Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: ΤΡΑΚΑΡΑ:ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της astral_cyborg
    Εγγραφή
    18/10/2014
    Μηνύματα
    2
    Καλημέρα.

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα βοήθεια, αν γνωρίζει κανείς σχετικά.

    Ξημερώματα 28/9/2014 έτυχε και τράκαρα με τη μηχανή μου με ένα αυτοκίνητο στο κέντρο της Αθήνας.
    Ήρθε η τροχαία, καταγράφηκε το συμβάν, κάλεσα και την ασφάλειά μου να έρθει για να μαζέψει και την μηχανή.
    Από την τροχαία με ρώτησαν, αν θέλω να κάνω μήνυση. Τους απάντησα αρνητικά, οπότε σημείωσαν μόνο υλικές ζημιές.
    Στην καταγραφή άφησε κάποια στοιχεία ως μάρτυρας κι ένας άλλος κύριος, ο οποίος έτυχε να είναι κοντά μου με την δική του μηχανή την στιγμή του ατυχήματος.

    Επειδή ήμουν τραυματισμένος όμως, είχαν καλέσει ήδη ασθενοφόρο, οπότε με το που υπογράψαμε το χαρτί της τροχαίας, επειδή ήμουν και τρομαγμένος μήπως έχω χτυπήσει σοβαρά, έφυγα κατευθείαν με το ασθενοφόρο, αφού πρώτα ήρθε κι ένας φίλος μου να προσέχει την μηχανή, μέχρι να έρθει ο άνθρωπος της ασφάλειάς μου.

    Την επόμενη μέρα, ήρθε άνθρωπος της ασφάλειάς μου σπίτι μου και φτιάξαμε μαζί την δήλωση ατυχήματος.
    Σε δύο μέρες πήρα και αντίγραφο από την καταγραφή της τροχαίας.

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

    Απ'όσο μου είπε κι ο φίλος μου που περίμενε με τη μηχανή μου, λίγο μετά την αναχώρησή μου, έφυγαν όλοι και το παλικάρι που τρακάραμε δεν φώναξε την δική του ασφάλεια.
    Από τότε δεν έχει κάνει ακόμα δήλωση στην εταιρία του.

    Απ'όσο βλέπω από τα στοιχεία του εντύπου της τροχαίας, το αυτοκίνητο δεν ήταν στο όνομά του, ενώ το ασφαλιστικό γραφείο του είναι η Grand.

    Μίλησα με την ασφάλειά μου (Interamerican) και μου είπαν ότι δεν είναι συμβεβλημένοι με την Grand, οπότε δεν μπορούν να τα τακτοποιήσουν μεταξύ τους για φιλικές δηλώσεις κτλ.
    Με το ίδιο το παλικάρι έχω πρόβλημα επικοινωνίας, καθώς σε γενικές γραμμές, είτε δεν απαντάει στις κλήσεις μου, είτε αν απαντήσει, θα δείχνει πρόθυμος να πάει να κάνει τη δήλωση, αλλά θα φέρνει δικαιολογίες ότι έχει μπλεξίματα και δεν προλαβαίνει ή θα κάνει τον ανήξερο για την διαδικασία και θα με καθυστερεί.

    Σε επικοινωνία μου με την Grand, μου είπαν ότι από τη στιγμή που δεν έχει γίνει δήλωση από μέρους του δεν μπορεί να προχωρήσει.

    Με τα πολλά, κατάφερα και βρήκα κάποιον από την Grand, ο οποίος με συμβούλεψε να τηλεφωνήσω στην ασφαλιστική εταιρία με την οποία συνεργάζονται (άρα η Grand πρέπει να λειτουργεί ως ασφαλιστικός πράκτορας και η ασφαλιστική εταιρία είναι η Enterprise Hellas), να ζητήσω πραγματογνώμονα να ελέγξει τη μηχανή, έτσι ώστε να ανοιχτεί και αριθμός φακέλου για την υπόθεσή μου.

    Πράγματι, επικοινώνησα με την Enterprise Hellas στις 17/10/2014, κλείσανε ραντεβού για σήμερα να έρθει κάποιος να την ελέγξει, αλλά μου είπαν ότι αν δεν γίνει δήλωση από την μεριά του άλλου, δεν θα μπορούν να με αποζημιώσουν.
    Παρ'όλα αυτά, με ρώτησαν πληροφορίες για το τρακάρισμα, σημειώθηκε κι από εκεί μόνο για υλικές ζημιές, αφού δεν είχα σοβαρό τραυματισμό, ενώ τους έστειλα και αντίγραφο από το χαρτί της τροχαίας.


    Η ερώτησή μου είναι πώς μπορώ να αποζημιωθώ, αν ο άλλος επιμένει να μην κάνει δήλωση, ενώ έχω στην κατοχή μου αυτά τα αποδεικτικά στοιχεία;
    Δεν θέλω να καταφύγω νομικά στο θέμα, κυρίως λόγω χρημάτων, αφού και η μηχανή μου, μου είπαν ότι δεν δείχνει να έχει μεγάλη ζημιά και θα είναι προσιτό το κόστος επισκευής της.


    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

  2. #17
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καταρχήν κάνε μήνυση για σωματικές βλάβες. Μπορείς ακομη και τώρα. Έτσι θα έχεις ακόμη ένα ισχυρό μέσο πίεσης.

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της nfeel
    Εγγραφή
    22/10/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astral_cyborg Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να καταφύγω νομικά στο θέμα, κυρίως λόγω χρημάτων, αφού και η μηχανή μου, μου είπαν ότι δεν δείχνει να έχει μεγάλη ζημιά και θα είναι προσιτό το κόστος επισκευής της.
    Όταν λες λόγο χρημάτων,φαντάζομαι δεν είχες νομική υποστήριξη στο υπάρχον ασφαλιστικό συμβόλαιό σου ε?
    Είναι κρίμα για 3euro να μην έχεις νομική κάλυψη για τέτοιες περιπτώσεις :/

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Κανε μηνυση τωρα που ειναι νωρις...


    ετσι μου την εκανε εμενα μια κ!@#$$ και μετα απο 1 μηνα που ελεγε ναι και οκ κλπ...δεν εκανε δηλωσε και αλλαξε και ασφαλιστικη.....

    οποτε πηρα τα @@#$$ μου....

    Δεν εχει καλοσυνες σε τρακαρισμα....Αστυνομια και τσο-λο

  5. #20
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Enterprise hellas, me edra to gibraltar. Kala ksemperdemata file.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Θα χρειαστείς ενα χαρτί απο νοσοκομείο που να περιγράφει οτι εχεις τραυματιστεί, έστω και γρατζουνιες να εχεις, δεν εχει τοση σημασία.
    Μετα θα πας στην τροχαία και θα ζητήσεις την ποινική του δίωξη λόγω τραυματισμού.
    Η τροχαία θα κινήσει την διαδικασία αυτοματως, και θα τον τρέξει αυτη, δεν χρειάζεσαι δικηγόρο εσυ, αυτός χρειάζεται. Μόλις μαθει οτι κινήθηκε αυτη η διαδικασία θα παει κατ ευθείαν να κανει δήώση.
    Δυστυχώς αυτό που περιγράφεις συμβαίνει συχνά, και αποφεύγεται μονο αν γινει επι τοπου φιλικός διακανονισμός, η ζητησεις την ποινικη δίωξη απο την αρχή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ότι είπε ο Άρης από πάνω

  8. #23
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    δεν χρειάζεσαι δικηγόρο εσυ, αυτός χρειάζεται. Μόλις μαθει οτι κινήθηκε αυτη η διαδικασία θα παει κατ ευθείαν να κανει δήλωση.
    Το αυτό!
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  9. #24
    "Παραδοσιακά" αν υπάρχουν τραυματίες, η τροχαία προχωρά σε ποινικό για τον τραυματισμό, ανεξάρτητα από τι θα γίνει με τις υλικές ζημιές. Δίνεις κατάθεση, δίνει και ο άλλος και προωθείται σε εισαγγελέα. Εκτός αν τους πεις ότι δεν επιθυμείς δίωξη οπότε δεν το προχωράνε, αλλά καλό θα είναι να το κάνεις και ανακαλείς όταν αποζημιωθείς, αν δεν επιθυμείς την τιμωρία του άλλου οδηγού. Το γιατί δεν δήλωσες και τον τραυματισμό στην αντίδικη εταιρία αφού ΔΕΝ θα πας με φιλική διαδικασία δεν το καταλαβαίνω.

    Τώρα αν ο άλλος είναι μλκς, είτε κάνεις μήνυση για τον τραυματισμό και αγωγή για τα χρήματα είτε όχι, θα σε αγνοήσει όσο τον παίρνει. Δεν τον συμφέρει να το κάνει, αλλά με τη βλακεία που δέρνει τον κόσμο...

  10. #25
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν κάνουν τις δηλώσεις.
    Ποιό είναι το τόσο μεγάλο πρόλημα που τους τρώει και προτιμούν να τρέχουν χωρίς λόγο ενώ μπορούν να ξεμπερδέψουν την επόμενη ημέρα;
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της astral_cyborg
    Εγγραφή
    18/10/2014
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν είχα εμπειρία πάνω σε τέτοιο θέμα, γιατί δεν μου είχε ξανατύχει όσα χρόνια οδηγώ, οπότε έμαθα πολλά τώρα κι από αυτό.

    Το ενδιαφέρον είναι ότι, με όσους γνωστούς μου το συζήτησα, σχεδόν όλοι δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με τις οδικές ασφάλειές τους, για το τι καλύψεις παρέχουν κτλ. Αντίθετα έβαζαν τα φθηνότερα πακέτα, όπως κι εγώ. Συμπτωματικά, έληγε και η δική μου αυτό τον μήνα, οπότε ασχολήθηκα πιο σοβαρά για την ανανέωση.

    Πληροφοριακά να αναφέρω για την περίπτωση του ατυχήματος, ότι βρήκα κι άλλο κόσμο που είχε γνώσεις πάνω σε τέτοια θέματα, οπότε να σας τα μεταφέρω κι εδώ.

    Κάποιος ασφαλιστής μου είπε, ότι κανονικά, η ασφαλιστική του άλλου θα έπρεπε να με αποζημιώσει, κι ας μην έχει κάνει δήλωση, εφόσον υπάρχει το χαρτί της τροχαίας κι αποδεικνύεται το ατύχημα και ο φταίχτης, αλλά πάντα το καθυστερούν όσο μπορούν. Σε περίπτωση απόφασης για μήνυση, να προτιμήσω πρώτα εξώδικο, μπας και γλιτώσω την υπόλοιπη διαδικασία.
    Στη συνέχεια μηνύεται και η εταιρία για μη-αποζημίωση και ο κάτοχος του αυτοκινήτου για τη ζημιά και την αποφυγή δήλωσης, όπου στη συνέχεια η εταιρία συνήθως διεκδικεί τα χρήματα από τον πελάτη της (οπότε θεωρητικά αναγκάζεται κι αυτός να κάνει τη δήλωση).

    Επίσης, κάποιος από τροχαία μου είπε πως, εντός κάποιων ημερών μετά το ατύχημα, αν πάει κανείς στην τροχαία για να αναφέρει για την αποφυγή συμπλήρωσης της δήλωσης, τότε υπάρχει περίπτωση να κινηθούν πιο άμεσα προς τον άλλο οδηγό και να κάνει αυτός την δήλωση επιτόπου ή κάτι τέτοιο.
    Στην περίπτωσή μου όμως, επειδή είχε περάσει ήδη σχεδόν ένας μήνας, μόνο με ποινική δίωξη μπορώ να κινηθώ εναντίον του. Σε αυτή την περίπτωση, με συμβούλεψε πρώτα να τον ενημερώσω τον άλλον ότι σκοπεύω να κινηθώ έτσι, γιατί από τη στιγμή που κάνω την αίτηση, το χαρτί θα πάει στον άλλον μετά από 3-4 μήνες και μέχρι τότε δεν θα έχει γνώση ότι έχει κινηθεί τέτοια διαδικασία, ενώ από τη στιγμή που θα το λάβει, η δίωξη δεν μπορεί να ανακαλεστεί. Επίσης, επειδή δεν έχει γίνει δήλωση ατυχήματος, ενώ έχει γίνει καταγραφή από την τροχαία, η δίωξη μπορεί να ζητηθεί για τραυματισμό κι εγκατάλειψη, όπου το δεύτερο είναι ακόμα πιο σοβαρό.
    Αίτηση για ποινική δίωξη μπορεί να γίνει μέχρι και τρεις μήνες μετά την καταγραφή του ατυχήματος.

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ και πάλι για όποιες απαντήσεις και πληροφορίες δόθηκαν κι εύχομαι καλές κι ασφαλείς διαδρομές σε όλους.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2015
    Μηνύματα
    2
    Γεια σας είχα ένα ατύχημα με αυτοκίνητο στο οποίο ήμουν υπαίτιος αφού ήταν σταματημένο και το χτύπησα σε μανούβρα μου. Τον ήξερα και λίγο τον οδηγό του λέω να υπογράψουμε μια φιλική δήλωση και να κάνω δήλωση υπαιτιότητας να τελειώνουμε αφού δεν είχε και καμιά σοβαρή ζημιά.
    Συμφωνούμε, συμπληρώνω τα στοιχεία μου στον φιλικό και όταν φτάνουμε στα δικά του διαπιστώνω ότι το έχει ανασφάλιστο.
    Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Ο Ασφαλιστής, λέει ότι μπορούμε να στείλουμε την δήλωση ατυχήματος στην ασφαλιστική μας και από εκεί και πέρα να απευθυνθεί ο άλλος στην εταιρεία μου για το αν πάρει την αποζημίωση.
    Βέβαια διαβάζοντας τις ποινές που έχει το ατύχημα με ανασφάλιστο μήπως η ασφαλιστική κάνει οποιαδήποτε κίνηση για να πληρώσει πρόστιμο ο άλλος οδηγός;
    Θα μου πεις τι σε νοιάζει; Εντάξει τον τράκαρα τον άνθρωπο, δεν θέλω ωστόσο να βρεθεί και ζημιωμένος..
    Του έχει τύχει κάποιου κάτι παρόμοιο;

  13. #28
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Έχω ξηλώσει καθρέπτη από αυτοκίνητο γείτονα μου, το οποίο ήταν ανασφάλιστο, ΑΛΛΑ σε προσωρινή ακινησία, παρκαρισμένο και όχι σε κυκλοφορία. Πήγα και του αγόρασα ένα μεταχειρισμένο καθρέπτη, του τον πέρασα και εκεί τελείωσε το θέμα.

    Γνώμη μου είναι -εφόσον η ζημιά είναι μικρή όπως λές - και θές να έχεις καλές σχέσεις με τον άνθρωπο, να πάτε σε κανα δυό φαναρτζήδες, να πάρετε τιμές και να το επισκευάσετε με δικά σου χρήματα. Όλα αυτά βέβαια με το σκεπτικό ότι το αυτοκίνητο ήταν σε ακινησία, δεν κυκλοφορούσε και ο οδηγός ήταν άνθρωπος με τον οποίο έχεις καθημερινή επαφή.

    Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή άν επρόκειτω για ανασφάλιστο σε κυκλοφορία ( τον χτυπούσα ενώ βρισκόμαστε και οι δύο στο δρόμο), προσωπικά θα λειτουργούσα διαφορετικά και θα το πήγαινα μέσω ασφαλιστικής, ήταν-δεν ήταν γνωστός μου, καθώς θα σκεφτόμουν, τί θα συνέβαινε και σε τί διαδικασίες θα μπαίναμε και οι δύο εμπλεκόμενοι, εάν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με τρακάριζε και χτυπούσα.
    Κανόνας .. δεν έχει ασφάλεια, δεν το κυκλοφορείς.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2015
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Έχω ξηλώσει καθρέπτη από αυτοκίνητο γείτονα μου, το οποίο ήταν ανασφάλιστο, ΑΛΛΑ σε προσωρινή ακινησία, παρκαρισμένο και όχι σε κυκλοφορία. Πήγα και του αγόρασα ένα μεταχειρισμένο καθρέπτη, του τον πέρασα και εκεί τελείωσε το θέμα.

    Γνώμη μου είναι -εφόσον η ζημιά είναι μικρή όπως λές - και θές να έχεις καλές σχέσεις με τον άνθρωπο, να πάτε σε κανα δυό φαναρτζήδες, να πάρετε τιμές και να το επισκευάσετε με δικά σου χρήματα. Όλα αυτά βέβαια με το σκεπτικό ότι το αυτοκίνητο ήταν σε ακινησία, δεν κυκλοφορούσε και ο οδηγός ήταν άνθρωπος με τον οποίο έχεις καθημερινή επαφή.

    Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή άν επρόκειτω για ανασφάλιστο σε κυκλοφορία ( τον χτυπούσα ενώ βρισκόμαστε και οι δύο στο δρόμο), προσωπικά θα λειτουργούσα διαφορετικά και θα το πήγαινα μέσω ασφαλιστικής, ήταν-δεν ήταν γνωστός μου, καθώς θα σκεφτόμουν, τί θα συνέβαινε και σε τί διαδικασίες θα μπαίναμε και οι δύο εμπλεκόμενοι, εάν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με τρακάριζε και χτυπούσα.
    Κανόνας .. δεν έχει ασφάλεια, δεν το κυκλοφορείς.
    Το όχημα ήταν παρκαρισμένο, τώρα αν αν το κινεί ή το έχει σε ακινησία δεν το γνωρίζω. Μπορεί και να το κάνω όπως το λες ή να του πω μισά-μισά. Απλώς γιατί να πληρώνω αφού γι' αυτά ακριβώς πληρώνουμε τις ασφαλιστικές, γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει πιθανότητα να πληρωθεί χωρίς να βρει τον μπελά του από την ασφαλιστική.

  15. #30
    Η ασφαλιστικη δεν πιστευω οτι θα δεχτει να πληρωσει ανασφαλιστο. Τυπικα ομως, εσυ εχεις κανει αυτο που πρεπει, οποτε το τι πορεια θα ακολουθηθει δεν σε αφορα. Η ασφαλεια υπαρχει για αυτον το λογο. Αν το βλεπεις καθαρα ανθρωπιστικα/φιλοτιμο κλπ δες ποσο σε παιρνει οικονομικα και πες τοσα εχω, σου κανει μια υπευθυνη οτι δεν εχει ο ζημιωμενος αλλη απαιτηση απο εσενα περαν του ποσου που του δινεις και ληξις.

    Σε παρομοια περιπτωση, ανασφαλιστο κωλοπαιδι/κουλοπαιδι με tdm που κυνηγιοταν με καποιον και εσκασε πισω μου, αποζημιωθηκα και τον κυνηγησαν. Σορι αλλα σε τετοιες φασεις η λυπηση ειναι χαζομαρα. Αν ειναι καποιος μαγκας που δεν πληρωνει ασφαλεια, να ειναι μαγκας και οταν βρεθει στην αναγκη της η προ των ευθυνων του γενικως.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και τωρα τι κανω με τη λασπη?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2011, 12:34
  2. Κλήση...Και τώρα τι κάνω?
    από fazya στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2010, 14:36
  3. ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    από LIZZARD KING στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 09:46
  4. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  5. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF