Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 249

Θέμα: Bmw F 800 Gs - It's show time

  1. #31
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Το σκεφτομουν και εγω για το 800 αλλα οταν ειδα μεταξονιο 1578mm αλλαξα γνωμη . Παιδια το εργαλειο ειναι ακαταληλο για ελλαδα . Για συγκριση το R1200GS εχει μεταξονιο 1507mm και η AFRICA 1565mm . Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα στριβει με τιποτα . Στην παρουσιαση του ΜΟΤΟ το αναφερει απεξω απεξω ντε και καλα οτι φταιει ο μεγαλος τροχος και το υψος που σου δημιουργουν ανασφαλεια στα στροφηλικια ! Μαλλον για το 1200 με βλεπω...
    φιλε μου, ενας αριθμος απο μονος του δεν λεει τιποτα...

    μπορει να ειναι ενδειξη για καποια πραγματα αλλα ειναι λιγο αβασιμο να τον θεωρεις αποδειξη χωρις να εχεις οδηγησει πρωτο το μηχανακι. Ασε που στο στριβειν παιζουν ρολο και ενα καρο αλλοι παραγοντες και οχι μονο το μεγεθος του μεταξονιου.

    Το KTM990 Adv εχει μεγαλυτερο μεταξονιο (1570mm) και απο τα δυο μηχανακια που αναφερεις ως παραδειγμα και ομως στριβει πολυ καλυτερα απο αυτα.

    Κανε ενα Test-ride οταν ερθει το 800 και μετα αποφασιζεις.

  2. #32
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Το σκεφτομουν και εγω για το 800 αλλα οταν ειδα μεταξονιο 1578mm αλλαξα γνωμη . Παιδια το εργαλειο ειναι ακαταληλο για ελλαδα . Για συγκριση το R1200GS εχει μεταξονιο 1507mm και η AFRICA 1565mm . Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα στριβει με τιποτα . Στην παρουσιαση του ΜΟΤΟ το αναφερει απεξω απεξω ντε και καλα οτι φταιει ο μεγαλος τροχος και το υψος που σου δημιουργουν ανασφαλεια στα στροφηλικια ! Μαλλον για το 1200 με βλεπω...
    Μήπως το έχει κάνει ιδιαίτερα μακρύ η BMW, γιατί στον συγκεκριμένο κινητήρα αντικατέστησε τον ιμάντα με αλυσίδα, και έπρεπε να φέρει το γρανάζι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο ψαλίδι για να μην ταλαιπωρούνται αλυσίδα και γρανάζια.

    Ουσιαστικά η απόσταση ανάμεσα στο ίχνος του μπροστινού και στο ίχνος του πισινού τροχού , είναι που έχει σημασία και επηρεάζει το στρίψιμο...

    Σωστά ή κάνω λάθος...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  3. #33
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Μήπως το έχει κάνει ιδιαίτερα μακρύ η BMW, γιατί στον συγκεκριμένο κινητήρα αντικατέστησε τον ιμάντα με αλυσίδα, και έπρεπε να φέρει το γρανάζι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο ψαλίδι για να μην ταλαιπωρούνται αλυσίδα και γρανάζια.

    Ουσιαστικά η απόσταση ανάμεσα στο ίχνος του μπροστινού και στο ίχνος του πισινού τροχού , είναι που έχει σημασία και επηρεάζει το στρίψιμο...

    Σωστά ή κάνω λάθος...
    ειναι πολλοι οι παραγοντες και δεν αφορουν μονο στα γεωμετρικα χαρακτηριστικα μια μοτοσικλετας...για αυτο λεω οτι ειναι καλυτερο να οδηγει κανεις και να μην ''ψωνιζει'' βαση των τ.χ.

    και τα supermoto ειναι ανοικονομητα σε διαστασεις και γεωμετρικα χαρακτηριστικα σε σχεση με ενα ss, αλλα σε σφιχτο στροφιλικι μπορουν να τα κανουν σωβρακο...

  4. #34
    Ρε μην λετε οτι θελετε, το μηχανακι ειναι πολυ καλο, και στις δυο εκδοσεις

    Με τιμη 650 παιρνεις 800cc(650gs), και ακομα και το 800gs δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο, τοσο ειχε πριν λιγο καιρο το tdm900 που εχει την ιδια δυναμη

  5. #35
    Φίλοι μου καλημέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι 37 χρονών και κάτοχος εδώ και 7 χρόνια ενός F 650 GS και το τελευταίο χρόνο θεωρώ ότι ήρθε η ώρα για ανανέωση και πάντα σε on-off. Κάνω περί τα 15.000 χλμ το χρόνο από τα οποία τα 10.000 χλμ στην διαδρομή (ούτε τρένο να ήμουν) Αθήνα-Μαρούσι-Πειραιάς-Αθήνα για δουλειά και αθλητικές δραστηριότητες άλλα 3.000 χλμ για Β.Εύβοια για να δω την κοπελιά και άλλα 2.000 χλμ για καλοκαιρινές διακοπές. Όπως οι περισσότεροι κάτοχοι On-Off κάνω λίγη χρήση του Off (σε χώμα δηλαδή) γύρω στα 1.000 χλμ από τα 15.000 χλμ αλλά μπορώ να πω ότι σε καθημερινή χρήση και το πεζοδρόμιο θα ανέβω και γενικότερα θα ξεφύγω όπου μπορώ από την "πεπατημένη". Ψηνόμουν για το 1200 GS αλλά πάντα κοντόστεκα για τον αυξημένο όγκο του αλλά (για να μην κρυβόμαστε κιόλας) και για τα χρηματά του. Το F800 GS δείχνει να πιο κοντά σε αυτό που θέλω και σε σχέση με το F 650 GS που έχω. Σίγουρα οι εκτός δρόμου δυνατότητες του F 800 GS είναι πολύ μεγαλύτερες κάτι που το θέλω αλλά στην πόλη τι γίνεται (σε σχέση πάντα με αυτό που έχω);
    1) Χάνω σε ενεργητική ασφάλεια;
    2) To υψηλότερο κέντρο βάρους θα προσδώσει μεγαλύτερη αστάθεια;
    3) H μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων λιγότερο έλεγχο στο φρενάρισμα;
    4) O 21" μπροστινός τροχός λιγότερο φιλτράρισμα του οδοστρώματος;
    5) Tα ενδιάμεσα λάστιχα θα έχουν χειρότερη πρόσφυση;
    6) Το όλο πακέτο θα μεγαλώσει την απόσταση φρεναρίσματος ή θα ρεφάρει με τους διπλούς δίσκους και το όλο στήσιμο της μηχανής (για τις ίδιες ταχύτητες πάντα)
    7) Σε ένα ταξίδι για Β.Εύβοια θα το ευχαριστηθώ περισσότερο και θα κινηθώ με περισσότερη ασφάλεια ή θα φυλάγομαι περισσότερο στο στροφιλίκι;
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρον για τον χρόνο σας και την βοηθειά σας.

  6. #36
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aptaliko
    Φίλοι μου καλημέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι 37 χρονών και κάτοχος εδώ και 7 χρόνια ενός F 650 GS και το τελευταίο χρόνο θεωρώ ότι ήρθε η ώρα για ανανέωση και πάντα σε on-off. Κάνω περί τα 15.000 χλμ το χρόνο από τα οποία τα 10.000 χλμ στην διαδρομή (ούτε τρένο να ήμουν) Αθήνα-Μαρούσι-Πειραιάς-Αθήνα για δουλειά και αθλητικές δραστηριότητες άλλα 3.000 χλμ για Β.Εύβοια για να δω την κοπελιά και άλλα 2.000 χλμ για καλοκαιρινές διακοπές. Όπως οι περισσότεροι κάτοχοι On-Off κάνω λίγη χρήση του Off (σε χώμα δηλαδή) γύρω στα 1.000 χλμ από τα 15.000 χλμ αλλά μπορώ να πω ότι σε καθημερινή χρήση και το πεζοδρόμιο θα ανέβω και γενικότερα θα ξεφύγω όπου μπορώ από την "πεπατημένη". Ψηνόμουν για το 1200 GS αλλά πάντα κοντόστεκα για τον αυξημένο όγκο του αλλά (για να μην κρυβόμαστε κιόλας) και για τα χρηματά του. Το F800 GS δείχνει να πιο κοντά σε αυτό που θέλω και σε σχέση με το F 650 GS που έχω. Σίγουρα οι εκτός δρόμου δυνατότητες του F 800 GS είναι πολύ μεγαλύτερες κάτι που το θέλω αλλά στην πόλη τι γίνεται (σε σχέση πάντα με αυτό που έχω);
    1) Χάνω σε ενεργητική ασφάλεια;
    2) To υψηλότερο κέντρο βάρους θα προσδώσει μεγαλύτερη αστάθεια;
    3) H μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων λιγότερο έλεγχο στο φρενάρισμα;
    4) O 21" μπροστινός τροχός λιγότερο φιλτράρισμα του οδοστρώματος;
    5) Tα ενδιάμεσα λάστιχα θα έχουν χειρότερη πρόσφυση;
    6) Το όλο πακέτο θα μεγαλώσει την απόσταση φρεναρίσματος ή θα ρεφάρει με τους διπλούς δίσκους και το όλο στήσιμο της μηχανής (για τις ίδιες ταχύτητες πάντα)
    7) Σε ένα ταξίδι για Β.Εύβοια θα το ευχαριστηθώ περισσότερο και θα κινηθώ με περισσότερη ασφάλεια ή θα φυλάγομαι περισσότερο στο στροφιλίκι;
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρον για τον χρόνο σας και την βοηθειά σας.

    Φίλε μου,
    αρχικά καλωσήρθες. Εδώ & 3 χρόνια έχω & εγώ το 650GS. Κάνω βέβαια πολλά περισσότερα χιλιόμετρα από εσένα το χρόνο & αρκετά πιο off.
    Προσωπικά το επόμενο μου μηχανάκι θα είναι το 800.
    Θα έλεγα ότι κερδίζεις σε ενεργητική ασφάλεια μιας & σίγουρα πάμε σε καλύτερο πακέτο φρένων, αναρτήσεων & "σωστότερο" ABS.
    Στο φιλτράρισμα του δρόμου συντελέι σημαντικό ρόλο η ανάρτηση η οποία είναι σαφώς καλύτερη. Ο 21 τροχός απλά σε βοηθάει να προσπερνάς εμπόδια πιο εύκολα.
    Λάστιχα βάζεις ότι θες εσύ. Anakee Ή Τourance ή Avon Distanzia & είσαι super.
    Το 800 υπερτερεί σε όλους τους τομείς.
    & γαι να σου φέρω ένα αντίστοιχο παράδειγμα φαντάσου πως στίβει το KTM 990s.

    Καλή αγορά!



  7. #37
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Μη φοβάσαι τον 21" τροχό! Εγώ φίλε μου έχω το Dakar 650 και ποτέ μα ποτέ δεν έννοιωσα ανασφάλεια! Φαντάσου με το 800 που και καλύτερα φρένα θα έχει και σίγουρα πολύ καλύτερες αναρτήσεις εμπρος (USD 43mm)!

    Πάντως όλα καλά με το καινούριο 800 αλλά αυτό που με χαλάει λίγο είναι η εξάτμηση! Πολύ μπούγιο! Θα μπορούσαν να την κάνουν λίγο πιο κομψή σαν του 1200 ας πούμε δεν θα ήταν άσχημα. Αλλά να μου πείς πως θα ζήσει και η Acrapovic!

    Απο αυτά που διάβασα στο Μοτο πρέπει να είναι super το μηχάνημα! Άντε να έρθει απο μέσα Μάρτη να το δούμε-να το πάμε καμιά βόλτα.... και 10000Ευρώ δεν είναι και πάρα πολλά! Βέβαια με ABS (+800) και τίποτε άλλο π.χ. trip control, heated grips να τα 12000! Αλλά Χαλάλι αν αρέσει!

    Αντέ να δούμε πόσο θα δώσω το Dakaraki (αν το αντέξει η καρδιά μου) που θα πάνε οι τιμές στον πάτο και με το καινούριο 650! 3 δουλειές θα πρέπει να κάνω....
    ΤΕΛΟΣ


  8. #38
    μπορεί κάποιος να το παραγγείλει απο κάπου? ξερετε ημερομηνία ?

    το έχω καψουρευτεί απο τώρα...

    ειμαι Αττική ... απο που προτείνετε να το πάρω? τιμή?

    βγαίνει και σε μαύρο? κιλά?

    ...σορρυ αλλά ...'γάμος' είναι αυτός...
    ...make love ..not work 'tzimakos'

  9. #39
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
    μπορεί κάποιος να το παραγγείλει απο κάπου?
    ΝΑΙ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
    ξερετε ημερομηνία ?

    15 Μαρτίου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
    απο που προτείνετε να το πάρω?
    Από μαγαζί

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
    τιμή?

    10000 και φεύγα....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0

    βγαίνει και σε μαύρο
    Οχι..μπασταρδεμένο κιτρινόμαυρο και γκρι μόνο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
    κιλά?

    207 γεμάτο , χωρίς τα δικά σου.......
    Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0

    ...σορρυ αλλά ...'γάμος' είναι αυτός...
    Η ώρα η καλή...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  10. #40
    Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
    Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????
    http://giorgos-fantasyfotos.blogspot.com/

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
    Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
    Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????
    Το F800 GS ζυγίζει άδειο 185 Κg ενώ γεμάτο τα 207 Κg. To R 1200 GS ζυγίζει 203Kg και 229Kg αντίστοιχα.

  12. #42
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
    Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
    Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????
    To 1200 είναι 225,45 Kg άδειο....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  13. #43
    ΠΟΤΕ μην κοιτάτε το άδειο βάρος που δίνουν οι εταιρίες, ειναι μεγάλη απάτη (ακόμα και το γεμάτο είναι μια σύμβαση - δεν περιλαμβάνει πχ διπλό σταντ και κάγκελα )

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    To 1200 είναι 225,45 Kg άδειο....
    Απ'οτι είδα στο site της εταιρίας, αν μιλάμε για το R 1200 GS Adventure τότε άδειο είναι στα 223 Kg και γεμάτο στα 256 Kg (με το ρεζερβουάρ των 33lt). To απλό (!!!) R 1200 GS είναι στα 203Kg και 229Kg αντίστοιχα (με το ρεζερβουάρ των 20lt).

  15. #45
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Οδηγήστε το & μη προσπαθείτε να κρίνεται από τα χαρακτηριστικά που βλέπετε τυπωμένα σε ένα χαρτί.


Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw F 800 Gs - Η προϊστορία
    από Anty12 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 15:09
  2. Bmw F-800 Gs
    από lv1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF