Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Συμβουλές για βόλτες

  1. #31
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
    Είσαι σχεδόν εκτός θέματος όμως προσπαθείς αρκετά
    να το προσεγγίσεις και αυτό στο αναγνωρίζω!!!

    Πάντως (πρωτοφανές) συμφωνώ με το κείμενο σου γιατί
    πολύ απλά σχολιάζεις τα ευκόλως εννοούμενα !!!
    iparxi kati krifo piso apo afta pou 8igoume?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ke an ime ektos 8ematos i an ime sto 8ema pou endiaferi emena ke merikous alous afto mpori na 8eti esena ektos 8ematos

    ke genikos sas efxaristoume pou mas protimisate
    elpizoume na fanoume antaksioi tis empistosinis sas...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  2. #32
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Re: Όλα τα λεφτά.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
    Ο κάθε ένας πορεύετε όπως γουστάρει και αγαπά άλλωστε!!!
    εδω συμφωνώ απόλυτα....

    [/B][/QUOTE]

    agpitoi ke misiti sinan8ropoi:rotflmao:
    den xriazete na to grafete afto
    ine san na lete katouriomouna ke piga ke katourisa

    edo to 8ema ine an mporoume na organosoume ligo mia katastasi voltas ekdromis oupou simetexoun poli an8ropoi mazi apo diaforetikes files....
    ke to apotelesma kani o ka8e enas oti goustari ine atopo ektos asxeto peraste avrio min mas parete 8a sas paroume emis ke ala tetia asxeta..
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ala apo oti fenete i leksi organosi den iparxi sto DNA?-stin idosigkrasia tou elina..
    :rotflmao: :rotflmao:

    imaste 10 ekatomiria 8eei
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  3. #33
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Καλά είναι να βγαίνεις με φιλαράκια λίγοι και καλοί. Μπορεί και να μαζευτούν πολλοί όμως οπότε μπαίνεις μπροστά και δίνεις ρυθμό. Αν μείνει κάποιος τον μαζεύει το πίσω γκρουπ.

    οπως στην φωτό με τα φιλαράκια μου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	320758_8928.jpg 
Προβολές:	1650 
Μέγεθος:	22,2 KB 
ID:	6662
    Ban 'em all

  4. #34
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Ξεχασες να αφαιρεσεις τα φλας!!! :rotflmao:


  5. #35
    ομολογώ να παρδεχτώ πως τελικά σας έκανα καλό!
    άντε και να δείτε που στο τέλος θα σας αγαπήσω.
    έτσι μπράβω.
    a.ventouris

  6. #36
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    την καλησπέρα μου και Χρόνια Πολλά.

    Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψή μου [αν μου επιτραπεί φυσικά].

    Ίσως να είμαι από τους ανθρώπους στο Forum που να έχουν την πιο μικρή μοτοσικλετιστική εμπειρία. Αλλά έχω κάνει διάφορα μικρά ταξίδια [αν φυσικά αυτά μπορούν να θεωρηθούν ταξίδια – Αθήνα / Πρέβεζα 400 σχεδόν χιλιόμετρα, Αθήνα / Καλαμπάκα 350km, Αθήνα / Αθανάσιος Διάκος 250km και άλλα τέτοια].

    Το πιο εποικοδομητικό όμως ήτανε αυτό στον Αθανάσιο διάκο μιας και ήτανε το πρώτο μου. Εκεί έμαθα τι σημαίνει «αναγνώριση» όταν οι άλλοι πίνουν καφέ, «σκούπα», «διάβασμα δρόμου», «ένδειξη η [ταμπέλα]» και «πόρτα». Φυσικά υπάρχουν και άλλες ορολογίες, ας μην τα βγάλουμε όλα διότι θα μου πείτε πάλι ότι γράφω πολλά και κουράζω. Ο Στάθης και ο Julius, τα παραπάνω τα γνωρίζουν καλά, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να τα μάθουν και οι άλλοι.

    Σε ένα ταξίδι προσδιορίζουμε εξ αρχής, το «συγκεντρωτικό σημείο αναχώρησης» που, για τους Αθηναίους, είναι η το ΤΣΑΦ, η το περίπτερο και το τελικό σημείο που είναι ο τελικός προορισμός.

    Π.Χ: Καλαμπάκα.
    Σημείο αναχώρησης: ΤΣΑΦ.
    Ώρα: από 08:00 έως 08:30 [παράδειγμα είναι μην κολλάμε].
    Απόσταση: 350 χιλιόμετρα
    Ώρες ταξιδιού χωρίς στάσεις: 04:40’
    Ώρες ταξιδιού με στάσεις: ανάλογα τον αριθμό στάσεων υπολογίζοντας τα πιο μικρά ντεπόζιτα για ανεφοδιασμό .. [αλλά αυτό είναι λίγο λούκι ..]
    1η στάση [λέμε τώρα] Σκάλα. 140 χιλιόμετρα. Χρόνος διαδρομής: 01:30.
    2η στάση [και πάει λέγοντας] έτσι αν κάποιος ΔΕΝ θελήσει να σταματήσει σε κάποιο βενζινάδικο πριν το σημείο συνάντησης τότε μπορεί να περιμένει στο προαποφασισμένο σημείο.

    Στάθη & Julius, αν κάνω λάθος διορθώστε με ..

    ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ: [το λέει και η λέξη] είναι ο/οι εθελοντής/ες της παρέας που ενώ οι άλλοι θα κάτσουν να πιούνε καφέ σε κάποιο σημείο, θα πάνε προς αναγνώριση της διαδρομής που έχει επιλεχθεί εκτός προκαθορισμένου ταξιδιού.

    ΣΚΟΥΠΑ: είναι ο τελευταίος, ο οποίος συνήθως είναι αυτός που έχει την πιο γρήγορη μηχανή [και όχι Transalp-και αλλά μου αρέσει να είμαι σκούπα] .. για να μπορεί να προλαβαίνει τους μπροστινούς αν κάποιος προς το τέλος της παρέας έχει κάποιο πρόβλημα, και έτσι του δίνετε η όποια βοήθεια μπορεί να προσφερθεί χωρίς να σκορπιστούν όλοι.

    ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΡΟΜΟΥ: ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ’ ΟΛΟΥΣ !!!!! στην ουσία ο πρώτος που είναι γύρο στα πενήντα μέτρα από τον δεύτερο, βλέπει στην διαδρομή μια επικίνδυνη λακκούβα στο δρόμο [λέμε τώρα βρε αδερφέ], άρα την αποφεύγει ενώ δείχνει με το χέρι του το επικίνδυνο σημείο. Ο δε δεύτερος στον τρίτο και πάει λέγοντας .. μέχρι τον τελευταίο. Θεωρώ μαλακία να μην το δείξει κάποιος σε συνάδελφό του, διότι το γράφει στα παπάρια του. Είμαι σίγουρος ότι αν έπεφτε αυτός μέσα και τρανταζόταν αρκετά, για παράδειγμα, δεν θα του άρεσε. Άρα να είναι και αυτός υπεύθυνος.
    ΕΝΔΕΙΞΗ [ ή ΤΑΜΠΕΛΑ]: όταν σε ορεινές διαδρομές υπάρχει αλλαγή κατεύθυνσης, και οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα φτάσει τους πρώτους, τότε κάποιος περιμένει τον μέχρι και τον τελευταίο και παίρνει αυτός την θέση του τελευταίου. Έτσι γίνονται εναλλαγές θέσεων και δεν χάνετε, ούτε μπερδεύετε, κανείς.

    ΠΟΡΤΑ: [για σένα Nimbusάκι] όταν κάποιο μικρού κυβισμού μηχανάκι μπαίνει στην αριστερή πλευρά της τέρμα ΔΕΞΙΑΣ λωρίδας [εκεί που συνορεύει η δεξιά με την αριστερή], ενώ οι υπόλοιποι είναι με μικρή ταχύτητα μεν, αλλά στην λωρίδα «εκτάκτων», τότε υποχρεούται κάποιο μεγάλο σε όγκο μηχανάκι να κάτσει πίσω του για να «καλύψει την πισινή» της μικρής μηχανής, έχοντας απόσταση ασφαλείας.

    Για να έχετε μια ιδέα για τους αγχωμένους σαν κι εμένα, φανταστείτε ότι στην διαδρομή μας για Πόρο, ήμουν ο μόνος που είχα πάρει μαζί μου φαρμακείο, ντίζα συμπλέκτη, μπροστινή σαμπρέλα TransAlp [διότι για κάποια χιλιόμετρα η μπροστινή μπορεί να μπει και μπροστά και πίσω], μπουζί x4, λάμπα, αμπούλες και ένεση για tubless, τρόμπα με αμπούλες για σαμπρέλες, fast και διάφορα άλλα.

    Για να καταλήξω λοιπόν θα πω το εξής: και εγώ έχω κάνει μαλακίες με την μηχανή μου και μάλιστα μία από αυτές παραλίγο να μου κοστίσει τα πόδια μου. Απλά καλό είναι όταν είμαστε μια παρέα, να σεβόμαστε αν όχι τους άλλους, τουλάχιστον τον εαυτό μας.. και θα συμφωνήσω με τον Θανάση για άλλη μια φορά .. φτού μου

    Αυτά .. Φιλούμπες !!!
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  7. #37
    Βρουουμμμμ!!!!! Το avatar του/της Arhaios
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    1
    Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Σε μια χαλαρή βόλτα, όταν οι ρυθμοί απο κάποια μελη της παρέας ανέβουν υπερβολικά, απλά κόβω ακόμα περισότερο τον ρυθμό μου.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα εξής:
    1) Εάν παρελπίδα συμβεί κάποιο δυστυχημα δεν θα έχω τύψεις, πως φέρω κι εγώ μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
    2) ΣΥΝΗΘΩΣ μετά απο λίγο μειώνουν έως ένα βαθμό, τον ρυθμό τους για να ''πηγαίνουμε παρέα''.
    3) Με λούζουν, στην πρώτη στάση, με διάφορα κοσμητικά... (κότα, λουλού, χελώνα κλπ κλπ)
    4) Τους απαντώ χαμογελαστά πως εάν θέλουν να με ''πατήσουν'' τα Μέγαρα είναι κοντά...

    Ειδικά στην περίπτωση που είμαστε δικάβαλοι, θεωρώ ''υποχρέωσή μας'' να προστατεύσουμε τους συνεπιβάτες μας στο μέγιστο δυνατό βαθμό, έτσι ώστε και αυτοί να ευχαριστηθούν, τη βόλτα.

    Αν πάντως έχει συμφωνήσει η παρέα εκ των προτέρων ''βόλτα Ταλιμπάν'', τότε ο καθένας πηγαίνει όσο θέλει-μπορεί-έχει όρεξη.

  8. #38
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Exclamation Εφοδια για υπαιθρια διαβιωση - ταξιδι

    Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

    α. Γενικα

    1. Σκηνη αδιαβροχη
    2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
    3. Υποστρωμα
    4. Φακος
    5. Εφεδρικες μπαταριες
    6. Σουγιας
    7. Αναπτηρας
    8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
    9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
    10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
    11. Πυξιδα (προαιρετικα)
    12. Γκαζακι (προαιρετικα)
    13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
    14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
    15. Κυαλια (προαιρετικα)
    16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
    17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
    18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


    β. Ρουχισμος

    1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
    2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
    3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
    4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
    6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
    7. Γαντια μαλλινα ή fleece
    8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
    9. Καπελο για το καλοκαιρι


    γ. Τροφιμα

    1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
    2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
    3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
    4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
    5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
    6. Καφες και ζαχαρη
    7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


    δ. Φαρμακα

    1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
    2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
    3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
    4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


    ε. Μηχανη

    1. Καποια εργαλεια
    2. Λιγο συρμα
    3. Ενα Fast
    4. Μονωτικη ταινια
    5. Σπρεϊ Αλυσιδας


    στ. Συσκευασια

    1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
    2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
    3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


    Και ...
    Καλο σας ταξιδι!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #39
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Εφοδια για υπαιθρια διαβιωση - ταξιδι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

    Και ...
    Καλο σας ταξιδι!
    Ωραίοςςςςςς
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  10. #40

    Thumbs up



    Καταρχην γεια σε ολους.....
    ειμαι νεος αναβατης και απειρος πανω απολλα (και δεν μου αρεσει να το κρυβω) θα ηθελα να πω ενα μπραβο σε καποιους μεσα στο forum(hornet k.a.) που ανοιγουν τετοιες συζητησεις λεω για την πρωτη δημοσιευση και μυραζονται καποιες γνωσεις τους αλλα και λενε και
    καποια σωστα πραγματα....με αφορμη οτι τα διαβαζουν και πιτσιρικαδες που ειναι και πιο θερμοκεφαλη... εχω ακουσει καποιον μεσα στο νετκαφε που παω οτι το πατησε 280 και κατι τετοια( 19 χρονον ο σπορος και εχει ενα R1) και ελεγε με καμαρι θα το γραψω στο φορουμ...καταλαβενετε πως ξεσηκωνονται με αυτα που διαβαζουν...

    <<καλο το γκαζι αρκει να ξερεις να το δουλευεις κιολας>>

    (εγραψα ολα αυτα γιατι πριν λιγες μερες καθαρα δευτερα
    εγινε ενα δυστηχημα ενα παληκαρι 23 καρφωθηκε μαζι με την αδερφη του24 με 220 πανω σε ενα αμαξι μετοπικη λεμε και οπως καταλαβενετε δεν εμεινε τιποτα)στην χακιδικη εγινε ...........

  11. #41
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Τι μεγαλο δικιο φιλε μου....και τι κριμα για τα παιδια!!!!

  12. #42

    Re: Εφοδια για υπαιθρια διαβιωση - ταξιδι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

    α. Γενικα

    1. Σκηνη αδιαβροχη
    2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
    3. Υποστρωμα
    4. Φακος
    5. Εφεδρικες μπαταριες
    6. Σουγιας
    7. Αναπτηρας
    8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
    9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
    10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
    11. Πυξιδα (προαιρετικα)
    12. Γκαζακι (προαιρετικα)
    13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
    14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
    15. Κυαλια (προαιρετικα)
    16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
    17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
    18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


    β. Ρουχισμος

    1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
    2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
    3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
    4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
    6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
    7. Γαντια μαλλινα ή fleece
    8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
    9. Καπελο για το καλοκαιρι


    γ. Τροφιμα

    1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
    2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
    3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
    4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
    5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
    6. Καφες και ζαχαρη
    7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


    δ. Φαρμακα

    1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
    2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
    3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
    4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


    ε. Μηχανη
    1. Καποια εργαλεια
    2. Λιγο συρμα
    3. Ενα Fast
    4. Μονωτικη ταινια
    5. Σπρεϊ Αλυσιδας


    στ. Συσκευασια

    1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
    2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
    3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


    Και ...
    Καλο σας ταξιδι!


    ME MOTO???????????

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    την καλησπέρα μου και Χρόνια Πολλά.

    Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψή μου [αν μου επιτραπεί φυσικά].

    Ίσως να είμαι από τους ανθρώπους στο Forum που να έχουν την πιο μικρή μοτοσικλετιστική εμπειρία. Αλλά έχω κάνει διάφορα μικρά ταξίδια [αν φυσικά αυτά μπορούν να θεωρηθούν ταξίδια – Αθήνα / Πρέβεζα 400 σχεδόν χιλιόμετρα, Αθήνα / Καλαμπάκα 350km, Αθήνα / Αθανάσιος Διάκος 250km και άλλα τέτοια].

    Το πιο εποικοδομητικό όμως ήτανε αυτό στον Αθανάσιο διάκο μιας και ήτανε το πρώτο μου. Εκεί έμαθα τι σημαίνει «αναγνώριση» όταν οι άλλοι πίνουν καφέ, «σκούπα», «διάβασμα δρόμου», «ένδειξη η [ταμπέλα]» και «πόρτα». Φυσικά υπάρχουν και άλλες ορολογίες, ας μην τα βγάλουμε όλα διότι θα μου πείτε πάλι ότι γράφω πολλά και κουράζω. Ο Στάθης και ο Julius, τα παραπάνω τα γνωρίζουν καλά, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να τα μάθουν και οι άλλοι.

    Σε ένα ταξίδι προσδιορίζουμε εξ αρχής, το «συγκεντρωτικό σημείο αναχώρησης» που, για τους Αθηναίους, είναι η το ΤΣΑΦ, η το περίπτερο και το τελικό σημείο που είναι ο τελικός προορισμός.

    Π.Χ: Καλαμπάκα.
    Σημείο αναχώρησης: ΤΣΑΦ.
    Ώρα: από 08:00 έως 08:30 [παράδειγμα είναι μην κολλάμε].
    Απόσταση: 350 χιλιόμετρα
    Ώρες ταξιδιού χωρίς στάσεις: 04:40’
    Ώρες ταξιδιού με στάσεις: ανάλογα τον αριθμό στάσεων υπολογίζοντας τα πιο μικρά ντεπόζιτα για ανεφοδιασμό .. [αλλά αυτό είναι λίγο λούκι ..]
    1η στάση [λέμε τώρα] Σκάλα. 140 χιλιόμετρα. Χρόνος διαδρομής: 01:30.
    2η στάση [και πάει λέγοντας] έτσι αν κάποιος ΔΕΝ θελήσει να σταματήσει σε κάποιο βενζινάδικο πριν το σημείο συνάντησης τότε μπορεί να περιμένει στο προαποφασισμένο σημείο.

    Στάθη & Julius, αν κάνω λάθος διορθώστε με ..

    ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ: [το λέει και η λέξη] είναι ο/οι εθελοντής/ες της παρέας που ενώ οι άλλοι θα κάτσουν να πιούνε καφέ σε κάποιο σημείο, θα πάνε προς αναγνώριση της διαδρομής που έχει επιλεχθεί εκτός προκαθορισμένου ταξιδιού.

    ΣΚΟΥΠΑ: είναι ο τελευταίος, ο οποίος συνήθως είναι αυτός που έχει την πιο γρήγορη μηχανή [και όχι Transalp-και αλλά μου αρέσει να είμαι σκούπα] .. για να μπορεί να προλαβαίνει τους μπροστινούς αν κάποιος προς το τέλος της παρέας έχει κάποιο πρόβλημα, και έτσι του δίνετε η όποια βοήθεια μπορεί να προσφερθεί χωρίς να σκορπιστούν όλοι.

    ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΡΟΜΟΥ: ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ’ ΟΛΟΥΣ !!!!! στην ουσία ο πρώτος που είναι γύρο στα πενήντα μέτρα από τον δεύτερο, βλέπει στην διαδρομή μια επικίνδυνη λακκούβα στο δρόμο [λέμε τώρα βρε αδερφέ], άρα την αποφεύγει ενώ δείχνει με το χέρι του το επικίνδυνο σημείο. Ο δε δεύτερος στον τρίτο και πάει λέγοντας .. μέχρι τον τελευταίο. Θεωρώ μαλακία να μην το δείξει κάποιος σε συνάδελφό του, διότι το γράφει στα παπάρια του. Είμαι σίγουρος ότι αν έπεφτε αυτός μέσα και τρανταζόταν αρκετά, για παράδειγμα, δεν θα του άρεσε. Άρα να είναι και αυτός υπεύθυνος.
    ΕΝΔΕΙΞΗ [ ή ΤΑΜΠΕΛΑ]: όταν σε ορεινές διαδρομές υπάρχει αλλαγή κατεύθυνσης, και οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα φτάσει τους πρώτους, τότε κάποιος περιμένει τον μέχρι και τον τελευταίο και παίρνει αυτός την θέση του τελευταίου. Έτσι γίνονται εναλλαγές θέσεων και δεν χάνετε, ούτε μπερδεύετε, κανείς.

    ΠΟΡΤΑ: [για σένα Nimbusάκι] όταν κάποιο μικρού κυβισμού μηχανάκι μπαίνει στην αριστερή πλευρά της τέρμα ΔΕΞΙΑΣ λωρίδας [εκεί που συνορεύει η δεξιά με την αριστερή], ενώ οι υπόλοιποι είναι με μικρή ταχύτητα μεν, αλλά στην λωρίδα «εκτάκτων», τότε υποχρεούται κάποιο μεγάλο σε όγκο μηχανάκι να κάτσει πίσω του για να «καλύψει την πισινή» της μικρής μηχανής, έχοντας απόσταση ασφαλείας.

    Για να έχετε μια ιδέα για τους αγχωμένους σαν κι εμένα, φανταστείτε ότι στην διαδρομή μας για Πόρο, ήμουν ο μόνος που είχα πάρει μαζί μου φαρμακείο, ντίζα συμπλέκτη, μπροστινή σαμπρέλα TransAlp [διότι για κάποια χιλιόμετρα η μπροστινή μπορεί να μπει και μπροστά και πίσω], μπουζί x4, λάμπα, αμπούλες και ένεση για tubless, τρόμπα με αμπούλες για σαμπρέλες, fast και διάφορα άλλα.

    Για να καταλήξω λοιπόν θα πω το εξής: και εγώ έχω κάνει μαλακίες με την μηχανή μου και μάλιστα μία από αυτές παραλίγο να μου κοστίσει τα πόδια μου. Απλά καλό είναι όταν είμαστε μια παρέα, να σεβόμαστε αν όχι τους άλλους, τουλάχιστον τον εαυτό μας.. και θα συμφωνήσω με τον Θανάση για άλλη μια φορά .. φτού μου

    Αυτά .. Φιλούμπες !!!


    ME 1000 ΣΩΣΤΟΣ.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  14. #44
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429

    Re: Συμβουλες για βολτες

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    [B]Θα ηθελα να εκφρασω ορισμενες αποψεις:

    Το γεγονος του οτι σε μια βολτα τραβαμε-τραβιομαστε σε ρυθμους που μερικες φορες δεν θελουμε ειναι γνωστο ,το εχουμε κανει ολοι και ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω.
    -----------------------------------------------------------------------------



    μια πετρα ρε παιδια...
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  15. #45
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Re: Εφοδια για υπαιθρια διαβιωση - ταξιδι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

    α. Γενικα

    1. Σκηνη αδιαβροχη
    2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
    3. Υποστρωμα
    4. Φακος
    5. Εφεδρικες μπαταριες
    6. Σουγιας
    7. Αναπτηρας
    8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
    9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
    10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
    11. Πυξιδα (προαιρετικα)
    12. Γκαζακι (προαιρετικα)
    13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
    14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
    15. Κυαλια (προαιρετικα)
    16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
    17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
    18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


    β. Ρουχισμος

    1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
    2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
    3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
    4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
    6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
    7. Γαντια μαλλινα ή fleece
    8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
    9. Καπελο για το καλοκαιρι


    γ. Τροφιμα

    1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
    2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
    3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
    4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
    5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
    6. Καφες και ζαχαρη
    7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


    δ. Φαρμακα

    1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
    2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
    3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
    4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


    ε. Μηχανη

    1. Καποια εργαλεια
    2. Λιγο συρμα
    3. Ενα Fast
    4. Μονωτικη ταινια
    5. Σπρεϊ Αλυσιδας


    στ. Συσκευασια

    1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
    2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
    3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


    Και ...
    Καλο σας ταξιδι!



    ή απλα περνουμε το Χρηστο μαζι και τα εχει ολα μαζι του!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 14:11
  2. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 11:11
  3. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 19:56
  4. Γυναικα για βολτες
    από filippos_hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF