Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Άλλος ένας...

  1. #1
    Η μεγάλη απόδραση των 12! Το avatar του/της vasboot
    Εγγραφή
    19/03/2008
    Μηνύματα
    22

    ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ...

    Καλημέρα, είμαι πιστεύω ένας από τους νεότερους χρήστες CBF 250. Την αγόρασα πριν 15 μέρες καινούργια! ....και μέσα σε 15 μέρες... σταμάτησαν να δουλεύουν ... τα φλάς!!! Τώρα θα μου πείς : τι τα θες τα φλάς ; βλέπεις κανέναν να οδηγά μηχανή και να τα χρησιμοποιεί ; Δεν το παρατήρησα, αλλά ξέρω αυτό : εάν στο δρόμο προειδοποιήσεις μειώνεις κατα πολύ τις πιθανότητες για ατύχημα. Τέλος πάντων, σε ότι αφορά τα φλάς, δεν είναι ασφάλεια, αναβοσβήνουν κανονικότατα με το συναγερμό, το πρόβλημα μου είπαν από το συνεργείο πρέπει να είναι στο διακόπτη στο χερούλι, θα το ανοίξουν να το δούν... Τώρα σε ότι αφορά τη δυσκολία με την εύρεση της νεκράς πιστεύω ότι είναι γενικότερο πρόβλημα των μηχανών : και με τη super four του δάσκαλου το ίδιο πρόβλημα είχα (και είχε!). Για ταχύτητες τελικές δεν γνωρίζω... αν είσαι 20 χρόνια οδηγός αυτοκινήτου και αρχίζεις στα 38 να καβαλάς μηχανή, σε ενδιαφέρει να μπορείς να παραμείνεις και πάνω της πρώτα από όλα. Μέχρι τώρα (400 χλμ) είμαι από πάνω της!!! (επιφυλάσσομαι για τη βλάβη στα φλάς σε νεότερο post)
    ΞΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ ;;;

  2. #2
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι και καλωσήρθες στην παρέα !

    Καλά ξεμπερδέματα και με το προβληματάκι να έχεις, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες δυστυχώς.


  3. #3
    Καλοταξιδος.....Υπομονη για τα Υπολοιπα

  4. #4
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    καλωσήρθες και πάντα όρθιος

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Σχετικά με τα φλας:

    Αν έχεις συναγερμό ΜΕΤΑ, τότε, όπως πιθανώς πρόσεξες, αν πατήσεις το κουμπάκι του τηλεκοντρόλ ενώ το κλειδί της μηχανής είναι στο ΟΝ αρχίζουν να αναβοσβήνουν και τα τέσσερα φλας μαζί, σαν αλάρμ. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ. Αν τώρα, όμως, πας να κάνεις το ίδιο ενώ έχεις ήδη αναμμένο ένα φλας (αν δηλαδή πας να βάλεις αλάρμ από το κουμί του συναγερμού με ήδη αναμένο ένα φλας) τότε... πάπαλα τα φλας! Κάτι μπρερδεύεται στο φλασέρ με αποτέλεσμα τα φλας να παύουν να λειτουργούν! Θέλει ρεσετ, ή κάτι τέτοιο, για να στρώσει. Ασήμαντη βλάβη (ένας μάστορας μπορεί να το φτιάξει σε δέκα λεπτά) αλλά τελείως "κούκου".

    Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο των ηλεκτρικών του CBF250...

    Υ.Γ. Αν δεν έχεις συναγερμό ΜΕΤΑ, αγνόησε αυτό το ποστ...

  6. #6
    Η μεγάλη απόδραση των 12! Το avatar του/της vasboot
    Εγγραφή
    19/03/2008
    Μηνύματα
    22

    βλαβη φλας

    Ναι npat εχω συναγερμό ΜΕΤΑ !!! (Βυνιος) (ποιος να το κλέψει!!) θα το δώ αυτό με το μάστορα, ευχαριστώ... Α! και τι χαμός ειναι αυτός με τα εξουσιοδοτημένα ! σε τρείς πήγα και μου είπαν σε 3-4 μέρες να το πάω που θα λασκάρουν ! έχουν δουλειά με τη Ηonda ! ... όλο προσόντα !
    ΞΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ ;;;

  7. #7
    Η μεγάλη απόδραση των 12! Το avatar του/της vasboot
    Εγγραφή
    19/03/2008
    Μηνύματα
    22

    ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΤΥΣΥΚΛΕΤΑΣ (ΣΥΝΕΧΕΙΑ)

    Τελικά η βλάβη στα φλας ήταν καποιο κουνημένο φις απο ότι μου ειπε το συνεργειο. Πάει καλα... δουλειά μισής ώρας ευτυχώς. Ελα μου ντέ όμως που μετα από δυο μέρες σε κάποιο απο τα check up που κάνω πριν ξεκινήσω διαπιστώνω πως το φως του φρένου ανάβει πατώντας ΜΟΝΟ το μπρος φρένο ! με το πίσω τίποτα ! μου είπαν : ίσως θελει ρυθμιση το παξιμάδι του πίσω φρένου (κάτι τέτοιο) . Σε 2-3 μέρες που θα το πάω για τα λάδια των 1000 χλμ βλέπουμε...
    ΞΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ ;;;

  8. #8
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Καλοτάξιδη

    Αφού πρωτοανέβηκες στα 38 πάνω σε μηχανή, σε συμβουλεύω να λες από μέσα σου κάθε μέρα που ανεβαίνεις και για τους επόμενους 6 μήνες .... "πρώτη φορά ανεβαίνω σε μηχανή". Στους επόμενους 6-12 μήνες θα τα δεις όλα στους δρόμους, οπότε μετά από αυτό το κρίσιμο χρονικό διάστημα θα έχεις την εμπειρία που χρειάζεται για να ξεπεράσεις το "πολύ προσεκτικό και στριφνό οδήγημα".
    Μπουφάν-γάντια και κράνος είναι τα ελάχιστα που πρέπει να αγοράσεις για αρχή.

    Δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι ο μηχανισμός φρένου στο CBF αλλά στις περισσότερες μηχανές υπάρχει πάνω στον μηχανισμό του πίσω φρένου(στο πετάλ του) ένα κομμάτι μέταλλο ή ελλατήριο που συνδέεται με ένα πλαστικό κυλινδρικό κουτάκι που έχει το ρόλο της βαλβίδας-διακόπτη. Εκεί μέσα λοιπόν υπάρχει ο διακόπτης που ανογοκλείνει το στοπ του πίσω φαναριού. Σε αυτό το πλαστικό κουτάκι και εξωτερικά του θα υπάρχει λογικά ένα εμφανές πλαστικό παξιμάδι που ρυθμίζει το σημείο στο οποίο το πάτημα του φρένου(πετάλ) προκαλεί το ανογόκλειμα του διακόπτη-βαλβίδα.

    Εντοπίζεις δηλαδή που βρίσκεται ο πλαστικός διακόπτης-βαλβίδα και θα χρησιμοποιήσεις ένα γαλλικό κλειδί για να γυρίσεις το παξιμάδι μισή στροφή προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση. Αν μετά πατώντας με το χέρι το πετάλ το στόπ ανάψει τότε το έκανες σωστά. Αν δεν ανάψει, επανέφερε το παξιμάδι εκεί που περίπου ήταν και γύρισε το παξιμάδι από την αντίθετη πλευρά.
    Αν δεν λειτουργήσει ούτε έτσι τότε άσε το για το συνεργείο ...
    Πάντα όρθιοι

  9. #9
    Η μεγάλη απόδραση των 12! Το avatar του/της vasboot
    Εγγραφή
    19/03/2008
    Μηνύματα
    22

    ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ

    Με γεμάτο το δοχείο τη μέρα αγορας της, ξαναγέμισα στα 200χλμ και εβαλα 7,6 λτρ. περιπου 3,8 λτρ τα 100 χλμ. Σε δευτερο γεμισμα στα 500 χλμ έβαλα περιπου 10,5 λτρ.---> 3,5 λτρ. τα 100 χλμ. Και είναι ακομα στο ροντάρισμα ! Γενικά πιστευω πως με οδηγηση-"νοικιασμενο παπί καλοκαιριου" θα ξεπερνα τα 350 χλμ χωρις τη χρηση ρεζέρβας... Αλλος με αντίστοιχες μετρήσεις ;
    ΞΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ ;;;

Παρόμοια θέματα

  1. Άλλος ένας...
    από KAWASAS στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 10:27
  2. Άλλος Ένας
    από xtrm600 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 21:56
  3. Αλλος ενας νεκρος , μεσογειων 9.10 το πρωι
    από ea6gka στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 10:31
  4. Άλλος ένας δικός μας έφυγε...
    από argy_kap στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 14:57
  5. Αλλός ένας Μελλοντικός Ζητάς
    από MikeZ στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 17:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF