Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πάτρα - Παρίσι

  1. #1
    Ταξιδιάρα ψυχή Το avatar του/της ArgyP
    Εγγραφή
    21/06/2009
    Μηνύματα
    32

    Πάτρα - Παρίσι

    Καλησπερα σε ολους!
    Οργανωνω ταξιδι με το βεστρομακι (650) για παρισι, απο πατρα.
    Με λιγο ψαξιμο στο φορουμ με τα ταξιδιωτικα βρηκα πολυ χρησιμες λιστες και συμβουλες που θα βοηθησουν χωρις αμφιβολια.
    Προσπαθησα να υπολογισω τα βασικα εξοδα οπως βενζινη, διοδια, διαμονη και απο διαφορους online χαρτες (google maps, michelin) υπολογισα την αποσταση σε χιλιομετρα.

    Ουσιαστικα εχουμε:

    Ancona-Paris
    Distance: 1289.5 km
    Consumption: 96.7lt (7.5lt/100km)
    Fuel Total Cost: 145.05euro (1.5euro/lt)
    Tolls: 150euro
    Riding time: about 12 hours 3 mins

    Υπολογισα οτι θα παρω το πλοιο Πατρα-Ανκονα, αν και πιστευω οτι μπορω να βρω φθηνοτερο δρομολογιο πχ. Ηγουμενιτσα-Brindisi που αν και περισσοτερα τα χιλιομετρα στη μηχανη, νομιζω βγαινει φθηνοτερο.
    Επισης εχω βαλει 7.5lt/100km γιατι πιστευω ειναι λιγο πιο αντιπροσωπευτικη τιμη καταναλωσης για τα μουτρα μου...
    Οπως και μεγαλυτερη μεση τιμη εχω βαλει και στα καυσιμα, για να ειμαστε μεσα σε παν ενδεχομενο..! Μετα απο μικρη ερευνα η αμολυβδη 100 οκτανιων ειναι στα 1.4ευρω/λιτρο στην ιταλια και 1.3 στη γαλλια.
    150 ευρω λεει βγαινουνε συνολικα τα διοδια ιταλιας και γαλλιας (70 και 80 αντιστοιχα) απο 2-3 site που υπολογιζουν τα εξοδα διοδιων ανα διαδρομη...
    Συνολικη ωρα οδηγησης λεει 12 ωρες... Προσπαθησα αλλα μεση ταχυτητα (με την οποια υπολογιστηκαν αυτες οι ωρες) δεν βρηκα. Το υπολογιζει με τη μεγιστη επιτρεπομενη ανα δρομο?

    Και ρωταω:
    Δεν πιστευω να αξιζει να αποφυγω το καραβι για ιταλια και να το παρω βορεια??
    Απο βεστρομαδες και μη, τα 145 ευρω για βενζινες να τ'αφησω? Η μαλλον θα βγουνε περισσοτερα?
    Εκανα το "λαθος" να πατησω avoid highways και avoid tolls στους γκουγκλο-χαρτες και επαθα πλακα με το τι τοπιο παιζει στους B-roads που λενε και οι φιλοι μου οι αγγλοι
    Αξιζουν οι παραπανω ωρες οδηγησης η να παραμεινω στο plan A (highways)?
    Γενικα, υπολογιζω (και πειτε μου αν κανω λαθος):

    Βενζινες 150
    Διοδια 150
    Ξενοδοχειο 100
    +100 για φαγητα, και για κατι που μαλλον ξεχναω

    = 500 ευρω για να παω. Και αλλα τοσα για το γυρισμο θελουμε 1000 ευρωπολουλακια ανετα.
    Στο παρισι ευτυχως ειμαστε καλεσμενοι, αρα φαι και κρεβατι ειναι οκ!

    Γενικα, παρατηρησεις και σχολια παρακαλω γιατι ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εσας εχετε κανει παρομοια (αν οχι το ιδιο) ταξιδια.
    Τι αλλο... Το βεστρομακι ειναι ηδη σερβιρισμενο στα 24000 και ετοιμοπολεμο... Τα σαμαρια και το τανκμπαγκ ειναι ετοιμα για γεμισμα... Το enduro κρανος ετοιμο για αντικατασταση...:rotflmao: Αυτα!

    Για πειτε ρε παιδια... Γιατι δεν ειναι η δοξα, δεν ειναι τα λεφτα. Ειναι του δρομου η χαρα! (δασκαλος)

  2. #2

    Re: Πάτρα - Παρίσι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
    Και ρωταω:
    Δεν πιστευω να αξιζει να αποφυγω το καραβι για ιταλια και να το παρω βορεια??
    Απο βεστρομαδες και μη, τα 145 ευρω για βενζινες να τ'αφησω? Η μαλλον θα βγουνε περισσοτερα?
    Εκανα το "λαθος" να πατησω avoid highways και avoid tolls στους γκουγκλο-χαρτες και επαθα πλακα με το τι τοπιο παιζει στους B-roads που λενε και οι φιλοι μου οι αγγλοι
    Αξιζουν οι παραπανω ωρες οδηγησης η να παραμεινω στο plan A (highways)?
    το αν αξίζει η όχι να πας βόρεια (όπως και να πας Brindisi αντί Αncona) το ξέρεις εσύ και έχει να κάνει με το πόσο γουστάρεις να κάθεσαι στη σέλα. Είσαι χιλιομετροφάγος ή προτιμάς να αποφεύγεις τη πολύ ταλαιπωρία? your call...

    Για τη βενζινη, εσύ ξέρεις πόσο καίει το μηχανάκι σου, αν και νομίζω ότι τα 7.5λ/100 που έχεις βάλει είναι πολλά. Σπασμένο θα το πας? Επίσης μην υπολογίζεις 100άρα βενζίνη... Καταρχήν δε θα βρίσκεις σε πολλά βενζινάδικα. Επίσης δεν είναι ανάγκη. Η απλή αμόλυβδη εκεί είναι πολύ ανώτερης ποιότητας απο τη δική μας. Θα το καταλάβεις απο τη βελτιωμένη κατανάλωση που θα έχει η μοτό σου, ίσως και στην απόκριση του γκαζιού. Σε κάθε περίπτωση, δε θα βγούνε πάνω απο 145 ευρώ που έχεις υπολογίσει.

    Για τους b-roads εννοείται ότι αξίζει και με το παραπάνω. Τι ενδιαφέρον έχει η εθνική? Βάλε όσο χρόνο έχεις διαθέσιμο και κινήσου επαρχιακά. Θα το απολαύσεις πολύ περισσότερο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
    Γενικα, υπολογιζω (και πειτε μου αν κανω λαθος):

    Βενζινες 150
    Διοδια 150
    Ξενοδοχειο 100
    +100 για φαγητα, και για κατι που μαλλον ξεχναω

    = 500 ευρω για να παω. Και αλλα τοσα για το γυρισμο θελουμε 1000 ευρωπολουλακια ανετα.
    για τις βενζίνες τα είπαμε.
    για τα διόδια δεν ξέρω πόσο πάνε στη Γαλλία. Στην Ιταλία ενδεικτικά : Ανκόνα-Μπολζάνο απο autostrada, περίπου 35 ευρώ.

    Ξενοδοχείο καλά είσαι (υποθέτω έχεις βάλει 2 διανυκτερεύσεις μέχρι να φτάσεις)
    Φαγητό: φάε όσο θες, εμείς θα σου πούμε?

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: Πάτρα - Παρίσι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP

    Επισης εχω βαλει 7.5lt/100km γιατι πιστευω ειναι λιγο πιο αντιπροσωπευτικη τιμη καταναλωσης για τα μουτρα μου...

    σε πιστευω γιατι εχω καταφερει 2καβαλος απο ρεζερβα σε ρεζερβα (και λιγο παραπανω)
    να γραψω 210χμ αποσταση..
    αλλα το ρισκαρεις στο εξωτερικο να πηγαινεις με 170+
    γιατι εκει δεν χαριζουν

    μια απορια που εχω ακομα,ειναι τι εποχη το κανονιζεις;
    το λεω αυτο γιατι ο καιρος (πιστευω) δεν ειναι ο καλυτερος
    για ευρωπαικες περιπλανισεις (αν λεω μαλακιες βαρατε)
    και θα ηταν καλυτερα απο μαη-ιουνη
    οχι τοσο λογω του κρυου αλλα θα φας πολυ βροχα (πιστευω)

    κατα τα αλλα οπως σου ειπε και το παλικαρι πριν (που εχει κανει και παραπανω ταξιδια)
    καλα τα υπολογισες!!
    με το καλο να πας και να περασεις σπουπερ!!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    δηλαδή να βιαστώ να πάρω εκείνο το χιλιομετροφάγο που λέγαμε ?
    Αδιάβροχα έχεις ?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Τα 7.5lt / 100km είναι μάλλον πολλά. Σε ταξίδι, με λογικά χαλαρούς ρυθμούς, θα κάψεις λιγότερα. Άφησέ το όμως έτσι στους υπολογισμούς σου για να έχεις και ένα περιθώριο ασφαλείας. Βενζίνη 100αρα λογικά δεν θα χρειαστείς. Μια χαρά είναι και η 95άρα όπως σου είπε και ο Γιάννης.

    Τα όρια ταχύτητας είναι γενικώς πιο αυστηρά απ' ότι στην Ελλάδα, αλλά όχι τόσο όσοι κάποιοι μύθοι που κυκλοφορούν. Γενικά σέβεσαι ευλαβικά τα όρια μέσα σε κατοικημένες περιοχές και εκεί που έχει μπόλικη κίνηση. Σε επαρχιακούς δρόμους στο πουθενά, γενικά μπορείς να πας όπως θέλεις τηρώντας πάντα τα όρια της λογικής και της ασφάλειας. Σε αυτοκινητοδρόμους γενικά βλέπεις πως συμπεριφέρεται η ντόπια κίνηση. Ούτε 180άρες - 200άρες ακατέβατες, φυσικά, αλλά ούτε και 120 αλλιώς σου πήραν το κεφάλι.

    Οι αυτοκινητόδρομοι είναι το πιο βαρετό πράγμα στον κόσμο. Χρήσιμοι μόνο αν θέλεις να διεκπεραιώσεις μια διαδρομή στον λιγότερο δυνατό χρόνο. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις αυτοκινητοδρομους μόνο στα κομμάτια εκείνα που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ενδιαφέρον. Αν είναι να κάνεις όλο το ταξίδι από αυτοκινητόδρομους, γιατί δεν παίρνεις αεροπλάνο καλύτερα?

    Αν τελικά αποφασίσεις να πας από επαρχιακούς δρόμους (κάτι που το συμβουλεύω) υπολόγιζε γύρω στα 300km / ημέρα με σχετική άνεση ξεκινώντας από τις 9 το πρωί και σταματώντας κατά τις 7 το βράδυ. Με αυτά τα χιλιόμετρα θα έχεις χρόνο για κανά καφέ, χρόνο για φαγητό το μεσημέρι, χρόνο για να απολαύσεις την διαδρομή και να βγάλεις φωτογραφίες. Για πιο πολλά χιλιόμετρα τα πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν. Θεωρητικά μπορείς να βγάλεις και 400 και με μπόλικο ζόρι και 500, αλλά για τουρισμό τα 300 είναι για μένα ο χρυσός κανόνας.

    Γενικά υπολόγιζε κατά τις 7-7μιση το βράδυ να έχεις βρει μέρος να μείνεις και μέρος να φας. Ειδικά σε χωριά μετά τις 8 μπορεί και να μη βρεις τίποτα ανοιχτό για φαγητό.

    Ξενοδοχείο με 100 ευρώ το δίκλινο είσαι γενικά λαρτζ---θα βρεις σχετικά άνετα. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις και αρκετά φθηνότερα. Μην υπολογίζεις λιγότερο από 70. Μπορεί και να, αλλά μην το υπολογίζεις. Γενικά ξενοδοχεία προτίμησε σε χωριά και μικρές πόλεις, συνήθως είναι φθηνότερα απ' ότι σε αστικά κέντρα και μπορείς να τα ψάξεις και να τα βρεις πιο εύκολα.

    Υπολόγιζε ότι θα φας βροχή, ανεξαρτήτως εποχής. Εξοπλίσου ανάλογα.

    Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς στιγμή...

  6. #6
    Ταξιδιάρα ψυχή Το avatar του/της ArgyP
    Εγγραφή
    21/06/2009
    Μηνύματα
    32
    Ωραια! Κραταω δλδ τα 145 ευρω για βενζινη και ας μου μεινουνε...
    Δεν ηθελα και πολυ πριζωμα, τωρα η πορεια ειναι μονο απο επαρχιακους δρομους!! Φιλε Road Spirit ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τη βενζινη στην Ιταλια, δεν το ηξερα!
    Τωρα, η εποχη... Μαλλον θα ειναι ζορικη. Καλος εξοπλισμος και δε μασαμε. Γιαννη εχουμε ψωνια, εγω αδιαβροχα, εσυ χιλιομετροφαγο!! :rotflmao:
    Για τα ορια ταχυτητας ειχα σκοπο να κανω αυτο ακριβως που ειπες npat, στα ορια της λογικης. Μιλαμε για αγνωστους δρομους που ετσι κι αλλιως χεσμενος θα πηγαινα.
    Η λιστα πλεον εχει εμπλουτιστει, ανυπομονω να τικαριστουν ολα και να ειμαστε ετοιμοι να ρολαρουμε!

    Ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες!

  7. #7
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
    Ωραια! Κραταω δλδ τα 145 ευρω για βενζινη και ας μου μεινουνε...
    Δεν ηθελα και πολυ πριζωμα, τωρα η πορεια ειναι μονο απο επαρχιακους δρομους!!
    Τι διαδρομή σκοπεύεις να ακολουθήσεις (γενικά, όχι συγκεκριμένους δρόμους)?

    Κάποια κομμάτια στην Ιταλία και κάποια στην κεντρική / βόρεια Γαλλία ίσως να συμφέρει να τα κάνεις από αυτοκινητόδρομους αν θέλεις να κερδίσεις χρόνο μια και δεν έχουν το ίδιο ενδιαφέρον όλες οι περιοχές... Αν ο χρόνος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, τότε φουλ επαρχιακός είναι μια χαρά... ακόμη και στα πιο "βαρετά" μέρη θα δεις περισσότερα απ' ότι στον αυτοκινητόδρομο.

    Επίσης προσοχή στα πολύ ορεινά περάσματα, γιατί αν πρόκειται για μέσα Οκτώβρη και μετά μπορεί κάποια να έχουν κλείσει ή να έχουν απελπιστικά άσχημο καιρό.

  8. #8
    Ταξιδιάρα ψυχή Το avatar του/της ArgyP
    Εγγραφή
    21/06/2009
    Μηνύματα
    32
    Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ τέτοιο ταξίδι. Δεν έχω ιδέα για τα κομμάτια που λες οτι θα μπορούσαμε κάλλιστα να πάμε απο τον αυτοκινητόδρομο... Σκοπεύω απλά να μεταφέρω την πορεία και τους χάρτες στο GPS απλά έχοντας επιλέξει την αποφυγή αυτοκινητόδρομων. Έχω αρχίσει την έρευνα για τις πόλεις και τα χωριά που περνάμε απο τους επαρχιακούς και αν δω οτι δεν έχει κάτι να δούμε, πάμε αυτοκινητόδρομο. Δεν αποκλείω και την αργοπορία σε κάποιο μέρος, που μπορεί να μας κάνει να πάμε απο αυτοκινητόδρομο για να κερδίσουμε χρόνο...
    Το μόνο ορεινό κομμάτι που έχω στο νου μου είναι το πέρασμα του Mont Blanc που αν είναι κλειστό η έχει άσχημο καιρό, θα προτιμήσω το τούνελ.
    Η διαδρομή περιληπτικά είναι:
    Ancona - Milano - Lausanne - Dijon - Paris (μόνο μέσα απο Lausanne περνάμε, τις υπόλοιπες απ'έξω)

  9. #9
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP

    Η διαδρομή περιληπτικά είναι:
    Ancona - Milano - Lausanne - Dijon - Paris (μόνο μέσα απο Lausanne περνάμε, τις υπόλοιπες απ'έξω)
    Για μένα το κομμάτι που έχει το περισσότερο ψωμί, είναι από Μιλάνο μέχρι Dijon. Διασχίζεις τις Άλπεις, κινείσαι σε ορεινό ανάγλυφο και υπάρχουν άπειρες διαδρομές που θα μπορούσες να κάνεις εκεί. Άλλες πιο σύντομες και άλλες βγαίνοντας κάπως εκτός της συντομότερης οδού. Βέβαια στα μέσα Οκτώβρη δεν έχω ιδέα τι θα παίζει από καιρό εκεί πάνω...

    Η διαδρομή Ancona - Bologna - Modena - Parma - Milano είναι γενικώς χωρίς κάτι πολύ ενδιαφέρον. Το ίδιο και το κομμάτι από Dijon και πάνω.

    Εξαιρώντας τον καιρό, και χωρίς να έχω βάλει κάτω ακριβή χιλιόμετρα, εγώ θα έδινα μια ολόκληρη μέρα στο καλό κομμάτι: Πρώτη διανυκτέρευση μετά το Μιλάνο έχοντας μπει στο όμορφο τεραίν (περίπου 500 χιλιόμετρα απ' την Ανκόνα, οπότε θα πρέπει να παίξει αυτοκινητόδρομος σε κάποιο τμήμα), δεύτερη διανυκτέρευση πριν την Dijon, έχοντας περάσει το ορεινό κομμάτι (βάζω καμιά 400 χλμ χωρίς να έχω κοιτάξει χάρτη και χωρίς να έχω επιλέξει διαδρομή), τρίτη διανυκτέρευση Παρίσι (άλλη καμιά 400 χλμ). Άρχοντας θα ήμουνα αν μπορούσα να βάλω άλλη μια διανυκτέρευση στο κομμάτι μεταξύ Μιλάνου και Ντιζόν, οπότε θα είχα περισσότερες επιλογές να παρεκκλίνω της συντομότερης πορείας.

    Το ξαναλέω, χωρίς να ξέρω τι θα παίξει από καιρό και χωρίς να θέλω να σου κανονίσω το πρόγραμμα. Απλά κουβέντες λέμε, μην παρεξηγηθούμε. Eσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου και το πως γουστάρεις να ταξιδεύεις.


  10. #10
    Ταξιδιάρα ψυχή Το avatar του/της ArgyP
    Εγγραφή
    21/06/2009
    Μηνύματα
    32
    Npat δεν παρεξηγιόμαστε, όλες οι προτάσεις είναι δεκτές! Είσαι μέσα στα χιλιόμετρα, πράγματι είναι 450κάτι χιλιόμετρα απο Μιλάνο μέχρι την Dijon και 470 Ανκόνα μέχρι Μιλάνο. Θα έχω στο νου μου τον αυτοκινητόδρομο μέχρι Μιλάνο εφ'όσον δεν έχει ενδιαφέρον το επαρχιακό κομμάτι.

    Θεωρείς οτι είναι οκ να χωριστεί η όλη διαδρομή σε τμήματα των 400-500 χλμ; Μπορώ να πω οτι Πάτρα - Θεσσαλονίκη απο Αμφιλοχία - Άρτα - Γιάννενα - Βέροια (Εγνατία) με μια στάση Γιάννενα ήταν οκ απο μεριάς κούρασης (~550 χλμ).

  11. #11
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP

    Θεωρείς οτι είναι οκ να χωριστεί η όλη διαδρομή σε τμήματα των 400-500 χλμ; Μπορώ να πω οτι Πάτρα - Θεσσαλονίκη απο Αμφιλοχία - Άρτα - Γιάννενα - Βέροια (Εγνατία) με μια στάση Γιάννενα ήταν οκ απο μεριάς κούρασης (~550 χλμ).
    Αν υπάρχει μεγάλο κομμάτι αυτοκινητόδρομου τα 500 βγαίνουν. Αν πρόκειται για όλο επαρχιακό και μάλιστα από κλειστές, στριφτερές διαδρομές ή από διαδρομές με πολύ κίνηση, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο. Μην ξεχνάς ότι πρέπει να φορτώσεις / ξεφορτώσεις να ψάξεις για ξενοδοχείο, κ.λπ και το άλλο πρωί πάλι τα ίδια. Τα 400 είναι πιο λογικό νούμερο, πάλι όμως όχι πολύ εύκολο: Ξεκινώντας από τις 9 το πρωί, και σταματώντας στις 7 το βράδυ έχεις 10 ώρες. Βγάλε μία για καφέ, μία για φαγητό, και μία για λοιπές στάσεις (φωτό, βενζίνες, κοίτα στο χάρτη, σταμάτα - ξεκίνα κ.λπ) αυτό σου αφήνει 7 ώρες καθαρή οδήγηση. Για 400 χιλιόμετρα, λοιπόν πρέπει να βγάλεις 57km/h μέση-κινούμενη, κάτι που σε μερικά κομμάτια δρόμου δεν είναι δυνατό με την καμία. Για να βγει λοιπόν θέλει πολύ πειθαρχεία στις στάσεις (να τις μειώσεις όσο γίνεται) και / ή να ξεκινάς νωρίτερα. Αδύνατο δεν είναι βέβαια, αλλά αν θέλεις να κάνεις και λίγο τουρισμό, καλύτερα να υπολογίσεις 300 χλμ την ημέρα όπως σου είπα στο πρώτο ποστ.

  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Για την διαδρομή δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. παρά μόνο ίσως το βόρειο κομμάτι εντός Γαλλίας.. Για Παρίσι ότι θες, διαμονή κτλπ ρώτα.. τώρα πρέπει να κοιμηθώ..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  13. #13
    ArgyP αυτό που λέει ο νπατ σχετικά με τα ορεινά περάσματα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη αν πας Οκτώβρη (ή και αργότερα). Τα πάσα κλείνουν.

    για online status των περασμάτων :

    http://www.alpineroads.com/passstatus.php

  14. #14
    Ταξιδιάρα ψυχή Το avatar του/της ArgyP
    Εγγραφή
    21/06/2009
    Μηνύματα
    32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    για online status των περασμάτων :

    http://www.alpineroads.com/passstatus.php

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ArgyP άστο για το Πάσχα φίλε να έχεις και παρέα αυτό τον περιβόητο δάσκαλο που μας έχεις πρήξει τα @@ δάσκαλος και δάσκαλος !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 12:57
  2. GLX 90cc πωλείται στην Πάτρα
    από compsci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 15:01
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 13:18
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 09:11
  5. Πάτρα
    από infidel στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 20:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF