Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Δεν είναι άδικο; (Εξετάσεις οδήγησης)

  1. #1

    Δεν είναι άδικο; (Εξετάσεις οδήγησης)

    Απόψε επιτέλους ήτανε να δώσω εξετάσεις για τη μηχανή μιας κι εκκρεμούν μερικά δικαστήρια εις βάρος μου και επίσης δε γουσταρω που κυκλοφορώ χωρις άδεια γιατι πες κατι συμβαίνει και βρίσκεις το μπελά σου.

    Πάω λοιπον στην Αγ.Παρασκευή,στο υπουργείο λοιπόν με όλη την καλή διάθεση και έχοντας κάνει όλα τα μαθήματα κανονικά (και αν σκεφτεί κανεις οτι οδηγάω μηχανή 1,5 χρόνο είχα πολλές πιθανότητες)

    Τέσπα, φτάνει η ώρα μου και μου λεει ο τύπος που με εξέταζε να βάλω τη μηχανη στο κεντρικό σταντ για να να με ρωτήσει μερικά πραγματάκια πάνω στη μηχανή.
    Εγώ του εξηγώ πως επειδή έχω χτυπήσει στο δεξί γόνατο δε μπορώ να ασκήσω δύναμη στο πόδι για να βαλω το σταντ (είναι και 190 κιλά το cb θα μου το διάλαγε) και και μου λέει με ψιλο-ειρωνικό υφάκι "τι να σου πω ρε φίλε καντο με το αριστερό ποδι.Κάπως πρεπει να το κάνεις".Τελικά τον έπεισε ο δάσκαλος ότι έχω όντως το γόνατό μου και δυσκολεύομαι.Αλλα ο εξεταστής φάνηκε ότι τα ψιλοπήρε (μάλλον νόμιζε ότι τον δουλεύω) και αφού μου είπε να βάλω τη μηχανή στο πλάγιο σταντ με αρχισε στις ερωτήσεις:

    1)Με ρώτησε τι παριστάνουν τα νούμερα που έχει πάνω το ελαστικό
    Του λέω είναι οι διαστάσεις κι ο τυπος του ελαστικού, μου λέει "οχι δεν είναι ο τυπος.η ξέρεις ή δεν ξέρεις".Δεν απάντησα-και μου πε τι στο καλό ξέρω και τέτοια.Του πα να με ρωτήσει τιποτα άλλο

    2)Οπότε με ρωταει πόσο μακριά φωτίζουν τα μεσαία και τα μεγάλα φώτα. Αυτό δεν το θυμόμουν (και τι στο καλό εγώ ξέρω πόσο μακριά πάνε αλλα δεν ήξερα και πόσα μετρα)
    Μετά από μια λάθος απάντηση που έδωσα μου είπε οτι δε γινεται να συνεχίσουμε εφόσον δεν ξέρω τα βασικά.Δε με άφησε να οδηγήσω ούτε μέτρο.
    Μου ηρθε μια ζαλάδα, σκέφτομαι "με δουλεύει" αλλά κατάλαβα ότι δε με δούλευε καθόλου. Πήγα να του ρίξω καμία αλλά το ξανασκέφτηκα.

    Και ρωτάω : Αν είχα λαδώσει θα με έκοβε από τα θεωρητικά (της πρακτικής εξέτασης); Εγώ στο κάτω κάτω να οδηγήσω πήγαινα και μάλιστα όσα θέματα αφορούν τι συντήρηση και βλαβες κλπ. τα ξέρω εμπειρικά απο τη δικιά μου μηχανή και θεωρώ ότι είναι πού άδικο να σε κόβουν για π@π@ριες ερωτήσεις όπως πόσο φτάνουν τα φώτα, πόσο μακριά είναι η σέλα και πόσα χρόνια τρως για βιασμό. Και στο κάτω κατω σήματα και μηχανολογικά τα πέρασα πριν 3 μήνες

    Τουλάχιστον ας με άφηνε να οδηγήσω κι ας μ έκοβε μετά..

    Πώς γίνονται με το λάδωμα τα πράματα ρε παιδιά-δε γίνεται να το πάρεις αλλιώς δηλαδή;
    Να κάνω καμιά ένσταση ή μπα;(Όχι τίποτα άλλο αλλά τα 90 ευρώ για παραστατικά δε μου περισσεύουν ΚΑΘΟΛΟΥ)

  2. #2

    Re: Δεν είναι άδικο; (Εξετάσεις οδήγησης)

    ο υπάλληλος φάνηκε απο την αρχή οτι ήθελε λάδωμα...στεγνά... έψαχνε τρόπο να σε βγάλει εκτός... έτυχε και έπεσες σε έναν απο τους πολλούς..ήσουν καταδικασμένος..αυτά παίζουν αβέρτα...

    ΝΑΙ είναι άδικο...

    εάν είχες λαδώσει δεν θα σε ρώταγε τπτ, και σε αργό/γρήγορο ούτε που θα σε κοίταζε... (μη σου πώ οτι θα σε ξέχναγε στα 8άρια)
    .....



    να σε ρωτήσω εγώ κατι άλλο?
    ΔΙΚΙΟ...γενικότερα...έχεις δεί πολλές φορές?


    μην τρελένεσαι...


  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

    Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:

  4. #4
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

    Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:
    μ'αρεσει που εισαι γνησιος ελληνας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  5. #5
    Οταν με το καλο θα πας να ξαναδωσεις θα κανεις το εξης
    λιγο πριν ερθει η σειρα σου θα ρωτησεις το δασκαλο ποιος
    θα σε εξετασει κι αν ειναι κανας μυστηριος-κομπλεξικος που
    θελει λαδωμα θα αρνηθεις να εξεταστεις και θα ζητησεις απο
    το δασκαλο νεα ημερομηνια εξετασης! Οταν θα ξαναπας δε θα
    χρειαστει να ξαναπληρωσεις! Εγω αυτο ειχα κανει,οι δασκαλοι ξερουν ποιοι
    κοβουν τον κοσμο για πλακα!

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

    Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:
    α...

    εμας το (διακριτικο) παρασυνθημα για το λαδωμα ηταν να σκασεις με βατραχοπεδιλα και στολη ψαροτουφεκα και οταν ανεβεις πανω στην μηχανη να παιξεις με την κορνα ενα ζεϊμπεκικο στα 9/8 και να αναβεις τα φλας σε ρυθμο bossanova.


    στην συνεχεια ερχοταν ο εξεταστης και σε ρωταγε να του πεις το πηλικο μια διαιρεσης με μιγαδικους αριθμους...

  7. #7
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    α...

    εμας το (διακριτικο) παρασυνθημα για το λαδωμα ηταν να σκασεις με βατραχοπεδιλα και στολη ψαροτουφεκα
    Μαλλον θα ηταν επι εποχης ενυδριου.

  8. #8
    Όταν έδωσα για φορτηγό, ήμουν ο μόνος από το γκρούπ που με έβαλαν και έκανα πορεία με το βαρύ όχημα. Οι άλλοι προφανώς ε'ιχαν λαδώσει και δεν ανέβηκαν στο φορτηγό ούτε για τα μάτια του κόσμου. Πολλούς τους βλέπω να οδηγούν επαγγελματικά πχήματα στα Χανιά και τρέμει η ψυχή μου μη και τύχω εγώ ή κάποιος άλλος εκεί όταν θα κάμουν το λάθος...
    Αλλά φταίω και εγώ γιατί δεν τους έδωσα στεγνά, και εξεταστή και εξεταζόμενους! Μάλλον, για μια στιγμή το σκέφτηκα αλλά, σαν ζώο που είμαι, δεν είπα τπτ...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  9. #9
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Όταν έδωσα για φορτηγό, ήμουν ο μόνος από το γκρούπ που με έβαλαν και έκανα πορεία με το βαρύ όχημα. Οι άλλοι προφανώς ε'ιχαν λαδώσει και δεν ανέβηκαν στο φορτηγό ούτε για τα μάτια του κόσμου. Πολλούς τους βλέπω να οδηγούν επαγγελματικά πχήματα στα Χανιά και τρέμει η ψυχή μου μη και τύχω εγώ ή κάποιος άλλος εκεί όταν θα κάμουν το λάθος...
    Αλλά φταίω και εγώ γιατί δεν τους έδωσα στεγνά, και εξεταστή και εξεταζόμενους! Μάλλον, για μια στιγμή το σκέφτηκα αλλά, σαν ζώο που είμαι, δεν είπα τπτ...
    Eπεκταση σε τριτης κατηγοριας.Πορεια,δεξι και αριστερο παρκαρισμα,ξεκινημα σε ανηφορα,δεξια και αριστερη οπισθογωνια.Υπηρχε αλλος ενας υποψηφιος μαζι μου που δεν εκανε τιποτα απ αυτα.Ο εξεταστης ηθελε να συνεχισει κι αλλο τη δικη μου εξεταση οποτε του τοκοψα.
    Αν θες και μπορεις οδηγησε το εσυ κι οτι κανεις μετα θα το κανω κι εγω.
    Ο τυπακος το βουλωσε,ο δασκαλος κοκιννησε κλπ.Μετα μου τοσκασε το παραμυθι ο δασκαλος οτι ο αλλος ειχε δωσει καμμια κατοσταρα χιλ. δραχμουλες.
    Αξιοκρατια πανω απ ολα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  10. #10
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αυτή τη μαλακία με το κεντρικό σταντ ποτέ δεν την κατάλαβα.

    Λες κι έχουν όλες οι μοτοσυκλέτες κεντρικό σταντ απ'τη μάνα τους.

    Θα μου πεις...''εσένα ρε μάστορα αυτό σε χαλάει στις εξετάσεις"?

    Έτσι κι αλλίως η διαδικασία του "βγάζω δίπλωμα είναι Γ.Τ.Π.Κ."

    Τέσπα,αφού δεν λάδωσες την πρώτη φορά,τότε μην λαδώσεις ούτε την δεύτερη.Θα στα φάνε τα λεφτά που θα στα φάνε από παράβολα/μαθήματα/1002 μαλακίες,μην σκάσεις και επιπλέον χρήματα στον κάθε πούστη εξεταστή
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  11. #11
    έπρεπε να πείς στο πάπαρι που σε εξέτασε να σου αναλύσει με δυο λέξεις το γυροσκοπικό να το καταλαβεις και μετα ας σε κόψει οσες φορες θέλει!
    ονοματεπώνυμο εξεταστή κράτησες;

  12. #12
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αν ξερεις να οδηγας οτι και να σου ζητησουν το κανεις .........απλα το κανεις ............κοψτε της μαλακι
    διαβασε δωσε και περασε ................αν θες να σηκωσεις με το stand το μηχανακι απλα πιαστο απο το μασπιε και σηκωσε το με το χερι σου........................λαδωμα και μαλακιες .....αυτα ειναι για της γυναικες .............ουστ..............

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    έπρεπε να πείς στο πάπαρι που σε εξέτασε να σου αναλύσει με δυο λέξεις το γυροσκοπικό να το καταλαβεις και μετα ας σε κόψει οσες φορες θέλει!
    ονοματεπώνυμο εξεταστή κράτησες;
    Γυροσκοπικό;;Xρησιμοποιείς άγνωστο λεξιλόγιο για αυτούς...
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  14. #14
    Απ'όσο γνωρίζω αυτό με το σταντ δε στέκει όπως επίσης για τα φώτα υποτίθεται οτι έχεις ερωτηθεί στα σήματα τα οποία έχεις περάσει για να δώσεις πορεία... Αυτό που θυμάμαι από τη δική μου εξέταση είναι οτι έπρεπε να μας δεί ο εξεταστής να κάνουμε έλεγχο της κατάστασης της μηχανής πριν ξεκινήσουμε (πιέσεις ελαστικών, αλυσίδα, στάθμη λαδιού και αν τα φώτα, στοπ,φλας, λειτουργούν κανονικά. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  15. #15

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αν και δεν είναι αστείο....
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 09:23
  2. ΒατραΧακι...(προσοΧη:δεν Ειναι Ο City Fly)
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2004, 19:16
  3. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:25
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 09:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF