Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Επιδαυρος..τελικα αξιζει;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Επιδαυρος..τελικα αξιζει;

    Να εξηγηθω..

    Το Σαββατο που περασε, σηκωθηκα το πρωι και εντελως αυθορμητα, ξεκινησα για Επιδαυρο, μονος.Παρ'οτι εχω παει Κορινθο και Ναυπλιο αρκετες φορες δεν ειχε τυχει ποτε να περασω απο εκει να δω πως ειναι.
    Πριν απο λιγες μερες ετυχε να παω μια βολτα με τον KaTanaS, και θυμαμαι χαρακτηριστικα που μου ειπε, οτι η Επιδαυρος ειναι ολα τα λεφτα.

    Ακουγα και γω απο φιλους και γνωστους, για ωραιες κλειστες στροφες, καλοστρωμενη ασφαλτο και τα λοιπα, και σκεφτηκα οτι πρεπει να αξιζει.
    Μεσα στο μυαλο μου, φανταζομουνα μια διαδρομη με ασφαλτο και ορατοτητα σαν το Μπραλο (που δεν ειναι και οτι ιδανικοτερο), αλλα πιο κλειστη.
    Ωραια, λεω απο μεσα μου, το SV θα βρεθει στο στοιχειο του...

    Φτανοντας λοιπον στην πολυποθητη διαδρομη, αρχισα σιγα-σιγα να ξενερωνω και αυτο γιατι βρεθηκα αντιμετωπος με εναν δρομο καρμανιολα, στενο, με αυτοκινητα να πηγαινουν οπως τους καπνισει, χωρις ορατοτητα (φοβερα επικινδυνο για καποιον που δεν εχει ξανακανει την διαδρομη),και με εναλλαγες καλης και σκαρτης ασφαλτου, και αρκετη υγρασια, κατα διαβολικη συμπτωση, στα φρεσκοστρωμενα κομματια μονο.
    Στα πρωτα κιολας χιλιομετρα σταματησα, εκανα αναστροφη, και εφυγα...

    Βεβαια εγω καλυψα ενα μικρο κομματι αυτου του δρομου, οποτε δεν εχω την γενικοτερη εικονα,.. δεν ξερω ισως παρακατω να βελτιωνοταν η κατασταση, αλλα οπως και να εχει ηταν μια διαδρομη που μαλλον για μενα ηταν ακαταλληλη.

    Γυρνωντας, εβλεπα ορδες απο Ντουκατι στην κυριολεξια, αλλα δεν ειχα πλεον ορεξη ουτε να τους παιξω τα φωτα....

    Δεν κατακρινω κανεναν που αποφασιζει να ξεδωσει στην συγκεκριμενη διαδρομη, καταλαβαινω οτι ειναι μια προσιτη αποσταση για εναν Αθηναιο, και οχι μονο,αλλα εγω μονος μου δεν την ξανακανω.

    Επιστρεφω παλι σε αυτα που μου ειπε ο Σταυρος, (KaTanaS), σχετικα με την εμπειρια του στα Μεγαρα, με ενα μηχανακι που πολλοι θα εκριναν ακαταλληλο, και με την σειρα μου αυτοφασκελωνομαι.

    Μαλλον μονο για Σουνιο ειμαι σε τελικη αναλυση... γαμωτο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #2
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013

    Re: Επιδαυρος..τελικα αξιζει;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Μαλλον μονο για Σουνιο ειμαι σε τελικη αναλυση... γαμωτο.
    Γιατί η άσφαλτος στο Σούνιο είναι καλύτερη ή μήπως είναι φαρδύς ο δρόμος ή δεν περνάνε αυτοκίνητα όπως θέλουν????????

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Εεεεχμμμ... το ποστακι επρεπε να μπει σε αλλη κατηγορια αλλα ηθελε η αδερφη μου σωνει και καλα να μπει στον ΑΣΕΠ να δει κατι προκυρηξεις, και καπου αποσυντονιστηκα..σορι ετσι;

    .....AAADMIN ενα ban στο παιδι....... ΕΕΕΦΤΑΣΕΕΕΕΕ!
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Επιδαυρος..τελικα αξιζει;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    Γιατί η άσφαλτος στο Σούνιο είναι καλύτερη ή μήπως είναι φαρδύς ο δρόμος ή δεν περνάνε αυτοκίνητα όπως θέλουν????????


    Καθε αλλο...μαυρο χαλι ειναι αλλα εχω παει τοσες φορες που ξερω καθε σπιθαμη του δρομου.
    Ισως τελικα καπου εκει να ξεγελιομαστε ολοι.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    σιγουρα ειναι ενα καλο κοματι, αλλα οπως ολα με προβληματα.
    καλα εκανες και γυρισες γιατι σιγουρα η υγρασια ηταν σε ολο το δρομο απο το Σοφικο και μετα.....αλλα λογο της ασφαλτου δεν φαινετε.
    απο 'κει και περα χωρις να ξερω τις δυνατοτιτες σου μην απογοητευεσαι, τι θα πει εισαι μονο για το Σουνιο, ολοι καπως ετσι αρχισαμε.
    εχεις ενα πολυ καλο μοτο και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το απολαυσεις και ολα θα ερθουν, στο κατω κατω δεν ειμαστε ολοι "πιλοτοι".
    δες και την αλλη πλευρα της βολτας, η Επιδαυρος ειναι πανεμορφη διαδρομη που την χανουμε λογο ταχυτητας
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  6. #6
    Μαλλον δεν το καταλαβαινω αυτο..

    Επειδη διαπιστωσες και εκρινες πως δεν ηταν ασφαλης η συγκεκριμενη Διαδρομη, γυρισες πισω ??

    Μπορει να κανω λαθος αλλα ισως θα επρεπε να συνεχισεις με αυξημενη προσοχη και χωρις υψηλες ταχυτητες και ετσι να απολαμβανες την Διαδρομη που ειναι πραγματικα πολυ ομορφη !!!

    Πρεπει νομιζω να προσαρμοζομαστε με καθε συνθηκη και δεν χρειαζεται απαραιτητα να παμε ταπα ,πηγαινουμε ανετα και κανουμε χαλαρη βολτουλα ...





  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Την διαδρομη τη χαρηκα, και ακομα περισσοτερο εκεινη προς Ναυπλιο που πηγα μετα για να δω ενα φιλο μου (κακως το παρελειψα).
    Ασφαλως και ΔΕΝ πηγαινα ταπα, ο σκοπος αυτης της βολτας ηταν περισσοτερο για να εξακριβωσω τα λεγομενα φιλων και γνωστων περι στροφιλικιων της Επιδαυρου.
    Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, και ισως κακως ποσταρα, απλως απομυθοποιησα μια διαδρομη την οποια αλλιως την φανταζομουν και αλλιως την βρηκα.
    Και εννοειται οτι θα ξαναπαω αλλα την επμενη φορα με πιο συγκεκριμενο προορισμο, και με πρωινο καφε,που η ελλειψη του μου δημιουργησε μεγαλο προβλημα μετεπειτα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    , απλως απομυθοποιησα μια διαδρομη την οποια αλλιως την φανταζομουν και αλλιως την βρηκα..


    re c giwrgo, mhn eisai apolytos.

    kai egw otan phga prwth fora , san xesmenos , monos mou.
    fobomoun thn kathe strofh, tous autokinhtistes ekdromeis, eblepa allous na pernane kommatia , kai thn thewrhsa karmaniola.

    thn janaperasa 3-4 fores, pali monos, wste na mh parasyrthw apo kanenan. kai twra thymamai oles tis strofes.

    thymamai tis kliseis tous, thn asfalto, kaipernw oso to dynaton pio asfaleis grammes me to dynaton pio katallhla xiliometra ths kathe peristashs.


    ti perimenes? na breis kapoia pista?

    katya th gnwmh mou to kalo einai pws mporeis na ejaskhtheis sto sthsimo panw sth mhxanh xwris na phgaineis me polla, eneka tou gegonotos twn kleistwn strofwn kai tou stenou dromou.

    d3en einai gia xronous. kai thelei aytosygkentrwsh 100% synexws na mhn fermareis kanena i.x. kai xaseis ton prosanatolismo sou.


    polloi exoun prosgeiwthei sta braxia panw kai stis mparieres.

    an phgainame mazi tha katalabaines gia ti rythmo milaw.

    gia emena h kalyterh diadromh einai mexri epidayros gia zestama kai na mpeis sto nohma, ystera synexizeis kai anebaineis gia tripolh apo axladokampo opou d4n exei aytokinhta kai trabaei gia perissotera xiliometra, katebaineis xalara stis eytheies mexri tripoli, synexizeis gia megalopolh, me tis kathforikes fourketes kai anebaineis jana apo ta stena pros karytaina kai apo ekei stemnitsa.

    gyrnas apo bytina kai apo ethnikh apo artemisio .


    isorrophmenh bolta, me pollwn eidwn strofes, polla xiliometra , opote kapoia stigmh kourazesai kai ta blepeis pio wrima ta pragmata. kai apo myrwdies toses wste na exeis na skeftesai olh thn epomenh ebdomada.


    ena sou lew giwrgo, mhn xaseis me tipota to epomeno truckday sta megara. tha me thymitheis.

    kai de tha janakatebeis sto epikyndino sounio para mono gia myrwdies thalassas

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της asmar
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    108
    και εγώ όσο είμουν Αθήνα την έκανα τουλάχιστον 1 φορά κάθε εβδομάδα.

    Γαμώ τις διαδρομές! Στο καλύτερο γύρισες πίσω!

    Τα σχετικά με ασφάλειας....πουθενά στο δρόμο δεν είναι.

    Πάντως είναι απο τις πιο όμορφες διαδρομές και πολύ κοντά στην Αθήνα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Έχω περάσει 4 φορές,(3 με ΑΧ-1 250 και 1 με xl125v).Με το ΑΧ είχε πλάκα,με πήγε κάπως σβέλτα,ούτε 1 φορά δεν κούνησε,δεν με προβλημάτησε η άσφαλτος. Το μόνο πρόβλημα είναι το κομβόι απο αμάξια που σου κόβουν το ρυθμό και σ'εκνευρίζουν τα μάλα!

    Παρ'όλα αυτά με το 125 ήταν καλύτερα! Οι υπόλοιποι φύγανε μπροστά και πίσω εγώ κούτσα-κούτσα να απολαμβάνω μια ΠΕΝΕΜΟΡΦΗ διαδρομή!


  11. #11
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Η ασφαλτος κραταει αρκετα καλα και περισσοτερο απο οσο δειχνει - εαν εξαιρεσεις μια στροφη η οποια κλεινει αποτομα απο 45 στις 90 μοιρες (εκει εχει φυγει πολυς κοσμος), κατα τα αλλα αξιζει (μιλαω κυριως για το κομματι πριν το Stork)

    Βεβαια για μια ακομη φορα τονιζω οτι δεν ειναι πιστα - φιλος προχθες με R1 που "καθαριζε" το δρομο επεσε οταν πατησε γραμμη απο νερα που αφησε βυτιοφορο ευτυχως μονο με υλικες ζημιες.

    Το καλο με την Επιδαυρο οτι εχει καποιες καλες παρατεταμενες με προσφυση, καλη ορατοτητα και χωρις σαμαρακια, οπου μπορεις να κινηθεις με σχετικη ασφαλεια.....

  12. #12
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Eμενα παντως η Επιδαυρος δεν με εμπνεει
    για γρηγορη οδηγηση...
    Πολυ ωραια διαδρομη αλλα με πολλους ασταθμητους
    παραγοντες...
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  13. #13
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
    Eμενα παντως η Επιδαυρος δεν με εμπνεει
    για γρηγορη οδηγηση...
    Πολυ ωραια διαδρομη αλλα με πολλους ασταθμητους
    παραγοντες...
    Αν και σε πολλες στροφες εχει αντιολισθητικη ...
    Θα συμφωνησω με τον Γυφτουλα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #14
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Καλή βόλτα η Επίδαυρος αλλά δεν είναι για πολλά.....

    Έχει κάτι στροφές εντελώς κουκουρούκου μανταλάκια......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  15. #15
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    γιαυτο..........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	brallos.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	6557

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. F800gs τελικά αξίζει?
    από ssokinn στο forum BMW
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2010, 18:54
  2. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 14:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF