Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: ΤΡΑΚΑΡΑ:ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?

  1. #31
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    - Αν το αυτ/το έχει πινακίδες ,σημαίνει νομικά (ίσως κ πραγματικά) οτι κυκλοφορεί ανασφάλιστο.
    Αν ενημερωθεί ο ανασφάλιστος για τις οικονομικές & νομικές & δικαστικές κυρώσεις που θα είχε ΑΝ καλούνταν αστυνομία να επιληφθεί του συμβάντος ,παίζει να σου φτιάξει με δικά του χρήματα κ το δικό σου σαν ένδειξη ευγνωμοσύνης.

    Αν δεν θέλεις να τον "αδικήσεις" του κάνεις μια δήλωση στην ασφάλειά σου ,και ας πάρει το δρόμο της.


    - Αν το αυτ/το ΔΕΝ έχει πινακίδες ,σημαίνει οτι είναι σε προσωρινή ή μόνιμη ακινησία ,και ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι παρκαρισμένο στο δρόμο ,αλλά σε ιδιωτικό χώρο ,σύμφωνα με την Υπ.δήλωση που υπέγραψε ο ιδιοκτήτης κατά την κατάθεση των πινακίδων.
    Οσον αφορά το συμβάν ,οτιδήποτε ακίνητο (είτε είναι μάντρα ,είτε κάδος απορ/των ,είτε παρκαρισμένο αυτ/το) δεν ευθύνεται ,και καλύπτεται οικονομικά απο το κινούμενο όχημα.
    Το αν ήταν παράνομα χτισμένη η μάντρα ή παράνομα παρκαρισμένο το αυτ/το ,είναι ίσως θέμα διερεύνησης αρμόδιας υπηρεσίας ,με πιθανές κυρώσεις ,αλλά κανένα ρόλο δεν παίζει (συνήθως) όσον αφορά την αποζημίωση.


    Αρα λοιπόν ,κάνεις δήλωση του συμβάντος στην ασφαλιστική σου ,και αφήνεις το θέμα επάνω της.
    Γι'αυτό πληρώνουμε άλλωστε.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσεις επιπλέον χρήματα για κάτι που έχεις ήδη πληρωμένο.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 23/01/2015 στις 12:58.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Καλισπερα. Πριν έναν μήνα με τράκαρε ένα παλικάρι με το αμάξι βγικε από στοπ και με έριξε κάτω.φωναξαμε τροχαία κατέγραψε το συμβάν. Αλλά δεν φοναξαμε ασφαλιες και φύγαμε. Την άλλη μέρα κάναμε διώξεις κανονικά. . Πήγα και είδαν την μηχανή και Μου είπε ο πραγματογνωμονας να φτιάξω την μηχανή και να του στείλω τα τημολογεια για να κάνει την πραγματογνομοσινη και να τα στείλει στην ασφαλιστικη σε 5 μέρες. Με ξανά πήραν τηλέφωνο και μου είπαν να συναντιθουμε στο τόπο του συμβάντος μαζί ήταν και το παλικάρι που με έριξε. Και καλά μας ρωτισες πως έγινε και τετοια. Έστειλαν την πραγματογνομοσινη στην ασφαλιστικη και περνώ σήμερα να δω αν την λάβαμε και μπας και μου πουν ημερομηνία να πάρω τα λεφτά. Η απαντιση ήταν ότι ο φάκελος ερευνάτε και δεν ξέρει να μου απαντισες. Ξέρει κάποιος να με βοηθισει τι εννοούν?

  3. #33
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    mistakes από το αγγλικό "λάθη" ?
    γιατί έχεις κάνει πολλά.

    1ον έπρεπε να καλέσεις και τον πραγματογνώμονα της ασφαλιστικής σου.
    2ον ο πραγματογνώμονάς σου ή άσχετος ήταν ή λαμόγιο ή είδε την έκθεση της τροχαίας και εφησυχάστηκε οτι θα αποζημιωθείς πλήρως....η πολύ σιγουριά όμως είναι κακό πράγμα γιατί δε ξέρεις τι έγινε με το παλικάρι και την ασφαλιστική του άρα και δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να σου απαντήσει έτσι.
    3ον πρέπει να έχεις αντίγραφο της τροχαίας στα χέρια σου.
    έχεις τέτοιο πράγμα? γράψε μας τι γράφει. αν δεν έχεις να πας στην τροχαία και να πάρεις αντίγραφο χθες.
    άλλη βοήθεια να μυρίσουμε τα νύχια μας δε θα πάρεις εδώ μέσα αν πρώτα δεν ξέρουμε τι έγραψε η τροχαία για το περιστατικό.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    1 ον το όνομα γράφτηκε λάθος και έτσι το αφίσα για να μην ξανά κάνω λογαριασμό. Το αντίγραφο γράφει ότι είχα προτερεοτιτα από τα δεξιά και ότι ο άλλος την παραβίασε.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Και είχα μηλησει με την ασφάλεια του ανθρώπου και μου είπαν ότι πρώτα πρέπει να στείλω τα τημολογεια στον πραγματογνωμονα και θα τους τα στείλει αυτός όταν βγάλει την έκθεση. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι γινετε και οι μέρες περνάνε. Δεν ξέρω γιατί καθιστερουν τοσο

  6. #36
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    είσαι τυχερός οτι το χαρτί της τροχαίας είναι ξεκάθαρο.
    ο άλλος έχει υπογράψει το συγκεκριμένο χαρτί και έχει δηλώσει οτι φταίει?

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Ναι κανονικά το παλικάρι δεν πήγε κόντρα σε τίποτα και δήλωση έχει κάνει. Όλα μια χαρά. Απλά η ασφαλιστικη είχε πει ότι όταν πάρουν τα τιμολόγια θα μου πουν ημερομηνία και τώρα πήρα τηλέφωνο και η υπεύθυνη είχε άδεια και μια άλλη κοπέλα μου είπε ότι έχει σταλεί λέει για έρευνα η κάτι τέτοιο μου είπε.

  8. #38
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μάλλον θα ξεμπερδέψεις εύκολα. Ποιά είναι η ασφαλιστική σου και ποιά του παλικαριού που σε χτύπησε?
    συνήθως εξαντλούν το χρόνο που τους δίνει δικαίωμα ο νόμος κάπου στις 30ημερολογιακές. αν πιέσεις όμως με όμορφο τρόπο πιθανόν να πάρεις τα χρήματα της επισκευής πολύ πιο σύντομα.
    σε δική μου περίπτωση για μικροποσό 400ευρώ αποζημιώθηκα εντός 3 εργάσιμων.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Η ergo είναι του παλικαριού και η δικιά μου η Am trust. Εμένα δεν είναι μικροποσο. Ένα kawasaki z750 είναι και μόνο η εξάτμιση καινούρια πάει στο 1000 αρικο

  10. #40
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    οι ασφαλιστικές είναι εκτός φιλικού διακανονισμού αν δε κάνω λάθος με βάση την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει.
    αν και το ποσό είναι τόσο μεγάλο δε θέλω να στο χαλάσω αλλά οπλίσου με υπομονή και μίλα με το δικηγόρο σου ήδη αν δε το έχεις κάνει.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Τι μπας και το πάω δικαστικός? Όχι δεν το έχω κάνει ακόμα. Το ποσό είναι κάπου στα 1700 ευρώ αλλά δεν πιστεύω να μην πληρώσουν. Ποιος ο λόγος αφού αστυνομία έχει έρθει όλα τα έγραφα τα έχουν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Να υπολογίζεις 60-80 μέρες. Αυτό έχω δει εγώ, σε εμένα και φίλους, μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστο 10 περιπτώσεις. Η ergo είναι καλή ασφαλιστική γενικά από ότι έχω ακούσει. Σε 2 -3 μήνες από τη μέρα του ατυχήματος θα έχεις το όχημα σου.

  13. #43
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μίλα με το δικηγόρο για να μιλήσει εκείνος για την διαδικασία πλήρους αποζημίωσής σου, ωστέ να μην χρειαστεί να πάτε δικαστικώς, που θα πάτε αν δε βάλεις δικηγόρο μπροστάρη και δε τους τρίξεις τα δόντια οτι το θύμα (εσύ) είναι υποχρέωσή τους να ικανοποιηθεί στο 100% της νομικής υποχρέωσης.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    8
    Το όχημα μου το έχω πάρει και το έχω πληρώσει το θέμα είναι να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Θα μηλησουμε με την ασφαλιστρια την δευτερα έχει μια δικηγόρο ατσιδα σε τέτοια θέματα.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2016
    Μηνύματα
    1

    HEEEEEEEEEEEEEELP :(

    Aderfia kai sinkavalarides kalispera,ithela na kano tin eksis erotisi meta apo kapoio troxeo xoris somatikes vlabes mono ulikes kai me filiki dilosi emou kai tou allou pos mporo na ftiakso to motori mou to opoio exeis zimia giro sta 400eura,apla ego omos den exo mia tora gia na ta doso mprosta kai na pao ta timologia meta kai na paro ta lefta,Akousa oti h asfalistiki eteria exei eksousiodotimeno sinergio kai tin ftiaxni kateuthian xoris ego na doso mia....einai alithia i mousia alios pos mpori na gini.....euxariso

    H asfalia mou einai stin ATEasfalistiki kai sto trakarisma eftege o allos o paparas me filiki dilosi opos proanefera....''hmoun parkarismenos kai o pa....ras ekane opisten kai mou tin erikse''

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και τωρα τι κανω με τη λασπη?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2011, 12:34
  2. Κλήση...Και τώρα τι κάνω?
    από fazya στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2010, 14:36
  3. ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    από LIZZARD KING στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 09:46
  4. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  5. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF