Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους

    Σας παραθέτω αυτούσια την επιστολή μου στην ΕΕΤΤ . Κάπου πρέπει να πούμε και ένα ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

    "Τον Οκτώβριο του 2007 αιτήθηκα στην Forthnet σύνδεση στο πακέτο Double Play στο κατάστημα εξυπηρέτησης πελατών της στην οδό Ατθιδών 5 , ΑΘΗΝΑ. Μεχρι τότε είχα τηλεφωνικό πάροχο ΟΤΕ και παροχή DSLαπό την TELLAS στο πακέτο 768 αορίστου χρόνου. Ρωτώντας σχετικά με την διαδικασία διακοπής η υπάλληλος με ενημέρωσε πως από την στιγμή που ο αριθμός μου καταργείται από τον ΟΤΕ "αυτόματα " καταργείται και από την TELLAS .

    Στις 8/11/2007 συνδέομαι πλέον στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet και κάπου στα μέσα Ιανουαρίου μου έρχεται λογαριασμός της TELLAS , κανονικά σαν να μην έχει διακοπεί η σύνδεση μου. Επικοινωνώ με την TELLAS και μια υπάλληλος μου λέει κατηγορηματικά πως θα έπρεπε η Forthnet να τους είχε ενημερώσει . Επικοινωνώ με την FORTHNET η οποία είναι κατηγορηματική πως επειδή πρόκειται για περίπτωση φορητότητας γραμμής (κράτησα το αρχικό μου νούμερο) από τον ΟΤΕ στο δίκτυο της , δεν γίνεται να μην είναι ενήμερη η TELLAS .

    Επικοινωνώ εκ νέου με την TELLAS , οπότε άλλος υπάλληλος, φαινομενικά πιο ενήμερος, μου λέει πως πρόκειται για σύνηθες φαινόμενο και πως ο ΟΤΕ δεν τους ενημερώνει για τις φορητότητες . Μου συστήνει α) να μην πληρώσω τίποτα β) να ζητήσω μια βεβαίωση ημερομηνίας διακοπής από τον ΟΤΕ γ) να στείλω μια αίτηση διακοπής και την βεβαίωση ημερομηνίας διακοπής σε ένα φαξ της ΤΕΛΛΑΣ . Μάλιστα μου είπε πως θα πρέπει να πάρω και κάποια επιστροφή καθώς οι λογαριασμοί της ΤΕΛΛΑΣ πιστώνονται έναντι . Παίρνω την βεβαίωση από τον ΟΤΕ οπού και αναγράφεται καθαρά ότι από 8/11/2007 καταργήθηκε η γραμμή μου λόγω εξωτερικής φορητότητας , και στέλνω 22/01/2007 αίτηση οπού και αιτούμαι να ληφθεί σαν ημερομηνία διακοπής η 8/11/2007.

    Σήμερα 7/3/08 λαμβάνω νέο λογαριασμό από την ΤΕΛΛΑΣ ο οποίος περιέχει κανονικά και τον προηγούμενο σαν οφειλή . Ξαναπαίρνω την ΤΕΛΛΑΣ και ο υπάλληλος με ενημερώνει πως νομικά η διακοπή ισχύει μονό με αίτηση διακοπής και ότι η ΤΕΛΛΑΣ έχει δικαίωμα να την καθυστερήσει μέχρι και 30 ημέρες . Συμφωνά με τα λεγόμενα του η αίτηση διακοπής έγινε 22/01/2007 (οπότε και έστειλα το φαξ διακοπής) και η διακοπή έγινε 25/2/07.Οποτε και είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω .

    Διαβάζοντας προσεκτικά τις χρεώσεις του λογαριασμού βλέπω πως μου έχουνε χρεώσει έναντι από 16/2/08 μέχρι και 15/4/08 ενώ από 25 /2 συμφωνά με τον υπάλληλο που μίλησα έχει διακοπεί η γραμμή μου .Μιλάω ξανά με ΤΕΛΛΑΣ οπότε άλλη υπάλληλος εξετάζει εκ νέου την υπόθεση μου και μου λέει να μην πληρώσω τίποτα , πως έχω ενεργήσει ορθά και τέλος πως η ιδία θα ενημερώσει το λογιστήριο ώστε να υπολογισθεί σαν ημερομηνία διακοπής η 9/11 και να διαγραφούν τα όποια χρέη μου .

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι στην περίπτωση μου κατά πόσον νομιμοποιείται (ακόμα και αν αναγράφεται σε κάποια δυσανάγνωστη παράγραφο του συμβολαίου) η TELLAS να αξιώνει στην περίπτωση φορητότητας αριθμού ενημέρωση και αίτηση από μένα και μάλιστα να ορίζει ημερομηνία διακοπής ένα ολόκληρο μήνα μετά συνυπολογίζοντας το διάστημα αυτό στον λογαριασμό . Άσχετα με το αν η υπάλληλος παραδέχθηκε το σφάλμα της TELLAS φοβάμαι μήπως στον επόμενο λογαριασμό έχω πάλι τα ιδία προβλήματα . Παρακαλώ ενημερώσατε με πως πρέπει να κινηθώ νομικά
    στην περίπτωση που συνεχίσουν να μου έρχονται λογαριασμοί .

    Ευχαριστώ "

    Με λίγα λογία για να αποσυνδεθείς πρέπει να σου βγει η ψυχή .....
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    βλέπω πως μου έχουνε χρεώσει έναντι από 16/2/08 μέχρι και 15/4/08
    μονο για αυτο μπορω να σου απαντησω σιγουρα οτι παντα στους λογαριασμους τα παγια προπληρωνωνται, δηλαδη πληρωνεις για το επομενο διμηνο καταναλωσης τα παγια.

    τωρα για τα αλλα δυστυχως ειναι να μην μπλεξεις, καλα ξεμπερδεματα φιλε...

    [QUOTE]και στέλνω 22/01/2007 αίτηση οπού και αιτούμαι να ληφθεί σαν ημερομηνία διακοπής η 8/11/2007.

    Σήμερα 7/3/08 λαμβάνω νέο λογαριασμό από την ΤΕΛΛΑΣ ο οποίος περιέχει κανονικά και τον προηγούμενο σαν οφειλή . Ξαναπαίρνω την ΤΕΛΛΑΣ και ο υπάλληλος με ενημερώνει πως νομικά η διακοπή ισχύει μονό με αίτηση διακοπής και ότι η ΤΕΛΛΑΣ έχει δικαίωμα να την καθυστερήσει μέχρι και 30 ημέρες . Συμφωνά με τα λεγόμενα του η αίτηση διακοπής έγινε [22/01/2007 (οπότε και έστειλα το φαξ διακοπής) και η διακοπή έγινε [25/2/07 .Οποτε και είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω .
    QUOTE]

    εδω μηπως εννοεις 2008 και οχι 2007 (επειδη γραφεις οτι την παραθετεις αυτουσια)
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Δυστυχώς copy paste την έκανα .
    Τάσο τσαντισμένος ήμουνα που παροτί την ξαναδιάβασα δεν το πρόσεξα .Αν ασχοληθεί κανένας από την ΕΕΤΤ νομίζω θα καταλάβει ...
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Πάντως με ΟΤΕ δεν είχες πρόβλημα.... εεε?
    αμα θα ρθω Πάτρα κανόνισε να τα πούμε αναλυτικά , αλλιώς με π.μ.

  5. #5
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Καλημέρα.

    Θα σου απαντήσω σε κάτι που το ξέρω σίγουρα από την εργασία μου.
    Στην περίπτωση εσωτερικής φορητότητας, όταν ο πάροχος Α ζητήσει το νούμερο από τον πάροχο Β, στο τελικό "ΟΚ" μήνυμα που δηλώνει την αλλαγή εταιρίας, η ΕΒΔΑΦ* στέλνει μήνυμα σε όλους τους παρόχους ότι το τηλέφωνο άλλαξε χέρια. Οπότε λογικά έχουν ενημερωθεί όλοι οι πάροχοι, συμπεριλαμβανομένης και της Tellas.

    * ΕΒΔΑΦ = ΕΘνική Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη Φορητότητα. Ο "ελεγκτής" κυκλοφορίας των τηλεφώνων στους παρόχους.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Πάντως με ΟΤΕ δεν είχες πρόβλημα.... εεε?
    αμα θα ρθω Πάτρα κανόνισε να τα πούμε αναλυτικά , αλλιώς με π.μ.
    Είχα .. και το λέγανε Π Α Γ Ι Ο

    ΠΑΤΡΑ ?? Μάλλον για άλλον με πέρασες μάστορα ...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
    Καλημέρα.

    Θα σου απαντήσω σε κάτι που το ξέρω σίγουρα από την εργασία μου.
    Στην περίπτωση εσωτερικής φορητότητας, όταν ο πάροχος Α ζητήσει το νούμερο από τον πάροχο Β, στο τελικό "ΟΚ" μήνυμα που δηλώνει την αλλαγή εταιρίας, η ΕΒΔΑΦ* στέλνει μήνυμα σε όλους τους παρόχους ότι το τηλέφωνο άλλαξε χέρια. Οπότε λογικά έχουν ενημερωθεί όλοι οι πάροχοι, συμπεριλαμβανομένης και της Tellas.

    * ΕΒΔΑΦ = ΕΘνική Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη Φορητότητα. Ο "ελεγκτής" κυκλοφορίας των τηλεφώνων στους παρόχους.

    A γεια σου . Και γω κάτι τέτοιο φανταζόμουν . Στην περίπτωση μου όμως έγινε εξωτερική φορητότητα . Εφυγα από ΟΤΕ τηλέφωνο, με ΤΕΛΛΑΣ DSL και πήγα σε Forthnet double play (τηλ και dsl) . Νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημά η ΤΕΛΛΑΣ να περιμένει από εμένα αίτηση διακοπής από την στιγμή που δίνω υπογεγραμμένη αίτηση σύνδεσης στην Forthnet να με συνδέσει στο δίκτυο τους . Το ίδιο πράγμα είναι

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Είχα .. και το λέγανε Π Α Γ Ι Ο
    ΠΑΤΡΑ ?? Μάλλον για άλλον με πέρασες μάστορα ...
    ναι αλλά έχεις πάγιο ->
    • στέλνεις τεχνικό σπίτι "σχετικά" γρήγορα
      έχεις τηλ και στην διακοπή ρεύματος που πιθανώς να σου χρειάζεται
      καταφέρνεις να μιλάς ΠΑΝΤΑ!
      δεν κατηγορείς καμία άλλη εταιρεία...
      δεν δεσμεύεσαι με 12μηνα στις νέες συνδεσεις σου
      δεν εχεις ρήτρα αν φύγεις νωρίτερα...
      σου κλείνουν συγκεκριμένη μέρα ραντεβού (εως μετά απο ενάμιση μήνα αλλά συγκεκριμένα) για νέα συνδεση ή μεταφορα που είναι 99,99% συνεπές!

    βρε μαζί δεν κάναμε πρόπερσι την Περιήγηση Πελοπονήσου που είχες ένα ατυχημα?
    νόμιζα ότι έχεις μια καταγωγή απο Πάτρα...

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    ναι αλλά έχεις πάγιο ->

    βρε μαζί δεν κάναμε πρόπερσι την Περιήγηση Πελοπονήσου που είχες ένα ατυχημα?
    νόμιζα ότι έχεις μια καταγωγή απο Πάτρα...
    ΤΣΟΥΚ .Ουδεμίαν σχέση . Κερκυραίος είμαι . Για άλλον με πέρασες . Ούτε και σε καμιά περιήγηση είχα έρθει .

    Ciao
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    OTE και ξερο ψωμι....Με αυτα που ακουω απο φιλους και γνωστους για τους αλλους χιλιες φορες να πληρωνω το παγιο...Να εχω και την ηρεμια μου...


    Πως το λεει η διαφημιση???


    Ναι αλλα δεν εχει παγιο ΟΤΕ


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2010, 13:57
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 14:47
  3. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 15:45
  4. Ιστορίες για αγρίους (δώσε μία και εσύ, τσάμπα είναι)
    από zireous στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF