία αλλά κυρίως μέσα στις οικογένειες. Όταν ένα παιδί βλέπει το γονιό του πως συμπεριφέρεται είναι επόμενο να κάνει τα ίδια, άσχετα με το τι του μαθαίνουν.
    Όσον αφορά τώρα τους "καμμένους" (κατά την άποψη σου) ενήλικες, θα πρέπει αρχικά εμείς οι ίδιοι, η ίδια η κοινωνία να τους συνετίσει. Ο τρόπος, με ενημέρωση, με διάφορα σεμινάρια, με συζητήσεις. Αν απλά γαμοσταυρίζουμε αυτόν που δε σταματάει στο STOP τότε π'ιστεψε με απλά θα μας γαμοσταυρίσει και αυτός. Αν επίσης τον γράψουν οι μπάτσοι μια φορά, απλά την επόμενη φορά θα τσεκάρει αν έχει μπάτσους, αν δεν έχει θα το παραβιάσει.
    & για πες μου, εσύ φοράς κράνος για να μη σε γράψουν?
    Αυτά είχα να πω σε σχέση με αυτά που λες. Δε το συνεχίζω άλλο, ούτε θέλω να εξελιχτεί σε διαμάχη. Είπαμε τις απόψεις μας, τέλος. Μπορούν άλλοι να τις διαβάσουν & να προσθέσουν ότι θέλουν.

  11. #11
    αλλιώς AnTiPaSTi Το avatar του/της mustaine1990
    Εγγραφή
    22/06/2007
    Μηνύματα
    59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    αντι για σποτακια των 30" ποτε θα βαλουν καμια ωριτσα στα δημοτικα να μαθουμε τα βασικα -κρανος/ζωνη!-?????

    και μετα απο αυτη την ωριτσα οταν τελειωσει το σχολειο ακολουθει η παρακατω σκηνη



    -μπαμπαααα, σημερα στο σχολειο μας εδειξαν για το κρανος και τη ζωνη. μας ειπαν οτι δε κανει να ανεβαινουμε σε αυτοκινητο και μηχανη χωρις αυτα
    -μαλακιες παιδι μου, δε παθαινουμε τιποτα, μην ανησυχεις


    και ετσι το παιδακι δε φοραει ζωνη/κρανος...


    το εχω δει και ξερω. και δυστυχως ο πατερας μου ειναι και αυτος αρκετα βλακας ωστε να νομιζει οτι σε αστικο περιβαλλον δε χρειαζεται ζωνη, και ετσι την εχει μονιμα φορεμενη... στο καθισμα για να μη του σπαει τ'αρχιδια η ηχητικη ειδοποιηση


    θελει μου φαινεται να βγαλουν ενα συστημα στ'αυτοκινητα το οποιο να αρχιζει στις γρηγορες τον οδηγο οταν αυτος κανει μαλακιες
    οteenαναι...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
    και μετα απο αυτη την ωριτσα οταν τελειωσει το σχολειο ακολουθει η παρακατω σκηνη



    -μπαμπαααα, σημερα στο σχολειο μας εδειξαν για το κρανος και τη ζωνη. μας ειπαν οτι δε κανει να ανεβαινουμε σε αυτοκινητο και μηχανη χωρις αυτα
    -μαλακιες παιδι μου, δε παθαινουμε τιποτα, μην ανησυχεις


    στη περιπτωση που εχει ΖΩΑ γονεις ειναι αναποφευκτο να μεγαλωσει ανθρωπους

    εμεις ελπιζουμε να υπαρχουν κ ανθρωποι που ζουν στη κοινωνια μας κ εστω ενα ατομο παραπανο να μπορεσει να σωθει ειναι κερδος!

    δεν μπορεις να φτιαξεις μια ιδανικη κοινωνια, γιατι πρωτον ο καθενας εχει στο μυαλο κατι διαφορετικο γιατην ιδανικη κοινωνια κ γιατι μια ιδανικη κοινωνια ειναι ουτοπια!




    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  13. #13
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αν δεν θέλετε να γίνει προσωπική η διαμάχη,ας πάρω κι εγώ θέση.
    Δηλαδή, όταν μου κόψουν κλήση(ειδικά για να μαζέψουν τους μισθούς για το δώρο του Πάσχα),για κράνος, μία και δύο φορές, εγώ θα φορέσω κράνος?
    Ίσως. Όταν πιστεύω ότι έχει μπλόκο. Και αν είμαστε τυχεροί και το σκεφτώ έτσι.
    Και τι κράνος? Των 20 ευρώ? Σίγουρα. Απλά για να μην με γράψουν.

    Αυτός είναι ο σκοπός?


    Και όσοι με ξέρουν, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο στην άλλη γωνία, όχι μόνο χωρίς το shoei, αλλά και χωρίς το δερμάτινο με τις προστασίες.
    Απλά για να ξέρετε και με ποιόν διαμάχεστε(!)



    Άντε, και επέστρεψα στο γραφείο με όρεξη, και συγνώμη που χαλάω το thread.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Αν δεν θέλετε να γίνει προσωπική η διαμάχη,ας πάρω κι εγώ θέση.
    Δηλαδή, όταν μου κόψουν κλήση(ειδικά για να μαζέψουν τους μισθούς για το δώρο του Πάσχα),για κράνος, μία και δύο φορές, εγώ θα φορέσω κράνος?
    Ίσως. Όταν πιστεύω ότι έχει μπλόκο. Και αν είμαστε τυχεροί και το σκεφτώ έτσι.
    Και τι κράνος? Των 20 ευρώ? Σίγουρα. Απλά για να μην με γράψουν.

    Αυτός είναι ο σκοπός?


    Και όσοι με ξέρουν, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο στην άλλη γωνία, όχι μόνο χωρίς το shoei, αλλά και χωρίς το δερμάτινο με τις προστασίες.
    Απλά για να ξέρετε και με ποιόν διαμάχεστε(!)



    Άντε, και επέστρεψα στο γραφείο με όρεξη, και συγνώμη που χαλάω το thread.
    Συμφωνώ μαζί σου.
    & δε χαλάς το thread

  15. #15
    αλλιώς AnTiPaSTi Το avatar του/της mustaine1990
    Εγγραφή
    22/06/2007
    Μηνύματα
    59
    εγω για το κρανος θεωρω οτι το μονο αποτελεσματικο μετρο ειναι να δινουν κατι σαν κουπονι με την αγορα της μηχανης, με το οποιο να μπορει να αγορασει κρανος 200 ευρω (η αν ειναι ακριβοτερο να εχει εκπτωση 200 ευρω). και λεω κουπονι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση αμα δωθουν μετρητα, να μην φαγωθουν αλλου. θελω να πιστευω οτι αν εχει κανεις ενα ακριβο κρανος, θα το φοραει κιολας
    οteenαναι...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους
    από requiem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2014, 02:37
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2008, 20:44
  3. Συμβουλες για οδικη ασφαλεια!!!!!!!!!!
    από OzZzZzY στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 12:51
  4. Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 06:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF