Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: περι ηλεκτρονικης

  1. #1
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470

    περι ηλεκτρονικης

    Υστερα απο μια συζητηση που ειχα χτες με εναν (ειδημωνα) μου ειπε οτι την μηχανη πρεπει να την κλεινεις παντα απο την κλειδαρια,και οχι απο το kill switch διακοπτη..και αυτο λεει για να μην καψω την ηλεκτρονικη...
    Εγω μια ζωη απο το kill το κλεινω και δεν ειχα ποτε προβλημα.
    Αλλα με προβληματισε το οτι ισως να εχει δικιο..
    Πειτε μου εχει δικιο ο τυπος η να τον γραψω στα αγραφα.

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ

    ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΛΛ ΣΓΟΥΙΤΣ:hypnotize ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΡΕΥΜΑ!

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΙΛΛ ΜΠΙΛ ΕΚΕΙ!ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ...

  3. #3
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    εγώ κλείνω συνέχεια τον κινητήρα από το kill switch.... .

    το ZXR που είχα 7+ χρόνια δεν παρουσίασε τίποτα.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  4. #4
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470

    Re: ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΛΛ ΣΓΟΥΙΤΣ:hypnotize ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΡΕΥΜΑ!

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΙΛΛ ΜΠΙΛ ΕΚΕΙ!ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ...
    [/QUOTE

    οταν λες για εκτατη αναγκη δηλ τι μπορει να τυχει που να μην μπορεις να το κλεισεις και απο τον διακοπτη της κλειδαριας??
    Να παρει φωτια το μοτερ??
    Και εαν ναι θα το σωσεις εαν το κλεισεις απο το kill sw.
    Θελω εγκυρη απαντηση η οποια να εχει καποια ουσια .

  5. #5
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    εαν

    πεσεις φιλε μου..προσπαθησε χωρις να ακουμπησεις το κιλλ ταδε..να σβυσεις γρήγορα τη μοτο...και θα καταλαβεις γιατι ειναι εκει το κιλλ μπιλ!εκτος αν παλι δε σε νοιαζει οσο εισαι κατω απο τη μηχανη..αν θα γυριζει ασ πουμε το γραναζι κινησησ..η ροδα και ολα αυτα τα παρελκομενα!

  6. #6
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470

    Re: εαν

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    πεσεις φιλε μου..προσπαθησε χωρις να ακουμπησεις το κιλλ ταδε..να σβυσεις γρήγορα τη μοτο...και θα καταλαβεις γιατι ειναι εκει το κιλλ μπιλ!εκτος αν παλι δε σε νοιαζει οσο εισαι κατω απο τη μηχανη..αν θα γυριζει ασ πουμε το γραναζι κινησησ..η ροδα και ολα αυτα τα παρελκομενα!

    DOYKAS συμφωνω απολυτα με αυτο που λες...Αλλα περι ζημιας του ηλεκτρονικου συστηματος εννουσα οτι θελω να μαθω..
    Πως δηλαδη θα καει η ηλεκτρονικη,εφοσων ειναι διακοπτης αποκοπης ρευματος.που στηριζουνε οτι θα κανεις ζημια?

  7. #7
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    κοιτα τωρα να δεις..

    αν ειναι χαλασμένος ο κιλλερ αυτος...και βραχυκυκλώνει ??δε ξερω αν θα καψει την ηλεκτρονικη..αλα μια ασφαλειουλα για αρχή θα τη καψει..ετσι για γουστο...!!
    αν παλι για γουστο καψει καμια ηλεκτρονικη??
    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΑΙΟ ΜΕΝ..ΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΜ@#!#Α ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ...ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ...ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΛΕΜΕ!!

    ΞΕΡΟΥΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ..

  8. #8
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    πάντως στο SERVICE MANUAL των χονδα και των πλυντηρίων, γράφει, να το κλείνεις από τον κεντρικό
    φαντασθείτε πόσο άχρηστους διακόπτες και ηλεκτρονικές βάζει

    νομίζω ότι αυτό είναι ένας ακόμα αστικός(μηχανολογικός) μύθος που μπορεί να έχει απαρχές σε παλαιότερες εποχές
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
    πάντως στο SERVICE MANUAL των χονδα και των πλυντηρίων, γράφει, να το κλείνεις από τον κεντρικό
    φαντασθείτε πόσο άχρηστους διακόπτες και ηλεκτρονικές βάζει

    νομίζω ότι αυτό είναι ένας ακόμα αστικός(μηχανολογικός) μύθος που μπορεί να έχει απαρχές σε παλαιότερες εποχές
    ρε ...αυτο καταλαβες εσυ??

    ΞΑΝΑΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΕΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ..ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΙ ΣΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...ΓΙΑΤΙ..ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ!

  10. #10
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ρε ...αυτο καταλαβες εσυ??

    ΞΑΝΑΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΕΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ..ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΙ ΣΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...ΓΙΑΤΙ..ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ!

    βρε καλέ μου Δούκα, στο -πόσο άχρηστους διακόπτες και ηλεκτρονικές- το αχρηστους διακόπτες, το αναφέρω ως προς την ποιότητα και όχι ως προς την χρησιμότητα


    με τα ρεύματα, πάντα ξέρουμε τι μας συμβαίνει, με την ποιότητα δεν ξέρουμε...
    πολλοί- πιο παλιά- αφαιρούσαν το kill switch από το πλαγιο σταντ, γιατί είχαν ακούσει, ότι καιει την ηλεκτρονική και κάποιοι από αυτούς, μαζί με έναν γνωστό μου, δεν ζουν για να μας πουν, που βρήκε το σταντ και σκοτώθηκε
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  11. #11
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Eγω μια ζωή έκλεινα από τον αναγκης σε όλων των κατηγοριων τις μηχανές (δικές μου ή όχι) και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.
    Όταν πήρα το ΚΤΜ ο μηχανικός μου απαγόρευσε ρητώς να τον χρησιμοποιώ!
    Πιθανώτατα να μην πάθεις ποτέ τίποτα (το XR το είχα 3+ χρόνια) αλλά καλού κακού....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Λοιπον επειδη εχω ακουσει και αεγω απιστευτες παπαριες (ναι παπαριες) για το kill switch ακουστε λιγακι και για οποιον εχει αντιρρησεις ευχαριστως να σας στειλω κειμενα safety regulations.

    Το kill switch βρισκεται εκει για την ασφαλεια του αναβατη....
    Δεν ενοχλει τον κινητηρα
    Δεν καιει τις ηλεκτρονικες
    Και οποιος σας πει το οτιδηποτε ..παρομοιο ειναι τουλαχιστον ηλιθιος και επικινδυνος
    Ειναι διακοπτης εκτακτης διακοπης του κινητηρα!!!!

    Υιοθετηθηκε απο τις βιομηχανιες εδω και αρκετα χρονια για να προστατευει αναβατες απο επικινδυνα περιστατικα..εξηγουμαι:

    Οταν συμβει ενα ατυχημα ναι μπορει να παρει φωτια η μηχανη ετσι και πεσει και συνεχιζει το μοτερ να δουλευει ..βρισκεται στο δεξι μας χερι για ευκολια που μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου μπορει να σβυσει τον κινητηρα....
    Πχ τρακαρισμα σπασιμο κλειδιων πολυ δυσκολο να κλεισεις με κλειδια.
    Μπορειτε ακομα και πριν πεσετε να κλεισετε τον κινητηρα...ναι εκεινο μικροδευτερολεπτο μπορει να ειναι σωτηριο.....


    ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ!

    Στο εξωτερικο αρκετες σχολες εκπαιδευσης οδηγων κανουν εκπαιδευση στο πως πρεπει να χρησιμοποιειται...!!!!

    Απομονωστε τους ηλιθιους ξερολες που για να κανουν τους μαγκες θετουν σε κινδυνο την ασφαλεια μας.

    Οι συγχρονες μοτοσυκλετες (και το vstrom νομιζω) εχουν αισθητηρα διακοπης ηλεκτρικης παροχης οταν η κλιση της μοτοσυκλετας ξεπερασει καποιες "επικινδυνες μοιρες" αυτο δεν μπηκε φυσικα για να μας αποτρεψει απο το να στριβουμε οριακα (μερικοι ανεγκεφαλοι μπορει να το πουν και αυτο) αλλα αποσκοπει στην προληψη πυρκαγιας η εκρηξης!


    ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannou_b
    Εγγραφή
    20/11/2002
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    Λοιπον επειδη εχω ακουσει και αεγω απιστευτες παπαριες (ναι παπαριες) για το kill switch ακουστε λιγακι και για οποιον εχει αντιρρησεις ευχαριστως να σας στειλω κειμενα safety regulations.

    Το kill switch βρισκεται εκει για την ασφαλεια του αναβατη....
    Δεν ενοχλει τον κινητηρα
    Δεν καιει τις ηλεκτρονικες
    Και οποιος σας πει το οτιδηποτε ..παρομοιο ειναι τουλαχιστον ηλιθιος και επικινδυνος
    Ειναι διακοπτης εκτακτης διακοπης του κινητηρα!!!!

    Υιοθετηθηκε απο τις βιομηχανιες εδω και αρκετα χρονια για να προστατευει αναβατες απο επικινδυνα περιστατικα..εξηγουμαι:

    Οταν συμβει ενα ατυχημα ναι μπορει να παρει φωτια η μηχανη ετσι και πεσει και συνεχιζει το μοτερ να δουλευει ..βρισκεται στο δεξι μας χερι για ευκολια που μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου μπορει να σβυσει τον κινητηρα....
    Πχ τρακαρισμα σπασιμο κλειδιων πολυ δυσκολο να κλεισεις με κλειδια.
    Μπορειτε ακομα και πριν πεσετε να κλεισετε τον κινητηρα...ναι εκεινο μικροδευτερολεπτο μπορει να ειναι σωτηριο.....


    ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ!

    Στο εξωτερικο αρκετες σχολες εκπαιδευσης οδηγων κανουν εκπαιδευση στο πως πρεπει να χρησιμοποιειται...!!!!

    Απομονωστε τους ηλιθιους ξερολες που για να κανουν τους μαγκες θετουν σε κινδυνο την ασφαλεια μας.

    Οι συγχρονες μοτοσυκλετες (και το vstrom νομιζω) εχουν αισθητηρα διακοπης ηλεκτρικης παροχης οταν η κλιση της μοτοσυκλετας ξεπερασει καποιες "επικινδυνες μοιρες" αυτο δεν μπηκε φυσικα για να μας αποτρεψει απο το να στριβουμε οριακα (μερικοι ανεγκεφαλοι μπορει να το πουν και αυτο) αλλα αποσκοπει στην προληψη πυρκαγιας η εκρηξης!


    ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!!
    Συμφωνω και επαυξανω.Αυτος ειναι ο λογος που το kill switch βρισκεται εκει και μαλιστα στο δεξι χερι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Λοιπόν το μηχανάκι μου που δεν έχει διακόπτη παρά μόνο Kill switch Θα έπρεπε να είχε ψήσει καμιά εικοσαριά ηλεκτρονικές μέχρι τώρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF