Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: CBF-600: Να το πάρω;;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270

    Να το πάρω;;

    Παίδες καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα!!!

    Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά καινούριας μοτο. Αν και on-offακιας δεν μπορώ να πω οτι με φτιάχνει ιδιαίτερα κανένα μοντέλο απο τα καινούρια που κυκλοφορουν. Μιλάμε πάντα για Japan. Όχι οτι δεν υπάρχουν καλά μηχανάκια αλλά στην τελική δεν μου λένε αυτό το κάτι που λές "έδω είμαι"...

    Έτσι λοιπόν άρχισα να καλοβλέπω το καινούριο CBF600. Με δεδομένο οτι ο Domie μου δεν θα πουληθεί (βλέπε χωμάτινες βολτες-ταξιδάκια) ίσως να είναι μια καλή περίπτωση.

    Αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να μάθωεντυπώσεις απο την χρήση του CBF. Πως είναι στην πόλη; Στο ταξίδι; Ποιότητα κατασκευής; Προβλήματα;..... και ότι άλλο σχόλιο έχετε...!!!

    Α, και σε τι τιμή θα παίζει περίπου ξέρουμε;;;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Να το πάρω;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
    Παίδες καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα!!!

    Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά καινούριας μοτο. Αν και on-offακιας δεν μπορώ να πω οτι με φτιάχνει ιδιαίτερα κανένα μοντέλο απο τα καινούρια που κυκλοφορουν. Μιλάμε πάντα για Japan. Όχι οτι δεν υπάρχουν καλά μηχανάκια αλλά στην τελική δεν μου λένε αυτό το κάτι που λές "έδω είμαι"...

    Έτσι λοιπόν άρχισα να καλοβλέπω το καινούριο CBF600. Με δεδομένο οτι ο Domie μου δεν θα πουληθεί (βλέπε χωμάτινες βολτες-ταξιδάκια) ίσως να είναι μια καλή περίπτωση.

    Αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να μάθωεντυπώσεις απο την χρήση του CBF. Πως είναι στην πόλη; Στο ταξίδι; Ποιότητα κατασκευής; Προβλήματα;..... και ότι άλλο σχόλιο έχετε...!!!

    Α, και σε τι τιμή θα παίζει περίπου ξέρουμε;;;

    Ευχαριστώ!
    Κοιτα δεδομενου του οτι δεν αλλαζουν πολλα περιφερειακα, πιστευω οτι το νεο CBF νε τον κινητηρα του Hornet/CBR600RR (detuned..) θα ειναι πολυ ολοκληρωμενο μηχανακι.

    Το μονο παραπονο μου μετα απο δυομισι χρονια κατοχης του παλιου CBF ειναι ακριβως το λιιιιιγο παραπανω γκαζι που χρειαζεται...

    Κατα τα αλλα το μηχανακι ειναι αστερι, κανει τα παντα πολυ πιο πανω απο τον μεσο ορο, δεν κουραζει ουτε στο ταξιδι, ουτε στην πολη απλα να ξερεις οτι δεν ειναι και η μοτοσικλετα που θα σε εξιταρει με την συμπεριφορα της σε καποιο τομεα.

    Το δυνατο του σημειο ειναι το ταξιδι οπου μπορει να ταξιδευει ολη μερα με 180αρες χαλαροτατα.

    Και χωμα παει αμα λαχει με λιγη προσοχη.

    Ποιοτητα κατασκευης οχι κλασσικη Honda αλλα πολυ καλη (η συναρμογη των πλαστικων ειδικα στην ουρα εχει ενα θεμα)

    και προβληματα ελαχιστα (μια φορα αλλαξα διακοπτη -φουσκα για την ενεδιεξη της νεκρας στα οργανα)

    Με τον νεο κινητηρα το μηχανακι θα γ@μει!

    Αν ψηνεσαι μην το σκεφτεσαι καθολου!!!


  3. #3
    Θα κάνεις πολύ καλή επιλογή και δεν θα το μετανιώσεις να είσαι σίγουρος.


    Εγώ είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν το αλλάζω με τίποτα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Κάποιοι φίλοι που είναι αρκετά μέσα στα μοτοσυκλετιστικά πράγματα μου λένε να προτιμήσω το παλιό μοντέλο το οποίο είναι πολύ αξιόπιστο και με κινητήρα κάπως πιο ήπιο σε σχέση με τον νέο ο οποίος μπορεί να αποδίδει καλύτερα σε πιο ψηλές στροφές πράγμα που δεν ξέρω κατα ποσο θα με βολέψει.....
    Ασε που το παλιό το βρήσκεις και σε πολύ καλή τιμή πλέον...γύρω στα 7400Ε σε μια πολύ πρόχειρη βόλτα που έκανα....

    Τι λέτε;

    Επίσης βρήκα και ένα 1000αρι μτχ 7400 που σε πρώτη ματιά έδειχνε άψογο....

    Απο τον Domie στο CBF 1000 αυτό θα πει άλμα.... λέμε τώρα!!

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
    Κάποιοι φίλοι που είναι αρκετά μέσα στα μοτοσυκλετιστικά πράγματα μου λένε να προτιμήσω το παλιό μοντέλο το οποίο είναι πολύ αξιόπιστο και με κινητήρα κάπως πιο ήπιο σε σχέση με τον νέο ο οποίος μπορεί να αποδίδει καλύτερα σε πιο ψηλές στροφές πράγμα που δεν ξέρω κατα ποσο θα με βολέψει.....
    Ασε που το παλιό το βρήσκεις και σε πολύ καλή τιμή πλέον...γύρω στα 7400Ε σε μια πολύ πρόχειρη βόλτα που έκανα....

    Τι λέτε;

    Επίσης βρήκα και ένα 1000αρι μτχ 7400 που σε πρώτη ματιά έδειχνε άψογο....

    Απο τον Domie στο CBF 1000 αυτό θα πει άλμα.... λέμε τώρα!!

    Aν σε παιρνει οικονομικα παρε το 1000 δεν το συζηταω...απλα μην λογαριαζεις μονο την αγορα του, πρεπει να υπολογισεις και τα αυξημενα λειτουργικα εξοδα μια μηχανης 1000κ.εκ. τα οποια μακροπροθεσμα ειναι αρκετα αυξημενα σε σχεση με ενα 600....αν μαλιστα λαβεις υποψιν οτι το 1000ρι πινει αρκετα...

    Εχω οδηγησει και το 1000 και ειναι ακριβως η ιδια φιλοσοφια μοτοσικλετας, απλα εχεις πλεον πολυ περισσοτρεο γκαζι και ροπη παντου...γενικα ο κινητηρας ειναι σχεδον ηλεκτρικος, ενω εχω την αισθηση οτι και το στησιμο του απο αναρτησεις πρεπει να ειναι λιγο πιο σφιχτο...

    παντως δεν νομιζω να σε προβληματισει σε σχεση με το 600...την ιδια αισθηση βαρους δινουν και τα δυο, μην σου πω οτι το 1000ρι μου φανηκε λιγο πιο μανιτζεβελο (ισως το περισσοτερο γκαζι...)

    Περιμενε να ερθει και το 600 το νεο να το οδηγησεις και βλεπεις..




  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    14
    Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ξεζουμίσεις το 1000άρι πάρτο. Αν όχι είναι κρίμα.
    Εγώ θα έλεγα να οδηγήσεις και τα δύο γιά συμπεράσματα.
    Την ταχύτητα του 600 γιά τους ελληνικούς δρόμους την θεωρώ μιά χαρά.

    Θεωρώ το CBF τίμια all-around μοτοσυκλέτα.
    Στην πόλη χαλαρά και ότι ταξίδι κάνεις κέφι.
    Κινητήρας ελαστικός και ξεκούραστος, καλά φρένα στήσιμο και ποιότητα κατασκευής.
    Τιμή μεταπώλησης Honda... και γιά τα δικά μου γούστα όμορφο.

    Εχω αλλάξει έξι μηχανές και την θεωρώ την καλύτερη, μαζί με ένα CB1 που είχα παλιά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Όντως το 1000αρι μάλλον θα μου πέσει μεγάλο και μακροπρόθεσμα ως προς το κόστος όπως είπε και φίλος παραπάνω....

    Θα περιμένω να δω και το νέο 600 και βλέπουμε....

    Ευχαριστώ και πάλι και καλά χιλόμετρα!!!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Saranos
    Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ξεζουμίσεις το 1000άρι πάρτο. Αν όχι είναι κρίμα.
    Εγώ θα έλεγα να οδηγήσεις και τα δύο γιά συμπεράσματα.
    Την ταχύτητα του 600 γιά τους ελληνικούς δρόμους την θεωρώ μιά χαρά.

    Θεωρώ το CBF τίμια all-around μοτοσυκλέτα.
    Στην πόλη χαλαρά και ότι ταξίδι κάνεις κέφι.
    Κινητήρας ελαστικός και ξεκούραστος, καλά φρένα στήσιμο και ποιότητα κατασκευής.
    Τιμή μεταπώλησης Honda... και γιά τα δικά μου γούστα όμορφο.

    Εχω αλλάξει έξι μηχανές και την θεωρώ την καλύτερη, μαζί με ένα CB1 που είχα παλιά.


    Το ίδιο σκεφτόμαστε


    Και για τους ευρωπαικούς δρόμους μια χαρά είναι το 600 εκ πείρας μιλάω

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Για το θέμα παλιό (οχι μτχ) ή νέο 600 δεν μου είπατε τίποτα.....
    Πως το βλέπετε;;

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
    Κάποιοι φίλοι που είναι αρκετά μέσα στα μοτοσυκλετιστικά πράγματα μου λένε να προτιμήσω το παλιό μοντέλο το οποίο είναι πολύ αξιόπιστο και με κινητήρα κάπως πιο ήπιο σε σχέση με τον νέο ο οποίος μπορεί να αποδίδει καλύτερα σε πιο ψηλές στροφές πράγμα που δεν ξέρω κατα ποσο θα με βολέψει.....


    ναι μεν προέρχεται απο το RR, άλλα είναι πολύ... detuned, για να χρησιμοποιήσω τη λέξη του χυμαδορ !

    ονομαστική ιπποδυναμη είναι ίδια ακριβώς με το προηγούμενο μοντέλο!

    η διαφορα είναι όμως στις μεσαίες, που κατα τη χόντα (και τα περιοδικά στη παρουσίαση του μοντέλου) έχει +10% πιο γεμάτο δούλεμα, σε ροπή και ιπποδύναμη.

    επίσης, επειδή ο νεος κινητήρας ειναι πολύ μικρότερος σε διαστάσεις, λένε οτι έχει μικρίνει και το πλαίσιο, μάλλον να το πούμε πιο σωστά, τα ... "ανοίγματα" του , και έτσι εχει μια πιο compact αίσθηση, πιο συγκεντρωμένες μάζες κοντά στο κ.β. και άλλα τέτοια ευεργετικά.


    ΥΓ : τελικά ουτε τρανσαλπ ουτε στρώμα ε domiemic??

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
    Για το θέμα παλιό (οχι μτχ) ή νέο 600 δεν μου είπατε τίποτα.....
    Πως το βλέπετε;;
    νέο, πιστεύω οτι η αλλαγή του κινητήρα σε συνδυασμό με τις υπολοιπες βελτιώσεις (βλ και προηγουμενο ποστ μου) θα αξίζουν τη διαφορα σε τιμή (για καινούρια πάντα λές έτσι?, όχι μτχ...)

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    ΥΓ : τελικά ουτε τρανσαλπ ουτε στρώμα ε domiemic??
    Το Trans δεν με φτιάχνει καθόλου τελικά... πάντα σε σχέση με την τιμή του.... και όχι μόνο!
    Το στρόμ πολύ καλό δεν λέω και το ξέρω καλά αλλά πολύ ON βρε παιδί μου οπότε λέω αν είναι να πάμε σε road καταστάσεις γιατί να μην είναι κάτι πιο original....
    Ασε που το CBF με προσοχή θα περάσει και απο όλα σχεδον τα μέρη που θα πάει και το στρομ.... λέμε τώρα... δεν θα το πάω εντουρόβολτα το μηχανάκι.... για αυτά παραμένει το Domie!
    Τελική απόφαση θα παρθεί όταν οδηγήσω το CBF... απο 4κύλινδρα εχω πάει βόλτα μόνο ένα Fazer 600 και αυτό για πολύ λίγο οπότε δεν έχω σαφή εικόνα για την αίσθηση που δίνει....

    Τέλος όσο κι' αν δεν θέλω να το παραδεχτώ κατα βάθος μάλλον παραμένω hondaκιας....

    Το αδίκησε το Trans η Honda πάντως έτσι όπως το έκανε και στην τιμή που το δίνει...

    Για πείτε μου το CBF πως ταξιδεύει σε σχέση με το v-strom;;; Εχει κανείς εμπειρία και απο τα δυο;

  13. #13
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
    Το Trans δεν με φτιάχνει καθόλου τελικά... πάντα σε σχέση με την τιμή του.... και όχι μόνο!
    Το στρόμ πολύ καλό δεν λέω και το ξέρω καλά αλλά πολύ ON βρε παιδί μου οπότε λέω αν είναι να πάμε σε road καταστάσεις γιατί να μην είναι κάτι πιο original....
    Ασε που το CBF με προσοχή θα περάσει και απο όλα σχεδον τα μέρη που θα πάει και το στρομ.... λέμε τώρα... δεν θα το πάω εντουρόβολτα το μηχανάκι.... για αυτά παραμένει το Domie!
    Τελική απόφαση θα παρθεί όταν οδηγήσω το CBF... απο 4κύλινδρα εχω πάει βόλτα μόνο ένα Fazer 600 και αυτό για πολύ λίγο οπότε δεν έχω σαφή εικόνα για την αίσθηση που δίνει....

    Τέλος όσο κι' αν δεν θέλω να το παραδεχτώ κατα βάθος μάλλον παραμένω hondaκιας....

    Το αδίκησε το Trans η Honda πάντως έτσι όπως το έκανε και στην τιμή που το δίνει...

    Για πείτε μου το CBF πως ταξιδεύει σε σχέση με το v-strom;;; Εχει κανείς εμπειρία και απο τα δυο;
    ορθα σκεφτεσαι φιλε!

    πιστεψε με εχω παει με το CBF σε κακοτραχαλου χωματοδρομους...εχω διασχισει αλλους, δικαβαλλος και φορτωμενος και το μηχανακι δεν μασησε!

    αλλα αφου εχεις το domie αυτα ειναι ψιλα γραμματα.

    Δεν χρειαζεται να οδηγησεις το strom για να καταλαβεις...δικυλινδρο το ενα, τετρακυλινδρο το αλλο, απλα καμια σχεση! με το CBF μπορεις ανετα να κρατας 180αρες για πολυυυυυ ωρα, χωρις να ζοριζεις το μοτερ...το strom εχει τελειωσει εκει και παει να σκασει!

    και απο θεμα κραδασμων ενω το strom γενικα δεν εχει, μπροστα στο CBF δειχνει κομπρεσερ.

    το cbf βγαζει καποιους υψισυνους γυρω στις 5.000 αλλα ποτε δεν γινονται ενοχλητικοι ακομα και μετα απο πολλες ωρες ταξιδι.

    Στο μονο θεμα που υπερτερει το strom ειναι στην ανεση αναβατη - συνπειβατη

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ορθα σκεφτεσαι φιλε!

    .....
    .....
    ....
    +1

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    +1 στον el_hymador.

    Για μένα... το μόνο θετικό που έχει το storm για ταξίδια είναι ο μεγαλύτερος όγκος του. Κι εκεί τελειώνει το θέμα. Μόνο αυτό, και μόνο στα ταξίδια.

    Σε μια φιλική εκδρομή που είχα την ευκαιρία να "κοντράρουμε" με ένα storm, είδα ότι ενώ και ρεπρίζ και δύναμη έχουν παρόμοια, το storm σε κρατάει σε πιό χαλαρούς ρυθμούς ενώ το cbf σε τραβάει για παραπάνω.

    Από την άλλη, αξιόλογα είναι και τα δύο.

    Εξαρτάται τι ζητάς.


    Υ.Γ. Μόνο πείτε μου ποιό άλλο στην κατηγορία του, στρίβει σαν το cbf. Καθαρή πόρωση. Νά 'χε λίιιγο ποιο πολύ γκάζι.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 600 f4 ("να το πάρω?")
    από amixanos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2010, 14:37
  2. CBF-600S '08 με ψεκασμό: Να το πάρω;
    από panos141414 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2008, 11:20
  3. Να Το Παρω;
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 10:59
  4. Να το πάρω;
    από adam_tsouk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 04:50
  5. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF