Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Να ανοιξουμε ενα γενικό για F650 funduro?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Και εσυ νομιζεις?

    Θα το ψαξω οταν επιστρεψω.Παντως απο λιγο που κοιταξα ,σε μπε μπε φορουμ,λεει οτι το διμπουζο φοραει δυο ιδια μπουζι,εγω ομως συνεχιζω να νομιζω οτι ητανε διαφορετικου μεγεθους.
    Ίδια φοράει,το έχω ακόμα
    Τελευταία τροποποίηση από leo1964; 31/01/2016 στις 13:57.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τελικα και αλλου που ρωτησα μου ειπαν οτι ολα τα funduro ητανε διμπουζα,αλλα και οτι τα μπουζι ητανε ιδια.


    Μαλλον ειχα λαθος εντυπωση και για τα δυο.

  3. #33
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τελικα αλλαχτηκαν τα μπουζι η ακομα;

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    τελικα αλλαχτηκαν τα μπουζι η ακομα;
    Δηλαδή κάποιος εδώ αλλαζε μόνο το ενα? και μετά σου λένε ότι τα γερμανικά δεν είναι αξιόπιστα....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή κάποιος εδώ αλλαζε μόνο το ενα? και μετά σου λένε ότι τα γερμανικά δεν είναι αξιόπιστα....
    Το funduro είναι μπασταρδάκι!!!χαχαχαχαα

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2015
    Μηνύματα
    5
    ρε παιδια αυτο το κομπλερ τις μιζας που ειναι?εχω αγορασι ενα δευτερο για ανταλακτικα και θελω να το βγαλω να το παω στον μαστορα αλλα δεν ξερω πυ ειναι.κανενα link με τον τροπο να το βγαλω

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Παιδιά καλησπέρα. Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και υπάρχει ήδη για την γριά μας. Έχω ένα F650 Funduro και εγώ, του 95', το αγόρασα πριν μια βδομάδα.
    Είχε θέμα με το κομπλερ της μίζας, το γνώριζα, το οποίο και άλλαξα μόνος μου. Αρκετό παίδεμα για να βγει το βολάν με εξωλκέα. Αναγκάστηκα να κάνω ειδικό εργαλείο για να μπορέσω να το βιδώσω στα πάσα που βρίσκονται στη φωλιά και να το τραβήξω. Anyway το κομπλερ αλλάχτηκε, αλλά απο τότε η μηχανή δεν παίρνει μπρος.
    Μιζάρω, σκάει κανονικά, αλλά δεν παίρνει με τίποτα. Καθάρισα και ρύθμισα καρμπυρατέρ, έλεγξα μπουζοκαλώδια αν φέρουν ρεύμα και τώρα έχω παραγγείλει τον αισθητήρα ανάφλεξης να αλλάξω. Έχετε καμιά άλλη ιδέα.
    Δε ξέρω αν το πρόβλημα προήλθε απο την εργασία που έκανα, αν και δε νομίζω γιατί δεν υπάρχει κάποιο μηχανικό μπλοκάρισμα. Όλα δουλεύουν ρολόι απλά με προβληματίζει γιατί πιθανόν είναι σύμπτωση το ότι δεν παίρνει μπροστά η μηχανή μετά την αλλαγή του κόμπλερ και με μπερδεύει. Πιστεύω όμως 100% οτι το πρόβλημα δεν είναι απο εκεί.
    Υπάρχει κάτι άλλο να ψάξω? Ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστής, κάτι γενικά που βγάζει αυτό το μοντέλο και το έχετε συναντήσει? Ξαναλέω οτι με το μιζάρισμα σκάει κανονικά η μηχανή αλλά δεν παίρνει....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niklop Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα. Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και υπάρχει ήδη για την γριά μας. Έχω ένα F650 Funduro και εγώ, του 95', το αγόρασα πριν μια βδομάδα.
    Είχε θέμα με το κομπλερ της μίζας, το γνώριζα, το οποίο και άλλαξα μόνος μου. Αρκετό παίδεμα για να βγει το βολάν με εξωλκέα. Αναγκάστηκα να κάνω ειδικό εργαλείο για να μπορέσω να το βιδώσω στα πάσα που βρίσκονται στη φωλιά και να το τραβήξω. Anyway το κομπλερ αλλάχτηκε, αλλά απο τότε η μηχανή δεν παίρνει μπρος.
    Μιζάρω, σκάει κανονικά, αλλά δεν παίρνει με τίποτα. Καθάρισα και ρύθμισα καρμπυρατέρ, έλεγξα μπουζοκαλώδια αν φέρουν ρεύμα και τώρα έχω παραγγείλει τον αισθητήρα ανάφλεξης να αλλάξω. Έχετε καμιά άλλη ιδέα.
    Δε ξέρω αν το πρόβλημα προήλθε απο την εργασία που έκανα, αν και δε νομίζω γιατί δεν υπάρχει κάποιο μηχανικό μπλοκάρισμα. Όλα δουλεύουν ρολόι απλά με προβληματίζει γιατί πιθανόν είναι σύμπτωση το ότι δεν παίρνει μπροστά η μηχανή μετά την αλλαγή του κόμπλερ και με μπερδεύει. Πιστεύω όμως 100% οτι το πρόβλημα δεν είναι απο εκεί.
    Υπάρχει κάτι άλλο να ψάξω? Ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστής, κάτι γενικά που βγάζει αυτό το μοντέλο και το έχετε συναντήσει? Ξαναλέω οτι με το μιζάρισμα σκάει κανονικά η μηχανή αλλά δεν παίρνει....
    Τα μπουζί βγάζουν κανονικά σπινθήρα;

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Τα μπουζοκαλώδια φέρνουν τα δοκίμασα με κατσαβίδι στο σασι. Δε ξέρω τα ίδια τα μπουζί αν βγάλανε θέμα. Θα τα αλλάξω και αυτά για καλό και για κακό.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    H καμπάνα απο τα πηνία επάνω, έχει μια λάμα σε κάποιο σημείο για να διαβάζει ο αισθητήρας ανάφλεξης και να δίνει έναυση στο μπουζί. Υπάρχει περίπτωση βγάζοντάς την και ξαναβάζοντας να έχει αλλάξει ο συγχρονιμός ανάφλεξης? Θέλει να μπει σε συγκεκριμένο σημείο??

  11. #41
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niklop Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα. Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και υπάρχει ήδη για την γριά μας. Έχω ένα F650 Funduro και εγώ, του 95', το αγόρασα πριν μια βδομάδα.
    Είχε θέμα με το κομπλερ της μίζας, το γνώριζα, το οποίο και άλλαξα μόνος μου. Αρκετό παίδεμα για να βγει το βολάν με εξωλκέα. Αναγκάστηκα να κάνω ειδικό εργαλείο για να μπορέσω να το βιδώσω στα πάσα που βρίσκονται στη φωλιά και να το τραβήξω. Anyway το κομπλερ αλλάχτηκε, αλλά απο τότε η μηχανή δεν παίρνει μπρος.
    Μιζάρω, σκάει κανονικά, αλλά δεν παίρνει με τίποτα. Καθάρισα και ρύθμισα καρμπυρατέρ, έλεγξα μπουζοκαλώδια αν φέρουν ρεύμα και τώρα έχω παραγγείλει τον αισθητήρα ανάφλεξης να αλλάξω. Έχετε καμιά άλλη ιδέα.
    Δε ξέρω αν το πρόβλημα προήλθε απο την εργασία που έκανα, αν και δε νομίζω γιατί δεν υπάρχει κάποιο μηχανικό μπλοκάρισμα. Όλα δουλεύουν ρολόι απλά με προβληματίζει γιατί πιθανόν είναι σύμπτωση το ότι δεν παίρνει μπροστά η μηχανή μετά την αλλαγή του κόμπλερ και με μπερδεύει. Πιστεύω όμως 100% οτι το πρόβλημα δεν είναι απο εκεί.
    Υπάρχει κάτι άλλο να ψάξω? Ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστής, κάτι γενικά που βγάζει αυτό το μοντέλο και το έχετε συναντήσει? Ξαναλέω οτι με το μιζάρισμα σκάει κανονικά η μηχανή αλλά δεν παίρνει....
    Αν έπαιρνε μπρός πρίν βγάλεις βολάν και κανεις την επισκευή, τότε κατι έκανες λάθος κατα την επισκευή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Στην επισκευή δεν έγινε κάποιο λάθος. Μηχανικό μπλοκάρισμα δεν υπάρχει. Η μίζα γυρνάει κανονικά και δίνει κίνηση στο στρόφαλο. Το είδα και με ανοιχτό το πλαινό κάρτερ για δοκιμή....Νομίζω απλά οτι στο μοντάρισμα πρέπει να βάλω την καμπάνα στη σωστή θέση, ώστε να δίνει έναυση στο μπουζί, όταν ο κύλινδρος είναι στο άνω νεκρό σημείο....

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niklop Προβολή μηνύματος
    Στην επισκευή δεν έγινε κάποιο λάθος. Μηχανικό μπλοκάρισμα δεν υπάρχει. Η μίζα γυρνάει κανονικά και δίνει κίνηση στο στρόφαλο. Το είδα και με ανοιχτό το πλαινό κάρτερ για δοκιμή....Νομίζω απλά οτι στο μοντάρισμα πρέπει να βάλω την καμπάνα στη σωστή θέση, ώστε να δίνει έναυση στο μπουζί, όταν ο κύλινδρος είναι στο άνω νεκρό σημείο....
    Οταν λέω επισκευή προφανώς εννοώ όλη την διαδικασία.
    Το έφτιαξες να δουλεύει η μίζα αλλά τώρα δεν έχεις σωστό ρεύμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Γνωρίζουμε αν υπάρχει κανένα σημάδι στον στρόφαλο για να βρεθεί το άνω νεκρό σημείο του πιστονιού, και να μπει η καμπάνα στη σωστή θέση???

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Επίσης να ρωτήσω αν έχει ανοίξει κανείς το καρμπυρατέρ για καθάρισμα. Είδα οτι οι βίδες μίγματος ήταν ξεβιδωμένες 4.5 και 5.5 στροφές αντίστοιχα και το κύριο ζιγκλέρ ήταν ανεβασμένο κατα μια θέση. Γύρισα τις βίδες ρύθμισης στις 3 στροφές και τις δυο, αλλά δεν πείραξα τα ζιγκλέρ? Υπάρχει περίπτωση να έχω φτωχότερο μίγμα τώρα και να μου κάνει μπερδέματα?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 23:47
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 17:37
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 14:01
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 20:42
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 18:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF