Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Καταναλωση

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Δεν ξέρω αν σου είναι χρήσιμη πληροφορία αλλά εγώ σε vfr800fi του 2001 που είχα κατανάλωνε σε ταξίδι με τέτοιες ταχύτητες λιγότερο από 6λτ/100χλμ. Τα 300χλμ αυτονομία τα είχε εύκολα. Με πιο χαμηλές ταχύτητες χαλαρά σε βουνίσιες διαδρομές έφτασε και τα 400 με ένα ντεπόζιτο. Το ίδιο μοτέρ φοράει αν εξαιρέσεις το vtec και το σύστημα των γραναζιών για την κίνηση των εκκεντροφόρων.
    Το σκάλισμα δεν κάνει καλό στην κατανάλωση.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2019
    Μηνύματα
    8
    Το θέμα είναι ότι και πριν πειράξω οτιδήποτε αυτά τα χλμ που λες δεν τα είχα δει ποτέ επίσης να αναφέρω ότι η μηχανή έχει 98500 χλμ πάνω της.Και παρατηρώ ότι καίει λιγότερο σε ανοιχτό δρόμο σταθερά παρά σε βουνό ανέβα κατέβα και ας πηγαινω με τα μισά χλμ ταχυτητα

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Οι καταναλώσεις που αναφέρεις, αν τις μετράς σωστά, είναι υπερβολικές για κάθε χρήση.

    Η μηχανή σου, θέλει σωστό σέρβις ΜΕ διάκενα βαλβίδων ΚΑΙ αν πάλι δεν γίνεται σωστή, ψάξιμο ο ψεκασμός, κάτι δεν πάει καλά.

    Αν όντως έχει αυτά τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολύ νωρίς για να έχει φθορά το μοτέρ και απώλεια συμπίεσης, που επίσης θα εξηγούσε την κατανάλωση. Δεν χάνεις τίποτα βέβαια να μετρήσεις συμπίεση στους κυλίνδρους.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2019
    Μηνύματα
    8
    Σήμερα έκανα ένα άλλο τεστ από γεματο νταποζιτο μέχρι τα χείλια κανοντας 20 χλμ. ξαναγεμισα μέχρι τα χείλια πάλι και πηρε 1.8 λιτρα.Η οδήγηση στρωτή χωρίς vtec και ξεσταμα δύο φορές στο ρελαντί μέχρι να έρθει σε θερμοκρασία περίπου 50 βαθμων.Θέλω να δω αν είναι και το fuel pressure regulator.Παντως από βαλβίδες μόνο δεν εξηγηται η καταναλωση γιατί και σε ένα vti (αμάξι) που είχα όταν ήταν αρυθμιστες οι βαλβίδες είχε θέμα στην απόδοση δηλαδή στο πώς έβγαζε τα χλμ και μειωνωτανε και λίγο η τελική και όχι στην κατανάλωση.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Μπορεί να είναι οι βαλβίδες. Μπορεί και το φίλτρο αέρα. Αν θέλεις να καίει νορμάλ τέλος πάντων να το πας σε ένα συνεργείο να στο συνεφέρει. Σπάνια πάντως σε vfr με κάτω από 80.000χλμ να θέλει βαλβίδες.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να είναι οι βαλβίδες. Μπορεί και το φίλτρο αέρα. Αν θέλεις να καίει νορμάλ τέλος πάντων να το πας σε ένα συνεργείο να στο συνεφέρει. Σπάνια πάντως σε vfr με κάτω από 80.000χλμ να θέλει βαλβίδες.
    Αυτό το πας σε ένα συνεργείο και στο συνεφερει μην είσαι και τόσο σίγουρος
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Καθόλου σίγουρος δεν είμαι.
    Είναι δύσκολο μηχανάκι ειδικά στις βαλβίδες και πρέπει να βρεις μάστορα που ξέρει.
    Εγώ στην Αθήνα δεν ήξερα κάποιον πάντως και τα αναλώσιμα τα άλλαζα μόνος μου.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2019
    Μηνύματα
    8
    Το μηχανάκι έχει κοντά 100000 χιλιάδες χλμ (98500) και το φίλτρο
    αερα είναι καινούργιο το πιο πιθανό που βλέπω είναι οι βαλβίδες αν δεν είναι ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    προφανως δουλευει πλουσιο
    αυτο θα φανει στα μπουζι η στην εξατμιση
    μια καυσαναλυση θα δειξει αμεσως
    ισως ελαττωματικος ρυθμιστης πιεσης ή βρωμικα μπεκ που δεν σφραγιζουν
    κι ενας ελεγχος στον αισθητηρα ψυκτικου μηπως το βλεπει κρυο και μπερδευει τον ψεκασμο

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2019
    Μηνύματα
    8
    Επανέρχομαι πάλι.Μετα από αλλαγή του fuel pressure regulator και καθάρισμα και ρύθμιση των πεταλούδων του injection. Το μηχανάκι έδειξε 6.8 λίτρα τα εκατό κινούμενος σταθερά με 130-150 χλμ με ελαφρύ χέρι.Εκτος αυτού δουλεύει τελείως γλυκά και με άριστη απόκριση στο γκάζι, επιταχύνει ηλεκτρικά.Ολες τις εργασίες τις έκανα μόνος μου. Αρα συνοψίζοντας αρχικά είχαμε κατανάλωση 10,6λιτρα/100χλμ αλλάξαμε μπουζί και πέσαμε στα 8,7λιτρα/100χλμ και με τις παραπανώ εργασίες είδα τελικό 6,8. Αν κρίνω και από ένα crossrunner του 2818 που έχει ένας φίλος με την ίδια οδήγηση και διαδρομή βλέπει 6,5 νομίζω καλά ειμαι για μηχανή 14 χρόνων και 100000χλμ.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2019
    Μηνύματα
    8
    Και τελικά συνεχίσαμε το ψάξιμο και βρήκα και έναν κολλημένο θερμοστάτη αλλάχτηκε και αλλάχτηκαν και κάποια παλιά κολάρα του ψυγείο τώρα δουλευει αψογα.Καλα ο θερμοστάτης είναι το πακέτο για να αλλαχτεί λύνεις το μισό μηχανακι

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 18:29
  2. Κατανάλωση Innova
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 03:51
  3. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 11:46
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF