Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 154

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    καλησπέρα φίλοι και φίλες... αν και μπαίνω άκομψα στο φόρουμ (για πρώτο ποστ), αναζητώ μια συμβουλή-απάντηση στο ζήτημα που έχει προκύψει με την πώληση του καλού μου zx130. Το μηχανάκι έιχε αγοραστεί (καινούριο) από γνωστό έμπορο με δόσεις με συνέπεια την παρακράτηση της άδειας από τον έμπορο. Η τράπεζα ένω το δάνειο είχε αποπληρωθεί οριστικά προ τριμήνου κ ενώ μου είχε στείλει χαρτιά με δόσεις (μηδενικές προφανώς, αφού είχα ξεχρεώσει) και αντίστοιχα χαρτιά για φορολογική χρήση δε μου είχε στείλει το ρημάδι το χάρτι για την άρση.. τέλος πάντων με τα πολλά παρέλαβα το χαρτί αυτό και έφυγα σφαίρα στο κατάστημα όπου μου ανακοίνωσαν ότι θα μου παραδώσουν τα χαρτιά άρσης σε δέκα [10] (!!!!) εργάσιμες. Το θέμα ειναι ότι έχει βρεθεί αγοραστής για το παπί ο οποίος λόγω επαγγελματικής ανάγκης χρειάζεται άμεσα το παπί και φυσικά εγώ χρειάζομαι άμεσα τα χρήματα.. ο άνθρωπος είναι ευγενέστατος μου πρότεινε να με πληρώσει κανονικά και να κάνουμε τη μεταβίβαση όποτε είναι εφικτό. Ωστόσο κολλάω να παραδώσω το παπί έστω και λαμβάνοντας το συνολικό ποσό χωρίς να υπάρχει μεταβίβαση ή έστω κάποιο δημόσιο έγγραφο που να καλυπτόμαστε και οι δύο από το νόμο ό,τι κ αν προκύψει έστω και σ' αυτες τις λίγες μέρες.. παρακαλώ τα φώτα σας.. σας υπερευχαριστω για το χρόνο σας προκαταβολικά.

  2. #62
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Να περιμένεις, να κάνετε τη μεταβίβαση κανονικά. Ο - υποψήφιος - αγοραστής μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου και να κάνει τα πάντα όπως πρέπει, αλλά δε θέλεις να έχεις στο μυαλό σου το "αν", πίστεψέ με.
    Life begins at 45°.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    ΜΟΝΟ με μεταβιβαση χωρις πολλα λογια γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε..

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    απαντήσεις αστραπή... σας ευχαριστώ φίλοι.. ελπίζω να μη χάσω κ εγώ τον αγοραστή και ο αγοραστής να μη φύγει λόγω ολιγωρίας εμπόρου.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    σε παρακρατηση σε αυτοκινητο μολις ξοφλησα ο εμπορος ενημερωθηκε απο την τραπεζα και μου εδωσε αμεσα μια απλη υπευθυνη δηλωση για την αρση με την οποια εκανα μεταβιβαση στο ονομα μου
    μηπως μπορεις να κανεις μεταβιβαση με μια τετοια υπευθυνη δηλωση + μια δικια σου στο ονομα του αγοραστη;

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    αν δεν κανεις την μεταβιβαση,μη δωσεις μηχανακι.Παθων και πληρωνω ακομα.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    αν δεν κανεις την μεταβιβαση,μη δωσεις μηχανακι.Παθων και πληρωνω ακομα.
    Δηλαδή; Για πες να έχουμε το νου μας.

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σε παρακρατηση σε αυτοκινητο μολις ξοφλησα ο εμπορος ενημερωθηκε απο την τραπεζα και μου εδωσε αμεσα μια απλη υπευθυνη δηλωση για την αρση με την οποια εκανα μεταβιβαση στο ονομα μου
    μηπως μπορεις να κανεις μεταβιβαση με μια τετοια υπευθυνη δηλωση + μια δικια σου στο ονομα του αγοραστη;
    έχει, λέει, πολλές τέτοιες δηλώσεις (οι οποίες πρέπει να επικυρωθούν από στο ατ), και δεν προλαβαίνει νωρίτερα...........

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν για δουλεια 10 λεπτων θελει 10 εργασιμες ενω ο αλλος καιγεται ειναι μεγαλος καραγκιοζης που μαλλον περιμενει να τον χαρτζηλικωσεις για να κουνηθει

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nelson Προβολή μηνύματος
    γεια χαρά!

    είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
    η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

    τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

    1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
    μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
    οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
    πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
    κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

    2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
    πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

    3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
    και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


    - όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :rotflmao:
    Έχω αλλάξει πολλές μοτο. Είναι πολύ λίγες οι φορές που έδωσα την μηχανή να την δοκιμάσουν. Ότι έγγραφα και να κρατήσεις αν γίνει μ@λακια εσύ θα εισαι ο μόνος χαμένος. Προσωπικά ζητούσα πάντα ραντεβού σε συνεργείο. Και στη αγγελία το έγραφα ότι βόλτες να δω πως πάει πόσα βγάζει κλπ δεν παίζουν. Έχω προσωπική Εμπειρία από φίλο πριν πολλά χρόνια που έδωσε ένα gsxr 1100w σε υποψήφιο αγοραστή δοκιμαστική το καβαλησε με έναν φίλο του και πήγαν και τσακιστηκαν .ο ένας δεν την έβγαλε καθαρή και ο φίλος έτρεχε στα δικαστήρια για χρόνια.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    ερώτηση.. έχει ένας τύπος παπί το οποίο πουλάει. το είχε αγοράσει και αυτός πρόσφατα κ συνεπώς έχει το προσωρινο χαρτί άδειας από τα κεπ. Επειδή το μηχανακι το χρειάζομαι υπεραμεσα ξέρετε αν μπορεί να κάνει μεταβίβαση μ αυτό το χαρτί?? ευχαριστώ!!

  12. #72
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    για το χαρτι α4 μιλας? αυτη ειναι η αδεια του παπιου μεχρι να τυπωθει αλλη σε πρασινο χαρτι.
    μπορεις να κανεις μεταβιβαση κανονικα και σε ενα το ιδιο χαρτι θα σου τυπωσουν.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    ερώτηση.. έχει ένας τύπος παπί το οποίο πουλάει. το είχε αγοράσει και αυτός πρόσφατα κ συνεπώς έχει το προσωρινο χαρτί άδειας από τα κεπ. Επειδή το μηχανακι το χρειάζομαι υπεραμεσα ξέρετε αν μπορεί να κάνει μεταβίβαση μ αυτό το χαρτί?? ευχαριστώ!!
    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά υποθέτω ότι έχεις αναρωτηθεί ή έχεις μάθει γιατί το πουλάει αμέσως μόλις το πήρε, έτσι;

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    πιθανολογώ μπίζνα... αλλά και πάλι σε καλή τιμή το δίνει.. αν έχει κάτι το παπί θα το καταλάβει ο μάστοράς μου υποθέτω-ελπίζω.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    ΟΚ, εύχομαι όλα καλά. Απλά επειδή το "χρειάζομαι υπεράμεσα" που έγραψες στο προηγούμενο ποστ είναι συνήθως κακός σύμβουλος.

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 20:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 15:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 14:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 00:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF