Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 154

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #76
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    μια ερωτηση οταν πας να κανεις μεταβιβαση το μηχανακι φαινεται πουθενα ποσοι ηταν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες του?

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Όχι ακριβώς.Από το έγγραφο της εφορίας(αποδεικτικό πληρωμής τελών) φαίνεται που έχουν πληρωθεί τα τέλη κυκλοφορίας από το πρώτο έτος κυκλοφορίας και στην άδεια νομίζω πως φαίνεται ο μήνας και το έτος της τελευταίας μεταβίβασης.

  3. #78
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    δηλαδη στην ουσια περα απο τον προηγουμενο κατοχο δεν μπορεις να ξερεις ποσοι το εχουνε περασει?
    αυτο με τα τελη στο δικο μου μηχανακι γραφει μονο για το τελευταιο που πληρωσε ο προηγουμενως ιδιοκτητης πχ

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sbv Προβολή μηνύματος
    δηλαδη στην ουσια περα απο τον προηγουμενο κατοχο δεν μπορεις να ξερεις ποσοι το εχουνε περασει?
    αυτο με τα τελη στο δικο μου μηχανακι γραφει μονο για το τελευταιο που πληρωσε ο προηγουμενως ιδιοκτητης πχ
    Πριν κάτι χρόνια πήγα σε αστυνομικό τμήμα που ήταν κοντά στον έμπορο που είχε το μηχανάκι που αγόραζα. Αν θυμάμαι καλά ήταν για το γνήσιο της υπογραφής στην εξουσιοδότηση που κάνεις για να διεκπαιρεώσει την πώληση. Η κοπελίτσα που ήταν εκεί μου λέει, μηχανάκι αγοράζεις; Κάτσε να ρίξουμε και μια ματιά πόσους ιδιοκτήτες είχε και μην τυχόν είναι κλεμμένο. Το μηχανάκι βέβαια ήταν πρώτο χέρι και φαινόταν από την άδεια.Είδα πάντως στην οθόνη του υπολογιστή όλα τα στοιχεία της μηχανής και του ιδιοκτήτη.

    Υποθέτω λοιπόν ότι αν πας στην αστυνομία, δώσεις νούμερο πινακίδας και πεις παιδιά το αγοράζω, μπορούμε να το κοιτάξουμε μήπως είναι κλεμμένο και πάθω καμιά πλάκα, θα σου πουν.

  5. #80
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    Α ωραία να ξέρουμε και τι γίνεται ευχαριστώ

  6. #81
    Μία ερώτηση,
    την πληρωμή πως την κάνετε;
    1. λ7 στο χέρι;
    2. μεταφορά μεσω ebanking;
    3. κάτι άλλο;

    αν μιλάμε για το 1. νομίζω ότι δεν κυκλοφορεί ρευστό πχ 4000 κασέρι να μετρηθούν επιτόπου στο μηχανολογικό όταν γίνεται η μεταβίβαση (άσε που υπάρχει ο κίνδυνος κάποια να είναι πλαστά)
    αν μιλάμε για το 2. η μεταφορά γίνεται πρίν ή μετά την επίσκεψη στο μηχανολογικό; Είτε πριν είτε μετά ο ένας θα πρέπει να εμπιστευτεί τον άλλον..

  7. #82
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Αν παίρνω μετρητά, τα ελέγχω σε μηχανάκι. Αυτό έκανα στην τελευταία μου πώληση. Στην προτελευταία μου, πήγαμε σε τράπεζα και τα κατέθεσα κατευθείαν (προϋποθέτει να σε εμπιστευτεί ο αγοραστής ή να τον εξασφαλίσεις με κάποιον τρόπο), οπότε έγινε ταυτόχρονα και ο απαραίτητος έλεγχος. Πλέον, με τα cc, δε θα έβαζα 4 χιλιάρικα στην τράπεζα, εκτός αν δεν τα είχα ανάγκη άμεσα.

    Και μέσω e-banking το έχω κάνει, ως πωλητής πάντα. Τσέκαρα στο κινητό μου ότι τα λεφτά βρίσκονται στον λογαριασμό μου και έδωσα το μηχανάκι.

    Πάντα κάποιος θα πρέπει να εμπιστευτεί τον άλλον, αλλά αυτό το βάρος ΠΡΕΠΕΙ να πέφτει στον αγοραστή. Ένας καλός τρόπος είναι να έχουν γίνει οι σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις, μαζί με τα λεφτά να γίνει ανταλλαγή χαρτιών/κλειδιών (ώστε να είναι και οι 2 κατοχυρωμένοι) και μετά να πάτε μαζί για τη μεταβίβαση.
    Life begins at 45°.

  8. #83
    αρα εάν ένας εκ των δύο έχει σκοπό να εξαπατήσει ο άλλος δεν μπορεί να προστατευτεί 100%

  9. #84
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Μμ, βασικά ναι. Αλλά φαντάζομαι ότι αν είσαι λίγο υποψιασμένος, αυτό θα το καταλάβεις σε κάποιο στάδιο της συναλλαγής.

    Επειδή εγώ γνωρίζω ότι είμαι οκ, φροντίζω πάντα να κάνω τον άλλον να με εμπιστευτεί. Αν δε με εμπιστευτεί, ψάχνω κάποιον τρόπο να εξασφαλιστούμε, πριν φτάσουμε στο τελικό στάδιο. Αν πάλι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη ή κάτι μου φαίνεται στραβό και επειδή εγώ κατά 99% δε θα εμπιστευτώ τον άλλον, δεν προχωράω.

    Μου'χε τύχει πρόπερσι, αφού κάναμε δηλώσεις, να μη θέλει ο αγοραστής να δώσουμε τα λεφτά στην τράπεζα (και να κατατεθούν στον λογαριασμό μου), πριν πάμε για τη μεταβίβαση. Εγώ δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να καταθέσω χαρτιά μεταβίβασης, πριν πάρω και ελέγξω τα λεφτά. Του είπα "οκ, τα λέγαμε" και καβάλησα το μηχανάκι για να φύγω. Τελικά άλλαξε γνώμη και πήγαν όλα καλά.
    Life begins at 45°.

  10. #85
    στο θέμα της "εμπιστοσύνης" τα γατόνια είναι έτη φωτός μπροστά απο έναν ιδιώτη που κάνει μια αγοραπωλησία μία φορά στα 6-7 χρόνια. άστο.

    οι τράπεζες δεν παράχουν "κάποια" μορφή διασφάλισης της όλης διαδικασίας;

  11. #86
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Δεν έχω ιδέα, αλλά έχω αλλάξει (αγορά και πώληση) 7 μηχανάκια σε 7 χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

    Ένας άλλος τρόπος είναι να μετρηθούν/ελεγχθούν τα λεφτά KAI τα έγγραφα (υπενθυμίζω ότι πλέον χρειάζεται αντίγραφο ΚΤΕΟ και βεβαίωση εξόφλησης τελών από τη ΔΟΥ), πριν τη μεταβίβαση. Ο αγοραστής τα κρατάει πάνω του. Πηγαίνετε μαζί για τη μεταβίβαση. Ανταλλαγή χρημάτων/κλειδιών, κατάθεση εγγράφων, σχεδόν ταυτόχρονα. Τώρα, αν αρχίσει να τρέχει μέσα στο παράρτημα του Υπουργείου, τι να σου πω...
    Life begins at 45°.

  12. #87
    την διαδικασία την ξέρω.
    Σε αυτό το "Ανταλλαγή χρημάτων/κλειδιών, κατάθεση εγγράφων, σχεδόν ταυτόχρονα." προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο.

  13. #88
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Πωλητής ή αγοραστής είσαι;
    Life begins at 45°.

  14. #89
    και τα δυο για διαφορετικά οχήματα

  15. #90
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Με επιταγή ημέρας και χωρίς δικαίωμα μεταβίβασης αυτής δε γίνεται??
    Ετσι διασφαλίζεται ο πωλητής οτι έχεις τα χρήματα για να αγοράσεις το μοτοσακο και του τη δίνεις στα χέρια του μόλις παρεις τα χαρτιά/κλειδιά

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 19:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 14:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 13:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 23:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 09:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF