Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Εταιρικα μπουφαν μηχανης

  1. #1
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125

    Εταιρικα μπουφαν μηχανης

    Εδω και αρκετο καιρο δουλευω εξωτερικος με μηχανακι σε μεγαλη εταιρια στην Αθηνα,η οποια οπως

    και πολλες παρομοιες εχει το δικο της μπουφαν για τους οδηγους ειτε μοτο η φορτηγων.

    Λιγο καιρο μετα την προσληψη μου ειχα πεσει (λογω κακου οδοστρωματος) και ειχα σπασει τα

    πλευρα μου και ειχα χτυπησει το χερι μου.

    Απο τοτε φοραω το δικο μου κορντουρα μπουφαν το οποιο εχει ολα τα προστατευτικα εννοειται.



    Το προβλημα ειναι οτι ιδιαιτερα το τελευταιο διαστημα, εμενα,καθως και αρκετους

    συναδελφους τους πιεζει καθημερινα η εταιρια για να φοραμε το συγκεκριμενο μπουφαν.

    Ακομη και προστατευτικο πλατης και επιαγκωνιδες φορεσα απο μεσα,αλλα δυστυχως

    ειναι παρα πολυ αβολα οταν τα φορας για πανω απο 4-5 ωρες και ιδιαιτερα αν

    χρειαζεται να περιμενεις σε κλειστους χωρους,που ειτε σκας,ειτε δεν μπορεις να τα βγαλεις και

    να τα κρατας στο χερι για διαφορους λογους..


    Αλλα ξεχωρα της απροσμενης βροχης που εισαι οκ με το κορντουρα

    (πες οτι εχεις παντα αδιαβροχο μαζι) το θεμα ειναι αν πεσεις με ταχυτητα

    δεν θα μεινει λεπι απο το συγκεκριμενο μπουφαν αφου ειναι σχεδον ναυλον

    και τα υπολοιπα τα τρως κανονικα-το εχω δοκιμασει και ξερω


    Μεχρι και προσφορα ημου διατεθειμενος να παρω απο γνωστο μαγαζι για

    μπουφαν μηχανης κοψοχρονια για την εταιρια και να μπει η ρεκλαμα απο πισω

    αλλα απορριφθηκε..




    Το κακο ειναι πλεον ομως οτι καθημερινα γραφομαι σε αναφορα πλεον για το συγκεκριμενο θεμα

    και στο τελος του μηνα ολα τα βιβλια αναφορων πανε στον διευθυντη στα κεντρικα,οποτε μαλλον

    θα τελειωσουν και τα ψωμια μου.

    Και επιπλεον το πιο μεγαλο θεμα ειναι οτι μεγαλοι σε ηλικια συναδελφοι που τους ειχα πριζωσει

    να φορανε μπουφαν μηχανης,ξαναγυρισανε σε αυτη την μ@λ@κι@ λογω αναφορας και πλεον καθε

    τους απλη σαβουρα μπορει να τους κοστισει αρκετα μεροκαματα στην καλυτερη

    δεδομενου πως οι ποιο πολλοι εχουν οικογενειες και παιδια.


    Θα ηθελα να ακουσω γνωμες η κατι που μου διαφευγει γενικως απο το θεμα

    γιατι ξερω πως αρκετοι περνανε αυτο το μανικι αρκετο καιρο τωρα...



  2. #2
    Δύσκολα τα πράγματα....

    Μίλα με δικηγόρο, να δεις τι παίζει με την κείμενη νομοθεσία περι προστασίας κλπ. Το κακό ειναι οτι ο ΚΟΚ σε υποχρεώνει να φοράς μονο κράνος...



    Πάντως σαν λόγος απόλυσης ειναι ψιλοχλωμός, στη χειρότερη υπάρχει και η επιθεώρηση εργασίας
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3

    Re: Εταιρικα μπουφαν μηχανης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    ....
    Φίλε επειδή είναι απαράδεκτο αυτό που σου συμβαίνει, καλό είναι να μην το αφήσεις έτσι...

    Και επειδή υπάρχουν διάφοροι που τραβάνε τα ίδια ζόρια με εσενα, έχει φτιαχτεί σωματείο εξ. υπαλλήλων. Ειναι στη σκυλίτση στα εξάρχεια νομίζω, έχουν νοικιάσει ένα ισόγειο μαγαζί. Αν περνάς από εκεί καλό είναι να μιλήσεις με κόσμο που το έχει ψάξει το θέμα και να σου πει τι παίζει...

    Δεν γνωρίζω τι ώρες μαζεύονται, αν μάθω σου στέλνω π.μ


  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Όπως τα είπαν και οι παραπάνω.

    Μιλάμε για τη σωματική σου ακεραιότητα.

    Α και υπενθύμισέ τους, ότι αν -χτύπα ξύλο- πάθεις κάνα ατύχημα (και δεν φταις εσύ 100%) τότε αυτό είναι ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, οπότε θα σε πληρώνουν.
    Ας σκεφτούν λοίπον κατά θέλουν να σε πληρώνουν για γρατζουνιές (αν φοράς εξοπλισμό - μπουφάν) ή ... αν όχι



    Μην το αφήσεις έτσι.

  5. #5
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Όπως τα είπαν και οι παραπάνω.

    Μιλάμε για τη σωματική σου ακεραιότητα.

    Α και υπενθύμισέ τους, ότι αν -χτύπα ξύλο- πάθεις κάνα ατύχημα (και δεν φταις εσύ 100%) τότε αυτό είναι ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, οπότε θα σε πληρώνουν.
    Ας σκεφτούν λοίπον κατά θέλουν να σε πληρώνουν για γρατζουνιές (αν φοράς εξοπλισμό - μπουφάν) ή ... αν όχι



    Μην το αφήσεις έτσι.
    Σιγουρα δεν θα το αφησω ετσι! και κυριως για τους ανθρωπους που δουλευουν χρονια σε αυτη την

    φαση ,ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστοι.δεν αξιζει κανεις τετοια αντιμετωπιση.

    αλλα πιστεψε με δεν ιδρωνει το αυτι κανενος απο την εταιρια οτι και να παθουμε. εργατικο η οχι


    μονο χαζογκομενες που σου μιλανε με υφακι και τους executive managers που

    αφου φορανε κουστουμι , βαρβατος κολονιτσα , και εγω φοραω κρανος και μυριζω καυσαεριο

    σημαινει και διαφορα επιπεδου, χαοτικη θα ελεγα...

    μη σου πω οτι και το βιβλιο αναφορων ειναι δικο τους σκευασμα


    ...ουσιαστικα φιλε μου Cpt. Haddock η καθε εταιρια χρησιμοποιει καποια τεχνασματα

    για να απομακρυνει προσωπικο.εχει ξαναγινει.. αλλα η επιθεωρηση εργασιας μπορει να πει κατι.. ..?


    ...και φιλε filippe το ζητημα με τα σωματεια ειναι λιγο ιστορια μου αμαρτια μου,και για αυτους

    που τα απαρτιζουν,βασει τα λεγομενα και αλλων.παντως αν μαθεις κατι στειλε μου π.μ.

    θα το εκτιμουσα!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    ....
    έχεις π.μ

  7. #7
    Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, κυνηγησε το. Και ξαναξυπνα και τους υπολοιπους εκει μεσα να κινητοποιηθουν και εκεινοι. Ξερω, ξερω, πολυ "τσαμπα-επαναστατης" ακουγομαι αλλα αυτο πρεπει να γινει, οχι μονο απο εσενα, απο ολους μας.


    Αν παρ'ελπιδα δεις οτι δε βγαζεις ακρη, "σπασ'τη" τους και κανε το εξης. Φανταζομαι οτι δεν εχετε μονο εταιρικα χοντρα μπουφαν, αλλα και λεπτοτερες μπλουζες με τη φιρμα πανω.

    Παρε μια σε ΧXXL και φορα την πανω απο το κορντουρα σου...

  8. #8
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Παρε μια σε ΧXXL και φορα την πανω απο το κορντουρα σου...
    Ή πάρε κάνε μια με τα χρώματα - σχέδια της δουλειάς.

    Ίσως κάτι σε τζάκετ, σαν αυτά που φορούν οι τροχονόμοι.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD



    ...και φιλε filippe το ζητημα με τα σωματεια ειναι λιγο ιστορια μου αμαρτια μου,και για αυτους

    που τα απαρτιζουν,βασει τα λεγομενα και αλλων.παντως αν μαθεις κατι στειλε μου π.μ.

    θα το εκτιμουσα!
    προφανώς μιλάμε για τους Caballeros....
    καμια σχέση με τριτοβαθμια σωματεια κτλ...
    απο ότι ξερω ειναι μια τελειως ανεξαρτητη κινηση (πρωτοβαθμιο σωματειο) εργαζομενων σε εξωτερικες εργασιες...
    ιδεολογικα κινειται στον αυτονομο χωρο απο οτι ξερω......
    Ας με διορθωσει καποιος αν πεφτω εξω...
    δεν εχεις να χασεις κατι στο να ερθεις σε μια επαφη....

    ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΤΣΗ 10...ΕΙΝΑΙ Κ ΓΕΙΤΟΝΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΕΞΩ....

    και ενα συνθηματακι απο προσφατη πορεια τους...
    - Tι είναι αυτό που δουλεύει εγγυημένα σε οποιαδήποτε θερμοκρασία ανάμεσα στους -5°C και στους 45°C;
    - Τα θερμόμετρα... και “τα κούριερ”.


    επισης οπως ειπαν και τα παιδια να απευθυνθεις και στην επιθεωρηση εργασιας...ειδικα αν δεν εχεις αποδεχτει κατι σχετικο στη συμβαση δεν ειναι δυνατον να σε αξιολογουν αρνητικά για κατι τέτοιο....ειδικα οταν ειναι εις βαρος της προσωπικης σου ασφάλειας....

    Υ.Γ. ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΤΥΛ ΛΕΠΤΟΥ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟY ΠΑΝΟΦΩΡΙ ΜΕ ΤΟ LOGO ΤΗς ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ CORDURA
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  10. #10
    Aν και έχουν περάσει χρόνια από τότε που έκανα την δουλειά του κουριερ ,εξωτερικού , ντιλιβερα , σβούρα με ένα χρεπι την αθηνα,αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις άκρη στον ιδιωτικό τομεα ζητώντας βοήθεια από συνδικαλιστικό όργανο ,σαν παλιός εργαζόμενος (που ξέρεις αύριο?)με μοτο ,η κίνηση να φτιαχτή κάτι για αυτό τον κλάδο που εργάζονται πάρα μα παρα πολύ συνάνθρωποι μας, με ξάφνιασε πολύ θετικά ,και το λιγότερο πουθα μπορούσα να κάνω είναι να πάω από κοντά να δω τι κάνουν αυτοί οι άνθρωποι.ΜΑΖΕΥΤΗΤΑΙ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ,και οι δουλειά που κάνετε ούτε ανειδίκευτη είναι ,το αντίθετο θα έλεγα ,και άκρως βαριά ανθυγιεινή και επικινδυνη επίσης, .Καλή τύχη

  11. #11
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αν χρειαστείς δικηγόρο να πάει να κάνει μια επίσκεψη και να σε προσέχουν λίγο μετά και εσένα και τους υπόλοιπους σφύρα μου μια....ένα πμ.

  12. #12
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    φιλε K0K0$ ειχα βαλει το γιλεκο της εταιριας πανω απο το κορντουρα και παλι μου την ειπανε,οποτε...!

    φιλε μου zzr2005 ειναι πολυ καλη η λυση σου,αν και αποτι συζητησα η θεση τους ειναι "η αυτο που σου λεμε, η τιποτα"

    vaiosp νασαι καλα ,και φιλε Tropea θα το εχω υποψιν μου στανταρ!


    ευχαριστω πολυ παιδες για το ενδιαφερον,πραγματικα!


  13. #13
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Δεν μας λες ποια ειναι η εταιρεια?Τουλαχιστον θα μπορουσαμε να κανουμε το θεμα πιο γνωστο και ισως κι ενα μπουκοταζ.Λεμε τωρα...
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Δεν μας λες ποια ειναι η εταιρεια?Τουλαχιστον θα μπορουσαμε να κανουμε το θεμα πιο γνωστο και ισως κι ενα μπουκοταζ.Λεμε τωρα...
    καλύτερα μην την αναφέρει στο διαδικτυο την εταιρια...
    αν πεσει στα αυτιά τους μπορει να πατησουν σε αυτο για να τον απολύσουν....και καλά για δυσφημηση....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αν τελικα σε απολυσουν γι'αυτο το λογο (που το απευχομαι) μπορεις με μια αγωγη να τους κυνηγησεις ασχημα.
    επισης η επιθεωρηση εργασιας ειναι ενας καλος εκφοβισμος για τον καθε εργοδοτη και την καθε εταιρεια. (ολο και κατι θα εχουν να κρυψουν που εσυ τυχαινει να το ξερεις,ανασφαλιστοι εργαζομενοι, ανυπαρκτες αδειες κ.λ.π.... )


    καλη συνεχεια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF