Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: τεχνικες οδηγησης για αρχαριους

  1. #1
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577

    τεχνικες οδηγησης για αρχαριους

    Γεια σας. Ειμαι καινουργιοσ στο φορουμ και οδηγαω περιπου 1 χρονο σκουτερακι και 2 πριν δυο μηνες πηρα μηχανη (cbf250). Διαβαζα στο φορουμ προσεκτικα ολες τς πληροφοριες που μπορουσα να παρω αλλά ειχα (και εχω) την αισθηση οτι κατι λειπει, ενα ποστ ειδικα για τεχνικες για αρχαριους και οχι μονο, γιατι πολλοι ιδηγουν μηχανη και την οδηγουν λαθος και μερικες βασικες τεχνικες θα ηταν πολυ χρησιμες. Πριν το γυροσκοπικο φαινομενο και τις πιστες, τις σουζες και τα εντο, με βαση εναν αρχαριο οδηγο που ισα ισα ξερει τα βασικα, και θελει να μαθει να οδηγαει ασφαλεις και σωστα (αλλα και πιο εμπειρους οδηγους που οδηγανε λαθος), να δωσετε μερικα τιπς οποιοι μπορειτε και θελετε!

    Παραθετω και μερικες ιδεες¨
    1)Συμπλεκτης στην εκκινηση -γρηγορη και αργη- σωστη μεθοδος.
    2)Κατεβασματα ανεβασματα-ποτε χρειαζονται και ποτε δεν θα επρεπε.
    3)Συμπλεκτης στην εντονη κυκλοφορια-ποτε να τον χρησημοποιουμε.
    4)Στροφες 90 μοιρων (στενα διασταυρωσεις φαναρια) στην πολη εν κινησει (καθως πλησιαζουμε στοφη)- τι πρεπει να προσεχομε οσον αφορα την ταχυτητα στο κοντερ, το κιβωτιο και τα φρενα και συμπλεκτη.
    5)Κατεβασματα-συμπλεκτης πριν φτασουμε στο κοκκινο φαναρι ενω εχουμε μεγαλη ταχυτητα (πχ 100χλμ/ωρα και 5η-6η στο κιβωτιο)

    Και οσα άλλα σκεφτειτε η θελετε να μαθετε!

    Αυτα ειναι αυτα που με απασχολουν περισσοτερο σαν αρχαριο οδηγο και αργοτερα θα μαθω και αλλα, αλλα προς το παρον τα βασικα!
    Γιατι δεν εχουμε ολοι την ευχερια να παμε σε πιστα η σε μαθηματα ουτε ξερουμε ατομα που μπορουν να μας μαθουν κατι σημαντικο με ακριβεια (πχ εγω μενω κρητη). Ευχαριστω παλι και ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες!

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    φιλε μου εχεις δικιο

    στις παραπανω πολυ σωστες ερωτησεις σου ειναι παρα πολλα αυτα που μπορεις να μαθεις σε μια συναντιση απο κοντα (στις βολτες και συναντησεις) απο ανθρωπους πολλα χρονια στο τιμονι και τουλαχιστον εχουν παρα πολυ καλη αντιληψη της ασφαλους οδηγησης (για γρηγορης δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα δε σε ενδιαφερει σε 1η φαση... αργοτερα και σιγα σιγα)

    ελα να πιουμε καμια μπυρα (ή κοκα κολα για να μη σκασει μυτη ο antonis111 Και σε αυτο το ποστ και με βγαλει παλι απο τα ρουχα μου...) και να σου λυθουν ολες οι αποριες


  3. #3
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Eυχαριστω πολυ για την προσφορα φιλε μου, αλλα οπως ειπα μενω στην κρητη και ειναι λιγο δυσκολο να ανεβω τωρα. Γιαυτο και ρωταω εδω για να απαντηθουν οι βασικες ερωτησεις και ωστε ολοι να μπορουν να γραψουν εδω και το κυριοτερο ολοι μπορουν να διαβασουν εδω αυτες τις πληροφοριες. Γιατι σε αυτο το φορουμ συνεχεια ρωτιουνται πραγματα και η απαντηση ειναι συνηθως αυτη δηλ οτι να βρεθουνε ατομα για ''ιδιαιτερα μαθηματα'', και ,καλο ειναι και αυτο, δεν λεω, αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν μποριυν να παρεβρεθουν. και παλι ευχαριστω για την προσκληση αλλα ειδες οτι υπαρχουν τεχνικα προβληματα Οποτε αν θελεις, και οσοι αλλοι θελουνε, ας γραψουν εδω τις εμπειριες και γνωσεις τους!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ελα να πιουμε καμια μπυρα και να σου λυθουν ολες οι αποριες
    Ναι ρε αλλά γράψτε και κάτι από τα μαθήματα για εμάς που δεν μπρούμε να έρθουμε!

    Τα Twist ακόμα δεν τα διάβασα...
    Δεν μας βάζεις καμιά μίνι μεταφρασούλα;


  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Ναι ρε αλλά γράψτε και κάτι από τα μαθήματα για εμάς που δεν μπρούμε να έρθουμε! Τα Twist ακόμα δεν τα διάβασα...
    ολο τσοντες διαβαζεις!!!

    παιδια ευχαριστως να εγραφα, αλλα υπαρχουν εδω παρα πολλοι που ξερουν χιλιαδες πραματα περισσοτερα απο μενα ... ειναι ασεβεια!

  6. #6
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    οχι κοιτάζει μόνο τις εικόνες....

    είναι οπτικός τύπος...

    :rotflmao:
    και η ζωή συνεχίζεται...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Γιατί ρε κακές είναι οι τσόντες δηλαδή;
    Ξέρεις πόσα πράγματα μαθαίνεις από εκεί;



    Ρε αν όχι εσύ, ας αναλάβει κάπιος να μας κάνει ένα ποτ πουρί από τα μαθήματα σας!
    Δεν είχαν γίνει κάτι τέτοια post πιο παλιά;


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    φιλε μου εχεις δικιο

    στις παραπανω πολυ σωστες ερωτησεις σου ειναι παρα πολλα αυτα που μπορεις να μαθεις σε μια συναντιση απο κοντα (στις βολτες και συναντησεις) απο ανθρωπους πολλα χρονια στο τιμονι και τουλαχιστον εχουν παρα πολυ καλη αντιληψη της ασφαλους οδηγησης (για γρηγορης δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα δε σε ενδιαφερει σε 1η φαση... αργοτερα και σιγα σιγα)

    ελα να πιουμε καμια μπυρα (ή κοκα κολα για να μη σκασει μυτη ο antonis111 Και σε αυτο το ποστ και με βγαλει παλι απο τα ρουχα μου...) και να σου λυθουν ολες οι αποριες

    αστιευόμαστε???
    την επόμενη θα φέρω μαζί μου μπάτσο με αλκοοτεστ και μια κλούβα να σας μαζέψω. ήταν να μη το πάρω απόφαση, θα σας κάνω ανθρώπους, θα χτηπήσω το κακό στη ρίζα του, ζήτω το έθνος, ...ωπ, ξεχάστικα πάλι
    a.ventouris

  9. #9
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
    αστιευόμαστε???
    την επόμενη θα φέρω μαζί μου μπάτσο με αλκοοτεστ και μια κλούβα να σας μαζέψω. ήταν να μη το πάρω απόφαση, θα σας κάνω ανθρώπους, θα χτηπήσω το κακό στη ρίζα του, ζήτω το έθνος, ...ωπ, ξεχάστικα πάλι
    filarako esi klise matia aftia miti stoma
    ke ama dis oti skas vale to daxtilo ston
    k0l0 soy.....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  10. #10
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ρε σεις το μαμησαμε το ποστ. Αν συνεχισετε ετσι θα το βαλουμε στα ''Ανεκδοτα''! Λοιπον, για να σοβαρευτει το ποστ προτεινω να αρχισετε να γραφετε οσοι θελετε για να αποκησει νοημα το ποστ γιατι ετσι πως εχει γινει δεν δινει καμια πληροφορια.

    Οσο για τις μπυρες..... :rotflmao:

  11. #11
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Φιλε μου ειναι παρα πολυ δυσκολο αυτο
    που ζητας...
    Ειναι σαν να ζητας απο καποιον να γραψει
    ενα βιβλιο με τη ζωη του....
    Ειναι παρα πολλοι οι παραμετροι οδηγησεως μιας μοτοσ/τας...
    Αυτο που μπορω να σου πω απο την μικρη εμπειρεια μου
    με το Αθλημα ειναι Προσοχη και το μυαλο μαζι σου...
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy

    Ειναι παρα πολλοι οι παραμετροι οδηγησεως μιας μοτοσ/τας...
    Mα ρε παιδιά το παλικάρι ζητάει απλά κάποιες συμβουλές σε συγκεκριμένα ζητήματα της οδήγησης και μια επεξήγηση του γυοροσκοπικού.
    Όχι εγχειρίδιο οδήγησης μοτοσυκλέτας.

  13. #13
    Επειδή το γυροσκοπικό φαινόμενο έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές στο φόρουμ χωρίς - απ΄ όσο γνωρίζω - καμιά αναλυτική εξήγηση, ορίστε ένα site που το περιγράφει με λεπτομέρειες.

    http://home.iprimus.com.au/stevebm/steering.htm

    Σίγουρα ο κάθε αρχάριος που θα το διαβάσει θα βελτιώσει την τεχνική του στις στροφές, με σκοπό πάντα όχι να "κατεβάσει το χρόνο του" αλλά να πάρει τη στροφή με μεγαλύτερη ασφάλεια.

  14. #14
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577

    Re: τεχνικες οδηγησης για αρχαριους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    ειχα (και εχω) την αισθηση οτι κατι λειπει, ενα ποστ ειδικα για τεχνικες για αρχαριους και οχι μονο, γιατι πολλοι ιδηγουν μηχανη και την οδηγουν λαθος και μερικες βασικες τεχνικες θα ηταν πολυ χρησιμες. ΠΡΙΝ το γυροσκοπικο φαινομενο και τις πιστες, τις σουζες και τα εντο, με βαση εναν αρχαριο οδηγο που ισα ισα ξερει τα βασικα, και θελει να μαθει να οδηγαει ασφαλεις και σωστα !

    Παραθετω και μερικες ιδεες¨
    1)Συμπλεκτης στην εκκινηση -γρηγορη και αργη- σωστη μεθοδος.
    2)Κατεβασματα ανεβασματα-ποτε χρειαζονται και ποτε δεν θα επρεπε.
    3)Συμπλεκτης στην εντονη κυκλοφορια-ποτε να τον χρησημοποιουμε.
    4)Στροφες 90 μοιρων (στενα διασταυρωσεις φαναρια) στην πολη εν κινησει (καθως πλησιαζουμε στοφη)- τι πρεπει να προσεχομε οσον αφορα την ταχυτητα στο κοντερ, το κιβωτιο και τα φρενα και συμπλεκτη.
    5)Κατεβασματα-συμπλεκτης πριν φτασουμε στο κοκκινο φαναρι ενω εχουμε μεγαλη ταχυτητα (πχ 100χλμ/ωρα και 5η-6η στο κιβωτιο)


    Οπως βλεπετε δεν θελω να μαθω το γυροσκοπικο, αλλα τα πολυ απλα πραγματα που παραθετω παραπανω, τα 5 πραγματα. Ξερω οτι ειναι πολλα αλλα και μεγαλα σε εκταση, γιαυτο σας λεω οποιος θελει και ξερει μπορει να το γραψει. Σκοπος ηταν και η βελτιωση του φορουμ, και γιαυτο δεν ρωταω κατι που να εχει ηδη γραφτει, και μαλιστα τονιζω πως ΔΕΝ ψαχνω για τεχνικες για σουζες εντο γυροσκοπικα φαινομενα κλπ, αλλα μονο για αυτα τα βασικα για αρχη, τα οποια αφορουν ΟΛΑ μονο τη χρηση του κιβωτιου και συμπλεκτη (εκτος απο ενα που εχει και τα φρενα μεσα, αλλα παλι βασικα αφορα τον συμλεκτη)... Αυτα, για να μην παρεξηγηθουμε...

  15. #15
    Φίλε μου και γω αρχάριος είμαι σε σχέση με τους Βαλεντίνους του φόρουμ, αλλά το άρθρο για το γυροσκοπικό φαινόμενο το βρήκα πολύ χρήσιμο για ένα πολύ απλό λόγο: αφορά όλους όσους στρίβουν, και εγώ - γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - στρίβω!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνικες Οδηγησης !
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 17:53
  2. απλες τεχνικες οδηγησης
    από kalesin στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 00:52
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2006, 23:10
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:14
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF