Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Διαφορετικές χρεώσεις στα διόδια!!!

  1. #1

    Διαφορετικές χρεώσεις στα διόδια!!!

    Μόλις γύρισα από ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να αναφέρω το παράλογο του Ελληνικού δημοσίου.

    Στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου πλήρωσα 1,3?!!!!! τη στιγμή που τα Ι.Χ. πληρώνανε 2? ενώ στα υπόλοιπα διόδια το κόστος ήταν 1?. Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!

    Πως είναι δυνατόν λοιπόν στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου οι μηχανές να πληρώνουν 1,3 περισσότερο δηλαδή από το μισό κόστος των Ι.Χ.;

    Από τις μηχανές θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα;;; Και πως μηχανές περνάνε δηλαδή την ημέρα και το κάνανε αυτό;; Άσε που οι μηχανές ούτε χώρο πιάνουν στον δρόμο αλλά ούτε και φθείρουν την άσφαλτο όπως τα Ι.Χ.

    Αντί να μας αφήνουν να περνάμε δωρεάν όπως κάνουν (απ' ότι φαίνεται) στα Μάλγαρα μας αυξάνουν και το κόστος ενώ στα Ι.Χ. μένει το ίδιο.

    Ρε δεν πάτε να ^$#$@%

    Υ.Γ. Στην γέφυρα Ρίου οι μηχανές πληρώνουν 1,7 ενώ τα Ι.Χ. 10,9 εκεί πως δηλαδή μπορούν και χρεώνουν λιγότερο από το μισό κόστος των Ι.Χ.;

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Διαφορετικές χρεώσεις στα διόδια!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
    Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!


    klasika

    emeis to kseroyme to kolpo kai apla xairetame , de stamatame

  3. #3

    ελατε

    προς βορρα σε λιγους μηνες να δειτε τι εχετε να πληρωσετε μεχρι την κατερινη.

    Κ πηγαινε κ ελα.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  4. #4
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: ελατε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    προς βορρα σε λιγους μηνες να δειτε τι εχετε να πληρωσετε μεχρι την κατερινη.

    Κ πηγαινε κ ελα.

    :wacko: :wacko:

  5. #5
    μαλιακος-κλειδι.

    τουνελ στα τεμπη κ αλλα πολλα.

    ηδη στα διοδια λιγο μετα το βολο(προς λαρισα) εχουν αναρτησει πινακιδες ωστε να αρχισει η λειτουργια των διοδιων που μεχρι τωρα δεν πληρωνες.
    αμα βαλουν κ μπαρες στους καινουργιους σταθμους την πουλεψαμε.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  6. #6
    Πράγματι το κομμάτι μαλιακού - κλειδί το ανέλαβε ιδιωτική εταιρία που σημαινει ότι πληρώνεις υποχρωτικά μιας και τα άτομα που είναι μέσα είναι υπάλληλοι..Προχθές που κατέβαινα λαμία (από Θεσ/κη) δεν πλήρωσα στα μάλγαρα αλλά πλήρωσα στα άλλα δύο μετά.Τους είπα ότι δεν πληρώναμε παλιά και μου είπαν ότι έχουν αλλάξει τα πραγματα.
    Έχω πάντος πολλά μονά, 2 και 5 λεπτά που θέλω να ξεφορτωθώ και ντρεπόμουν να τα δώσω καπου. Να η ευκαιρία!
    Giorgos

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
    Έχω πάντος πολλά μονά, 2 και 5 λεπτά που θέλω να ξεφορτωθώ και ντρεπόμουν να τα δώσω καπου. Να η ευκαιρία!


    ΥΓ Γιατί ντρέπεσαι; :wacko:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    πισω απο κουτι και μολις ανοιξει η μπαρα...

    γεια σας...

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Το πρωί άκουσα ότι οι εθνικές θα δοθούν σε ιδιώτες και τα διόδια θα πάρουν 100% επάνω.
    Άν τις φτιάξουν κιόλας πάει στο καλό αλλά εάν τις αφήσουν στην κατάσταση που είναι, βράσε ρύζι θα δουλέψει επαρχιακός full

  10. #10
    απο παντου μας μαμανε!!
    ημαρτον πια!


  11. #11
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    απο παντου μας μαμανε!!
    ημαρτον πια!

    Oxi akoma..... perimeve ! Mn biazesai !


  12. #12
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    πισω απο κουτι και μολις ανοιξει η μπαρα...

    γεια σας...
    και αν ο περιπολαρχης παραμονευει!? :rotflmao: :rotflmao:
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  13. #13
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Παράνομη η είσπραξη διοδίων...
    .
    ...εδώ και χρόνια!
    .
    Γράφει ο Ανδρέας Σπάρτας
    .
    ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΙΟΔΙΩΝ!!!
    Σας ενημερώνω ότι κατόπιν προσφυγής μου στα δικαστήρια κατά του σημερινού συστήματος είσπραξης διοδίων, έχω δικαιωθεί δύο φορές και κάνοντας χρήση των δικαστικών αποφάσεων, πληρώνω κάθε φορά που περνάω διόδια το αναλογούν αντίτιμο (αναλογικά) των χιλιομέτρων μέχρι του σημείου που ταξιδεύω και όχι το συνολικό μέχρι του τέλους κάθε αυτοκινητοδρόμου.
    Στο δικαστήριο, που οδηγήθηκα κατόπιν της αρνήσεώς μου να πληρώσω διόδι α στον αυτοκινητόδρομο Αθήνας –Πάτρας ισχυρίστηκα ακριβώς τα παρακάτω και δικαιώθηκα: «Εφ' όσον όταν χρησιμοποιώ κάθε δημόσιο μέσο μεταφοράς πληρώνω το αναλογούν εισιτήριο για τον τόπο προορισμού μου, πώς είναι δυνατόν να πληρώνω στη Κόρινθο το ποσό για διόδια μέχρι τη Πάτρα, όταν εγώ κατευθύνομαι μόνον μέχρι το Κιάτο;;;» . Δικαιώθηκα και κάθε φορά που περνώ τα διόδια τους παραδίδω μια φωτοτυπία της απόφασης και 0,50 λεπτά αντί των 2 ευρώ. Μου δίδουν ιδιόχειρη απόδειξη και περνάω.
    Το ξεπούλημα των διοδίων στους ιδιώτες σημαίνει και νέες αυξήσεις στα διόδια. Αν εγώ δικαιώθηκα στη διαμάχη με το ΤΕΟ (Εθνικό Ταμείο Οδοποιϊας) η αντιπαράθεση με τους ιδιώτες είναι περισσότερο εύκολη. Τα δικαστήρια τους αντιμετωπίζουν σκληρότερα απο όσο αντιμετώπιζαν αυτό το ίδιο το Κράτος.Οι ιδιωτικές εταιρείες πρέπει να πάρουν το μαθημά τους!
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΚΑΝΤΕ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ – ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΝΟΜΙΚΑ!
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  14. #14
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αν και τα νήματα για τα διόδια είναι πολλά διάλεξα αυτό στην τύχη



    Το περίεργο είναι ότι οι δικηγόροι του του είπαν ότι η απόφαση ισχύει μόνο για αυτόν




    Αγαπητοί φίλοι, η απόφαση ισχύει μόνο για μένα που έκανα τη μήνυση και μόνο για τη συγκεκριμένη διαδρομή. ΄Ετσι ήταν πιο εύκολο τότε για το δικαστήριο ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ ΜΕΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΔΙΑΚΑΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘ ΕΑΥΤΟ. (Έτσι τουλάχιστον λέει ο δικηγόρος μου). Ωστόσω με συζητήσεις που έκανα αργότερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι, εάν κατατεθούν ομαδικές αγωγές- μηνύσεις κατά των εταιρειών που διαχειρίζονται τα διόδια είναι δυνατόν να αναγκαστούν αυτές - κάτω και απο πολιτικες πιέσεις - να αλλάξουν πολιτική, έστω επι το δικαιότερον. Στην ουσία κανένα διόδιο δεν έπρεπε να πληρώνουμε γιατί ΕΜΕΙΣ έχουμε πληρώσει την κατασκευή των δρόμων. Τέλος πάντων αυτή είναι άλλη ιστορία...αλλά και η ουσία, όμως επι του πρακτέου χρειάζεται να αντιδράσουμε και νομικά. Ρωτείστε όσοι ενδιαφέρεστε και νομικολυς δικούς σας. Αν απαοφασίσουμε μέσα απο τα blogs να βρεθούμε και να συνυπογράψουμε μαζικές αγωγές στα δικαστήρια μπορούμε να κερδίσουμε αυτή τη μάχη.

    ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΑΡΤΑΣ

    Το πλήρες κείμενο http://press-gr.blogspot.com/2008/08...post_1409.html


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diodia.jpg 
Προβολές:	412 
Μέγεθος:	27,0 KB 
ID:	139399
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μπορείς να αναδημοσιεύσεις ολόκληρη την απόφαση του δικαστηρίου ή και να μας δώσεις τα στοιχεία της να την βρούμε? Αριθμό πρωτοκόλου ημ/νία και αρχή?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 90% αυξηση στα διοδια για τα δικυκλα
    από urban στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2008, 19:09
  2. απατη στα διοδια ελευσινας?
    από marmel.gr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 09:38
  3. Στα διόδια "χώνεστε" πρώτοι??
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 19:28
  4. Αριθμός Κυκλοφορίας στα ΔΙΟΔΙΑ?
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 21:05
  5. Καγκουριές στα διόδια!
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 18:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF