Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 154

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    εκανα μια μεταβιβαση στο υπουργειο αλλα απο εκει δεν πηρε ο αγοραστης την αδεια αλλα ενα χαρτι που λεει βεβαιουτε το οχημα ταδε με αριθμο ταδε εχουν κατατεθει δικαιολογητικα για εκδοση αντιγραφου λογο μεταβιβασης στο ονομα ταδε ημερομινια παραλαβης αδειας 17 του μηνα...
    δεν εχω καταλαβει ειναι στο ονομα του η μηχανη η ειναι σε αναμονη μεχρι τις 17 που περνει την αδεια?

  2. #122
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Αν πήγατε στο υπουργείο του έδωσαν φωτοτυπία της παλιάς άδειας με τα στοιχεία του πανω.
    Αν θυμάσαι τα γράψατε στο πίσω μέρος της.

    Η μεταβίβαση έχει γίνει και ο αγοραστής με τη φωτοτυπία αυτή μπορεί να το ασφαλίσει.

    Εσύ με το ίδιο χαρτί μπορείς να κόψεις την ασφάλειά σου.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    του εδωσαν το χαρτι τις παλιας τις αδειας φωτοτυπια με τα στοιχεια μου και τις υπογραφες μας πισω και το χαρτι που ανεφερα ποιο πανω στο μηνυμα

    εγω την εκοψα την ασφαλεια οντως με αυτο το χαρτι και αυτος εκανε ασφαλεια με αυτο το χαρτι λογικα εχει γινει η μεταβιβαση κανονικα απλα περιμενει την αδεια σωστα?ζουμε και στην ελλαδα εχεις παντα αμφιβολιες!

  4. #124
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    του εδωσαν το χαρτι τις παλιας τις αδειας φωτοτυπια με τα στοιχεια μου και τις υπογραφες μας πισω και το χαρτι που ανεφερα ποιο πανω στο μηνυμα

    εγω την εκοψα την ασφαλεια οντως με αυτο το χαρτι και αυτος εκανε ασφαλεια με αυτο το χαρτι λογικα εχει γινει η μεταβιβαση κανονικα απλα περιμενει την αδεια σωστα?ζουμε και στην ελλαδα εχεις παντα αμφιβολιες!
    έχει γίνει.

    Δεν έχεις λόγο να αμφιβάλεις.

    Αν την κάνατε σε ΚΕΠ θα έπρεπε να αμφιβάλεις ακόμα κι αν σε ενημέρωναν ότι ολοκληρώθηκε.

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο για να μειώσεις τις πιθανότητες λαμογιάς όταν αγοράζεις μηχανάκι εξ αποστάσεως;

    Εγώ συνεργείο να το στείλω να το ελέγξουν το μηχανάκι αλλά ως εκεί.

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο για να μειώσεις τις πιθανότητες λαμογιάς όταν αγοράζεις μηχανάκι εξ αποστάσεως;

    Εγώ συνεργείο να το στείλω να το ελέγξουν το μηχανάκι αλλά ως εκεί.
    Ναι. Δεν αγοράζεις μηχανάκι εξ αποστάσεως
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2023
    Μηνύματα
    3
    2023. Ποια τα βήματα πλέον για αγορά/πώληση μεταχειρισμένης μηχανής?

  8. #128
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Sos!
    Έχω αφήσει την μηχανή σε μαγαζί για πούλημα, βρήκε αγοραστή εκτός Αθήνας, την είδε και θέλει να την πάρει. Αυτός έκανε εξουσιοδότηση στο μαγαζί, έφυγε, και η μηχανή θα σταλεί επαρχία.

    Έδωσα αριθμό λογαριασμού να μπουν τα λεφτά, και κανόνισα να παω σημερα στο μαγαζί για τα χαρτιά και 'γω.

    Όταν πηρα το μαγαζί να του πω ότι δεν έχω δει ακομα λεφτά στον λογαριασμό μου, μου είπε τα εξής:
    Θα έρθεις, θα μου κάνεις εξουσιοδότηση, θα κάνω την μεταβίβαση, και αν δεν σου βάλει λεφτά, κάνω άρση μεταβίβασης.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Να το τολμήσω;

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Ισχύει κάτι τέτοιο; Να το τολμήσω;
    Εγώ θα πώ όχι και όχι.

  10. #130
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Sos!
    Έχω αφήσει την μηχανή σε μαγαζί για πούλημα, βρήκε αγοραστή εκτός Αθήνας, την είδε και θέλει να την πάρει. Αυτός έκανε εξουσιοδότηση στο μαγαζί, έφυγε, και η μηχανή θα σταλεί επαρχία.

    Έδωσα αριθμό λογαριασμού να μπουν τα λεφτά, και κανόνισα να παω σημερα στο μαγαζί για τα χαρτιά και 'γω.

    Όταν πηρα το μαγαζί να του πω ότι δεν έχω δει ακομα λεφτά στον λογαριασμό μου, μου είπε τα εξής:
    Θα έρθεις, θα μου κάνεις εξουσιοδότηση, θα κάνω την μεταβίβαση, και αν δεν σου βάλει λεφτά, κάνω άρση μεταβίβασης.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Να το τολμήσω;
    Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να επιλεξει να φανουν τα λεφτα αμεσα...?
    Ρε παμε καλα? 2023...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #131
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Πολύ αστείο ........
    Χωρίς λεφτά μην προχωρήσεις.

    Μεταξύ μας, έχε τον νου σου μήπως
    δώσει την μηχανή, χωρίς την συναίνεσή σου.

  12. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Συμφωνώ με όλα.
    Όταν πας να πάρεις μια μοτό, το μαγαζί που ήδη έχει μεταβιβάσει και είχε έτοιμη την άδεια να την παραλάβεις, πως εξασφαλίζεται; Πες ότι δεν δίνει κάποιος τα υπόλοιπα, δεν υπάρχει τρόπος να ακυρωθει η μεταβίβαση;

  13. #133
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Να το τολμήσω;
    ούτε καν.... χωρίς να φανούν τα φράγκα, ΔΕΝ προχωράς!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #134
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Sos!
    Έχω αφήσει την μηχανή σε μαγαζί για πούλημα, βρήκε αγοραστή εκτός Αθήνας, την είδε και θέλει να την πάρει. Αυτός έκανε εξουσιοδότηση στο μαγαζί, έφυγε, και η μηχανή θα σταλεί επαρχία.

    Έδωσα αριθμό λογαριασμού να μπουν τα λεφτά, και κανόνισα να παω σημερα στο μαγαζί για τα χαρτιά και 'γω.

    Όταν πηρα το μαγαζί να του πω ότι δεν έχω δει ακομα λεφτά στον λογαριασμό μου, μου είπε τα εξής:
    Θα έρθεις, θα μου κάνεις εξουσιοδότηση, θα κάνω την μεταβίβαση, και αν δεν σου βάλει λεφτά, κάνω άρση μεταβίβασης.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Να το τολμήσω;
    ΝΙΕΤ..!!!

    ενναλακτικα..
    Εδω θαμστε στο νεο θεμα που θα ανοιξεις με τιτλο ''δεν μου βαζει τα λεφτα'''
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #135
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Έχω δουλέψει για λίγους μηνες ως συμβασιούχος σε υπουργείο μεταφορών στην επαρχία, στο τμήμα αδειών. Χωρίς λεφτά μην κάνεις καμιά μεταβίβαση. Αν αλλάξει το όνομα στην άδεια, ακόμα και με παρακράτηση κυριότητας ο τύπος θα έχει νόμιμα τη μηχανή σου, απλά δεν θα μπορεί να την πουλήσει. Από εκεί και πέρα θα είναι ο λόγος σου απέναντι στον λόγο του. Αυτός μπορεί αύριο να ισχυριστεί ότι στα έδωσε μετρητά, να σου μεταφέρει 100 ευρώ και να ισχυριστεί ότι τόσα σφωνησατε, ότι του τη χάρισες. Πρώτα τα λεφτά, μετά όλα τα άλλα. Ο αγοραστής θα κάνει ηλεκτρονικά τη μεταφορά των χρημάτων για να είναι εξασφαλισμένος ότι πλήρωσε κι εσύ εφόσον δεις τα χρήματα στον λογαριασμό σου τότε θα προχωρήσεις. Εννοείται αν σου στείλει screenshot ή pdf κλπ ότι έβαλε τα λεφτά και θα φανούν σε λίγες μέρες στον λογαριασμό σου αλλα σου ζητάει να το προχωρησεις στο μεταξυ για να μη χάνετε χρόνο ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ. Μπορώ να σου φτιάξω screenshot και pdf που μου καταθέτει ο Bill Gates τη μισή του περιουσία σε 10 λεπτακια.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 20:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 15:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 14:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 00:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF