Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 76

Θέμα: V-strom για BMW R1200 GS

  1. #61
    Γεια χαααραα! Το avatar του/της tbaris
    Εγγραφή
    31/05/2007
    Μηνύματα
    152

    Moto

    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης επίσης..

    Τα κριτήρια το ότι είναι BMW είναι επιπόλαια εννοείς;

    E πως να το κάνουμε φίλε μου, Suzuki έχω και εγώ αλλά πιστέυω οτι το BMW θα έχει άλλη ποιότητα, τουλάχιστον κατασκευής κακά τα ψέματα. Το ίδιο και με τα Ιταλικά αν εννοείς αυτό.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Εννοώ πως αν δεν έχεις κάνει test ride σε κανένα από τα μηχανάκια που αναφέρεις το
    συμπεράσμα οτι μάλλον το bmw=ιδανικό για on off, εργαλείο πόλης κλπ ακούγεται κάπως..

    Επίσης το γεγονός το ότι η bmw είναι στερεότυπα συνδεδεμένη (λανθασμένα κατά εμέ) με
    ένα "high class" attitude που θέλουν να περάσουν οι μαρκετίστες της εταιρίας, αυτοί που την
    αποδέχονται αβίαστα δεν τους θεωρώ συνειδητοποιημένους καταναλωτές..
    μου θυμίζει περισσότερο πως ψωνίζαν οι παλιότερες γενιές.

    Μια χαρά το gs δεν λέω.. απλά κάντο μια βόλτα πρώτα όπως και όλα τα υπόλοιπα που σου προτείναν πριν αποφασίσεις..



    @Operater ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.. ok τώρα;
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.. ok τώρα;
    όχι απαραίτητα, αρκετά απαξιωτική αυτή η θεώρηση
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    όχι απαραίτητα, αρκετά απαξιωτική αυτή η θεώρηση

    καμμία σχέση καπετάνιε.. εγώ πολύ χαίρομαι για την επιλογή μου,
    όπως και πολύ άλλοι σε αυτό το forum. Γιατί όχι και ο φίλος tbaris;;
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  5. #65
    Τα BMW και γαμω τα μηχανακια, οχι ομως τοσο ωστε να δικαιολογουν την τιμη τους. Το vstrom σε σχεση με την τιμη του προσφερει πολλα περισσοτερα. Ασε που με τα λεφτα που περισευουν παιρνεις και ενα καλο δευτερο μηχανακι.

  6. #66
    Γεια χαααραα! Το avatar του/της tbaris
    Εγγραφή
    31/05/2007
    Μηνύματα
    152

    bmw

    Φίλε Trickster και εγώ Marketistas είμαι αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.

    Ξέρω και απο την δουλεία μου οτι σε κάποια πράγματα ότι πληρώνεις παίρνεις.

    Τώρα αν θεωρείς οτι κάποιο απο τα μοντέλα είναι καλύτερο απο αυτό μπορείς να πεις την γνώμη σου τεκμηριωμένα για να με βοηθήσεις κιολας.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Μιας και θα δώσεις αρκετά λεφτά απαίτησε να κάνεις test ride σε όλα της κατηγορίας.

    εδω είμαστε μετά και σε βοηθάμε σε ότι απορίες έχεις.. αν κάτσεις να ακούς τον καθένα
    χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα, δεν θα βγάλεις άκρη σίγουρα!
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Μιας και θα δώσεις αρκετά λεφτά απαίτησε να κάνεις test ride σε όλα της κατηγορίας.

    εδω είμαστε μετά και σε βοηθάμε σε ότι απορίες έχεις.. αν κάτσεις να ακούς τον καθένα
    χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα, δεν θα βγάλεις άκρη σίγουρα!

    πολλά καλά μηχανάκια ενώ μας αρέσουν στο μάτι πολύ παίζει μόλις το οδηγήσεις να αλλάξεις τελείως γνώμη. Πχ το varadero μου άρεσε πάρα πολύ αλλά όταν το οδήγησα δεν μου έκανε. Όχι οτι δεν ήταν καλό αλλά σε εμένα δεν έκανε αυτό που πρόσφερε ένιωθα ότι δεν μου τάιριαζε. Κάποιος άλλος μπορεί να το βρίσκει τέλειο.

    Από την άλλη κάποιος το vstrom το βρίσκει μια μαλακία και μιση ενω εμένα με καλύπτει και μου αρέσει σε όλα όσα κάνει και όπως τα κάνει. Δεν μου αρέσουν οι αδυναμίες του (πχ φρενα) αλλά έμαθα να τα χρησιμοποιώ και να προσαρμοστώ στην χαζή αισθηση τους και τα οποία με έχουν σώσει σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Μου αρέσει που το έχω κάνει 50,000 φαγωμένα χιλιόμετρα και ακόμα δεν του έχω αλλάξει ούτε λαμπίτσα. Τα service τα κάνω όλα μόνος μου και το κόστος του είναι μηδαμηνό σχεδόν.

    Δεν θα το άλλαζα για κάτι άλλο στην ίδια κατηγορία μιας και τα κάνει όλα λίγο παραπάνω από μέτρια και αυτό με καλύπτει. Ταξιδάκια με τριπλέτα και διπλός, διακοπές, επαρχιακές διαδρομές με καλές στροφές, καθημερινές μετακινήσεις και κίνηση και μερικά παιχνιδάκια σε μεσαίας πρόσφυσης άσφαλτο.

    Πιστεύω λοιπόν ότι πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά καλό το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν. Μόνο έτσι θα έχεις μια σωστή άποψη και εικόνα στο τι ταιριάζει στο δικό σου οδηγικό στιλ. Αυτό που σε εμένα κάνει με 1000 εσένα μπορεί να μην σου ταιριάζει.

    Πάντως το tiger και εμφανησιακά και οδηγικά εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον...

  9. #69
    costas81 +1000000000

  10. #70
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Το V-Strom είναι η μοτοσυκλέτα που θα σου κάνει όλα τα χατήρια με λίγα λεφτά, με βασικά ατού την φοβερή χαμηλή κατανάλωση που έχει πολύ θετικό άν θα την λιώσεις στην Αθήνα.

    Το ΚΤΜ και GS είναι πολύ πιο γρήγορα σε όλα τα τεραίν πρώτα λόγο γεωμετρίας και βέβαια λόγω γκάζιού.

    Το GS θα σε οδηγησει ξεκούραστα σε μακρινά ταξίδια οικονομικά, από πλευράς κατανάλωσης πράγμα που δέν ισχύει μέσα στην πόλυ που ρουφάει το θηρίο + βέβαια ότι ο boxer+το τεράστιο τιμόνι δεν βοηθάει πολύ μέσα στην κίνηση.
    Στα αρνητικά θα σου προσθέσω τα σέρβις σε delaer που σε γ..... αβίαστα.

    Το ΚΤΜ και να μήν είσαι θα σου βγάλει τον ταρζάν από μέσα σου, μηχανάκι που σε προκαλέι να το στίψεις και σε κάνει να ξεχνάς ότι έχεις 200kg+ κάτω από τα πόδια σου.
    Προστασία δέν έχει ούτε κάν κοντά απο το GS ενώ τα φρένα του πάλι δέν είναι σάν του BMW
    Η θέση οδήγησης εμένα μου έκανε περισσότερο σε sm παρά σε mega on-off εμένα προσωπικά μου άρεσε αλλά δέν έχει πάλι την άνεση του GS.

    Από βλάβες για το ΚΤΜ και κατανάλωση δέν γνωρίζω, εγώ πάντως στο GS άλλαξα μια τσιμούχα κάτω τρόμπας που την είχε χαλάσει γρέζι στα 28.000km

    Για τα V-Strom ξέρω από τα παιδιά εδώ και τους φίλους μου ότι βγάζει σκουριές στο ρουλεμάν του λαιμού και είχαν κάτι θορύβους στα αμορτισέρ εμπρός.

    Από θέμα απόκρισης το ΚΤΜ όπως και το BMW δυστυχώς πρέπει να φτάσουν οι rpm στο θεό για να τσουλήσουν σε σχέση με το V-Strom που μέχρι τις 8.000 περίπου είναι ωραίο αλλά μετά ψοφάει.

    Οι διαφορά μετάξυ των ευρωπαίων με τον Ιάπωνα στο γκάζι είναι τεράστια άσχετα με τί γράφουν τα περιοδικά σε επιδόσεις.

    Τα φρένα στο BMW χωρίς ABS είναι επικίνδυνα γιατί μπλοκάρουν με πολύ λίγη δύναμη ενώ σε γρήγορα κατεβάσματα μπλοκάρει ο πίσω τροχός, πάντα λοιπόν με abs.

    Στο δρόμο από θέμα ενεργητικής ασφάλειας οι ευρωπαίοι είναι μακράν μπροστά από το Vstrom
    και σου δίνουν την δυνατότητα για πολύ περισσότερες ταρζανιές.

    Σε off road KTM & Suzuki δέν τα έχω οδηγήσει για το GS έχω να πώ ότι θέλει αναρτήσεις είναι χάλια
    ειδικά το πίσω και τερματίζει πολύ εύκολα εάν προσπαθήσεις να πάς λίγο γρήγορα.

    Αυτές είναι οι προσωπικές μου γνώμες για τα 3 αυτά μηχανάκια που έχω βολτάρει.

  11. #71

    ΕΠΙΛΟΓΗ

    Τη μηχανή αδερφέ μου την αγοράζεις και λίγο με την καρδιά σου .Μην το ψάχνεις τόσο ορθολογιστικά γιατί και να αποφασίσεις να πάρεις κάτι πάντα θα το ψάχνεις και θα λές ,ναι αλλά άν έπαιρνα το άλλο θα η΄ταν καλύτερο εκεί και το αλλο εδώ και δεν θα είσαι ποτέ ευχαριστημένος.
    Εγώ πούλησα strom και πήγαινα με τα λεφτά στο χέρι να πάρω gs 1200 γιατό είμαι και λίγο ταξιδιάρης. Πέρασα έξω απο την piaggio είδα το sport 1200 (καμία σχέση με το προηγούμενο gs) μπήκα έκανα test ride (απολύτως άλλο πράγμα απο αυτό που είχα αποφασίσει) κόλλησα και το πήρα επι τόπου. ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.
    Καραγουστάρω την καθε στιγμή μαζί της κι άς μην είναι τόσο άνετη όσο το gs κι ας τρώω περισσότερο αέρα στη μάπα κι άς πουληθεί ίσως πιο δύσκολα απο ένα gs. Σιγουρα δεν πρόκειται για ορθολογιστική επιλογή ,το 80 % του forum θα συμφωνησει σ'αυτό.
    Μήν το ψάχνεις λοιπόν και τόσο πολύ . Test rides πλέον μπορείς να κάνεις παντου .Πήγαινε οδήγα και πάρε όποια σου κολλήσει καλύτερα. Μονο έτσι θα γλιτώσεις το άν και ίσως μετά την αγορά της.
    Βγάλτε γουστα, σπάστε την τηλεόραση και καψτε τον καναπέ,ηζωή είναι μικρή!!!!!!

  12. #72

    ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ

    VSTROM TO ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ???ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ.ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΟΛΑΣΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΩ.ΤΟΣΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΕΣΤΡΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΝ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ??????

  13. #73
    Πηγενε στα μοντελα, μπες στα vstrom kai rvta maw ekei.

  14. #74
    tbaris,

    Εμένα μου φαίνεται από τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις σου ότι απ' την αρχή τη μπέμπα θέλεις και απλώς χρειάζεσαι να συμμετάσχουν και άλλοι στην απόφασή σου - λίγο να πάρουν εμμέσως και άλλοι την ευθύνη.

    Λίγο ανασφαλή ψυχολογία μου βγάζεις, συγγνώμη που το λέω.

    Πάρε τη μπέμπα που γουστάρεις και άσε τι λένε οι άλλοι. Αν το μετανιώσεις ή όχι, μόνο με τον εαυτό σου θα πρέπει να' χεις να κάνεις.




  15. #75
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Πηγενε στα μοντελα, μπες στα vstrom kai rvta maw ekei.
    TA ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ .ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΧΑΖΕΒΑ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΙΑ ΤΟ ΜΠΛΕ ΜΙΑ ΤΟ ΑΣΗΜΙ ΜΙΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΜΠΛΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΙΧ.ΜΕ ΠΑΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw R1200 GS Service Manual
    από jprotop στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 23:07
  2. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 11:51
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 09:07
  4. BMW R1200 GS, ferring problem
    από Spike στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2005, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF