Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 154

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #46
    Κουλάδι Το avatar του/της greco13
    Εγγραφή
    18/07/2015
    Μηνύματα
    58
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένη μηχανή από ιδιώτη. Η μηχανή είναι Αθήνα και εγώ επαρχία. Μπορεί να γίνει αυτό εξ αποστάσεως και ποια είναι τα βήματα για να είμαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή?

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Δύσκολο. Καλύτερα να πας ή να βρεις κάποιον γνωστό σου εκεί.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Οπότε πρέπει να αγγαρέψω κάποιον γνωστό μου, ε? ... Είναι θέμα αυτό...Με εξουσιοδότηση να φανταστώ?

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Αυτό είναι το καλύτερο, για να βεβαιωθείς ότι θα γίνει η μεταβίβαση. Μια άλλη λύση είναι να μαζέψει εκείνος όλα τα απαραίτητα χαρτιά για σένα και να στα στείλει, ώστε να κάνεις εσύ τη μεταβίβαση. Αλλά αυτό έχει λίγο μεγαλύτερο ρίσκο.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα παιδιά,ήθελα την βοηθειά σας σε ένα μπέρδεμα που έχει γίνει.

    Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

    1)Η μηχανη ειναι στην εφορια ακομα στο ονομα του πατερα μου.Δεν εχει περασει ακομα 1 χρονος ωστε να δηλωσουμε στην φορολογικη δηλωση τις μεταβολες που γιναν και οτι ηρθε στο ονομα μου κτλ.

    2)Τελος του μηνα θα αναρτηθουν ηλεκτρονικα τα τελη κυκλοφοριας του 2016.Και λογικα θα ειναι στο ονομα του πατερα μου.

    Την μηχανη τελος του μηνα θα την εχει ο αγοραστης.Τα παραβολα ομως θαρθουν στο ονομα του πατερα μου!
    Τι κανουμε τωρα πανω σε αυτο?Τα πληρωνει λογικα ο αγοραστης σε εναν μηνα ως νεος κατοχος της μοτοσυκλετας.

    Ερωτημα 1)Μπορει να παει ο αγοραστης απευθειας στην εφορια και να τα εκδοσει στο ονομα του κατευθείαν?Ασχετως αν ακομα φενεται οτι η μηχανη ειναι στο ονομα του πατερα μου?Γινεται στην Εφορια να πληρωσεις εκει τα τελη κυκλοφοριας?Η ειναι υποχρεωτικο μονο σε τραπεζες και ελτα?

    Ερωτημα 2)Ποτε τελικα θα μεταφερθουν τα τελη κυκλοφοριας στο ονομα του νεου ιδιοκτητη?Απο το 2016 και μετα που θα δηλωσει στην φορολογικη του δηλωση στην εφορια οτι αγορασε την μοτοσυκλετα?Θα γινει αυτοματα αυτο η πρεπει να κανουμε τιποτα απο πριν?Μπορει απο τωρα απευθειας να δηλωθει στην εφορια η μηχανη οτι ειναι στο ονομα του?Η πρεπει να περιμενει του χρονου να την δηλωσει στην φορολογικη του δηλωση?

    Ερωτημα 3)Με τις υπευθηνες δηλωσεις που θα χρειαστουν για την εφορια φτιαχνουμε 2 με τα στοιχεια και αφμ επανω οτι πουλησα την μοτοσυκλετα και αλλη μια οτι εκεινος αγορασε την μοτοσυκλετα κτλ και του δινω την μια υπευθηνη δηλωση (οτι του πουλησα την μοτο) και εκεινος μου δινει την αλλη (οτι αγορασε την μοτο)?Και του χρονου τα δινουμε τα χαρτια στην εφορια?

    Ευχαριστω
    Τελευταία τροποποίηση από srv; 16/11/2015 στις 17:07.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    θα ζητησεις απο τον αγοραστη τα χρηματα για τα τελη και θα του τα πληρωσεις ηλεκτρονικα οπως εμφανιζονται τωρα στο taxis
    μετα τη μεταβιβαση τα επομενα τελη σε ενα χρονο θα βγουν στο ονομα του
    επειδη η μοτο ειναι μικρη δεν δηλωνεται στην εφορια γιατι δεν ειναι τεκμηριο
    η μονη υποχρεωση και το μονο σημειο που εμφανιζεται ειναι τα τελη μια φορα το χρονο

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Ποια παράβολα; Στα τέλη κυκλοφορίας αναφέρεσαι;

    1) Αν το μηχανάκι περάσει στην κυριότητα του αγοραστή σε μια βδομάδα, είναι δική του υποχρέωση να πληρώσει τα τέλη. Το πώς θα το κάνει δε σε αφορά, είναι δικό του πρόβλημα. Ή σου δίνει τα λεφτά και τα πληρώνεις εσύ τώρα.

    2) Ξανά, δε σε ενδιαφέρει. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ότι το μηχανάκι φεύγει από το όνομα σου πριν τελειώσει το έτος.

    3) Η μια δήλωση θα αναφέρει ότι αγόρασε την τάδε μοτοσυκλέτα έναντι του τάδε ποσού και, αντίστοιχα, η άλλη ότι την πούλησες. ΑΝ σου ζητηθούν ποτέ τα χαρτιά, τα δίνεις. Δε χρειάζεται να καταθέσεις κάτι.

    Γενικά μη μπερδεύεις τη μεταβίβαση με τη δήλωση. Από τη στιγμή που γίνεται η μεταβίβαση, το μηχανάκι παύει να σου ανήκει, άσχετα αν έχει δηλωθεί σε οποιαδήποτε φορολογική δήλωση ή όχι.
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    3
    Χιλια Ευχαριστω παιδια για τις άμεσες απαντήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από srv; 16/11/2015 στις 17:04.

  10. #55
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    0) Εφόσον του ανήκει η μοτοσυκλέτα, οφείλει να έχει και το χαρτί ΚΤΕΟ του έτους.

    1) Την εκτύπωση του ειδοποιητηρίου για τα τέλη την κάνεις στο gsis.gr. Χρειάζεται εγγραφή.

    2) Απ'όσο ξέρω, καμία. Τουλάχιστον μέχρι 1000cc που είχα, δε χρειάστηκε ποτέ να τη δηλώσω.

    3) Αν γίνει η μεταβίβαση, δε σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Στο ξαναείπα.

    4) Ακόμα κι αν δεν ενημερωθεί η εφορία, πάλι δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα τέλη, εφόσον το μηχανάκι δε σου ανήκει. ΔΕΝ είναι δικό σου πρόβλημα. Κράτα τα αποδεικτικά.

    5) Τις θες ως αποδεικτικά για την αγοραπωλησία.

    6) Να χαλαρώσεις και να πας καμιά βόλτα.

    7) Ναι.
    Life begins at 45°.

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    3
    Εκανε μηπως κανενας προσφατα αυτες τις μερες μεταβιβαση?Επεσα μολις τωρα σε αυτο το αρθρο (ειναι σημερινο)

    http://www.zougla.gr/greece/article/...vasis-oximaton

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Εχω καταθεσει πινακιδες επαγγελματικου φορτηγου απο την προηγουμενη πεμπτη που παρασκευη μου εληγε το κτεο και οντως δεν μπορουν να μου δωσουν χαρτι ακινησιας.
    Ειχε πεσει το συστημα μου ειπαν και ελα αυριο. Πηγα την Δευτερα και μου ειπε οτι θ'αργησει και να παρω τηλεφωνο να ρωτησω πρωτα μην πηγαινω απο εκει.
    Τωρα διαβασα και το αρθρο και καταλαβα οτι μετα απο τα Α4 για αδειες θα κανουμε μεταβιβαση στο μιλητο!!!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από srv Προβολή μηνύματος
    Εκανε μηπως κανενας προσφατα αυτες τις μερες μεταβιβαση?Επεσα μολις τωρα σε αυτο το αρθρο (ειναι σημερινο)

    http://www.zougla.gr/greece/article/...vasis-oximaton
    Χθες τριτη mitzubishi evo X εγινe κανονικοτατα..

  14. #59
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Έβγαλε σήμερα ανακοίνωση το υπουργείο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΥΜΕ
    18/11/2015

    Διευκρινίσεις σχετικά με με τη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και τα έντυπα αδειών και τις πινακίδες κυκλοφορίας


    Το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, σχετικά με τα ζητήματα που έχουν ανακύψει α.) σε σχέση με τη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και δικτύου και β.) με τα έντυπα αδειών και τις πινακίδες κυκλοφορίας, διευκρινίζει τα ακόλουθα:
    1) Για την εύρυθμη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και δικτύου του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και των Περιφερειακών Υπηρεσιών Μεταφορών και Επικοινωνιών της Χώρας, το Υπουργείο προέβη άμεσα σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να αποκατασταθούν άμεσα οι παρατηρηθείσες δυσλειτουργίες και να υπάρξει άμεση αποκατάσταση της οποιασδήποτε βλάβης, με ταυτόχρονη διασφάλιση του δημοσίου συμφέροντος. Ήδη, το σύστημα, σήμερα 18-11-2015 και ώρα 15:50, έχει τεθεί σε πλήρη λειτουργία.
    Δυστυχώς για χρόνια, οι προηγούμενες κυβερνήσεις δε φρόντισαν για την υλοποίηση ενός νέου, σύγχρονου, συνολικού ηλεκτρονικού συστήματος για τις Μεταφορές. Ήταν ένα ακόμη βαλτωμένο έργο, που οδηγεί για πολλά χρόνια το Υπουργείο Μεταφορών και τις υπηρεσίες των Περιφερειών της χώρας να είναι εξαρτημένες από έναν και μόνο μειοδότη, για τη λειτουργία και τη συντήρηση του συστήματος.
    Στόχος μας είναι ο εκσυγχρονισμός του ηλεκτρονικού συστήματος του Υπουργείου και η μεταφορά των δεδομένων του υπάρχοντος συστήματος σε ένα νέο ηλεκτρονικό σύστημα. Έργο που θα ολοκληρωθεί την επόμενη διετία.
    2) Η έλλειψη σε έντυπα αδειών κυκλοφορίας οφείλεται στο γεγονός ότι ο διαγωνισμός (Διακήρυξη 2/2013) που προκήρυξε η Γενική Γραμματεία Εμπορίου - Καταναλωτή απέβη άγονος. Ο εν λόγω διαγωνισμός επαναλήφθηκε το 2014 και με την υπ’ αριθμ.111347/02-11-2015 απόφαση της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου – Καταναλωτή. Κατακυρώθηκε η προμήθεια και η εκτύπωση 3.200.000 αδειών κυκλοφορίας στη μειοδότρια «INFORM Π. ΛΥΚΟΣ Α.Ε». Οι άδειες αυτές θα παραδοθούν το Φεβρουάριο 2016. Με τις εν λόγω άδειες θα εφοδιαστούν όλα τα οχήματα που σήμερα διαθέτουν ως έντυπο άδειας απλό φύλλο χάρτου Α4 και θα επαρκέσουν για την κάλυψη των αναγκών για ένα (1) ακόμη έτος.
    Επίσης, το Υπουργείο, για να μη παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα με έλλειψη αδειών κυκλοφορίας, προκήρυξε νέο διαγωνισμό (Διακήρυξη 2/2015). Θα διενεργηθεί τη 18η Δεκεμβρίου 2015, για την προμήθεια και εκτύπωση 2.800.000 αδειών κυκλοφορίας.
    3) Πινακίδες κυκλοφορίας οχημάτων υπάρχουν σήμερα σε όλες τις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Περιφερειακών Ενοτήτων της Χώρας. Βρίσκεται σε εξέλιξη ηλεκτρονικός ανοικτός μειοδοτικός διαγωνισμός (Διακήρυξη 1/2015) για την προμήθεια πινακίδων όλων των κατηγοριών οχημάτων και σε ουδεμία περίπτωση θα παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα έλλειψης πινακίδων.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Xαιρετώ την παρέα, επαναφέρω το θέμα για μια απορία που προέκυψε.Σε μεταβίβαση μεταχειρισμένης μοτο με εξουσιοδότηση, εκτός απο τα γνωστά,χρειάζεται και ασφάλεια σε ισχύ;

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 20:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 15:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 14:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 00:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF